Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Stokta Bulunan, Gönderilmeye Hazır Ürünlerle En İyi Fiyatlandırmanın Kilidini Açın
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Modem ve Router
  4. »
  5. Kablosuz Erişim Noktası ile Kablosuz Yönlendirici arasındaki farklar nelerdir?

Kablosuz Erişim Noktası ile Kablosuz Yönlendirici arasındaki farklar nelerdir?

Karargaht Karargaht - - 7 dk okuma süresi
2

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte farklı cihazlar tasarlanmış ve üretilmiştir. Bazı cihazlar, Wi-Fi’ye kolayca erişmenize yardımcı olmak ve size en üst düzey ağ performansını deneyimleme fırsatı vermek için tasarlanmıştır. Bu cihazlar arasında kablosuz erişim noktaları ve kablosuz yönlendiriciler bulunur. Çalışma zamanlarının işlevleri, performansı ve verimliliği farklıdır. Wi-Fi deneyiminizi geliştirmek için bu ağ cihazları arasındaki farklara bir göz atalım.

Kablosuz erişim noktası nedir?

Kablosuz erişim noktası, cihazı yerel alan ağına bağlayabileceğiniz bir ağ geçidi olarak kullanılmak üzere tasarlanmış bir ağ cihazıdır. Mevcut ev ağınızın kablosuz kapsama alanını genişletmek için kablosuz erişim noktalarını kullanabilirsiniz. Ayrıca, ağınıza bağlanabilecek kullanıcı sayısını artırmak için de kullanabilirsiniz.

Kablosuz erişim noktası cihazı, tüm Wi-Fi cihazları için bir erişim noktası olarak kullanılabilir. Sinyalleri yerleşik radyosu aracılığıyla iletmek için yönlendiriciye bir Ethernet kablosuyla bağlamanız gerekir.

İki tür kablosuz erişim noktası vardır, bağımsız erişim noktaları ve mevcut yönlendiricilerle birlikte kullanılan erişim noktaları. Küçük bir ofiste veya büyük bir kuruluşta bağımsız bir erişim noktası kullanabilir veya evinizde birleşik bir erişim noktası kullanabilirsiniz.

Kablosuz Erişim Noktası ile Kablosuz Yönlendirici arasındaki farklar nelerdir? 1

Kablosuz yönlendirici nedir?

Kablosuz yönlendirici, size iki şekilde hizmet etmek üzere tasarlanmış bir ağ aygıtıdır. İlk özellik, yönetilen bir yerel alan ağı (LAN) kurmak için telefonunuz, dizüstü bilgisayarınız, tabletiniz ve sahip olduğunuz diğer elektronik cihazlar gibi birden fazla cihazı bağlamanıza yardımcı olabilmesidir. İkincisi, yönlendiriciye bağlı olan tüm cihazlara İnternet erişimi sağlar.

Bir yerel alan ağı kurmak için bir yönlendirici kurmanız ve cihazı ona bağlamanız gerekir. Bunu gerçekleştirmek için Wi-Fi veya Ethernet kablolarını kullanabilirsiniz. Yönlendirici daha sonra verileri yerleşik yerel alan ağı içinde dağıtır ve iletir, ancak İnternet sağlayıcınız tarafından bir Ethernet kablosu aracılığıyla cihaza bağlanmalıdır.

Kablosuz Erişim Noktası ile Kablosuz Yönlendirici arasındaki farklar nelerdir? 2

Kablosuz erişim noktası ile yönlendirici arasındaki fark nedir?

Kablosuz erişim noktaları ve kablosuz yönlendiriciler arasındaki fark, işlevlerine, performansına ve verimliliğine yansır.

İşlev

Erişim noktası, mevcut ağı genişletmek için kullanılır ve yönlendirici, veri iletildiğinde sinyalin geçtiği yolu yönetmek ve kontrol etmek için kullanılır.

Verim

Kablosuz yönlendirici

Kablosuz yönlendirici, ikisi arasında veri paketleri ileterek yerel ağdaki akıllı cihazları bağlamanıza yardımcı olur. Bu, ağdaki her cihaza yerel bir IP adresi atayarak yapılır. Kablosuz yönlendirici, tekrarlayıcı ile veya tekrarlayıcı olmadan kullanılabilir ve ayrıca bir tekrarlayıcı olarak da kullanılabilir.

Kablosuz erişim noktası

Erişim noktası, bir veri kablosu veya Ethernet kablosu aracılığıyla doğrudan ağ anahtarınıza veya ana yönlendiricinize bağlanır. Bunu yaparak, erişim noktasına gerekli bant genişliğini ve İnternet bağlantısını sağlar. Tamamlandığında, kablosuz sinyalleri 2,4 GHz ve 5 GHz olmak üzere iki frekans aralığında iletecek ve alacaktır. Yönlendirici bir erişim noktası olarak kullanılabilir, ancak erişim noktası yönlendirici olarak kullanılamaz.

Yeterlik

Kablosuz erişim noktası

Öte yandan, kablosuz erişim noktaları daha fazla kullanıcının erişmesine izin verir. Aynı anda yaklaşık 10 ila 20 cihazın bağlantı günlüklerini destekleyebilen yönlendiricilerle karşılaştırıldığında, bir kablosuz erişim noktası, Wi-Fi sinyalleri gönderme ve alma konusundaki yüksek yeteneği nedeniyle aynı anda 50’den fazla cihaza bağlanmanıza olanak tanır.

Kablosuz yönlendirici

Teknolojik olarak gelişmiş bir yönlendirici, çıktı hızı, frekans bandı ve kapsama alanı gibi farklı özelliklere sahip olduğu için genellikle verimlidir. Bunun olmadığı durumlarda ise genişleticiler, tekrarlayıcılar ve kablosuz erişim noktalarının kullanımıyla birleştirmek gibi alternatifler var.

Kablosuz Erişim Noktası ile Kablosuz Yönlendirici arasındaki farklar nelerdir? 3

Erişim noktası ve yönlendirici arasındaki karşılaştırma
Karşılaştırmak Erişim noktası yönlendirici
işlevsellik Birden fazla cihazın mevcut bir yerel alan ağına bağlanmak için birleştiği bir yönlendiriciden sonra ikinci bir merkezileştirilmiş hub sağlar. Bir yerel alan ağı oluşturan ve tüm cihazları ve bunların yönlendiriciyle olan iletişimini kontrol eden bir merkezdir.
ağ türü Kendi ağını yayınlar İki ağa katılır ve kendi sinyalini yaratır
İçin uygun Ev ağları ve büyük işletmeler Ev ağları ve büyük işletmeler
Yeterlik Ağ kalitesini korur ve kullanıcı erişimini genişletir Ağ kalitesini korur ancak ayarlanabilir, verimli değildir
Çözüm

Yönlendiriciler ve erişim noktaları arasında seçtiğiniz ağ ekipmanı, büyük ölçüde ağ gereksinimlerinizden etkilenir.

Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen burayı tıklayın: Cisco Kablosuz, HPE Kablosuz, WiFi Yönlendiriciler, Huawei WiFi Yönlendiriciler, Xiaomi WiFi Yönlendiriciler
Daha fazla oku:

Cisco Kablosuz AP ve Aruba Kablosuz AP karşılaştırması

Neden Aruba Erişim noktasını seçmelisiniz? Nasıl seçilir? | Aruba Aps karşılaştırması

MikroTik vs Ubiquiti: Ev için Hangi WiFi Yönlendirici veya AP Daha İyi?

ISS bir WiFi Modem Sağlarsa Kablosuz Yönlendirici Almalı mıyım?

Erişim Noktası mı yoksa Kablosuz Yönlendirici mi? Düşünmeniz Gerekenler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir