Instagram çok yavaş! 2023 Neden yavaş? Çözüm nedir? 1
Sizde bu günlerde yada ara ara Instagram çok yavaş, Instagram neden yavaş çözüm nedir? deyip çözüm arıyorsanız işte sizin için önerilerimiz.

Instagram gibi sosyal medya sitelerinin aniden yavaşlaması bazen normal bazen ise anormaldir. Anormal durumlarda genellikle sizden yada genel bir durumdan kaynaklı çeşitli sorunlar olabilir. Bunları uzun uzun anlatmaya çalışacağız.

İlk soru, İnternet neden yavaş?

Bu soruyu sormamızın nedeni instagram yavaş değil de internetin yavaş olma ihtimali. Bu ihtimali göz ardı etmeden instagram neden yavaş sorusuna geçmemek gerekiyor.

İnternet çok yavaş ise öncelikle şunları deneyin:

 • Instagram dışında başka bir siteye girmeyi deneyin
 • Hala sorun devam ediyorsa modeme reset atmayı yani modemi kapatıp bi 10 saniye kadar bekledikten sonra tekrar açmayı deneyin.
 • İnternet yavaşlık sorunu devam ediyorsa bilgisayarda ki yada telefondaki işlerinizi kaydedip cihazı kapatıp tekrar açınız
 •  Yavaşlık devam ediyorsa çevrenizdeki kişilere internetin yavaş olup olmadığını sorun, girebiliyorsanız Twitter’da yazan var mı bakın

İnternetin yavaş olması sebepleri, internet servis sağlayıcınız olabileceği gibi (TTNET,Turknet, Superonline, Vodafone, Netspeed gibi firmalar birer internet servis sağlayıcısıdır) internetin yavaş olma sebebi sizin modeminizde, bilgisayarınızda, bilgisayara yada modeme gelen kablolarda, dış hat kablolarınız da gibi çok komplike yerler sorun olabilir. Sorunu anlayabilmek için, bunları tek tek denemekten başka çareniz yok.

İnternet genel olarak neden yavaşlatılır?

Devlet interneti yavaşlatır mı?

Bu sorunun cevabı evet. Çünkü devlet toprakları üzerindeki her kişi ve kurum devlete bağlı yaşar. Devletin koyduğu, tanıdığı kurallara bağlı olmak kaydıyla devletin toprakları üzerinde yaşamaktadır.

Maalesef sosyal medyada bazı kullanıcılar; devlet aleyhine, kişi aleyhine, herhangi bir kurum, vakıf, ticari, tüzel kişilik üzerine yanlış işler yapabiliyor. Yasaların dışına çıkarak; hakaret, küfür, cinsel saldırı, terör desteği gibi konularda suç işleyebiliyor.

Bu gibi durumlarda devlet kurumlarından biri olan BTK yani Bilgi Teknolojileri Kurumu, Instagram, Facebook, Twitter yada interneti tümden yavaşlatabiliyor, erişim engeli getirebiliyor.

Bu durumlar dışında devlet kurumları durduk yere interneti yavaşlatmıyor. En azından bugüne kadar öyle olmuştur.

Instagram neden yavaşladı?

Instagram çok yavaşsa işte olabilecek nedenler

 • İnternet servis sağlayıcı sorunları: Bu gibi durumlarda internet bölgenizde yada tüm ülkede yavaşlamış olur. Nedenleri ise bakım ve altyapı çalışmaları. Bir yerdeki kablolarda kopma, internet servis sağlayıcı merkezindeki teknik sorunlar nedeniyle instagram yavaşlamış görünür. Çözüm: İnternet servis sağlayıcısının müşteri hizmetlerini arayarak sorunun onlarda olup olmadığını teyit etmektir. Çoğu zaman müşteri hizmetleri sorun kendilerinde ise bunu size söyleyecek ve internetin yavaşlık sorununun neden çözülebileceğine dair size bir saat yada tarih verecektir.
 • DNS sorunları: Eğer herhangi bir DNS adresi kullanıyorsanız (Örneğin: Google DNS adresleri: 8.8.8.8 / 8.8.4.4’dür) bu kullandığınız DNS adreslerinde bir sorun olabilir, DNS adresleri tamamen değişmiş, kaldırılmış olabilir. Çözüm: DNS kullanımını kapatarak deneyebilirsiniz. Yada farklı DNS adresleri bularak onları deneyebilirsiniz.

En Hızlı DNS Adresleri 2022 Güncel DNS Ayarları

 • Instagram sunucu sorunları: Instagram gibi dev firmaların dev sunucuları yani bilgileri sakladıkları bilgilsayarları bulunur. Bu sunuculara sizlerin erişim sorunu yaşadığı zamanlarda da instagram neden yavaşladı sorunu akla gelir. Sunucu kaynaklı sorun instagram’un altyapı sorunudur. Çözüm: Sizlerin yapabileceği bir şey yoktur. Instagram’un altypıya müdahale etmesini beklemelisiniz. Zaten bu genellikle çok uzun sürmez, dakikalar içinde sorunu çözerler.
 • Virüslü ya da istenmeyen yazılımlar: Özellikle bilgisayarda sıkça bulaşabilen virüsler, truva atları, solucanlar gibi çeşitli virüs tipleri bilgisayarları ve interneti yavaşlatabilir. En büyük bulguları sadece internetin değil akıllı telefonun yada bilgisayarın da internet gibi yavaş tepki vermesi, normalden daha geç açılması, daha ağır işlem yapmasıdır. Çözüm: Antivirüs programları kullanarak virüs var mı yok mu kontrol edebilirsiniz. Çoğu zaman antivürüs programları işe yarasada bazen onlarda işe yaramayabilir. Cihazı bir uzmana göstermek gerekebilir.
 • İnternet erişim engeli: Devlet, işlenen suçlar yada toplumu kışkırtacak, toplum nezdinde sorun çıkartabilecek twitleri, gönderileri, resimleri, videoları engellemek, bunların yayılmasını durdurmak adına internet yavaşlatabilir. Çözüm: açıklamaları takp edin, muhtemelen bir süre sonra internet erişimi eski haline döndürülecek ve instagram daha hızlı açılacaktır.
 • Mobil uygulama sorunu: Eğer instagram mobil uygulamanız eski bir sürüm ise, google play yada apple app store’a girerek instagram’u güncellemeniz gerekebilir. Yada instagram sürümü telefonunuza fazla gelebilir. Çözüm: Instagram ağır açılma sorununu çözmek için uygulamayı güncelleyin. Instagram uygulamasının daha hafif sürümü olan Instagram Lite uygulamasını indirin ve onu kullanın. Instagram normal uygulamaya göre çok daha hızlı açılabilir. Instagram lite uygulamasının ana uygulamadan tek farkı ana uygulamadan biraz daha eski yada eksik görünmesidir.
 • Cihazın ayar veya şebeke sorunları: Akıllı telefonlarda internet yada instagram yavaşlaması internetin çekim gücünden yani telefonun sinyal gücünden de kaynaklanıyor olabilir. Aynı şekilde wifi ile bağlı olduğunuz modem çok uzakta olabilir, buda yavaşlamalara neden olabilir. Ayrıca telefon ayarlarında 3G, 4G gibi seçeneklerden 4G hızlı olandır. Sizde 3G seçili yada oda kapalı ise internet ya hiç açılmayacak yada ağır açılacaktır. Uçak moduna alınmış bir telefonda ise internet tamamen kapanır ve SMS ve çağrı dahi çalışmamaktadır. Çözüm: telefonun uçak modunda olmadığından emin olun, telefon 4G destekli ise telefonun 4G modunda olduğundan emin olun. Böylece instagram yavaşlık sorunu ortadan kalkabilecektir
 • Aşırı kullanım sorunu: Eğer instagram çok yavaş ise ana sebep yine instagram’a girmeye çalışan diğer kullanıcılar olabilir. Instagram gibi dev şirketlerin sunucuları yüz binlerce belkide milyonlarca kişinin aynı anda instagram’u kullanabilmesi için tasarlanmıştır. Buna rağmen ara sıra yoğunluktan instagram yavaşlık sorunu baş gösterebilir. Çözüm: ara ara tekrar girmeyi deneyin.

Instagram çok yavaş! 2023 Neden yavaş? Çözüm nedir? 2

Instagram hakkında bilinmesi gerekenler

Instagram nedir?

Instagram bir sosyal medya sitesidir. Amacı ise insanların birbirleri ile tanışmasını, sohbet etmesini ve iletişimin sürekli kalmasını sağlamak. Genel amacı resim paylaşmak olan sosyal medya aracında, resim altına yazı yazmak, hashtag denilen etiketleri yapmak, diğer insanlara mesaj atmak da mümkündür. Instagram kullanmak için bir bilgisayar, apple macbook, tablet bilgisayar, akıllı telefon hatta bazı eski telefonlarda bile çalıştığını görmek mümkün. Ancak en iyi akıllı telefonlar çalışmaktadır. Web sürümü tam olarak aktif değildir.

Instagram ne zaman açıldı?

Instagram, wikipedia kaynağına göre Ekim 2010 tarihinde açılmıştır.

Instagram’un sahibi kimdir?

Instagram’ın şuanki sahibi, Facebook’unda sahibi olan Mark Zuckerberg’dir.

Instagram hangi ülkenindir?

Instagram bir amerikan firmasıdır.

Instagram’un mobil uygulaması var mıdır?

Evet. Google play için buradan, Apple iOS için buradan indirebilirsiniz.

Instagram kullanıcı sayısı kaçtır?

Bilinen rakamlara göre Instagram’ın aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı aşmıştır.

Instagram’a nasıl kayıt olabilirim?

Instagram’a kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Instagram hesabımı nasıl silebilirim?

Instagram’a kayıtlı iseniz ve artık instagram hesabınızı silmek istiyorsanız burada yazılan talimatları okuyabilirsiniz.

Whatsapp’da Instagram’ın mıdır?

Evet. Instagram’un sahibi Mark Zuckerberg tarafından Whatsapp, 19 milyar usd karşılığında satın alınmıştır.

Facebook’da Instagram’ın mıdır?

Evet. İlk büyük sitesi Facebook olan Mark Z. tarafından instagram toplam 1 milyar usd karşılığında satın alınmıştır. Yani bu durumda facebook instagram’ın değil, instagram facebook’undur 🙂

Twitter’da Instagram’ın mıdır?

Yok artık! şimdilik o kadar da değil :))

Instagram’ın kısaltması nedir?

Instagram’ın kısaltması genel olarak bilinen şekli ile insta’dır.

Instagram’a girmek için VPN kullanmak yasak mıdır?

VPN kullanmanın şu ana kadar yasal olarak yada yasak olarak kullanmak için bir madde bulunmamakta yada bir mahkeme kararı henüz bilinmemektedir.

Facebook çok yavaş! Neden yavaş? Çözüm nedir? Cevap