Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Lilac flowers
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Leylak nasıl budanır ve ne zaman yapılır

Leylak nasıl budanır ve ne zaman yapılır

Karargaht Karargaht - - 8 dk okuma süresi
2

Her tecrübeli bahçıvan leylakları nasıl budayacağını bilmelidir. Bu geleneksel çalılar, her yıl en çarpıcı ve kokulu çiçeklerden bazılarını üretebilir. Mordan beyaza, pembeye, çiçekler her türlü renkte gelir ve tatlı aroması kelebekleri uzaklara çekecektir.

Sorun, leylakların hızlı büyümesi ve bakımlı tutulmazsa hızla asi ve müdahaleci hale gelebilmesidir. Bu nedenle, leylakları budamak bir zorunluluktur, tıpkı ortancaların nasıl budanacağını veya güllerin nasıl budanacağını bilmek gibi. Ne yapacağınızdan emin değil misiniz? Endişelenmeyin – burada, leylak budama hakkında bilmeniz gereken her şeyi, ne zaman yapacağınızdan, en iyi çiçekleri elde etmek için ipuçlarına ve püf noktalarına kadar anlatacağız. Başlamadan önce, yaptığınızı hiç bilmediğiniz 7 budama hatasına da göz atabilirsiniz.

(Eğer bir meyve bahçeniz varsa, bazı taze ve tatlı üzümler için asma budamayı öğrenebilirsiniz).

leylak budama nasıl

Neye ihtiyacın olacak

Budayıcılar baypas

Budama makası

Bahçe eldivenleri

Budama testeresi (isteğe bağlı)

1. Ekipmanınızı toplayın – Leylak çalınızın boyutuna bağlı olarak, en iyi budama makaslarından birine ve budama makasına ihtiyacınız olabilir. Onaylamak için dalların boyutlarını kontrol edin. Yeterli bir çift bahçe eldiveni de giydiğinizden emin olun.

2. Ölü çiçekleri kesin – İlk önce, bitmiş çiçekleri gövdedeki ilk yaprak kümesine kadar çıkarın. Bu, gelecek yıl taze çiçeklenmeyi teşvik edecektir.

(Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Ölü gövdeleri çıkarın – Ardından, hastalıklı veya çürümüş görünen tüm gövdeleri yere kadar kesin. Yeniden kullanabilmeniz için ince sapların yanı sıra ölü çiçek kesimlerini kompost yığınına attığınızdan emin olun.

4. Fazlalığı kesin – Bir adım geri atın ve çalınızın genel şekline bakın. İnce, verimsiz dalları çıkarın ve istediğiniz görünümü elde etmek için ana dalları yaklaşık üçte bir oranında kesin.

5. Enayileri çıkarın — Tabanda görünen enayileri kesin. Bunlar bitkinin enerjisini tüketecek ve onları uzaklaştırmak, dikkatini yeniden kendi büyümesine odaklayacaktır.

Bir leylak emme

(Resim kaynağı: Gelecek)

6. Yükü azaltın — Ayrıca, çalının içinde aşırı kalabalık olan bazı gereksiz dalları budayarak bitkinin hava sirkülasyonunu iyileştirebilirsiniz. Çok fazla dal varsa, birbirine sürtünebilir ve morarabilir, bu da enfeksiyona neden olabilir.

7. Büyümesine izin verin – Alternatif olarak, leylak çalınızın daha dolgun bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız, yeni gövdeleri dışa bakan bir tomurcuk olacak şekilde budayın. Bu, daha kalın büyümeyi teşvik edecektir.

Bir leylak çiçeğinin tomurcuğu

(Resim kaynağı: Shutterstock)

8. Yüksekliği kontrol edin – Leylak çalınızın çok uzamasından endişe ediyorsanız, özellikle eski, kalın sapları çıkarmalısınız – 2 inçten büyük. Bu iş için budama makasına ve hatta testereye ihtiyacınız olabilir. Bu, yüksekliği yönetmeye yardımcı olmalıdır.

İşte buyur. Leylak çalınız şimdi gençleşmeli ve gelecek sezon taze ve dolgun çiçekler bekleyebilirsiniz.

Bugünün en iyi Fiskars PowerGear Bypass Lopper fırsatları

Aşırı büyümüş leylaklar nasıl budanır

Aşırı büyümüş bir leylak çalı budamak için göz korkutucu bir iş gibi görünebilir, ancak endişelenmeyin, bunlar da biraz özen ve sabırla eski haline getirilebilir.

Bunu kademeli bir proje yapmak istiyorsanız, üç yıl boyunca her yıl şubelerin üçte birini zemin seviyesine kadar kesin. En eski, en kalın dallarla başlayın – bunlar çok sert olabileceğinden testere kullanmanız gerekebilir. Bu yöntemle gelecek sezonun çiçeklerinden bazılarını büyük olasılıkla kaybedeceksiniz, ancak uzun vadede bitkinin sağlığını destekleyecek ve üçüncü yıla kadar çiçeklenmeyi teşvik edecektir. Gittikçe ölü dalları ve çiçek başlarını da çıkarmayı unutmayın.

Bir leylak çalısının kalın bir dalını kesen bir çift budayıcı

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Daha sert bir yöntem, tüm çalıyı tek bir taramada kesmektir. Leylaklar oldukça dayanıklıdır ve ciddi bir budama alabilir. Yerden 6-8 inç yüksekliğe kadar kesin (leylak aşılanmışsa, bu bölüm için yer bıraktığınızdan emin olun). Bundan sonra, leylak çalınıza en iyi büyüme şansını vermek için toprağı gübreleyin. Çiçeklerin tekrar büyümesi birkaç yıl alabilir, ancak bu leylak çalınıza yeni bir başlangıç ​​sağlayacaktır.

Leylakları ne zaman budamalısınız?

Bir leylak çalısını budamak için en iyi zaman, genellikle Nisan ve Haziran ayları arasında, çiçeklerin açması bittiği zamandır. Bu, yeni tomurcuklara gelecek sezon için zamanında gelişme şansı verir.

Leylak çalılarınızı önemli ölçüde budaıyorsanız, bu en iyi ilkbaharın başlarında yapılır. Bu, büyüme mevsimi boyunca sürgünleri teşvik edecektir. Genç bir leylak çalısı (6 ft’den az) budamaya ihtiyaç duymayabilir, ancak daha köklü olanların yıllık olarak budanması gerekir.

Bir leylak çalı

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Peki ya leylak ağaçları?

Bazı leylaklar, tek bir kalın gövdeli ağaç görünümüne sahiptir ve 25 fit yüksekliğe kadar büyür. Yeni bir başlangıç ​​için gerekirse bunlar da yerden yaklaşık 8 inç uzakta budanabilir. Ağacın tekrar büyüyüp çiçek açmasının yıllar alacağını unutmayın.


Daha fazla ekim ipucu, püf noktası ve nasıl yapılır için ayçiçeği tohumlarının nasıl ekileceği (yeni sekmede açılır) ve ne zaman yapılacağı, patateslerin nasıl ekileceği ve saksıda domateslerin nasıl yetiştirileceği ile ilgili kılavuzlarımıza göz atın. Ayrıca ortancaların nasıl budanacağını, orkide bakımının nasıl yapılacağını ve hava bitkilerinin bakımının nasıl yapıldığını da okumak isteyeceksiniz.

Ortancalarınızda solmuş çiçekler fark ettiyseniz, onları öldürmenin zamanı gelmiş olabilir – işte ortancaları nasıl öldüreceğiniz.


Bugünün en iyi Fiskars PowerGear Bypass Lopper fırsatları

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir