Isı dalgasını yenin — 3 kolay adımda kendi klimanızı nasıl yaparsınız

an image showing a thermometer during a heatwave

İster klimanız bozuk, ister penceresiz bir odada olun, kendin yap klima yapmayı kolayca öğrenebilirsiniz. Bu, özellikle nemli bir günde evden çalışıyorsanız ve bir odayı soğutmak istiyorsanız geçerlidir. Ya da sıcak hava dalgasında daha yorgun uyanmadan daha iyi uyumak istiyorsanız.

Ve internette tonlarca hile varken, hiç vakit kaybetmeden kendin yap klimayı yapmanın en kolay yöntemini bulduk. Hepsinden iyisi, pahalı veya karmaşık cihazlara bir servet harcamanıza gerek kalmayacak. Tek ihtiyacınız olan bir vantilatör ve plastik su şişeleri!

Yani serin kalmak istiyorsanız, sadece üç kolay adımda ısıyı yenmek için kendin yap klimayı nasıl yapacağınız burada.

Bir sıcak hava dalgasında serin kalmak için 7 temel ipucunu ve ısıyı yenmek için 2 dolarlık bir alüminyum folyo rulosunun nasıl kullanılacağını kontrol ettiğinizden emin olun.

1. Plastik şişeleri suyla doldurun ve tuz ekleyin

Bir torbada plastik şişeler (Resim kaynağı: Shutterstock)

Önce iki veya üç plastik su veya soda şişesini suyla doldurun ve her birine üç yemek kaşığı tuz (51 gr) dökün. Tuzun suya iyice karışmasını sağlamak için her şişeyi sallamadan önce kapakları yerine takın.

2. Şişeleri dondurucuya koyun

Dondurulmuş su şişeleri

Donmuş su şişeleri (Resim kaynağı: Shutterstock)

Ardından, şişeleri dondurucuya koyun ve tamamen donana kadar bırakın. İçindeki tuz, suyun donma sıcaklığını düşürerek buzu daha soğuk hale getirecektir. Su buza dönüştüğünde şişeleri dondurucudan çıkarın.

3. Donmuş şişeleri fanın önüne yerleştirin

Bir fanın önünde donmuş şişeler

Bir fanın önünde donmuş şişeler (Resim kaynağı: Shutterstock)

Ardından, donmuş şişeleri yaklaşık 6 inç uzağa elektrikli fanınızın önüne yerleştirin. Fanı su şişelerine doğru tutarak açın ve donmuş şişelerin etrafından geçtiğinde hava daha soğuk hissedecektir. Bir masa/masa fanı en iyi sonucu verir, ancak yüksekliği ayarlanabilen herhangi bir fanı kullanabilirsiniz. Şişeleri ayakta duran bir fanın önündeki bir masaya koyun. Buz eridiğinde, şişeleri tekrar dondurucuya koymanız yeterlidir. Dondurucunuzda her zaman birden fazla şişe hazırlayabilirsiniz, böylece anında soğumayı beklemek zorunda kalmazsınız.

Ve işte burada yapımı kolay ve sizi bir sıcak hava dalgasında serinletecek kendin yap klimanız var!

Kendin yap klima nasıl yapılır: Fanın arkasına şişeleri asmak

ahşap masa üzerinde masa fanı

ahşap masa üzerinde masa vantilatörü (Resim kaynağı: Shutterstock)

Diğer bir alternatif de vantilatörünüzün arkasına şişe asmaktır.

1. Önce, boş, plastik su veya soda şişelerinizi alın ve bir maket bıçağıyla uçlarını alttan yaklaşık 1 inç (2,5 cm) yukarıya doğru kesin. Ardından, bir tornavida veya sivri uçlu bir aletle yanlara dikkatlice bir dizi delik açın.

2. Ardından, şişeleri her iki delikten geçirdiğiniz bir ip veya tel ile fanınızın arkasına ters çevirin. Motor bölmesinin her iki tarafına birer şişe sabitlemeden önce fanın kapalı olduğundan emin olun.

3. Ardından, fanı açmadan önce şişeleri deliklerin hemen altına buz küpleriyle doldurun. Bu, soğuk havayı deliklerden içeri çekecek ve odayı soğutacaktır. Şişeler fanın arkasına sağlam bir şekilde bağlı olduğundan, onu salınımlı moda ayarlayabilirsiniz. Buz eridiğinde, şişe kapağını çıkarın ve suyu toplamak için başlığın altına bir kase yerleştirin. O zaman şişelerdeki buzu değiştirebilirsiniz.

Bir odayı soğutmak için diğer ipuçları

Elektrikli vantilatörün önünde serinlemeye çalışan bir kadın

Elektrikli vantilatörün önünde serinlemeye çalışan bir kadın (Resim kaynağı: Shutterstock)Isıyı dışarıda tutmak için gün boyunca perdeleri ve panjurları kapalı tutun Benzer şekilde daha soğuk havayı hapsetmek için kapıları kapalı tutun Açık pencerelerin önüne nemli çarşaflar asın. Çarşaflardan gelen nem, dışarıdan gelen herhangi bir esintiyi soğutmaya yardımcı olmalıdır Geceleri uyumanıza yardımcı olacak en iyi serinletici yataklardan birini satın alın Sıcaklık düştüğünde geceleri pencereleri ve kapıları açın


Klimanıza yatırım yapmak veya yükseltmek istiyorsanız, en iyi akıllı klimalardan birine ve en iyi klima fırsatlarına göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.