Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Stokta Bulunan, Gönderilmeye Hazır Ürünlerle En İyi Fiyatlandırmanın Kilidini Açın
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Modem ve Router
  4. »
  5. Katman 3 Anahtarı ve Yönlendirici: Katman 3 Anahtarı Yönlendiriciyi Değiştirebilir mi?

Katman 3 Anahtarı ve Yönlendirici: Katman 3 Anahtarı Yönlendiriciyi Değiştirebilir mi?

Karargaht Karargaht - - 11 dk okuma süresi
3

Hem katman 3 anahtarının hem de yönlendiricinin yönlendirme işlevi sağladığını biliyoruz. Peki yönlendiriciyi değiştirmek için katman 3 anahtarını kullanabilir miyiz? Hadi tartışalım.

  1. Switch’in çalışma prensibi

Anahtar veri aldığında, hedef MAC adresini kontrol eder ve ardından verileri hedef ana bilgisayarın bulunduğu arabirimden iletir. Anahtarın içinde bir MAC adres tablosu bulunduğundan, anahtar bu işlevi gerçekleştirebilir. MAC adres tablosu, ağdaki tüm MAC adreslerinin ve anahtarın her bir bağlantı noktasının ilgili bilgilerini kaydeder. Belirli bir veri çerçevesinin iletilmesi gerektiğinde, anahtar, adrese karşılık gelen bağlantı noktasını elde etmek için veri çerçevesinin hedef MAC adresine göre MAC adres tablosunu arar, yani cihazın anahtarın hangi bağlantı noktasını bilmek için MAC adresine bağlanır ve ardından anahtar bu bağlantı noktasından veri çerçevesini iletir.

(1) Anahtar, alınan veri çerçevesindeki kaynak MAC adresine göre adres ve anahtar bağlantı noktası arasındaki eşleştirmeyi kurar ve bunu MAC adres tablosuna yazar.

(2) Anahtar, hangi bağlantı noktasının iletileceğini belirlemek için veri çerçevesindeki hedef MAC adresini yerleşik MAC adres tablosuyla karşılaştırır.

(3) Veri çerçevesindeki hedef MAC adresi MAC adres tablosunda değilse, tüm portlara iletilecektir. Bu işleme sel denir.

(4) Yayın çerçeveleri ve çok noktaya yayın çerçeveleri tüm bağlantı noktalarına iletilir.

ağ anahtarı

  1. Katman 3 Anahtarı ve Katman 2 Anahtarı

Üçüncü anahtarlama katmanı, OSI yedi katmanlı ağ modelinin üçüncü katmanında, sonraki veri hizmeti akışlarını işaretlemek için üçüncü katman protokolünde IP paketinin başlık bilgisini kullanan ağ katmanında ve sonraki hizmet akışlarında çalışır. aynı işaret Mesaj, ikinci veri bağlantı katmanıyla değiştirilir, böylece kaynak IP adresi ile hedef IP adresi arasında bir yol açılır.

Bu yol, ikinci bağlantı katmanından geçer. Bu yolla, üç katmanlı anahtarın her seferinde rotayı belirlemek için alınan veri paketini açması gerekmez, doğrudan veri paketini iletir ve veri akışını değiştirir.

Üç katmanlı değiş tokuşun özelliklerinin şu şekilde olduğu görülebilir:

(1) Yüksek hızlı veri iletimi, donanım kombinasyonu ile gerçekleştirilir.

(2) Bu, Katman 2 anahtarlarının ve yönlendiricilerinin basit bir üst üste binmesi değildir. Katman 3 yönlendirme modülleri, geleneksel yönlendiricilerin arabirim hızı sınırını aşarak Katman 2 anahtarlamanın yüksek hızlı arka panel veriyoluna doğrudan bindirilir ve hız düzinelerce Gbit/s’ye ulaşabilir. Arka panel bant genişliğini sayarsak, bunlar Katman 3 anahtarının performansı için iki önemli parametredir.

(3) Kısa yönlendirme yazılımı, yönlendirme sürecini basitleştirir.

(4) Gerekli yönlendirme seçimi dışında, veri iletiminin çoğu, yönlendirme yazılımı tarafından gerçekleştirilir ve ikinci katman modülü tarafından yüksek hızda iletilir. Yönlendirme yazılımının çoğu, yazılımı yönlendiriciye kopyalamakla kalmaz, işlenir ve optimize edilir.

ağ

Şunu özetleyebiliriz:

Katman 2 anahtarı: MAC adresine göre

Katman 3 anahtarı: IP’ye dayalı VLAN işlevi, anahtarlama ve yönlendirme ile.


*Sipariş vermek ister misiniz? Burayı kontrol et:

Katman 2 anahtarları: Cisco Switch Catalyst 2960, Cisco Switch Catalyst 1000, Huawei S1700 Serisi Anahtarlar

Katman 3 anahtarları: Cisco Switch Catalyst 9200, Cisco Switch Catalyst 9300, Aruba 3810 Serisi Anahtarlar, Huawei S5700 Serisi Anahtarlar, Juniper EX4300 Serisi Ethernet Anahtarları


  1. Katman 3 Anahtarı ve Yönlendirici

Yönlendirici üç katmanlı bir cihazdır, ancak üç katmanlı anahtar aynı anda üçüncü ve ikinci katmanlarda çalışabilir.

Aslında, Katman 3 anahtarları ve yönlendiriciler arasında hala büyük farklılıklar vardır:

(1) Ana işlevler farklıdır.

