Kolay yoldan kuşkonmaz nasıl yetiştirilir

Kolay yoldan kuşkonmaz nasıl yetiştirilir

Yemek saatlerinde kuşkonmazdan hoşlanıyorsanız, evde kuşkonmaz yetiştirmeyi öğrenebilirsiniz. Bu lezzetli saplar, kış sonunda mevsime giren ilk yeşil sebzelerden biridir ve onları dikmek için en uygun zaman ilkbahardır.

Tohumdan domates yetiştirmeyi öğrenmekten farklı olarak, kuşkonmaz yetiştirmeyi bilmek o kadar basit değildir. Dahası, hasat etmeye hazır olana kadar tamamen olgunlaşmaları birkaç yıl alabilir. Ancak kuşkonmazı kolay yoldan nasıl yetiştireceğinizi öğrenmenin ve bir yıl içinde taç hasat etmenin bir yolu var. Aslında, kuşkonmaz bitkileri 12 ila 25 yıl boyunca her baharda mızrak üretir, bu nedenle aile için sonsuz bir organik ürün kaynağınız olur. Bakkal faturalarının artan maliyeti ile bu, uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Esasen, kuşkonmaz yetiştirmenin iki yolu vardır. Tohumlardan ekim yapabilirsiniz, ancak bu genellikle hasat etmeye hazır olmadan önce büyümek için üç yıl sürer. Daha hızlı sonuçlar için, çoğu insan bir yıllık taçlardan kuşkonmaz diker, bu da size köklenme aşamasına avantajlı bir başlangıç ​​sağlar. Ayrıca bu yöntem, bitkilerinizi bir yıl içinde hasat etmenizi sağlar. Yani lezzetli yemekler için kuşkonmaz hasat etmek istiyorsanız, kuşkonmazı kolay yoldan nasıl yetiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Evde yetiştirilen sebzeleri tercih ediyorsanız, yeni başlayanlar için yetiştirilmesi en kolay 9 sebzeye veya lezzetli yemekler eklemek için patateslerin nasıl ekileceğine göz atın. Bir iç mekan projesi arıyorsanız, tohumdan avokado ağacının nasıl yetiştirileceğini kontrol edin.

Kronlardan kuşkonmaz nasıl yetiştirilir

1. Toprak yatağını hazırlayın — İlk olarak, altındaki yabani otları, otları veya kökleri kaldırarak toprak yatağınızı hazırlayın. İdeal olarak, sıralarınız için yeterli alan sağlamak için yatak yaklaşık 4 fit genişliğinde olmalıdır. Tırmıkla toprağa kadar ve 10 ila 15 inç derinlikte gübre, kompost, kan veya kemik unu ile tırmıkla.

2. Siperler kazın – Ardından, ekim için yaklaşık 6 ila 12 inç derinliğinde ve yaklaşık 12 inç genişliğinde hendekler kazın. Bir seferde birden fazla sıra dikiyorsanız, hendekleri 2 ila 3 fit aralıklarla yerleştirin.

Toprakta hendek kazma (Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Siperleri doldurun ve bir sırt oluşturun – Gelecekteki bitkileri beslemeye yardımcı olmak için siperleri yaklaşık üç inçlik bahçe kompostuyla doldurun. Daha önce kazdığınız hafriyat toprağı ile merkezde bir sırt oluşturun. Bu toprak sırtı kırılgan kökleri destekleyecek ve iyi drenaj sağlayacaktır.

4. Kuşkonmaz taçınızı yerleştirin – Kuşkonmazınızı sırt boyunca yaklaşık 18 inç aralıklarla yerleştirin. Her bir tacı, kökleri kenarların üzerine dökülecek şekilde sırtın tepesine yerleştirin. Her şey yerine oturduğunda, yerlerine hafifçe vurmadan önce taçları üç inç toprakla hafifçe örtün.

Sırtta kuşkonmaz kökleri dikmek

Sırtta kuşkonmaz kökleri dikmek (Resim kaynağı: Shutterstock)

5. Su kuyusu — Toprağı yerleştirmek için taçları iyice suladığınızdan emin olun. Ayrıca kuşkonmazın günde en az 8 saat güneşe ihtiyacı vardır, bu nedenle toprağın her zaman nemli kalmasını sağlayın.

6. Gübre uygulayın — Erken ilkbaharda ekerseniz, gübreyi Mart ayında veya sürgün vermeye başlamadan hemen önce uygulayın. Kuşkonmaz kronları 6 inç uzunluğa ulaştıklarında tamamen olgunlaşır. Tipik olarak, kuşkonmaz iki tam büyüme mevsiminden sonra hasat etmeye hazırdır.

ÖNEMLİ İPUCU: Mızrakları ilk mevsiminde çok erken hasat etmekten kaçının. Bitkiyi beslemeye ve büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olacağından, yaprakların gelişmesine izin verin.

Olgun kuşkonmaz kesmek

Olgun kuşkonmaz kesmek (Resim kaynağı: Shutterstock)

Tohumlardan kuşkonmaz nasıl yetiştirilir

1. Tohumları iç mekanda ekmek — Tek tohumları küçük saksılara veya tohum tepsilerine ekerek başlayın. Ardından, kapları 77 °F sıcaklıkta tutarak tam güneş ışığına yerleştirin. Toprağı her gün bir su püskürtme şişesi veya küçük bir sulama kabı ile nemlendirin. Bu işlem ilkbahar başında yapılmalıdır.

2. Ağızları düşük sıcaklıklarda tutun — Filizlerin büyüdüğünü görmeye başladığınızda, artık sıcak bir sıcaklığa ihtiyaç duymazlar. İdeal olarak, büyümeyi teşvik etmek için yaklaşık 70 °F’lik düşük bir sıcaklığı koruyun.

Kuşkonmaz tohumlarının saksılara ekimi

Kuşkonmaz tohumlarının saksılara ekilmesi (Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Fideleri dışarıda dikin – Fideler yaklaşık bir fit boyunda olduğunda, fidanlıktaki bir toprak yatağına dikmeye hazırdırlar. Fidenin büyümeye devam etmesi için yaklaşık 3-4 inç derinliğinde bir delik kazın. Bir toprak tabakası ve su ile örtün.

4. Dişi bitkileri ayıklayın – Bitkiler çiçek vermeye başladığında, erkek ve dişi bitkileri ayırmanız gerekir. Erkek bitkilerin büyük, uzun çiçekleri vardır ve dişilerin daha küçük çiçekleri vardır. Tüm dişi bitkileri çıkarın.

5. Erkek çiçekleri bir yıl sonra nakledin — Erkek bitkilerin büyüme döngüsünü tamamlamasına ve fidanlık yatağında kışı geçirmesine izin verin. Bir yıllık kronlar olarak tamamen olgunlaştıktan sonra kalıcı yatağa nakledilmeye hazırdırlar.

kuşkonmaz kron

Kuşkonmaz kronları (Resim kaynağı: Shutterstock)

Bir bitkiden kaç kuşkonmaz elde edersiniz?

Kuşkonmaz tamamen olgunlaştığında, her taçtan 8-10 mızrak kesebilmelisiniz. İyi bir toplama elde etmek için aynı anda çok sayıda taç dikmek her zaman en iyisidir.


Daha fazla dikim ipucu, püf noktası ve nasıl yapılır için ayçiçeği tohumlarının nasıl ekileceği ve ne zaman yapılacağı, ortancaların nasıl budanacağı, orkide bakımının nasıl yapılacağı, çim tohumunun nasıl ekileceği ve daha yeşil bir bahçeye nasıl sahip olunacağı ile ilgili kılavuzlarımıza göz atın. , ve bahçenizi bahara hazırlamak için 5 şey.

Bugünün en iyi Sulama Tenekeleri fırsatları

https://t.myvisualiq.net/impression_pixel?r=hawk-cache&et=i&ago=212&ao=803&aca=123513&si=1943169&ci=234568&pi=356748&ad=-4&advt=1943169&chnl=-4&vndr=1481&sz=8336&u=Encrypted3169 ben

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir