iPhone rehberli erişim modu nasıl kullanılır?

Bu gizli özellik, iPhone'unuzu kullanma şeklinizi değiştirecek

iPhone Kılavuzlu Erişim modunun nasıl kullanılacağını öğrenmek, her türlü durumda kullanışlı olabilir. Belirttiğiniz bir uygulama dışında, bu özellik iPhone’unuzun tamamına ve özelliklerine erişimi kısıtlayarak onları bir parola ve/veya Face ID ile kilitler. Hatta ödeme veya paylaşım düğmeleri gibi dokunulmasını veya kullanılmasını engelleyen ekranın belirli alanlarını devre dışı bırakabilirsiniz.

Çocuklarınızın iPhone’unuzda oynamasına izin verdikten sonra, kredi kartı faturalarında birkaç yüz dolar için kancayı bulan bir ebeveynseniz, iPhone Kılavuzlu Erişim’in ne kadar yararlı olabileceğini anlayacaksınız. Arkadaşlarınıza arama yapmaları için telefonunuzu ödünç verdikten sonra sosyal medya hesaplarınızı kontrol ettiyseniz, bundan da memnun kalacaksınız.

Bir mucize eseri hem güvenilir çocuklarınız hem de arkadaşlarınız olsa bile, geçmişte bir noktada, daha az tanıdık insanlar tarafından, herhangi bir nedenle onlara telefonunuzu ödünç verip veremeyeceğiniz sorulmuştur. Bu tür senaryolarda, sahip olduğunuz muhtemelen en önemli ve hassas teknoloji parçasıyla bir yabancının yapabileceği hasarı sınırlamak yalnızca iyi bir şey olabilir. İşte iPhone Kılavuzlu Erişim modunu nasıl açacağınız.


Yararlı öğreticiler kataloğumuza ek olarak, sizin için doğru satın alma işlemlerini yapmanıza yardımcı olmak için ürün uzmanlarından oluşan ekibimiz tarafından bir araya getirilen kapsamlı bir satın alma kılavuzları kitaplığımız da bulunmaktadır. Yeni bir telefon pazarındaysanız, en iyi telefonlar, en iyi iPhone’lar ve en ucuz telefonlarla ilgili kılavuzlarımızı mutlaka okuyun.


iPhone Rehberli Erişim özelliği nasıl kullanılır?

Ayarlar’a gidin, ardından Erişilebilirlik’e dokunun Aşağı kaydırın ve Güdümlü Erişim’i seçin ve Güdümlü Erişim’i seçin.Dokunarak Parola AyarlarıFaceID’yi etkinleştirin ve Kılavuzlu Erişimi durdurmak için bir parola belirleyin Kullanıcıyı kısıtlamak istediğiniz Uygulamayı açın Yan veya Ana Ekran Düğmesine üç kez basın (modele bağlı — aşağıya bakın) Ayarla kullanım ve seçilebilir alanlarla ilgili herhangi bir parametre

Ayrıntılı talimatları görmek için okumaya devam edin.


1. Ayarlar’a gidin, ardından Erişilebilirlik’e dokunun.

(Resim kaynağı: Gelecek)

2. Aşağı kaydırın ve Kılavuzlu Erişim’i seçin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

3. Kılavuzlu Erişim’i açın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

4. Parola Ayarları’na dokunun

(Resim kaynağı: Gelecek)

5. Kılavuzlu Erişimin yüzünüzle durdurulabilmesi için FaceID’yi açın. Bunu bırakabilir ve sadece bir şifre kullanabilirsiniz. Kılavuzlu Erişim Parolasını Ayarla’ya dokunun ve Kılavuzlu Erişimi sonlandırmak için bir parola girin. Telefonunuzu kullanan kişi bunu zaten biliyorsa, bunu normal Kilit Ekranı şifrenizden farklı yapın. İstendiğinde onaylamak için şifrenizi tekrar girin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

6. Kılavuzlu Erişimi başlatmak için, ekranın altından yukarı kaydırın veya Ana Ekranınıza gitmek için ana ekran düğmesine dokunun. Kullanıcının sınırlandırılmasını istediğiniz bir uygulamayı açın. Bu durumda Safari’yi seçtik.

(Resim kaynağı: Gelecek)

7. Uygulamada, Yan Düğmeye (iPhone X ve üstü) üç kez veya Ana Ekran Düğmesine (iPhone 8 ve öncesi) üç kez basın.

(Resim kaynağı: Elma)

8. Başlat’a basmadan önce, devre dışı bırakmak istediğiniz alanların çevresini parmağınızla çizin. iPhone’unuz kaba hatlarınızı daha düzgün gri şekillere uyduracaktır. Gerektiğinde yeniden boyutlandırmak için gri şeklin her köşesindeki küçük noktaları sürükleyin. Gerektiğinde yeniden konumlandırmak için şeklin tamamını sürükleyin.

Burada, onu devre dışı bırakmak için URL’nin ve arama çubuğunun etrafına bir şekil yerleştirdik, yani bir kullanıcı bir URL giremez veya herhangi bir şey arayamaz, böylece başka web sitelerine erişimi sınırlandırır. Bu şekilde ödemeyi devre dışı bırakabilir veya düğmeleri paylaşabilirsiniz.

(Resim kaynağı: Gelecek)

9. Daha fazla kontrol edilebilir parametreyi görmek için Seçenekler’e dokunun.

Burada, kullanıcının sesi açmaması ve yakındaki insanları rahatsız etmemesi için sesi kapalı bıraktık. Yan düğmeyi (Güdümlü Erişimi sonlandırmak için kullanmaya devam edecektir), hareketi, klavyeleri, dokunmatik girişi ve aramaları devre dışı bırakabilirsiniz. Kullanımda bir zaman sınırı ayarlamak için Zaman Sınırı’na dokunun ve ardından saat ve dakika çarklarını döndürün. Tüm parametreleri ayarladığınızda Bitti’ye dokunun.

(Resim kaynağı: Gelecek)

10. Hazır olduğunuzda Başlat’a dokunun.

(Resim kaynağı: Gelecek)

11. İstenirse, Kılavuzlu Erişimi sonlandırmak için kullanmak istediğiniz parolayı girin (bu, Ayarlar’da henüz bir parola belirlemediyseniz gerçekleşir). İstendiğinde şifreyi tekrar girin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

12. Kılavuzlu Erişimi sonlandırmak için Yan veya Ana Ekran düğmesine üç kez basın ve daha önce belirlediğiniz parolayı girin, ardından sol üstteki Bitir’e dokunun. Alternatif olarak, ayarladıysanız, FaceID’yi kullanarak hemen bitirmek için iki kez basın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Artık iPhone’da Kılavuzlu Erişim’i nasıl kullanacağınızı biliyorsunuz, iPhone’da istenmeyen mesajların nasıl durdurulacağı, iPhone’da istenmeyen aramaların nasıl engelleneceği, Mac’te klasörlerin nasıl parolayla korunacağı ve nasıl yapılacağı da dahil olmak üzere Apple cihazınızı güvende tutmak için diğer eğitimlerimize göz atın. Apple Kimliği e-posta adresinizi ve iPhone’da konum izlemeyi nasıl tamamen devre dışı bırakacağınızı değiştirin. Ayrıca, eski iPhone’unuzu nasıl daha uzun süre dayanabileceğiniz dahil olmak üzere birçok genel iPhone kılavuzumuz var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.