MacOS Ventura’da e-postanın gönderilmesi ve planlanması nasıl yapılır

Email inbox displayed on the screen of a laptop, next to a cup of coffee.

macOS Ventura geldi ve Mac’inize en azından bir beta sürümünü yüklediyseniz, artık deneyebileceğiniz çok sayıda yeni özellik ve araç var.

En sevdiğim yeni macOS Ventura özelliklerinden biri, artık Posta istemcisi aracılığıyla e-postayı planlama ve göndermeyi iptal etme yeteneğidir. Kaç kez hızlıca bir e-posta yazıp gönderdiğimi sayamıyorum, sadece “Gönder” düğmesine bastıktan birkaç saniye sonra tekrar baktım ve büyük bir hata yaptığımı anladım.

Gmail gibi e-posta istemcileri bir süredir gönderilen e-postalar için bir tür “geri alma” düğmesi sunarken, yakın zamana kadar macOS Mail istemcisinde böyle bir seçeneğiniz yoktu. Ancak, Apple bu gözetimi macOS Ventura ile ele aldı ve artık bir e-postayı gönderdikten sonra Mail’de geri almak için 10 saniyeniz var.

Tabii ki, 10 saniye çok fazla bir zaman değil, bu nedenle doğru düğmeyi arayarak değerli saniyeleri boşa harcamamak için Mail’de e-postanın nasıl geri gönderileceğini tam olarak bilmeniz gerekir. E-postayı nasıl planlayacağınızı bilmek, daha fazlasını yapmanıza da yardımcı olur, bu nedenle bu kısaltılmış kılavuz size her ikisini de tam olarak nasıl yapacağınızı gösterecektir – böylece zamanı geldiğinde hazır olacaksınız!

MacOS Ventura’da Mail’de e-postanın gönderilmesi nasıl kaldırılır

1. macOS Ventura Mail istemcisinde bir e-posta yazdıysanız ve Gönder’e bastıysanız, ardından bunu tercih etmemeye karar verdiyseniz, Posta istemcisinin sol alt köşesindeki Göndermeyi Geri Al düğmesini arayın. Soldaki menünün altındadır ve hızlı vursanız iyi olur çünkü on saniye sonra kaybolur!

Mail’de soldaki menünün altındaki “Göndermeyi Geri Al” düğmesini bulun. (Resim kaynağı: Gelecek)

2. Ve hepsi bu kadar! Başarılı olduysanız, Mail size söz konusu e-postayı bir kez daha gösterecek ve yapmanız gereken her türlü düzenlemeye hazır olacaktır. Bu sefer kesinlikle hazır olduğunuzda Gönder’e basın (gerçi gerekirse tekrar geri alabilirsiniz ve yeterince hızlısınız!)

(Resim kaynağı: Gelecek)

macOS Ventura’da bir e-posta nasıl planlanır

macOS Ventura’da kullanıma sunulan bir diğer yeni Posta özelliği, e-postayı daha sonra, Mac’inizin başında değilken göndermek üzere planlama yeteneğidir.

Ancak, etrafta olmasanız bile, planlanmış bir e-posta göndermek için Mac’inizin açık olması ve Mail’in çalışıyor olması gerektiğini unutmayın! İşte nasıl yapılacağı.

1. Gönderilmeye hazır bir e-postanız olduğunda, Plan menüsünü açmak için Gönder düğmesinin sağındaki küçük açılır menüye tıklayın. Aşağıyı gösteren bir oka benzeyen çok küçük, ince V şeklinde bir simgedir ve aşağıdaki resimde vurgulanmış olarak görebilirsiniz.

(Resim kaynağı: Gelecek)

2. Bu menüyü açmak, gönderme seçeneklerinin kısa bir listesini göstermelidir. Bu saatlerden birini hızlı bir şekilde planlamak için Bu Gece 21:00 Gönder veya Yarın 8:00AM Gönder’i tıklayın. Belirli bir süre istiyorsanız, bir sonraki adıma geçin.

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

3. Mesajınızı listede önerilenden farklı bir süre için planlamak istiyorsanız, Daha Sonra Gönder’e tıklayın ve e-postanın gönderileceği tam saati ve tarihi seçin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

4. Ve bu kadar kolay! Dışarı çıkması planlanan tüm e-postalarınızın sekmelerini tutmak istiyorsanız, listeyi görmek için Mail’deki Planlanmış sekmesini tıklamanız yeterlidir. Oradan, onları kalbinizin içeriğine göre düzenleyebilirsiniz.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Bu iki basit numara ile macOS Ventura’da Mail uzmanı olarak becerilerinizi önemli ölçüde artırdınız.

Unutmayın: Bir e-postayı geri almak için yalnızca on saniyeniz var ve planlanmış e-postalarınız yalnızca Mac’iniz, dışarı çıkmaları gerektiği anda Mail çalışıyorsa açıksa gönderilir!

Daha fazla Mac öğreticisi gibiyseniz, elimizde bol miktarda var. Güvenlik bilincine sahip olanlar için, Mac’te bir PDF’yi nasıl parolayla koruyacağınızı, Mac’te bir klasörü nasıl parolayla koruyacağınızı ve Mac’te dosyaları nasıl şifreleyeceğinizi öğrenmek isteyebilirsiniz. Daha fazla uzman kullanıcı ipucu istiyorsanız, Mac’te sıcak köşelerin nasıl kullanılacağını ve ekranınızı Mac’te nasıl böleceğinizi okuduğunuzdan emin olun.

Bugünün en iyi Apple AirPods fırsatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.