Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Karda nasıl sürülür
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Karda nasıl sürülür? 2023

Karda nasıl sürülür? 2023

Karargaht Karargaht - - 15 dk okuma süresi
2

İster 20 yıl ister 20 gün yollarda olun, karda araba kullanmayı bulmak kolay bir iş değil. Kuru yollarda rahat ve yetkin olabilirsiniz, ancak karda sürüş tamamen başka bir şeydir. Ve bunu yapmaya alışkın değilseniz, karda ve buzla kaplı yollarda sürüş olasılığı oldukça göz korkutucu olabilir.

Ama öyle olmak zorunda değil ve bu listeyi donmuş yollara giden herkes için faydalı tavsiyelerle derledik. Ne kadar deneyime sahip olursanız olun veya Polestar 2 Arctic Circle gibi kar dostu bir arabanız olsa bile, bunların hepsi akılda tutulmaya değer. Karda nasıl güvenli bir şekilde araç kullanacağınıza dair temel ipuçlarımız burada.

Karda nasıl sürülür

1. Yavaşça hızlanın

Kar ve buz, lastiklerinizin tutunması için fazla bir şey sağlamaz ve gaz ve fren pedallarının hızlı ve ani bir şekilde uygulanması, kaymanıza ve kaymanıza neden olabilir. Motor devrini oldukça düşük tutarken ayağınızı yavaşça ve yumuşak bir şekilde indirdiğinizden emin olun.

2. Kış sürüş modunu açın (varsa)

Arabanızın kış veya buzlu koşullar için özel bir sürüş modu varsa, onu açtığınızdan emin olun. Bu, esasen birinci vitesi kullanım dışı bırakır, çünkü ikinci viteste yola çıkmak, tekerleklerin kayma riski olmadan hareket etmenizi sağlayabilir. Düz şanzımanlar, ikinci vitese geçerek ve debriyajı hafifçe bırakarak aynı etkiyi elde edebilir.

3. Durma mesafenizi artırın

Kar kaygandır, bu da sizi yavaşlatmak için daha az sürtünme anlamına gelir. Bu yüzden önünüzdeki araçla aranızda fazladan boşluk bırakarak bunu hesaba kattığınızdan emin olun. AAA, önünüzdeki kişiyi arkadan bitirmekten kaçınmak için beş ila altı saniyelik bir durma süresi önerir.

4. Patinajla nasıl başa çıkacağınızı bilin

Arabanız kaymaya başlarsa paniklemek kolaydır, ancak kulağa ne kadar klişe gelse de bu, işleri daha da kötüleştirecektir. Sakin olun ve hangi tekerleklerin patinaj yaptığını anlayın ve buna göre hareket edin.

Ön tekerlekleriniz patinaj yapıyorsa, gazı bırakın ve frenden uzak durun. Tekerlekler yeniden çekişe kavuştuğunda, doğru yöne yönlendirmek için direksiyon simidini hafifçe çevirin.

Arka tekerlekleriniz kaymaya başlarsa, direksiyonu arabanızın arkası ile aynı yöne çevirmeniz, gaz pedalını bırakmanız ve frenlerden uzak durmanız gerekir. Çekişlerini yeniden kazandıklarında, gerçekten gitmek istediğiniz yöne geri dönün. Arabanızın gerçekte nerede olduğu yerine nereye gitmek istediğinize odaklanırsanız, kolayca kendi kendini düzeltebilmelisiniz.

(Resim kaynağı: Shutterstock)

5. Kilitlenme önleyici frenler arkadaşınızdır

Kurtulamayacağınız bir patinajdaysanız veya mümkün olduğunca çabuk durmanız gerekiyorsa, kilitlenme önleyici fren sisteminiz (ABS) kurtarmaya gelebilir. ABS devreye girerken araç titrese bile fren pedalına sertçe basın ve bırakmayın. Ancak en önemlisi, engellerin etrafından dolaşmaya devam etmenizdir. ABS, her ikisini de yapmanıza izin verir ve bu, kontrolü yeniden kazanmadan önce bir şeye çarpmaktan kaçınmanıza yardımcı olur.

6. Tepelerin nasıl ele alınacağını bilin

Karla kaplı bir tepeye çıkmakta zorlanıyorsanız, ekstra gücün sizi doğru yönde hareket ettirmesini umarak ayağınızı yere basmak kolaydır. Ancak tüm bunlar, tekerleklerinizin dönme olasılığını artırır – ve hiçbir yere gidemezsiniz. Yokuş çıkmadan önce biraz ivme kazanmaya çalışın ve mümkünse yokuş yukarı çıkarken durmaktan kaçının; aksi takdirde, tüm ataletiniz kaybolacaktır.

7. Yavaşça yokuş aşağı sürün

Yokuş aşağı gitmek, yerçekiminin en iyi yaptığı şeyi yapması anlamına gelir ve bu da bazı zorluklar sunar. Anahtar, özellikle bir tepenin zirvesine gelirken, hepsini yavaş yavaş almaktır. İmkanınız varsa vites küçültün – özellikle manuel kullanıyorsanız – çünkü bu hızınızı sınırlayacaktır ve yardımcı olabilirseniz frenleri kullanmaktan kaçının.

Ayrıca, direksiyonu kullanırken veya hızlanırken tekerlekleri döndürmemek de önemlidir, çünkü bu, çekişi azaltabilir ve patinaj olasılığını artırabilir.

yol kenarında bırakılan arabalarla kar fırtınası

(Resim kaynağı: Shutterstock)

8. Farlarınızı kullanın

Sağduyu gibi görünebilir, ancak oldukça yoğun bir kar yağışı varsa, farlarınızı açmanız gerekecektir. Görüş daha da kötüleşirse, 300 fitin altına düşerse, sis lambalarınızı açın. Bu sadece önünüzde ne olduğunu görmenize yardımcı olmak için değil, aynı zamanda diğer arabaların sizi karanlıkta görebilmesi için.

9. Ana yollara bağlı kalın

Kar için hazırlanmış bir yerdeyseniz, tuz serpme makinesi, kar küreme makinesi veya her ikisi de olabilir, yolları temizleyecek ve sürüşü kolaylaştıracak altyapı vardır. Ana yollar en çok dikkati çekerken, ara sokaklar daha sonraya kadar çalışmayı garanti edecek kadar önemli veya yeterince büyük olmayabilir.

Sürülmüş veya tuzlanmış yollarda kar ve buz kaplaması önemli ölçüde daha az olacaktır, bu da işlem görmemiş sokaklara kıyasla araç sürmeyi daha kolay hale getirir.

10. Kendinize seyahat etmek için daha fazla zaman verin

Karda araç kullanmak sizi ve diğer tüm sürücüleri yavaşlatacaktır. Bu nedenle, araba kullanmak zorundaysanız, etrafta dolaşmak için kendinize daha fazla zaman ayırdığınızdan emin olun. Kaygan koşullarda araç kullanmak yeterince kötüdür, ancak geç kalmanın stresinde faktör vardır ve dört tekerlekli bir kaza olmasını beklersiniz.

karlı yolda tesla

(Resim kaynağı: Shutterstock)

11. Çevrenizde olup bitenlerin farkında olun

Yolda farkındalık en iyi koşullarda önemlidir, ancak özellikle dışarısı karlı olduğunda önemlidir. Her zaman önünüzdeki yola dikkat edin, böylece kendinizi ve bakımınızı hazırlayabilirsiniz. İster yaklaşan bir tepe, isterse doğrudan güneş ışığının olmaması nedeniyle ekstra buzlu olabilecek bir yol parçası olsun, ileride ne olduğunu bilmek size buna göre hareket etme fırsatı verir.

Aynı şekilde, diğer sürücülerin ne yaptığı konusunda daha dikkatli olun çünkü ne yaptıklarını bildiklerinin garantisi yoktur. Yaptıklarını takip ederek ve saygılı bir mesafeyi koruyarak, tepki vermek ve çarpışmalardan veya diğer sorunlardan kaçınmak için daha fazla zamanınız olur.

12. Ayrılmadan önce kendinizin ve arabanızın hazır olduğundan emin olun.

Özellikle çok kar yağışı alan bir bölgede yaşıyorsanız, kışın önünüze ne çıkarsa çıksın hazırlıklı olmakta fayda var. Aracınızın karlı ve soğuk havalarda kullanıma hazır olduğundan emin olarak, havalar yeniden ısınmaya başlayana kadar hayatı çok daha kolay hale getireceksiniz.

Arabanızı karda sürüş için nasıl hazırlarsınız?

1. Kış lastiklerine yatırım yapmayı düşünün.

Bu, özellikle çok kar yağan bölgelerde önemlidir, çünkü kış lastikleri daha derin bir dişe ve daha fazla tutuşa sahiptir. Dahası, kış lastikleri genellikle soğuğa daha iyi dayanabilen ve esnek kalabilen kauçuktan yapılır. Bu, kış aylarında özellikle karlı, buzlu veya ıslak koşullarda daha iyi frenleme ve yol tutuş performansı elde edeceğiniz anlamına gelir.

Kış lastikleri, daha düşük yuvarlanma dirençleri sayesinde yakıt verimliliğini (ve elektrikli araç kullanıyorsanız menzili) düşürür ve yılda iki kez lastikleri değiştirmek için çaba sarf etmeniz gerekir. Bununla birlikte, özellikle karda sürüş kabiliyetinizden o kadar emin değilseniz, takas kesinlikle buna değer.

2. Lastik basıncınızı kontrol edin

Soğuk havalar, lastiklerinizdeki hava da dahil olmak üzere, havanın sıkışmasına neden olur. Bu yüzden havalar soğuduğunda, iç basıncın olması gereken yerde olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Yanlış lastik basıncı aşınmayı artırabilir, bu süreçte lastik ömrünü kısaltabilir ve daha fazla sürtünmeye neden olabilir – bu da yakıt ekonominizi/aralığınızı etkiler.

pembe kadın araba tekerleklerine kar zinciri takıyor

(Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Birkaç kar zinciri toplayın ve bunları nasıl kullanacağınızı öğrenin

Zor durumdaysanız ve yol tamamen sıkıştırılmış kar veya buzla kaplıysa, kar zincirleri tutuşunuzu önemli ölçüde iyileştirebilir ve hareket etmenizi sağlayabilir. Acil bir durum oluşmadan önce bunları nasıl uygulayacağınızı bildiğinizden ve bunları çıplak yol yüzeyinde kullanmadığınızdan emin olun.

4. Pilinizi şarjlı tutun

Soğuk hava, pilinizin elektrik depolamasını sağlayan kimyasal süreci etkilediğinden, soğuk hava piller için çok kötüdür. Kısacası, pil ne kadar soğuksa, o kadar az güç depolayabilir.

Pilinizi en az haftada bir kez şarj etmeye değer, özellikle de pilin kendisi üç yıldan daha eskiyse. Bunu bir şarj cihazıyla veya motoru çalıştırarak yapabilirsiniz. Ve acil durumlarda, arabanızı nasıl çalıştıracağınızı bildiğinizden emin olun.

karla kaplı arabaya ön cam silecek sıvısı dökmek

(Resim kaynağı: Shutterstock)

5. Sileceklerinizi ve silecek sıvınızı kontrol edin

Sıvılar soğukta pek iyi gitmez, bu nedenle yola çıkmadan önce silecek sıvınızı kontrol etmeniz önemlidir. Silecek sıvısının donma noktası oldukça düşüktür, bu nedenle sık sık olmaz, ancak yine de meydana gelir ve güvende olmak daha iyidir. Aynı şekilde, sileceklerinizin ön camda donmadığından emin olun, çünkü bu durumda kullanmaya çalışmak kontrol mekanizmasına zarar verebilir.

6. Ön camınızın buzunu çözün

Araba sürerken tam görünürlüğe ihtiyacınız vardır, bu nedenle etrafınızda neler olup bittiğini bilirsiniz ve kullanmamak genellikle yasalara aykırıdır. Bu nedenle, ön camınızın buzunu nasıl çözeceğinizi bilmek ve yola çok daha hızlı çıkmak önemlidir.

7. Arabanızdaki karı ve buzu temizleyin

Arabanızı dışarıda bırakırsanız veya yoğun kar yağışına yakalanırsanız, her zaman aracınızdaki karı ve buzu temizlemeye özen gösterin – sadece ön camı değil, tavanı ve kaputu da. Sadece birkaç dakika sürer ve kendiniz çıkardığınızda, sürüş sırasında düşmeyecek ve birilerini yaralamayacak veya hasara neden olmayacaktır.

Arabanın ön camının buzunu çözen kadın

(Resim kaynağı: Shutterstock)

8. Sıcak giyin

İsteyeceğiniz en son şey bir tişört ve şorttan biraz daha fazlasını giyerken karda mahsur kalmaktır. Bu nedenle, araba sürerken daima hava durumuna uygun giyindiğinizden emin olun. En iyi senaryo, arabayı ısıtmak zorunda kalmadan biraz güç tasarrufu sağlarsınız. En kötü durumda, bir şeyler ters giderse diye ısınırsın.

9. Acil durum malzemelerini bagajınızda tutun

Acil bir durumda bagajınızda bir çanta bulundurmak asla kötü bir fikir değildir. Aslında, atlama kabloları, bir el feneri, yüksek görüş ekipmanı ve benzeri şeyler içeren önceden hazırlanmış birkaç kit vardır. Ancak kış farklı bir canavardır, bu nedenle mevsime uygun şeyler eklediğinizden emin olun.

İhtiyacınız olan şey karın ne kadar kötüleştiğine bağlıdır, ancak katlanabilir bir kar küreği, sıcak eldivenler, buz kazıyıcı, fırça, bir kutu buz çözücü, battaniye, el ısıtıcıları, tuz veya kum bulundurmaya değer (kedi kumu da işe yarayacaktır) ) biriken karı eritmek için, bir USB yedek pil, şişelenmiş su ve biraz şekerleme. Umarım hiçbirine ihtiyacınız olmaz, ama her zaman hazırlıklı olmakta fayda var.

Artık karda araba kullanmayı biliyorsunuz, diğer bazı faydalı araba ipuçlarına göz atmayı unutmayın. Aküler soğukta çok iyi yanmadığından arabanızı nasıl çalıştıracağınızı ve ön camınızın buzunu nasıl çözeceğinizi bildiğinizden emin olun.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir