Kolay nefes almanıza yardımcı olacak bir nemlendirici nasıl temizlenir

Kolay nefes almanıza yardımcı olacak bir nemlendirici nasıl temizlenir

Soğuk veya kuru ortamlarda yaşayanlar için nemlendiriciler, havaya nem ekleyerek hava kalitesini iyileştirmenin harika bir yoludur. Ayrıca iyi bir nemlendirici astım, sinüs problemleri, çeşitli alerjenler, kuru cilt gibi sağlık sorunları için faydalıdır ve hatta soğuk algınlığı ile savaşabilir.

Bununla birlikte, en iyi durumda çalışmasını sağlamak için bir nemlendiriciyi nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Daha da önemlisi, bir nemlendiriciyi nasıl temizleyeceğinizi bilmek, bakterilerin veya sporların havaya geri dönmesini engeller veya öldürür. Bunun nedeni, nemlendiricilerin suyu buharlaştırarak çalışmasıdır, bu nedenle düzenli bir temizlik yapılmadığında bakteri ve mikroplar için üreme alanı haline gelebilir.

Bir angarya gibi görünse de, nemlendiriciyi temizlemek çok hızlı ve kolay bir işlemdir. Bunu nasıl yapacağınızı sadece üç basit adımda göstereceğiz.

Nemlendirici nasıl temizlenir

Nemlendirici temizlemek için parçalara ayrılıyor (Resim kaynağı: Shutterstock)

1. Nemlendiricinin su deposunun fişini çekin ve çıkarın

Önce nemlendiricinin fişini çekin, ardından su haznesini çıkarın ve boşaltın. Ayrıca nemlendiricideki diğer su damlacıklarını da dışarı atmaya çalışın.

Kadın temizlik nemlendirici

Kadın temizlik nemlendiricisi (Resim kaynağı: Shutterstock)

2. Damıtılmış beyaz sirkeyi su tankına dökün

Ardından 1-2 bardak distile beyaz sirkeyi tabana ve su tankına dökün. Maden birikintilerinin birikmesini gevşetmek için rezervuar üzerinde düzgün bir şekilde çalışabilmesi için sirkeyi çevirin. Nemlendiricinizin ikinci bir tankı varsa, aynı işlemi yapın. Ardından 20 dakika kadar bekletin.

3. İç yüzeyleri fırçalayın

Küçük bir fırça kullanmadan önce sirkeyi tabandan boşaltın ve çatlaklara girin ve temizleyin. Tank kapağını, küçük parçaları ve nemlendiricinin dışını silmek için beyaz sirkeye batırılmış temiz bir bez veya sünger de kullanabilirsiniz.

Lavaboda akan su

Lavaboda akan su (Resim kaynağı: Shutterstock)

4. Tamamen durulayın ve kurulayın

Son olarak, tüm parçaları suyla iyice durulayın ve parçaları tekrar bir araya getirmeden önce temiz bir havlu veya bulaşık bezi üzerinde kurumaya bırakın.

İPUCU: Elinizde beyaz sirke yoksa yukarıdaki adımları ½ su ile ¾ çamaşır suyu karıştırarak da yapabilirsiniz.

Nemlendiriciyi ne sıklıkla temizlemelisiniz?

Nemlendiricinin temizlenmesi

Nemlendiriciyi temizleme (Resim kaynağı: Shutterstock)

Genel olarak, nemlendiricinizi haftada en az bir kez temizlemeniz önerilir. Ancak, ailenizde solunum sıkıntısı çekenler varsa, daha sık temizlemelisiniz.

Nemlendiricinizi korumak için diğer ipuçları

— Nemlendiricinin içinde bakteri veya küf sporlarının oluşmasını önlemek için kullanılmadığında suyu daima boşaltın. Bakteriler bir ila iki gün kadar kısa bir sürede büyüyebilir.

— Nemlendiricinizi ne sıklıkla kullandığınıza bağlı olarak her 30-60 günde bir filtresini değiştirmeniz önerilir. Bu, performansı ve hijyeni artıracaktır.

— Depoyu her doldurduğunuzda, üst kısmın kurumaması için fitil filtrenizi ters çevirin. Fitil filtresi, nemlendiricinin tabanında bulunur ve suyu fandan önce emer ve ardından havaya çeker.


Daha fazla temizlik ipucu mu arıyorsunuz? Evinizdeki her şeyi nasıl temizleyeceğinizle ilgili kılavuzumuza göz atın. Alerjiniz varsa, toz akarlarından nasıl çabucak kurtulacağınızı bilmeniz gerekir. Nemlendiricinizi temizlemek için sirke kullanabilirsiniz, ancak sirkeyle asla temizlememeniz gereken 7 şey var.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.