Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Önemli konumları nasıl kapatabilirsiniz ve iPhone'unuzun sizi izlemesini nasıl durdurabilirsiniz?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. İPhone’da konum izleme nasıl tamamen devre dışı bırakılır?

İPhone’da konum izleme nasıl tamamen devre dışı bırakılır?

Karargaht Karargaht - - 6 dk okuma süresi
2

iPhone’da konum takibinin nasıl devre dışı bırakılacağını bilmek, güvenlik bilincine sahip kişiler için bir zorunluluktur, çünkü Apple, gizliliğin temel değerlerinden biri olduğunu gururla ilan etse de, bu sizi takip etmeyeceği anlamına gelmez.

Bir dereceye kadar, bu anlaşılabilir bir durumdur – örneğin, yaptığınız şeylerin en azından bir kısmını izlememiş olsaydı, iPhone’unuz Google veya Apple Haritalar’ı kullanarak çok iyi çalışmazdı. Ayrıca, iOS 15, verilerinizi korumaya yardımcı olan bir dizi yeni gizlilik ve güvenlik yükseltmesi içerir.

Ancak, akıllı telefon konum verilerinizin paylaşılıp satılabileceği düşünüldüğünde, konum izlemenin nasıl kapatılacağını bilmek her zamankinden daha önemli.

iPhone’unuzun konumunuzu izlemesini durdurabileceğiniz farklı düzeyler vardır. Bununla birlikte, gizliliğinizi hızlı bir şekilde büyük ölçüde artırmak istiyorsanız, devre dışı bırakılacak en önemli ve kullanışlı iOS ayarı Önemli Konumlar’dır.

Bu iOS özelliği, sık ziyaret ettiğiniz yerleri kaydederek Apple’ın kişiselleştirilmiş trafik güncellemeleri gibi hizmetler sunmasına olanak tanır. Şirket, bu verilerin yalnızca cihazınızda saklandığını ve başka kimseyle paylaşılmadığını söylüyor. Ayrıca uçtan uca şifrelenmiştir ve Apple tarafından okunamaz. Bununla birlikte, aslında ne kadar yararlı olduğu tam olarak açık değil: iPhone’umun neden geçen hafta belirli bir kafeyi ziyaret ettiğimi veya tren istasyonuna en son ne zaman gittiğimi bilmesi gerekiyor? Hain veya başka bir şekilde, Önemli Konumlar’ı kapatmak, iPhone’unuzun ziyaret ettiğiniz yerleri cebinizdeyken kaydetmesini durduracaktır.

Ayrıca, belirli uygulamalar için konum izlemeyi tamamen kısıtlamak veya izlemeyi yalnızca o uygulama kullanımdayken sınırlandırmak isteyebilirsiniz. Ve radardan tamamen çıkmak isterseniz, konum servislerini tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

Neyse ki, bunların hepsini yapmak kolaydır ve size nasıl yapılacağını göstereceğiz.

İPhone’da konum izleme nasıl tamamen devre dışı bırakılır

iPhone’da Önemli Konumlar nasıl devre dışı bırakılır

1. Cihazınızda Ayarlar uygulamasını açın.

(Resim kaynağı: Elma)

2. Aşağı kaydırın ve “Gizlilik”e dokunun.

(Resim kaynağı: Elma)

3. “Konum Servisleri”ne dokunun.

(Resim kaynağı: Elma)

4. Bu menünün en altına gidin ve ardından “Sistem Hizmetleri”ne dokunun.

(Resim kaynağı: Elma)

5. Şimdi, Önemli Konumlar’a dokunun.

(Resim kaynağı: Elma)

6. Önemli Konumlar’ın yanındaki geçiş düğmesine dokunun.

(Resim kaynağı: Elma)

7. Son olarak, Önemli Konumları devre dışı bırakmak için istemde “Kapat”a dokunun.

(Resim kaynağı: Elma)

Önemli Konumlar menüsündeki Geçmişi Temizle’ye dokunarak da Önemli Konumlar geçmişinizi silebilirsiniz. Bu, kayıtlı konumları iPhone’unuzdan ve iCloud hesabınızın oturum açtığı tüm cihazlardan siler.

Bireysel iPhone uygulamaları için Konum Servisleri nasıl devre dışı bırakılır

1. Konum Servisleri menüsünde, tek tek uygulamalar bölümüne gidin ve ayarlarını değiştirmek istediğiniz uygulamanın satırına dokunun.

(Resim kaynağı: Gelecek)

2. Sonraki sayfada, konum erişimi seçeneklerinden birini seçin:

Uygulamanın konumunuzu asla kullanmamasını sağlamak için Asla’yı seçin. Konumunuza yalnızca sizin izninizle veya girdinizle erişildiğinden emin olmak için Bir Sonraki Sefere Veya Paylaştığımda Sor’u seçin. Bir uygulamanın veya widget’ın kullanıldığı süre boyunca konum erişimine izin vermek için Uygulamayı Kullanırken veya Uygulamayı veya Widget’ları Kullanırken öğesini seçin. Google Haritalar ve Apple Haritalar gibi belirli uygulamalarda, kesin konumunuza erişilmediğinden emin olmak için Kesin Konum ayarını kapalı olarak değiştirin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

İPhone’da Konum Servisleri tamamen nasıl devre dışı bırakılır

1. Konum Servisleri menüsünün üst kısmında, Konum Servisleri’ni kapalı olarak değiştirin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

2. iPhone’umu Bul’u etkinleştirirken, kişiselleştirilmiş ayarlarınızın geri yükleneceği konusunda sizi uyaran bir başlık görünecektir. Kapat’ı seçin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

iOS ile ilgili daha fazla eğitim için, herkesin bilmesi gereken gizli iPhone özelliklerine, iPhone’da ön kameranın nasıl yansıtılacağına ve iPhone hava durumu uygulaması haritasına nasıl erişileceğine ilişkin kılavuzlarımıza göz atın. PC kullanıcıları için, fotoğrafların iPhone’dan Windows bilgisayara nasıl aktarılacağı ve bir iPhone ekranının PC’ye nasıl yansıtılacağı hakkında da bir kılavuzumuz var.

Daha genel ipuçları için iPhone 13 başlangıç ​​kılavuzumuza bakın. Ayrıca, Google Arama’dan iletişim bilgilerinin nasıl kaldırılacağı ve yönlendiricinizin güvenliğinin nasıl düzeltileceği dahil olmak üzere, gizlilik ve güvenlikle ilgili çok sayıda kılavuzumuz bulunmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir