iOS 15’te Eski Kişiler nasıl kurulur

iOS 15'te Eski Kişiler nasıl kurulur

Seni kıran kişi olmaktan nefret ediyorum ama bir gün öleceksin. Ve bu olduğunda, sevdiklerinizin Apple hesabınızda depoladığınız tüm verilere erişmesini isteyebilirsiniz.

Bu, daha büyük şemada küçük bir düşünce gibi görünebilir, ancak fotoğraflar, mesajlar ve notlar gibi öğelerin geride bıraktığınız insanlar için gerçek veya duygusal bir değeri olabilir. Neyse ki, iOS 15’te eklenen bir özellik, siz geçtikten sonra Apple hesabınıza erişebilecek eski kişileri ayarlamayı kolaylaştırıyor.

Apple, iOS 15.2 güncellemesiyle birlikte telefon ve tablet yazılımına Dijital Eski Kişiler özelliği ekledi. macOS 12.1, Eski Kişileri de destekler.

Hesabınıza kişi eklemek, sadece birkaç dokunuşla basit bir işlemdir ve faydaları siz bu dünyevi uçaktan ayrıldıktan çok sonra da devam eder. İşte iPhone’unuzda bir Eski Kişiyi nasıl kuracağınız ve ölümünüzden sonra belirlediğiniz kişilerin tam olarak neleri alabileceği.

iPhone’unuzda Eski Kişi kurmak için iPhone’unuzun iOS 15.2 veya sonraki bir sürümünü çalıştırdığından emin olmanız gerekir. Ayrıca Apple hesabınız için iki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlamanız gerekir.

1. Apple Kimliği hesabınıza erişmek için Ayarlar uygulamasını başlatın ve ekranın üst kısmındaki adınıza dokunun.

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

2. Parola ve Güvenlik’i seçin ve ardından sonraki ekranda Eski Kişi’ye dokunun.

iPhone'unuzda eski bir kişi nasıl kurulur Parola ve Güvenlik'te eski kişilere dokunun

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

3. Eski Kişi Ekle üzerine dokunun. Kişi ekleme seçiminizi onaylamanızı isteyen bir açılış ekranı alabilirsiniz.

bir kişi ekleyerek iPhone'unuzda eski bir kişi nasıl kurulur

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

4. Telefonunuzda kayıtlı kişiler görünecektir. Eski Kişiniz olarak ayarlamak istediğiniz kişiyi seçin. Sonraki ekranda, kişiniz için bir e-posta veya telefon numarası seçin.

iPhone'unuzda eski bir kişi nasıl kurulur

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

5. Eski Kişinizin neye erişebileceği size söylenecek ve onaylamak için Devam’a dokunmanız istenecektir.

iPhone'unuzda eski bir kişi nasıl kurulur

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

6. Erişim anahtarınızı paylaşma yöntemini seçin. Anahtarın çıktısını alabilir veya kişinize bir mesaj gönderebilirsiniz; ikinci seçenek, erişim anahtarını kişinizin cihazına otomatik olarak kaydeder, bu yüzden onu tercih ediyorum. Kişinize bir mesaj göndermeyi seçerseniz, bu seçimi onaylamanız gerekir.

iPhone'unuzda eski bir kişi nasıl kurulur erişim anahtarınızı paylaşın

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

Apple’dan, hesabınıza bir Eski Kişi eklendiğini bildiren bir e-posta onayı alacaksınız.

iPhone onayınızda eski bir kişi nasıl kurulur

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

Mac’inizden eski bir kişi kurmayı tercih ederseniz, macOS 12.1 veya sonraki bir sürümünü çalıştıran bir makine kullanmanız yeterlidir. Mac’inizde Sistem Tercihleri’ne gidin ve Apple Kimliği’ni seçin. Parola ve Güvenlik’i ve ardından Eski Kişi’yi tıklayın ve kişi ekleme talimatlarını izleyin.

Yalnızca bir Eski Kişi ile sınırlı değilsiniz. Yukarıdaki adımları tekrarlayarak, siz öldükten sonra bilgi alabilecek güvenilir kişiler listenize başkalarını ekleyebilirsiniz.

Hesabınıza erişmek için Eski İrtibatınızın, kendisi için oluşturduğunuz erişim anahtarına, ister bir mesaj yoluyla paylaşmış olun, ister bilgileri yazdırmış olun. Ayrıca ölüm belgenizin bir kopyasına da ihtiyaçları olacak.

Eski Kişilerin erişebileceği veriler arasında fotoğraflar, mesajlar, notlar, indirilen uygulamalar ve cihaz yedeklemeleri bulunur. Ancak bu kişiler, Apple Kimliğinizi kullanarak satın aldığınız hiçbir filme, kitaba veya aboneliğe erişemez.

Anahtar Zincirinizde saklanan parola bilgileri de sınırsızdır. Apple, Eski Kişilerin erişebilecekleri ve erişemeyeceklerinin tam listesini sağlar (yeni sekmede açılır).

Eski Bir Kişi’nin hesabınıza Apple’dan erişim istemesi gerekir. Bunu yapmak için bir web sayfası (yeni sekmede açılır) vardır, ancak bu isteği iOS cihazlarından veya Mac’lerinden de yapabilirler.

Bir iOS aygıtında, erişim anahtarı bilgileri, Parola ve Güvenlik > Eski Kişi altındaki Ayarlar’da saklanır; bir kişinin adına dokunmak, Apple’dan erişim isteme seçeneği sunar. Mac kullanıcıları, Sistem Tercihleri’ndeki Parola ve Güvenlik’ten isteklerini yapabilirler.

Artık Eski Kişinizi kurduğunuza göre, ister iPhone 13 başlangıç ​​kılavuzumuz aracılığıyla isterse yüz maskesi takarken iPhone’unuzun kilidini açma yeteneği gibi yeni iOS 15.4 özellikleri aracılığıyla olsun, diğer iPhone ipuçlarını ve püf noktalarını keşfedebilirsiniz.

Bugünün en iyi Apple iPhone SE (2022) fırsatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.