Herkesin bilmesi gereken 11 ızgara ipucu ve püf noktası

Herkesin bilmesi gereken 11 ızgara ipucu ve püf noktası

Ateşte pişirilen yiyeceklerin tadı ve aromasının yerini hiçbir şey tutamaz. Ve en iyi ızgaralardan biriyle dışarıda yemek pişirmeyi seviyorsanız, misafirlerinizi etkilemek için arka bahçenizdeki aşçılarda ustalaşmak isteyeceksiniz. Mangalda hamburger yapmak kolay gibi görünse de, o lezzetli ziyafetleri pişirmenin bir hüneri var.

Aslında, çoğumuz muhtemelen açık havada ızgara yaparken bu yaygın hataları yapmışızdır, bu da yemeğimizin lezzetini ve kalitesini tehlikeye atacaktır. Bu nedenle, arka bahçenizde yemek pişirme oyununuzu geliştirmek ve bir profesyonel gibi ızgara yapmak istiyorsanız, burada daha önce bilmiş olmayı isteyeceğiniz 11 ızgara ipucu ve püf noktası var.

1. Hazırlanan etin oda sıcaklığına gelmesini bekleyin

Ahşap tahtaların üzerinde duran çiğ hamburgerler (Resim kaynağı: Shutterstock)

Sık sık en sevdiğimiz etleri buzdolabından alıp hemen ızgaraya atsak da, bu bir hayır-hayır. Izgara yapmadan önce yaklaşık 20 dakika bekletin ve oda sıcaklığına gelsin. Bu, daha eşit şekilde pişirilmiş ve lezzetli olan daha sulu et ile sonuçlanır.

2. Izgarayı yağlayın

Bir ızgarayı fırça ile yağlamak

Bir ızgarayı fırçayla yağlamak (Resim kaynağı: Shutterstock)

Bir ızgarayı mükemmel şekilde nasıl temizleyeceğinizi bilseniz bile, yağsız yiyecekler doğrudan rafa konulduğunda yapışabilir. Yiyeceklerin bozulmasını önlemek için şunları yapın: Izgarayı açın, böylece raf ısınmaya başlar. Bir kağıt havluyu küçük bir topa katlayın. Bir pense kullanarak kağıt havluyu bitkisel yağ gibi nötr bir yağa batırın. Kağıt havluyu ızgara ızgaraları boyunca gezdirin, böylece yağla kaplanırlar. (Isıya dayanıklı bir fırça da kullanabilirsiniz).

Ardından, yağ tütmeye başlayana kadar ızgaranızı önceden ısıtın. Bu, en iyi sonuçlar için doğru sıcaklığa ulaşmasını sağlayacaktır. Pişirme spreyini asla doğrudan sıcak bir ızgara üzerine püskürtmeyin.

3. ‘Sıcak bölgeler’ oluşturun

Bir alev üzerinde ızgara

Alev üzerinde ızgara yapmak (Resim kaynağı: Shutterstock)

Kömür ızgaraları için tüm ızgarayı kömür briketleriyle kaplamayın. Bunun yerine, ızgaranın bir alanında sıcak bir bölge oluşturmak için sıcak kömürleri itin ve dolaylı ısıyla pişirme için ayrı bir alanı yan tarafta bırakın. Bu, aynı anda yüksek ısıdaki yiyecekleri ve az bakım gerektiren sebzeleri pişirmenizi sağlar. Gazlı ızgaralarla bir taraftaki ısıyı diğerinden daha fazla yükseltebilirsiniz; bu, ızgaranın bir tarafında kızartma yapmanıza ve ardından öğeyi yavaş yavaş bitirmek için ızgaranın diğer tarafına taşımanıza olanak tanır.

4. Burgerlerin üzerine asla bastırmayın

Barbeküde hamburger pişirmek

Barbeküde hamburger pişirmek (Resim kaynağı: Shutterstock)

Birçoğumuzun yapma eğiliminde olduğu yaygın bir hata, ızgara yaparken hamburgerleri bastırmaktır. Aslında, sürekli düzleştirme, etin ortasındaki sıvıları ve yağları serbest bırakır – hamburgerleri çok lezzetli yapan şeyler. Hamburgerleri bir kez çevirmeden önce oturup düzgün şekilde pişirmek en iyisidir.

5. Etin etrafında hareket etmeye devam etmeyin

Et bifteği ve ızgarada yemek

Et biftekleri ve ızgaradaki yiyecekler (Resim kaynağı: Shutterstock)

Benzer şekilde, etleri ızgarada döndürmeye veya hareket ettirmeye devam etmeyin. Izgara işlemine yardımcı olduğumuzu sansak da, aslında etin dışının düzgün şekilde kızarmasına izin vermiyor. Kızartma, sulu tatların korunmasına yardımcı olur, bu nedenle eti kendi haline bırakın!

6. Sosisleri ızgaradan önce suda bekletin

Suda sosis tenceresi

Suda bir kap sosis (Resim kaynağı: Shutterstock)

Izgara sosis her zaman popülerdir, ancak barbeküye başlamak biraz zor olabilir. Uzmanlar, sosisleri soğuk su dolu bir tencereye koymayı, ardından pişirmeden önce ‘soğumaya’ bırakmadan önce kaynatmayı öneriyorlar. Bu, tamamen pişene kadar orta-yüksek ateşte ızgara yapmadan önce sosisleri yarı pişirmek için yeterlidir. Islatma, cildin ayrılmasını önler – bu da meyve sularının tükenmesine neden olarak kuru sosislere neden olur. Üstelik bu yöntem, sosisleri ızgarada tutmak için gereken süreyi azaltır.

7. Etin üzerine çok erken sos sürmeyin

Fırça ile ızgarada et teyelleme

Fırçayla ızgarada et teyelleme (Resim kaynağı: Shutterstock)

Eti en sevdiğiniz sos veya krema ile yağlamak istiyorsanız, her zaman pişirme işleminin son beş ila 15 dakikasını bekleyin. Bu, sosun hafifçe karamelize olmasını ve etin üzerine daha iyi oturmasını sağlar. Ancak ızgara işleminde çok erken pişirirseniz etin yanmasına ve ızgaraya yapışmasına neden olabilir.

8. Et termometresi kullanın

Izgara ette et termometresi kullanma

Izgara ette et termometresi kullanma (Resim kaynağı: Shutterstock)

Az veya fazla pişmiş etlerden kaçınmak istiyorsanız, en iyi et termometrelerinden birine yatırım yapın. Etinizin tamamen pişmesini ve yemek için yeterince güvenli olmasını sağlarlar. Ayrıca, bir arka bahçe partisine ev sahipliği yapıyorsanız veya misafirlerinizin hastalanmasını istemediğiniz için toplanıyorsanız bu önemli bir araçtır!

9. Sebze parçalarını şiş üzerinde ızgara yapın

Barbeküde sebze şişleri

Barbeküde sebze şişleri (Resim kaynağı: Shutterstock)

Dilimlenmiş sebzeler ızgaraların arasına düşmeye meyillidir, bu nedenle onları şiş üzerinde delmek bunu önleyecektir. Tahta şişleri ızgarada yanmaması için en az 15 dakika suda bekletmeyi unutmayın. Alternatif olarak, sebzeleri alüminyum folyoya sarabilir veya doğranmış sebzeler ve meyveler için ızgara sepeti kullanabilirsiniz. Yapışmayı önlemek ve en iyi lezzetleri elde etmek için yiyecekleri eklemeden önce sepeti gresleyin.

10. Kapağı daima kapalı tutun

Barbekü üstüne kapak koyarak adam

Mangalın üstüne kapak koyan adam (Resim kaynağı: Shutterstock)

Dedikleri gibi, “bakmak yemek pişirmek değildir.” Altın kuralın yiyeceklerinizi bir kez çevirmek olduğunu düşünürsek, bu süre boyunca ızgaranızın kapağı açık kalmalıdır. Sadece yemeğinizi kavurmak ve nemi korumak için sıcak sıcaklıkta tutmakla kalmaz, aynı zamanda pişirme süresini de hızlandırır. Daha da önemlisi, ızgaraya gelen oksijeni keserek yangının alevlenmesini engeller.

11. Izgara etleri yemeden önce dinlenmeye bırakın

Salata ile tabakta şiş üzerinde mangalda et

Salatalıklı tabakta şiş üzerinde ızgara et (Resim kaynağı: Shutterstock)

Siz veya misafirleriniz ne kadar aç olsa da eti dilimlemeden önce en az 5-15 dakika dinlenmeye bırakın. Bu ipucu, meyve sularını ve aromaları korumanın harika bir yoludur ve kurumasını engeller. Uzmanlar, etlerin eşit şekilde dinlenmesi için yükseltilmiş bir soğutma rafına yerleştirilmesini önermektedir. O zaman lezzetli ızgara et ziyafetlerini dört gözle bekleyebilirsiniz.

Son olarak, daha iyi çalışması ve daha uzun süre dayanması için ızgaranızın bakımı çok önemlidir. Uzmanlar, her kullanımdan hemen sonra bir ızgarayı nasıl temizleyeceğinizi bilmenizi her zaman tavsiye eder. Sadece yiyeceklerin ızgaraya yapışmasını engellemekle kalmaz, daha da önemlisi, bir sonraki yemeğinizin lezzetlerinin geride kalanlarla karışmadan güzel bir şekilde gelmesini sağlar. O zaman arka bahçenizdeki ziyafetlerin tadını gerçekten çıkarabilirsiniz.


Bir yaz barbeküsüne veya toplantıya ev sahipliği yapıyorsanız, misafirlerinizi etkilemek için bu harika yaz aletlerine göz atın. Partiyi başlatmak için en iyi Bluetooth hoparlörlerden, en iyi soğutuculardan veya en iyi güneş ışıklarından birini de eklersiniz.

Bugünün en iyi ızgara fiyatları

https://t.myvisualiq.net/impression_pixel?r=hawk-cache&et=i&ago=212&ao=803&aca=123513&si=1943169&ci=234568&pi=356748&ad=-4&advt=1943169&chnl=-4&vndr=1481&sz=8336&u=Encrypted3169 i

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir