Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Kan lekesi nasıl çabuk çıkar
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Nasıl Yapılır?
 4. »
 5. Kan lekesi nasıl çabuk çıkar? 2022

Kan lekesi nasıl çabuk çıkar? 2022

Karargaht Karargaht - - 4 dk okuma süresi
2

Burun kanaması, kesik veya diğer yaralanmalar olsun, kan lekelerinin nasıl çıkarılacağını bilmek düşündüğünüzden daha önemli bir şeydir – özellikle etrafta koşuşturan küçük çocuklarınız varsa. Giysilere kan bulaştığında (özellikle beyaz giyildiğinde) her zaman bir sıkıntıdır, ancak giysilerdeki kan lekelerini nasıl çıkaracağınızı öğrenmek, temizlik faturalarında size bir servet kazandırabilir.

Giysilerdeki yağ lekelerinin nasıl çıkarılacağı ve kırmızı şarap lekelerinin nasıl çıkarılacağı gibi, kanı değiştirmek de göründüğü kadar zor değildir. Ancak lekeyi yerleşmeden ve temizlemesi gerçekten zor hale gelmeden önce çıkarabilirsiniz, böylece hızlı hareket etmek her zaman daha iyidir.

Korkunç bir görev gibi görünse de, kanın nasıl hızla alınacağını bilmek sadece dört kolay adımda kolayca yapılabilir. Dahası, temizlik ürünlerine fazladan para harcamanıza veya en sevdiğiniz giysiyi değiştirmenize gerek yok. Kan lekelerini nasıl çıkaracağınıza dair rehberimiz size yapmanız gereken her şeyi gösterecek.

Giysilerden kan lekesi nasıl çıkar?

Neye ihtiyacın olacak?

 1. Bir mikrofiber bez
 2. Soğuk su
 3. Bulaşık sabunu
 4. Karbonat
 5. Beyaz damıtılmış sirke
 6. Kağıt havlu

— Önce, kanı temizlemek için lekeyi akan soğuk su altında durulayın. Ardından lekeyi en kısa sürede bir leğende soğuk suya batırın. Asla sıcak su kullanmayın, çünkü bu kanın yapısını değiştirir ve sadece kumaşa yerleşerek çıkarılmasını zorlaştırır.

— Ardından, doğrudan lekenin üzerine birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin ve temiz nemli bir bezle lekeyi nazikçe ovalayın. Daima lekenin dış kenarlarından içeriye doğru çalışın ve diğer parçalara yayılmasını önlemek için çok fazla ovalamayın.

(Resim kaynağı: Shutterstock)

— Ardından lekeyi soğuk suyla durulayın ve gerekirse işlemi tekrarlayın. İnatçı lekeler için bir ölçü kabartma tozu ile iki ölçü soğuk suyu bir kapta karıştırıp mikrofiber bir bezle lekenin üzerine bastırarak macun oluşturabilirsiniz. Çözeltiyi durulamadan önce 30 dakika bekletin. Veya lekeyi kaydırmaya yardımcı olması için OxiClean Max Force Köpük Çamaşır Ön İşlemi (8 $, Amazon) gibi bir ön işlem leke çıkarıcı satın alabilirsiniz.

— Lekeyi olabildiğince çıkardıktan sonra, giysiyi tercihen soğuk bir döngüde yıkamak için çamaşır makinesine koyun. Bakım etiketi talimatlarını her zaman önceden okumayı unutmayın.

gömleği çamaşır makinesine atmak

Gömleği çamaşır makinesine koymak (Resim kaynağı: Shutterstock)

Beyaz sirke ile kan lekesi nasıl çıkar?

Sprey şişesi ile beyaz gömlek üzerinde kan lekesi

Sprey şişeli beyaz gömlek üzerinde kan lekesi (Resim kaynağı: Shutterstock)

— Beyaz sirkeyi doğrudan lekeli bölgeye dökün. Sirkeyi yaklaşık 10 dakika lekeye batırın.

— Ardından, bir kağıt havlu veya temiz bir bezle bölgeyi kurulayın ve leke tamamen çıkana kadar işlemi tekrarlayın.

— Ardından çamaşır makinesi bakım talimatı etiketini izleyerek normal şekilde yıkayın.

Beyaz sirke, kan lekelerini (veya bu konuda başka herhangi bir lekeyi!) çıkarmak için en etkili, doğal yöntemlerden biridir. Beyaz sirkenin güçleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, kabartma tozu ve sirkeyi temizlemede bu kadar iyi yapan şeyin ne olduğunu öğrenin.

Ve daha fazla ev kılavuzu için, altı kolay adımda bir şapkanın şeklini bozmadan nasıl temizleneceğini ve bir şilte kapağını nasıl temizleyeceğinizi öğrenin.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir