Kategoriler
İnternet

Ping nedir? Ne işe yarar? 2023

Ping nedir? Ne işe yarar? 2023

Ping internet ile aşina olduğumuz bir kelimedir. Ping, bir verinin bir konumdan karşı konuma ne kadar hızlı gittiğini tespit etmek için kullanılan bir terimdir.

Ping Örneği

Bir bilgisayara bağlı internetin, karşı konumda bulunan web sitesine bağlanmak için harcadığı zaman aralığında ki gecikmeyi temsil eder. Ping değeri düştükçe internet hızı ve verimliliği artar. Ping yükseldikçe internet hızı ve verimliliği azalır. Örneğin: Google.com internet adresine bağlanma hızımızı ping değeri ile ifade edebiliriz. Google.com yazıp enter’a bastığımız anda, Google.com sayfasının tam olarak açılması ile arasında geçen süre bize ping değerini verir.

Ping Tarihçesi

Ping, var olup olmadığını ve ne kadar hızlı yanıt verdiğini görmek için başka bir bilgisayara bir test sinyali göndermenizi sağlayan bir program olarak başladı. Ping, belirli bir IP adresine elektronik veri “paketi” gönderir ve “pong” olarak bilinen bir elektronik sinyal / tonu “bekler”.

Jitter nedir? 2021

Ping ve Gecikme

Bu günlerde ping, verilerin bilgisayarınızdan seyahat etmesinin, çeşitli İnternet bağlantıları ve düğümlerinden geçmesinin, diğer taraftaki bilgisayara ulaşmasının ve size geri dönmenin ne kadar sürdüğünü test etmek için önemlidir. Bu veriler daha sonra diğer bilgisayara bağlantının ne kadar hızlı olduğunu ve belirli bir veri aktarımının ne kadar hızlı tamamlanabileceğini belirlemek için hesaplanır.

Oyunda Ping Nedir?

Gecikme olarak da bilinen ping hızı, internette milisaniye (örneğin 30 ms) olarak ölçülen gecikme süresine karşılık gelen bir sayıdır. Rakam yükseldikçe, çevrimiçi olduğunuzda daha fazla veri aktarımı gecikmesi yaşayabilir ve algılayabilirsiniz. Çevrimiçi oyunda ping, özellikle birinci şahıs atış veya araba sürme oyunları oynuyorsanız, gecikmenin 30ms’den az olmasını istersiniz. Geri kalanımız için 100 ms’nin altındaki her şey yeterince iyi olurdu. Çevrimdışı, internetsiz oyunda pingten söz edilemez.

Erken Ping Testi

Ping testi, bir dosyayı doğrudan bir bilgisayardan diğerine göndermek için Internet’i kullanmanın özel bir yolu olan FTP (Dosya Aktarım Protokolü) kullanarak dosya gönderirken insanlar için zaman tasarrufu olarak gün içinde önemliydi. Bu hala kullanılan işlem, e-posta yoluyla başkalarına büyük dosyalar eklemek ve göndermek için kolay hale gelmeden önce daha sık kullanıldı.

Gönderen bilgisayar, alıcı bilgisayara “ping” komutu gönderir ve yeterince hızlı bir yanıt (veya herhangi bir yanıt) almazsa, bağlanmaya çalışırken daha fazla zaman kaybetmez. Bir tuşa basarak, gerçekten aramak zorunda kalmadan bir numaranın kesildiğini bulmaya benzer.

Ping Nasıl Düşürülür? 2023

Pingi düşürmek için en basit ve en kolay yöntem modeme reset atmak yani kapatıp tekrar başlatmaktır. Böylece hat değerleri varsayılana dönecek ve ISS (İnternet Servis Sağlayıcının) ‘nin size sunduğu maksimum internet hızını alabileceksiniz.

İnternet Hızını Etkileyen Faktörler

İnternet hızınız: ISS’nin size sağladığı pakete (10 mbps, 100 mpbs v.s), modeminizin kalitesine göre, modem ve bilgisayar, modem ve internet kutusu (binadaki kutu) arasındaki kablo kalitesine göre, Wi-Fi kullanıyorsanız modemin çekiş kalitesi, bulunduğunuz bölgedeki internetin kullanım yoğunluğuna göre, bilgisayarınızın yada telefon/tabletinizin interneti çekim kalitesine göre internet hız kalitesi değişebilmektedir.

Ping Testi Nasıl Yapılır 2023

Ping testini hiztestix.com internet sitemizden kolayca yapabilirsiniz.

Ping Nedir Videosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir