Kokulardan kurtulmak için kokan bir fırın nasıl tazelenir

Kokulardan kurtulmak için kokan bir fırın nasıl tazelenir

Her zaman mutfakta lezzetli yemekler pişiriyorsanız, kokan bir fırını nasıl tazeleyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Özellikle her gün kullanıyorsanız, fırınlarımızda zamanla kötü kokular ve kokular oluşması olağandışı bir durum değildir. Kötü kokulara genellikle, fırın tepsilerinizden düşmüş olabilecek yağ birikintileri, yağ döküntüleri veya kömürleşmiş yiyecek artıkları neden olur. Ayrıca fırınınızı nasıl sık sık temizleyeceğinizi de bilmeniz gerekirken, özellikle etrafta misafirleriniz varsa, kalan kokular genellikle rahatsız edici olabilir!

İyi haber şu ki, birkaç yaygın ev eşyası ile kötü kokulardan kolayca kurtulabilirsiniz. Hepsinden iyisi, bu, dolaplarınızı karıştırmak için daha fazla temizlik ürünü satın almanın güçlüğünü ve parasını kurtaracaktır. Yani, ister yanmış yiyecek isterse balıklı deniz ürünleri olsun, kokulardan kurtulmak için kokan bir fırını nasıl tazeleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Ayrıca bir akşam yemeği partisine ev sahipliği yapmak için akıllı bir fırın kullandığımı da kontrol edebilirsiniz – yükseltmek istiyorsanız veya yeni bir gaz aralığı arıyorsanız, burada en iyi gaz aralıklarına göz atın.

Kabartma tozu ve sirke kullanarak kokan bir fırın nasıl tazelenir

Neye ihtiyacın olacak

Karbonat

Damıtılmış beyaz sirke

Limon veya portakal kabuğu

vanilya özü

Çelik yün sünger

Kokulu mum

1. Fırınınızı temizlemek için önce fırının tabanına bir bardak kabartma tozu serpin. Ardından, toksik olmayan bir temizleme solüsyonu oluşturmak için bir sprey şişesini iki bardak beyaz sirke ile doldurun.

2. Ardından, bir macun oluşturmak için beyaz sirkeyi kabartma tozu üzerine püskürtün. Pastayı fırının kenarlarına yayın ve solüsyonu 20 dakika bekletin. Ardından, temiz bir bezle silmeden önce iyice temizlemek için fırını çelik yün süngerle ovun.

Kabartma tozu ve sirke (Resim kaynağı: Shutterstock)

4. Beyaz sirkeyi fırına dayanıklı bir kaseye dökün ve fırının en alt rafına yerleştirin. Fırını düşük ayarda veya yaklaşık 200 derece ısıtın ve suyu yaklaşık bir saat kaynamaya bırakın. Alternatif olarak, kendi kendini temizleme modunuz varsa bu ayarı kullanabilirsiniz. Sirke buharlaşacak ve fırınınızdaki tüm kötü kokuları emecektir.

Fırın sıcaklığının ayarlanması

Fırın sıcaklığını ayarlama (Resim kaynağı: Shutterstock)

Taze limon ve su kullanarak kokan bir fırın nasıl tazelenir

1. Limon ve portakal, kokan bir fırını doğal olarak tazelemenin harika bir yoludur. İlk olarak, fırına dayanıklı bir kaba yarım parmak su doldurun.

2. Ardından, iki veya üç limonu ikiye bölün ve dilimleri kaseye yerleştirin. Aynı işlemi portakalla da yapabilirsiniz, ancak meyve yerine portakal kabuğunu kullanın.

Kabın içinde limon dilimleri

Kase içinde limon dilimleri (Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Fırını önceden 120 derece F’ye ısıtın ve kaseyi yaklaşık bir saat kaynaması için rafa koyun. Bu, havayı doğal olarak detoksifiye etmeli ve kötü kokuları gidermelidir.

Vanilya özü ve su kullanarak kokan bir fırın nasıl tazelenir

1. İlk olarak, bir çay kaşığı vanilya özütünü eklemeden önce, fırına dayanıklı bir kaba yarım santim su doldurun.

2. Ardından, yemeği fırına koyun ve 350 derece F ayarında bir saatten fazla ısıtın. Bu, fırınınızın taze ve güzel kokmasını sağlayacaktır.

Kabın içinde vanilya özü

Kase içinde vanilya özütü (Resim kaynağı: Shutterstock)

Yemek kokuları nasıl giderilir

Kızartılmış yiyeceklerin veya yemeklik yağ kokusunun evin etrafında dolaşmasını istemiyorsanız, evdeki yemek kokularından kurtulmak için yapabileceğiniz bazı püf noktaları burada.

1. Gece boyunca mutfak tezgahınızda küçük bir kase veya sirke sürahisi bırakın. Benzer şekilde, bir kutu kabartma tozu açıp gece boyunca dışarıda bırakabilirsiniz. Bunlar, kalan kokuları emmeye yardımcı olacaktır.

Sirke

Sirke (Resim kaynağı: Gelecek)

2. Pişirme sırasında kokulu bir mum veya tütsü çubuğu yakın. Narenciye veya baharat gibi kokular, güçlü yemek kokularının giderilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, eviniz güzel ve hoş kokulu olacak.

3. Gürültülü gibi görünse de, güçlü kokuları gidermek için aspiratör açıkken pişirin. Özellikle yiyecekleri ocakta kızartıyorsanız.

Bir tepsi üzerinde mumlar

Tepsideki mumlar (Resim kaynağı: Shutterstock)

Bugünün en iyi Yming Kokulu Mum fırsatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.