Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Stokta Bulunan, Gönderilmeye Hazır Ürünlerle En İyi Fiyatlandırmanın Kilidini Açın
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Modem ve Router
  4. »
  5. Katman 2 ve Katman 3 Anahtarları Arasındaki Farklar(Hangisine ihtiyacınız var)

Katman 2 ve Katman 3 Anahtarları Arasındaki Farklar(Hangisine ihtiyacınız var)

Karargaht Karargaht - - 9 dk okuma süresi
2

Bir ağ anahtarı, herhangi bir ağın önemli bir parçasıdır. Ağ uygulamalarının çeşitliliği ve yakınsanmış ağ uygulamalarının artan çeşitliliği ile Katman 3 anahtarları veri merkezlerinde, karmaşık kurumsal ağlarda ve ticari uygulamalarda başarılı olur. Katman 2 ve Katman 3 anahtarı, tercih edilen ağ anahtarı hangisidir?

Katman 2 Anahtarları ve Katman 3 Anahtarları

Onlar neler?

Açık Sistemler Ara Bağlantısı (OSI) modeli, Katman 2 anahtarlarını ve Katman 3 anahtarlarını kullanır ve ağ iletişimini tanımlamak ve açıklamak için bir referans modelidir. OSI modeli yedi katmana sahiptir: uygulama katmanı, sunum katmanı, oturum katmanı, taşıma katmanı, ağ katmanı, veri bağlantı katmanı ve fiziksel katman. Katman 2 ve 3, sırasıyla veri bağlantı katmanına ve ağ katmanına atıfta bulunur. Bu katmanlarda çalışanlara katman 2 anahtarları ve katman 3 anahtarları denir.

Katman 2 ve Katman 3 Anahtarları Arasındaki Farklar(Hangisine ihtiyacınız var) 1

Katman 2 anahtarı

Katman 2 anahtarları temelde sadece anahtarlamadır, yani paketleri bir kaynak bağlantı noktasından hedef bağlantı noktasına cihazın MAC adresini kullanarak yönlendirirler. Bir MAC adres tablosunu koruyarak hangi portlara hangi MAC adreslerinin atandığını takip eder. MAC adresleri, OSI referans modelinin 2. katmanında çalışır. Bir MAC adresi, bir cihazı diğerinden basitçe ayırt eder ve her cihaza benzersiz bir MAC adresi atanır. LAN’daki (Yerel Alan Ağı) trafiği yönetmek için donanım tabanlı anahtarlama teknolojisini kullanır. Anahtarlama katman 2’de gerçekleştiğinden, tek yaptığı fiziksel katmandaki MAC adreslerini sipariş etmek olduğu için süreç oldukça hızlıdır. Basitçe söylemek gerekirse, Katman 2 anahtarı birden fazla cihaz arasında bir köprü görevi görür.

Katman 3 anahtarı

Katman 3 anahtarı, Katman 2 anahtarının tam tersidir. Katman 2 anahtarları, Katman 3’teki paketleri yönlendiremez. Katman 3, yönlendirme için Katman 2 anahtarlarından farklı olan IP adreslerini kullanır. Paketleri yönlendirmek için kullanılan özel bir donanım aygıtıdır. Katman 3 anahtarları, hızlı anahtarlama özelliklerine ve daha yüksek bağlantı noktası yoğunluğuna sahiptir. Geleneksel yönlendiricilere göre büyük bir yükseltmedir ve daha iyi performans sunar. Katman 3 anahtarlarının ana avantajı, paketleri ek ağ atlamaları yapmadan yönlendirebilmeleri ve bu nedenle yönlendiricilerden daha hızlı olmalarıdır. Ancak, yönlendiricilerin bazı ek özelliklerinden yoksundurlar. Katman 3 anahtarları genellikle büyük kuruluşlarda kullanılır. Kısacası, Katman 3 anahtarı, yüksek hızlı bir yönlendiriciden başka bir şey değildir, ancak WAN bağlantısı yoktur.

Katman 2 ve Katman 3 Anahtarı Arasındaki Fark

Anahtarlama ve yönlendirme

Anahtarlama, paketlerin MAC adreslerine dayalı olarak hedef bağlantı noktalarına yeniden yönlendirildiği OSI referans modelinin 2. katmanında çalışır. Yani katman 2 anahtarı sadece geçişi yapar. Ancak Katman 3 anahtarları, paketleri IP adreslerini kullanarak yönlendirmek için kullanılan özel donanım aygıtlarıdır. Yani sadece yönlendirme yapar.

Özellikler

Katman 2 anahtarı paketleri yalnızca bir bağlantı noktasından diğerine değiştirebilirken, katman 3 anahtarı hem anahtarlayabilir hem de yönlendirebilir. Katman 2 anahtarlamada yönlendirme mümkün değildir, bu da cihazların aynı ağ içinde iletişim kurabileceği anlamına gelir. Katman 3 anahtarlamada, cihazlar ağın içinde ve dışında iletişim kurabilir.

