Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

A person pouring water over coffee, representing an article about how to make pour over coffee
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Kahve üzerine dökün nasıl yapılır

Kahve üzerine dökün nasıl yapılır

Karargaht Karargaht - - 12 dk okuma süresi
2

Kahvenin üzerine nasıl döküleceğini öğrenmek mi istiyorsunuz? Belki de henüz en iyi espresso makinelerinden birini satın alarak atılım yapmaya hazır değilsiniz veya belki de yeni bir dökme setine yatırım yaptınız ve onu nasıl kullanacağınızı öğrenmek mi istiyorsunuz?

Her iki durumda da, kahve üzerine dökmek için bu kılavuzu ele aldık. (Yaz için 4 basit adımda buzlu kahve yapma ipuçlarımızı da takip edebilirsiniz).

Üzerine dökün, sabah demlemenizi hazırlamanın harika bir yoludur. Teoride, bir filtrede süspanse edilen telvelerin üzerine su dökülen geleneksel damlama ve filtre yöntemlerine benzer şekilde, ‘dökme’ terimi tipik olarak manuel olarak hazırlanan filtre kahveyi ifade eder: bir su ısıtıcısından küçük kahve grupları üzerine elle dökülen su, dökme hunisi içine yerleştirilmiş bir filtre (koni veya damlatıcı olarak da adlandırılır).

Doğru yapıldığında dengeli, temiz tatlar sunarak tüm hazırlama değişkenleri üzerinde hassas kontrol sağlayan, kahve yapmanın inanılmaz derecede basit bir yoludur. Sonuncusu, kahve uzmanlarının tercih ettiği hazırlama yöntemi olarak görülmesine neden oldu, çünkü en hassas lezzet profilleri bile onu kullanarak öne çıkarılabilir. Bu, kahve meraklılarına, hazırlık faktörleri araya girmeden, çekirdek suşu, terör ve kavurmadaki varyasyonlardan kaynaklanan kahvelerin farklı özelliklerini kolayca ve doğru bir şekilde değerlendirme şansı verir.

Gerçekten de, kahveye yeni başlıyorsanız, bilmeniz gereken şey, dökmenin hem kolay hem de ucuz olduğu, damlatıcıların yaklaşık 9 $ (yeni sekmede açılır) ve 5 £ (yeni sekmede açılır) fiyatlarıyla mevcut olmasıdır. Ayrıca bilmeniz gereken şey, nasıl yapılacağıdır, bu yüzden okumaya devam edin.

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Kahve üzerine dökün nasıl yapılır: kit ve fasulye

Başlamadan önce, hangi dişliyi ve fasulyeyi satın alacağınızı ve ne kadar öğüteceğinizi bulmanız gerekir. Kahve üzerine dökmeyi nasıl yapacağınızı göstermeden önce tüm bunları ele alacağız.

1. Sisteminizi ve filtrelerinizi seçme

Birçoğu süper uygun fiyatlı olan çeşitli dökme sistemleri mevcuttur. İnanılmaz ucuza başlayan Hario V60 damlatıcıyı kullanıyorum. Melitta konileri (yeni sekmede açılır) da iyi ve ucuz bir seçimdir. İşleri hızlandırmak istiyorsanız bir Chemex sistemini (yeni sekmede açılır) deneyebilirsiniz: bunlar biraz daha pahalıdır ancak demlemek için yerleşik bir sürahiye sahiptir. Sisteminize uyan filtrelerin fiyatı (ve bu sistem içinde hangi boyutta damlatıcı satın aldığınız) da kararınızı etkileyebilir, bu nedenle bunları başlangıçta dikkate almaya değer.

Filtreler, demlemenizin sonucu için seçilen sistemden tartışmasız daha önemlidir. Filtreler arasında bulacağınız ana seçenek, ağartılmamış (doğal) veya ağartılmış olmalarıdır. İlki daha çevre dostu seçenektir, ancak kahvede kağıtsı bir tat bırakabilir, bu da saf lezzet için gidiyorsanız sorun olabilir.

Renkli bir arka plan üzerinde ağartılmış filtrelerin yanında konumlandırılmış kırmızı bir Hario V60 kahve damlatıcı

(Resim kaynağı: Hario)

2. Fasulyelerinizi seçme ve öğütme

Ödeyebileceğiniz en iyi çekirdekleri satın alın, ancak iyi kahve yapmak için çok pahalı çekirdekler almanız gerektiğini düşünmeyin. Paketin arkasını okuyun ve filtre için kavrulmuş çekirdekleri arayın, ardından beğeneceğinizi düşündüğünüz lezzet profillerini seçin.

Bir öğütücünüz varsa ve orta-kaba bir öğütmeyi hedefliyorsanız, French press için yapacağınızdan biraz daha ince bir fasulye alın. Öğütücünüz yoksa, çekirdeklerinizi filtre için taze öğütmelerini isteyebileceğiniz bir kahve dükkanından satın almayı düşünün. Bakkalda önceden öğütülmüş çekirdekler, dökmek için genellikle doğru kıvamda öğütülür, ancak satın almadan çok önce işlendiği ve tazeliği ve tadı büyük ölçüde etkilediği için mümkünse bundan kaçınılmalıdır.

Daha uzun vadede, bir öğütücüye yatırım yapmak kesinlikle iyi bir fikirdir. En baştan harika kahve yapmak için en iyi kahve öğütücülerinden birini satın almanıza gerek yok – basit bir el değirmeni (yeni sekmede açılır) yeterli olacaktır. Yeni bir öğütücü satın alıyorsanız, mümkünse bir çapak öğütücü seçin, çünkü bunlar en tutarlı sonuçları verir.

Bir mutfak tezgahı üzerinde duran biri gümüş ve biri siyah iki Hario Mini Slim Pro el değirmeni

(Resim kaynağı: Hario)

3. Dozunuzu ve demleme oranınızı seçme

Çekirdeklerinizi öğüttükten sonra, tıbbi olarak dozaj olarak bilinen öğütülmüş kahvenin ne kadarını kullanacağınızı seçmeniz gerekir.

Ne kadar çok öğütülmüş kahve kullanırsanız, son demlemenin tadı o kadar yoğun olur, ancak çok ileri giderseniz kahvenin tüm lezzetini alamayabilirsiniz. Dozunuzu düşürmek benzer şekilde nihai ürünün gövdesini azaltır, ancak çok düşük bir doz kahvenin aşırı ekstraksiyonuna ve acı bir tada neden olabilir.

Kullandığınız dozaj kişisel tercihinize bağlı olacaktır ve daha sonra neyi tercih ettiğinizi anlamak için ayarlayabilirsiniz. Başlangıç ​​için iyi bir orta öğütme, bir fincan için 300 ml su kullanarak 18 gr çekilmiş kahvedir – bu sizin demleme oranınızdır.

Öğütmeden önce veya sonra doz verebilirsiniz. Daha önce dozlama yapıyorsanız, öğütücüde kalan bazı zeminleri hesaba katmak için birkaç ekstra fasulyeyi hesaba kattığınızdan emin olun.

Siyah kahve pullarının üzerine yerleştirilmiş kahve çekirdekleriyle dolu bir espresso bardağı ve koyu renkli bir tezgah

(Resim kaynağı: Shutterstock)


Kahve üzerine dökün nasıl yapılır: demleme

Ekipmanınızı ve fasulyenizi aldıktan sonra, eğlenceli şeylerin zamanı geldi. 18 g öğütülmüş çekirdekten 300 ml su kullanarak bir fincan kahvenin üzerine dökmenin nasıl yapılacağı aşağıda açıklanmıştır. Elinizde bir zamanlayıcı ve terazi ve tabii ki demlemek için bir kupa veya sürahi (bir demleme kabı) olduğundan emin olun.

1. Su ısıtıcınızı kaynatın. Kaynama sırasında kağıt filtrenizi kullandığınız külahın içine yerleştirin ve külahınızı demleme kabınızın üstüne koyun.

2. Kaynattıktan sonra, filtreyi ıslatmak ve külahı ve demleme kabını ısıtmak için damlatıcınıza biraz sıcak su dökün. Bu, ekipmanın demlemenizi soğutmasını durdurur ve daha eşit bir ekstraksiyon sağlar. 10-20 saniye sonra demleme kabındaki sıcak suyu boşaltın, ardından demleme kabının üzerindeki filtreye telvenizi koyun. Her şeyi teraziye koyun.

Bir dizi teraziye yerleştirilmiş kahve damlatıcıya dökülen su

(Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Zamanlayıcınızı başlatın, ardından kahve telvesinin üzerine yavaşça ve eşit olarak 60 ml su dökün. Bu dökme yaklaşık 45 saniye sürmelidir.

4. Kahveyi 45 saniye bekletin. Kahve telvesinin bir kubbe şeklinde kabardığını (çiçek açtığını) fark edeceksiniz. Buna çiçeklenme aşaması denir ve hoş olmayan aromalı gazların kahveden kaçmasına izin verdiği için çok önemlidir.

Üzerlerine su döküldükçe kahve damlatıcısı içinde çiçek açan kahve telvesi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

5. Aynı hareketle kahvenin üzerine 60 ml su daha dökün. Yine, bu dökme yaklaşık 45 saniye sürmelidir. Döküldüğünde, filtrenin kenarındaki herhangi bir tortuyu gidermek için koniye bir girdap veya hafif bir karıştırma verin. Drenaj için bırakın.

6. Boşaldıktan sonra, 90 ml’den fazla suyu hafif dairesel hareketlerle dökün, tekrar 45 saniye boyunca dökmeyi hedefleyin. Başka bir hafif girdap verin veya gerekirse karıştırın, ardından süzülmeye bırakın.

7. Son olarak, boşaltıldıktan sonra, hafif dairesel hareketle (tahmin ettiğiniz gibi) 90 ml’den fazla su dökün ve 45 saniyelik dökme süresini hedefleyin. Drenaj için bırakın.

Bir kağıt filtrede askıya alınmış öğütülmüş kahve üzerine bir su ısıtıcısından su dökülüyor ve koni üzerine dökülüyor

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Son kez boşalttıktan sonra, ilk fincan kahvenizi kahve üzerine döktünüz – tebrikler! İçeceği soğuduktan sonra tadın ve ürettiğiniz tatlı, narin kokulara ve tatlara hayran kalın. Artık hazırlık değişkenlerini istediğiniz gibi değiştirmeyi deneyebilirsiniz:

– Kahveniz çok hızlı (çok kaba) veya yavaş (çok ince) demleniyorsa veya içeceğin tadı aşırı derecede acı veya ekşi ise (fazla veya eksik ekstraksiyon gösteriyorsa) öğütme derecesini ayarlayın.

– İçeceğin gövdesini etkilemek için veya acılık veya ekşilik nedeniyle ekstraksiyon seviyesini değiştirmeniz gerekiyorsa, kahve dozunu ayarlayın.

– İki ön dökme hacmini 60ml/60ml’den 120ml’lik diğer bölmelere ayarlayın. 70 ml kullanarak daha uzun bir çiçeklenme aşaması daha tatlı bir içecekle sonuçlanacaktır.

– Son içeceğe ne olduğunu görmek için zamanlamaları, demleme oranını ve aşama sayısını ve dökme hacimlerini ayarlayın. Bu gazların kaçmasına izin vermek için her zaman başlangıçta bir çiçeklenme aşaması eklemeyi unutmayın. Dışarısı içeri girmekten daha iyi!

Artık kahve üzerine dökmeyi nasıl yapacağınızı bildiğinize göre, neden espresso veya soğuk demleme kahve yapmayı öğrenmiyorsunuz? Ayrıca bir kahve makinesinin nasıl temizleneceği ve bir Nespresso makinesinin nasıl kireçten arındırılacağı da dahil olmak üzere bir dizi başka kahve temalı kılavuzlarımız var.

Günümüzün en iyi kahve makineleri ve espresso makineleri

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir