Kategoriler
İnternet

Jitter nedir? 2023

Jitter nedir? 2023

Jitter, Türkçeye titreşim olarak çevrilebilir ve internetteki tepki süreleri arasındaki değişikliktir.

Jitter puanı nasıl olmalı? 2023

İyi bağlantılar güvenilir ve tutarlı bir tepki süresine sahiptir, bu da düşük titreşim puanının daha iyi olduğu anlamına gelir. Titreşim puanı ne kadar yüksek olursa, ortaya çıkan tutarsız bağlantı yanıt süreleri o kadar fazla olur.

Kısaca: Jitter sayısı/puanı ne kadar büyük olursa; çevrimiçi oyunlarda, videolarda, sesli görüşmelerde v.s. internet bağlantısı stabil olmaz, tutarsızlaşır ve bağlantının size ulaşma süresi artar, tepkime süresi uzar. Buda internette hattınızda ki kalitenin düşmesi anlamına gelir.

Jitter, özellikle Multiplayer oyunlarda, IP telefon ve video konferans gibi gerçek zamanlı iletişimde sıkıntılı bir olgudur. Barındırılan masaüstleri ve sanal masaüstü altyapısı (VDI) için de ciddi bir sorundur. Titreşim, iletişim kalitesini düşüren ses ve video yapaylıklarına (istenmeyen sapma veya tutarsızlık) yol açabilir.

Jitter testi 2023

İnternet hattınıza ait o anki jitter testini yapmak için hiztestix.com sitemizdeki hız testi aracını kullanabilirsiniz.

Peş peşe 5 test yaparak internetinizin o anki download/indirme, yükleme/upload, ping ve jitter testini yapabilirsiniz. Çıkan 5 sonucun ortalamalası size internet hattınızın, bilgisayarınızın, modeminizin ortalama değerini verecektir. Eğer tek test yaparsanız yanlış sonuçlara inanabilirsiniz.

Neden derseniz? özellikle dünyada en yaygın olarak kullanılan bağlantı türleri olan ADSL, VDSL internet değerleri anlık çalışır ve stabil değildir. İnternet hat değerleri uydudan sağlanan internetlerde daha stabildir.

Ping nedir? Ne işe yarar? 2021