Hem Katman 3 anahtarlarının hem de yönlendiricilerin yönlendirme işlevleri olmasına rağmen, bunlar eşitlenemez. Yönlendirici yalnızca yönlendirme işlevlerine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda anahtar bağlantı noktalarının ve donanım güvenlik duvarlarının ek işlevlerini de sağlar. Yönlendiricinin amacı, cihazı daha uygulanabilir ve pratik hale getirmektir.

Aynısı Katman 3 anahtarları için de geçerlidir. Ana işlevi hala veri alışverişidir, ancak bazı temel yönlendirme işlevlerine sahip bir anahtardır. Üç katmanlı anahtarın hem veri alışverişi hem de yönlendirme ve iletme işlevleri vardır, ancak ana işlevi hala veri alışverişidir; ve yönlendirici yalnızca yönlendirme ve iletme ana işlevine sahiptir.

yönlendirici

(2) Ana uygulanabilir ortam farklıdır.

Üç katmanlı anahtarın yönlendirme işlevi, genellikle basit bir LAN bağlantısıyla karşı karşıya olduğu için nispeten basittir. Özellikler, yönlendiricilerden çok daha az karmaşıktır. Yerel alan ağındaki temel amacı, yerel alan ağındaki sık veri alışverişinin uygulama özelliklerini karşılamak için hızlı veri alışverişi işlevi sağlamaktır.

Yönlendirici farklıdır. LAN’lar arasındaki bağlantı için de uygun olmasına rağmen, yönlendirme işlevi, LAN ve geniş alan ağı arasındaki bağlantı ve farklı protokollerin ağları arasındaki bağlantı gibi farklı ağ türleri arasındaki ara bağlantıda daha fazla yansıtılır. Bağlantının vb. avantajları, en iyi rotanın seçilmesinde, yük paylaşımında, bağlantı yedeklemesinde ve diğer ağlarla yönlendirme bilgilerinin değişiminde yatmaktadır. Ek olarak, çeşitli ağ türlerine bağlanmak için yönlendiriciler çok zengin arayüz türlerine sahipken, Katman 3 anahtarları genellikle sadece aynı tür LAN arayüzüne sahiptir, bu çok basittir.

(3) Teknik gerçekleştirme farklıdır.

Yönlendiriciler ve Katman 3 anahtarları arasında veri paketi anahtarlama işlemlerinde bariz farklılıklar vardır.

Yönlendiriciler genellikle veri paketi anahtarlama işlemini gerçekleştirmek için ağ işlemcilerine veya çok çekirdekli yönlendirme motorlarına dayanır.

Ve üç katmanlı anahtar, donanım aracılığıyla veri paketi geçişi gerçekleştirir. Katman 3 anahtarı, kontrol düzlemine gönderilen ilk veri paketi üzerinde bir yönlendirme araması gerçekleştirdikten sonra, veri düzleminin araması için bir MAC adresi ve IP adresi eşleme tablosu oluşturacaktır. Aynı veri akışı tekrar geçtiğinde bu tabloyu kullanacaktır. Rotayı kontrol etmek için kontrol düzlemini tekrar göndermek yerine tabloyu kontrol edin (yani “bir rota, çoklu değişim”).

(4) Üç katmanlı anahtar, veri paketi iletme verimliliğini artırır.

Üç katmanlı anahtarın yönlendirme araması veri akışı içindir. Önbellek teknolojisini kullanır ve ASIC teknolojisi ile uygulanması kolaydır. Bu nedenle, maliyetlerden büyük ölçüde tasarruf edebilir ve hızlı iletme sağlayabilir.

Yönlendiricinin iletilmesi, uygulanması karmaşık olan ve genellikle pahalı ağ işlemcileri veya çok çekirdekli işlemciler tarafından uygulanan en uzun eşleştirme yöntemini benimser ve yönlendirme tablolarının sayısı çok fazladır ve maliyeti oldukça yüksektir.

ASIC

Özet

Katman 2 anahtarları, küçük yerel alan ağlarında kullanılır. Küçük bir yerel alan ağında, yayın paketinin çok az etkisi vardır. Hızlı anahtarlama işlevi, çoklu erişim bağlantı noktaları ve ikinci kademe anahtarın düşük maliyeti, küçük ağ kullanıcıları için çok eksiksiz bir çözüm sağlar.

Üç katmanlı anahtarın en önemli işlevi, büyük bir yerel alan ağı içinde verilerin hızlı iletilmesini hızlandırmaktır. Yönlendirme işlevinin eklenmesi de bu amaca hizmet eder. Büyük ölçekli ağ, departman, bölge vb. faktörlere göre küçük LAN’lara bölünürse, bu sadece iki katmanlı bir anahtar kullanılarak gerçekleştirilemeyecek çok sayıda ağlar arası ziyarete yol açacaktır;

Örneğin, sınırlı sayıda arabirim ve yavaş yönlendirme ve yönlendirme hızı nedeniyle yalnızca bir yönlendirici kullanmak, ağın hızını ve ağ ölçeğini sınırlayacaktır ve yönlendirme işlevine sahip hızlı ileten üç katmanlı bir anahtarın kullanımı ilk olur. seçim.


İlgili konular:

Ağ Anahtarı Seçici: Cisco, Huawei, Aruba, Dell ve Daha Fazlası

Anahtar Ayarı: İki Anahtar Arasında İletişim Nasıl Kurulur?

Alıcı Kılavuzu: Kurumsal için Erişim Katmanı Anahtarları Nasıl Seçilir?

Huawei Anahtarları Vs. Ardıç Anahtarları

125 Makale, Veri Sayfaları, SSS, Karşılaştırma ve Daha Fazla Cisco Catalyst Anahtarı

Cisco Anahtarları ve Dell Anahtarları

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir