Her üniversite öğrencisinin bilmesi gereken 9 çamaşır yıkama ipucu

College students doing laundry

Biz farkına bile varmadan, yaz bitecek ve birçok üniversite öğrencisi kampüse doğru yola çıkacak. Ve çamaşır yıkamak akıllarındaki son şey olsa da, üniversite öğrencilerinin kaçınamayacakları önemli bir angaryadır.

Çamaşırları çamaşır makinesine atmak kulağa oldukça basit gelse de, doğru yapılmadığı takdirde her türlü soruna neden olabilir. Neyse ki, her üniversite öğrencisinin bilmesi gereken, işi sorunsuz hale getirecek ve sevilen kıyafetlere zarar vermekten kaçınacak 9 çamaşır yıkama ipucu bulduk. Dahası, bu, lekesiz bir yurt odası için her öğrencinin bilmesi gereken bu temizlik tüyolarıyla birlikte değerli zamandan tasarruf sağlayacaktır. Ayrıca çamaşırlarınızı yıkarken bu hatayı yapmayın! Ve bunlar, yurt alanından tasarruf etmenize gerek kalmayacak ve ihtiyaç duymayacağınız 5 yurt odası aleti.

Çamaşır yıkama günlerini bir esinti yapmak istiyorsanız, işte her üniversite öğrencisinin bilmesi gereken 9 çamaşır yıkama ipucu.

1. Bir ‘çamaşır günü’ belirleyin

Çamaşır yıkarken kitaba bakan öğrenci (Resim kaynağı: Shutterstock)

Uygun olduğunda çamaşır yıkamak yerine, programlanmış bir çamaşır yıkama gününün olması idealdir. Bu şekilde, bir rutinin parçası olarak günlükte zaten yer alıyor ve çamaşır yıkama işlerini daha kolay yönetilebilir hale getirecek.

Ayrıca, üniversite öğrencilerine çamaşır makinesine daha az yolculuk yaparak zaman ve para kazandıracak. Ayrıca, beklerken kitap okumak veya okul ödevi yapmak için her zaman vakit vardır!

2. Çamaşırlarınızı ayırın

Çamaşır makinesine renkli giysiler yükleme

Çamaşır makinesine renkli giysiler yerleştirmek (Resim kaynağı: Shutterstock)

Her şeyi bir kerede atmak daha hızlı görünse de, renkleri her zaman beyazlar, açıklar ve koyular olarak ayırın. Bu, daha koyu renklerin daha hafif giysilere akmasını veya sızmasını önleyecektir. Üstelik en sevdiğiniz beyaz t-shirt pembeye döndüğünde onu kurtaramayacaksınız!

3. Bakım etiketlerini dikkatlice okuyun

El yıkama bakım etiketi

El yıkama bakım etiketi (Resim kaynağı: Shutterstock)

Üniversitede bakım etiketlerini kim okur? Bakım etiketlerini okumak sıkıcı görünebilir, ancak doğru sıcaklıklarda yıkamak çekme veya hasar riskini önleyecektir. Ayrıca benzer yıkama talimatına sahip çamaşırları aynı renk yükünde yıkayın.

Tüm bakım etiketlerini biraz kafa karıştırıcı buluyorsanız, çamaşır sembollerinin ne anlama geldiğini ve en sevdiğiniz kıyafetleri yüklemeden önce çamaşır makinesine ‘yalnızca elde yıkanabilir’ çamaşırları koyup koyamayacağınızı öğrenin.

Kolunda yağ lekesi olan beyaz gömlek

Kolunda yağ lekesi olan beyaz gömlek (Resim kaynağı: Shutterstock)

Bir frat partisinden kokteyller, gece atıştırması veya sabah kahvesi olsun, giysiler her türlü lekeye maruz kalacaktır. Hızlı hareket etmek ve kumaş lekelerini hemen işlemek en iyisidir.

Bölgeye nazikçe sürmeden önce sıvı deterjanı temiz bir beze uygulayın veya leke çıkarıcı kullanın. Lekeyi ne kadar uzun süre bırakırsanız, çamaşırda tamamen çıkarmak o kadar zor olacaktır.

Ayrıca bir kaza geçirmeniz durumunda giysilerden yağ lekelerini nasıl çıkaracağınızı veya kan lekelerini nasıl çabucak çıkaracağınızı da bilmeniz gerekebilir.

5. Çamaşır makinesini aşırı yüklemeyin

Çamaşır makinesinin aşırı yüklenmesi

Çamaşır makinesini aşırı dolduruyor (Resim kaynağı: Shutterstock)

Hepimiz çamaşır yıkamak için daha az zaman harcamak isteriz, ancak en büyük hatalardan biri çamaşır makinesini aşırı doldurmaktır. Paketlenmiş bir makine yalnızca giysilerimizi iyice temizlemeyi zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda sıkma döngüsünü de bozabilir. Bu, döngünün sonunda sizi ıslak (ve kirli!) öğelerle baş başa bırakacaktır.

Benzer şekilde, çamaşır makinesini gereğinden fazla deterjan kullanacağından çamaşır makinesini yetersiz doldurmayın, bu da giysiler üzerinde yapışkan bir kalıntı bırakabilir. Çamaşır makinesinin yükü daha verimli bir şekilde kaldırabilmesi için her zaman çamaşır makinesini gereken kapasiteye kadar doldurun (böylece baştan başlamak zorunda kalmazsınız!).

6. Giysileri ters çevirin

Çamaşır makinesine gömlek koymak

Çamaşır makinesine gömlek koymak (Resim kaynağı: Shutterstock)

Çoğu üniversite öğrencisi en yeni, ‘trend’ kıyafetlerine sahip olmayı sever, bu yüzden ihtiyaç duydukları son şey onları çamaşırhanede mahvetmek. Giysileri, özellikle üzerlerinde grafik ve logolar varsa, makineye koymadan önce daima ters çevirin. Bu tür tişörtler genellikle birçok yıkamadan sonra solabilir, bu nedenle onları ters çevirmek bunu azaltmaya yardımcı olacaktır.

7. Sıvı deterjanı ‘bakla’ ile değiştirin

Çamaşır deterjanı dökme

Dökülen çamaşır deterjanı (Resim kaynağı: Shutterstock)

Bunun yerine büyük sıvı deterjan şişelerini bir kapsül deterjanla değiştirin. Sıvı deterjanla yalnızca dağınık dökülmeleri önlemekle kalmaz, aynı zamanda çoğu üniversite öğrencisi gerekenden fazlasını kullanır. Kapsül veya jel tablet deterjanlar önceden ölçülmüştür, kullanımı güvenlidir ve karışıklık yaratmaz. Dahası, yurt odanızda yer yoksa, kompakt ve saklaması daha kolaydır.

Ancak sıvı deterjan kullanmak istiyorsanız, dikkatli bir şekilde ölçtüğünüzden emin olun ve miktar bilgisi için etiketi okuyun. Daha iyi çamaşır yıkama sonuçları elde etmek için doğru deterjan dozunu kullanmak önemlidir.

8. Düşük sıcaklıkta yıkayın

Hızlı Yıkama Ayarı

Hızlı Yıkama Ayarı (Resim kaynağı: Shutterstock)

Uzmanlar, bakım etiketlerini okumanın yanı sıra çamaşırlarınızı 30 derece (Celsius) ve altında yıkamanızı tavsiye ediyor. Bu, çamaşırlarınızın temiz olmasını sağlar ve çamaşırların yıkama sırasında solma veya çekme riskini azaltır. Ayrıca, daha uygun maliyetli ve çevre için iyidir.

9. Yıkayıcı/kurutucuyu hemen boşaltın

Çamaşır makinesinin içindeki çamaşırlara bakarken burnunu tutan bir kadın.

Çamaşır makinesinin içindeki çamaşırlara bakarken burnunu tutan bir kadın (Resim kaynağı: Shutterstock)

Üniversite öğrencilerinin çamaşırlarını atması, yıkaması için ayarlaması ve sonra başka şeyler yapması için bırakması çok kolay. Ancak kötü kokuları önlemek ve giysilerin hızla hava almasına yardımcı olmak için çamaşır makinesini veya kurutma makinesini her zaman hemen boşaltın.

Kokuları önlemek için nemli kıyafetleri hemen kuruması için asmak her zaman en iyisidir. Dışarıda takılamıyorsanız, iyi havalandırılan bir alanda bir elbise atı/askı kullanın. Ayrıca, kıyafetlerinizi hala sıcakken ütülemekten, katlamaktan ve kaldırmaktan kaçınmak kırışıklıkları önleyecektir. Bu bir kazan-kazan!

Bir üniversite öğrencisi ne sıklıkla çamaşır yıkamalı?

Taşan çamaşır sepeti

Taşan çamaşır sepeti (Resim kaynağı: Shutterstock)

Gardırobunu ne kadar hızlı gözden geçirdiğinize bağlı olarak, ortalama bir üniversite öğrencisinin haftada bir çamaşır yıkaması önerilir. Elbette, yoğun programların veya sosyal yaşamların öncelikli olacağı zamanlar olacaktır, ancak anahtar, çamaşırların birikmesine asla izin vermemektir. Ayrıca, hiç kimse kirli giysiler kokan bir yurt odasını sevmez!

En iyi okula dönüş indirimlerine ve hem sınıf hem de yurt odalarının temel ihtiyaçlarıyla ilgili harika fırsatlar için okula dönüş kılavuzumuza göz atmayı unutmayın.


Yurdunuz daha iyi günler gördüyse, her üniversite öğrencisinin bilmesi gereken 7 temizlik tüyosuna da göz atmayı unutmayın. Dahası, yurt odası alanınız kısıtlıysa, öğrenci yurt odasında yerden tasarruf etmek için 7 ipucu.

Bugünün en iyi Çamaşır Makinesi fırsatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.