MAC ve IP adresi

Katman 2 anahtarı, paketleri kaynak bağlantı noktasından hedef bağlantı noktasına yeniden yönlendirmek için aygıtın MAC adresini kullanır. MAC adresleri tablosunu koruyarak paketleri yeniden yönlendirirler. Bunun yerine, Katman 3 anahtarları, özel bir yönlendirme protokolü aracılığıyla tek tek alt ağları birbirine bağlamak için IP adreslerini kullanır.

Başvuru

Katman 2 anahtarlama donanım tabanlıdır, anahtar, MAC adres tablosunu korumak için bir ASIC (Uygulamaya Özel Tümleşik Devre) kullanır. Anahtarlar ve köprüler, büyük bir alanı birden çok küçük alana bölen tipik bir LAN gibi Katman 2 anahtarlamayı kullanır. Anahtarlar, diğer cihazların MAC adreslerini belirlemek için Adres Çözümleme Protokolü (ARP) adı verilen bir işlem kullanır. Katman 3 anahtarları, tipik olarak sanal LAN’lar (VLAN’lar) içinde yönlendirme için kullanılan modern anahtar ve yönlendirici kombinasyonlarıdır.

Hız

Katman 2’de çalışan anahtarlar, tipik olarak katman 3’te çalışan anahtarlardan daha az zaman alır. Tek yaptıkları, paketleri kaynak bağlantı noktalarından Katman 2 anahtarlamadaki hedef bağlantı noktalarına yeniden yönlendirmek için MAC adresleri atamaktır. Tersine, bir Katman 2 anahtarının, paketi hedef bağlantı noktasına göndermek için en iyi yolu bulmadan önce paketi incelemesi biraz zaman alır.

Katman 2 Anahtarı Katman 3 Anahtarı
Anahtarlama, OSI Referans Modelinin 2. Katmanında çalışır. Katman 3 anahtarları hem anahtarlamayı hem de yönlendirmeyi yapar.
Aynı ağdan cihazlar içinde iletişimi kolaylaştırmak için MAC adreslerini kullanır. Dinamik yönlendirme protokollerini kullanarak farklı alt ağları birbirine bağlamak için IP adreslerini kullanır.
Tek bir yayın alanıdır. Çoklu yayın alanıdır.
Cihazlar yalnızca aynı ağ içinde iletişim kurabilir. Cihazlar ağların içinde veya dışında iletişim kurabilir.
Katman 2’de geçiş yapmak, veri paketlerinin Katman 3 kısmına bakmadıkları için oldukça hızlıdır. Veri paketlerini hedeflerine göndermeden önce incelemek zaman alır.
Hseçmek için

Layer 2 ve Layer 3 anahtarları arasında kaldığınızda, onu nerede kullanacağınızı düşünmelisiniz. Saf bir Katman 2 etki alanınız varsa, yalnızca bir Katman 2 anahtarı seçebilirsiniz. Saf bir Katman 2 etki alanı, ana bilgisayarların bağlandığı yerdir, bu nedenle Katman 2 anahtarları orada düzgün şekilde çalışabilir. Bu genellikle ağ topolojisinde erişim katmanı olarak adlandırılır. Birden çok erişim anahtarını bir araya getirmek ve VLAN’lar arası yönlendirme yapmak için anahtarlara ihtiyacınız varsa, Katman 3 anahtarları gereklidir. Buna ağ topolojisinde dağıtım katmanı denir.

Katman 2 ve Katman 3 Anahtarları Arasındaki Farklar(Hangisine ihtiyacınız var) 2

Özet

Bir ağ anahtarının hızı ve verimliliği, işlemcisine, anahtarlama yapısına ve algoritmalarına bağlıdır. Karmaşıklığı, Açık Sistemler Ara Bağlantısı (OSI) modelinde anahtarın çalıştığı katmanlara bağlıdır. Genel olarak konuşursak, sıradan bilgisayar ağlarına her zaman Katman 2 anahtarları hakim olmuştur. Ancak karmaşıklık arttıkça uygulamalar daha sağlam ve güvenilir ağ yapılandırmaları gerektirir. Katman 3 anahtarlarının devreye girdiği yer burasıdır. Daha gelişmiş ekipman her zaman daha iyi değildir, ancak özel uygulamanız için en uygun ekipmanı seçmek doğrudur.

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, lütfen buraya tıklayın: Cisco Anahtarları, Ruckus Anahtarları, SMB Anahtarları, Endüstriyel Ethernet Anahtarları

Daha fazla oku:

Katman 3 Anahtarı ve Yönlendirici: Katman 3 Anahtarı Yönlendiriciyi Değiştirebilir mi?

Çok Satan Anahtarlar Ortaya Çıktı! Cisco, Aruba, Juniper ve Daha Fazla Marka

Alıcı Kılavuzu: Cisco Anahtarları ve Aruba Anahtarları

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir