Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

a photo of a woman running with her dog
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Köpeğinizle nasıl koşarsınız – işte bilmeniz gerekenler

Köpeğinizle nasıl koşarsınız – işte bilmeniz gerekenler

Karargaht Karargaht - - 9 dk okuma süresi
2

Yani köpeğinizle koşmaya başlamak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Sizi ve dört ayaklı arkadaşınızı formda tutmanın harika bir yolu gibi görünse de, koşu ayakkabılarınızı bağlayıp dışarı çıkmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Elbette, köpeğiniz parkın etrafını bombalayabilir, ancak yanınızda kurşun üzerinde koşmaya alışkın değilse, önce birlikte nasıl koşacağınızı düşünmek önemlidir.

Daha fazla bilgi edinmek için PureGym’de (yeni sekmede açılır) Koşu koçu ve kişisel antrenör olan Ian Scarrott ve Burns Pet Nutrition’da Beslenme Uzmanı Emma Lee (yeni sekmede açılır) ile konuştuk. Aşağıda, köpeğinizle koşuya çıkmadan önce okumanız gereken bazı önemli güvenlik ipuçlarını bir araya getirdik.

1. Köpeğinizin cinsini düşünün

Köpek parkında görebileceğinizin aksine, her köpek spor yapmaya uygun değildir. Lee, “brakisefali (düz suratlı) ırklarda dikkatli olunması gerektiğini” tavsiye ediyor. Bu köpekler genellikle nefes alma sorunları yaşarlar ve daha sıcak havalarda etkili bir şekilde soğuyamadıkları için mücadele ederler. Isı kaybedebilmek, Sibirya Huskies gibi çift kaplamalı veya daha ağır kaplamalı ırkların bazıları için de bir sorun olacaktır.

Ayrıca, tazı gibi bazı köpekler sprinterdir, ancak uzun mesafelerle baş edemezler, ortopedik sorunlara çok yatkın olan diğer ırklar da dikkatle tedavi edilmelidir. Örneğin Dachshund’lar genetik olarak IVDD’ye (disk hastalığı) yatkındır ve birçok büyük ırk, kalça displazisi gibi durumlara daha yatkın olabilir.

Söylemeye gerek yok, köpeğinizle koşmaya başlamadan önce veterinerinize danışmak iyi bir fikirdir. Hala büyümekte oldukları için yavru veya bir yaşın altındaki köpeklerle birlikte çalıştırılması önerilmez.

American Kennel Club’a göre ailenize bir evcil hayvan eklemeyi düşünüyorsanız, birlikte koşmak için en iyi köpek ırkları Weimaraner, Dalmaçyalı, Visla, Alman kısa tüylü işaretçi, Rhodesian ridgeback ve İngiliz yaylı spaniel’dir.

2. Her iki fitness seviyenizi de düşünün

Pek çok insan 0’dan 10K’ya doğrudan atlamayacaktır, bu nedenle evcil hayvanınızın da bunu yapmasını beklemeyin. Evcil hayvanınızı yeni bir koşu partneri olarak almayı planlıyorsanız, mesafelerini kademeli olarak artırmanız gerekir. Ayrıca araziyi de düşünmeniz gerekecek, diyor Lee, “koşmak yüksek etkili bir spordur, bu yüzden sert zeminde koşarken dikkatli olun. Ayrıca, engebeli arazide dikkatli olun. Köpekler, bizimkine benzer iskelet ve kas yaralanmalarına karşı hassas olacaklar!”

Köpeğinizde ağrı veya rahatsızlık belirtileri olup olmadığına dikkat edin ve koşudan önce ve sonra ısınması ve soğuması için zamanı olduğundan emin olun.

Koşu yolculuğunuza yeni başlıyorsanız ve köpeğinizin aslında koşuda daha zinde olduğunu görüyorsanız, koşu koçu Ian Scarrott, evcil hayvanınızı meşgul etmek için koşuya oyunlar eklemenizi, ancak kendinize bir nefes vermenizi önerir. Scarrott, “Örneğin, birlikte bir parka koşabilir ve bir getirme oyunu oynayarak onları aktif tutarken kendiniz için biraz dinlenebilirsiniz” diyor.

3. Doğru vitesi alın

Kapıdan çıkmadan önce en iyi çalışan telefon tutucularından birini, en iyi çalışan güneş gözlüklerini veya en iyi koşu saatlerinden birini alabileceğiniz gibi, evcil hayvanınızın rahatça koşabilmesi için doğru kit için yatırım yapmanız gerekir. fazla.

Köpeğinizle bir ipucu üzerinde koşmayı planlıyorsanız, birçok uzman köpeğinizle bir tasma yerine bir koşum takımı üzerinde koşmanızı tavsiye eder, çünkü koşum, köpeğin boynundan ziyade vücudun etrafına daha eşit bir şekilde dağıtır. Bununla birlikte, sizin ve köpeğiniz için en iyisini yapmalısınız, ancak koşumun veya tasmanın doğru şekilde oturduğundan ve nefes almalarını kısıtlamadığından veya herhangi bir rahatsızlığa neden olmadığından emin olmalısınız. Köpeğiniz için eğlenceli olmak için birlikte koşmak istiyorsunuz.

Scarrott, köpeğinizle bir ipucu üzerinde koşuyorsanız eller serbest koşmanızı tavsiye ediyor, “güvenli bir bel kemeriyle bağlandığınız yerde eller serbest koşmayı denemek isteyebilirsiniz, bu da rotaya konsantre olmakta özgür olduğunuz anlamına gelir, aynı zamanda sizin takla atman gerekiyorsa eller serbest. Özellikle hızla giderken rahatsız edici bir şekilde çekilmekten kaçınmaya yardımcı olabilir”.

Kredi: Getty/Dougal Waters

4. Bir profesyonel gibi yakıt alın

Yemeklerinizi koşunuza göre planladığınız gibi, köpeğiniz için de aynısını yapmalısınız. Lee, köpeğinizi “egzersizden en az bir saat önce ve ideal olarak, yiyecekleri sindirmeleri için yeterli zaman vermek için ondan daha erken beslemenizi” önerir. İki saat önce beslemenizi ve iki saat sonra beslememenizi öneririz. Köpeğinizi çok fazla beslemeye çalışırsanız veya aktif egzersize çok yakınsanız, bu şişkinlik gibi sorunlara yol açabilir”.

Birlikte koşarken köpeğiniz için katlanabilir bir su kabı veya köpek dostu bir içme şişesi bulundurmak da iyi bir fikirdir. “Nemlendirme, özellikle sıcak havalarda önemlidir. Köpeğinizin vücut suyunun sadece %7’sinin kaybı ciddi dehidrasyona neden olabilir ve %15’lik bir kayıp ölümcül olabilir. Tek seferde çok fazla içmelerine izin vermemeyi unutmamak önemlidir, ancak çok fazla ve çok hızlı içmek yerine düzenli olarak su içtiklerinden emin olun”, diyor Lee.

5. Bir eğitim fırsatı olarak kullanın

Birlikte koşmak, formda kalmanın bir yolu olmanın yanı sıra, evcil hayvanınızla bağ kurmanın ve onların eğitimi üzerinde çalışmanın harika bir yoludur. Scarrott, “Yeni sesli komutları öğrenmelerinde yardımcı olabilir, yani sadece koşarken değil, günlük yaşamda da daha fazla senkronize olursunuz” diyor.

6. Keyfini çıkarın!

“Köpeğinizle bir spora katılmak hem sizin hem de tüylü aile üyeniz için faydalı olabilir ve daha sık teşvik edilmelidir. Zindeliği, fiziksel ve zihinsel sağlığı artırmaya ve korumaya yardımcı olur ve ayrıca bağınızı güçlendirebilir”, diye ekliyor Lee.

Evcil hayvanınızla koşmak, kapıdan dışarı çıkma motivasyonunuzu artırabilir, bağınızı geliştirebilir ve ikinizi de zinde tutabilir, ancak her şeyden çok, ikinizin de keyfini çıkarmalısınız, bu yüzden işleri ağırdan aldığınızdan ve işleri eğlenceli tuttuğunuzdan emin olun.

Daha fazla koşu rehberi ve tavsiyesi mi arıyorsunuz? Burada, Strava’da adres ayrıntılarınızı nasıl gizleyeceğinizi ve ‘koşmak size karın kasları verebilir mi?’ yanıtını nasıl gizleyeceğinizi anlattık. ve ‘koşu bandında koşmak dışarıda koşmaktan daha mı iyi?’. Ayrıca indirilecek en iyi koşu uygulamalarını ve yatırım yapılacak en iyi Nike koşu ayakkabılarını da bulduk.

Bugünün en iyi Nike Air Zoom Pegasus 38 fırsatları

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir