Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Havlular nasıl yıkanır ve kabarık tutulur
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Havlular nasıl yıkanır ve kabarık tutulur

Havlular nasıl yıkanır ve kabarık tutulur

Karargaht Karargaht - - 8 dk okuma süresi
2

Hepimiz duştan çıkıp bizi sıcacık tutacak peluş bir banyo havlusuna sarılmanın keyfini yaşıyoruz. Ancak, yumuşaklıklarını kaybetmeye başladıklarında ve ciltte cızırtılı hale geldiklerinde, havluları nasıl yıkayacağınızı ve onları nasıl kabarık tutacağınızı bilmeniz gerekir.

Çoğu zaman, yıkama alışkanlıklarımız havlu liflerine zarar vererek emiciliğini ve yumuşaklığını zamanla azaltabilir. Havluların doğru şekilde nasıl yıkanacağını bilmek gibi basit bir görev, havluların uzun süre yumuşak ve kabarık kalmasını sağlayacaktır. Mısır pamuklu havlularına bir servet harcamak istemezsiniz, sadece çamaşır yıkama gününde onları mahvetmek için.

Bu yüzden, bu en büyük çamaşır yıkama hatasını yapmadan önce, havluları nasıl yıkayacağınız ve onları en uzun süre kabarık tutacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Ayrıca, çamaşır yıkama gününü hızlandırmak istiyorsanız, bu çamaşır yıkama tüyoları hayatınızı kolaylaştıracak ve çamaşır makinenizde sirke kullanmanız için 7 neden. Ayrıca çamaşır yıkamak için en ucuz zamanın bu olduğunu biliyor muydunuz?

1. Havluları diğer çamaşırlardan ayırın

Beyaz havluları çamaşır makinesine yükleme (Resim kaynağı: Shutterstock)

Pahalı havlularınıza renk bulaşması veya liflerin bulaşma riskini önlemek için havluları her zaman diğer çamaşır parçalarından ayrı yıkayın. Benzer şekilde renkli havluları da benzer tonlarda yıkayın.

İPUCU: Kumaşlar arasında herhangi bir renk geçişini önlemek için yeni havluları asla eskileriyle yıkamayın.

2. Makinenizi aşırı yüklemeyin

Beyaz havlu ile paketlenmiş çamaşır makinesi

Beyaz havlulu paketlenmiş çamaşır makinesi (Resim kaynağı: Shutterstock)

Kalın veya büyük boy havluların tamburun etrafında hareket etmesi için geniş alana ihtiyacı olduğundan, çamaşır makinesini aşırı doldurmayın. Bu, uygun bir temizlik, durulama ve havalandırma sağlayacaktır. İçine çok fazla havlu koyarsanız, bu kumaşlar boyunca nem ceplerine neden olabilir ve bu da havluların kaşınmasına ve sertleşmesine neden olabilir.

İPUCU: Yeni banyo havlularını kullanmadan önce daima yıkayın. Yeni havlular genellikle silikon veya emiciliği engelleyen diğer cilalarla kaplanır. Bu nedenle, kullanmadan önce yıkamak, kumaş kaplamalarını kaldıracak ve en iyi emiciliği sağlayacaktır.

3. Doğru miktarda deterjan kullanın

Çamaşır deterjanı dökme

Dökülen çamaşır deterjanı (Resim kaynağı: Shutterstock)

Biraz fazladan eklemenin havlularınızı daha temiz yapacağını düşünebilirsiniz, ancak her zaman doğru miktarda deterjan kullanın. Fazla deterjan kullanırsanız, bu, havluları daha az emici ve sert hale getirebilecek sabunlu kalıntılar oluşturmaya başlar. Uzmanlar, havluları yumuşak ve kabarık tutmak için yıkarken önerilen deterjan miktarının yaklaşık yarısını kullanmanızı tavsiye ediyor.

İPUCU: Lekeleri çıkarmak için bile asla çamaşır suyu bazlı ürünler kullanmayın. Bu sadece renkleri soldurmakla kalmaz, aynı zamanda kumaşı da yok ederek yumuşaklığını kaybetmesine neden olur.

4. Kumaş yumuşatıcıyı atlayın

Çamaşır tepsisine beyaz sirke ekleme

Çamaşır tepsisine beyaz sirke ekleme (Resim kaynağı: Shutterstock)

Hepimiz çamaşırlarımızın yıkandıktan sonra mis gibi kokmasını isteriz ama havlu yıkarken yumuşatıcı kullanmamalısın. Deterjana benzer şekilde, kumaş yumuşatıcı, emiciliği ve yumuşaklığı azaltan, mumsu bir oluşuma neden olan yağlar ve diğer kimyasalları içerir. Bunun yerine, son durulama döngüsü sırasında ½ ila bir fincan beyaz sirke ekleyebilirsiniz. Damıtılmış beyaz sirke harika, doğal bir yumuşatıcıdır ve çamaşırlardaki sabunlu kalıntıları giderir.

İPUCU: Havlularınızın taze kokmasını istiyorsanız, sirkeye nane veya lavanta gibi birkaç damla uçucu yağ ekleyin.

5. Doğru sıcaklıkta yıkayın

Yıkama döngüsü sıcaklığının ayarlanması

Yıkama döngüsü sıcaklığının ayarlanması (Resim kaynağı: Shutterstock)

Havluları makineye atmadan önce daima havluların üzerindeki bakım etiketlerini okuyun ve belirli yıkama sıcaklığını kontrol edin. Havlularınızın daha uzun süre taze kalmasını ve yumuşak kalmasını sağlamak için havluları yıkamak için ideal sıcaklık yaklaşık 40 derecedir. Ancak mikropları ve bakterileri öldürmede 60 derecelik bir yıkama daha iyi olacaktır. Mümkünse, özellikle havlular için bir döngü kullanın veya normal/düzenli bir döngü de aynı derecede iyidir.

İPUCU: Havlunuzun tamamen temiz ve mikropsuz olduğundan emin olmak için 40 derece ve 60 derece yıkama arasında geçiş yapmayı deneyin. Bu şekilde, kumaşı ve hissi bozabilecek havluları her zaman sıcakta yıkamazsınız.

6. Havluları sallayın

havlu yığını

Havlu yığını (Resim kaynağı: Shutterstock)

Basit görünebilir, ancak havlularınızı yıkamadan önce ve sonra iyice çalkalamak, yumuşaklıkta büyük fark yaratabilir. Yıkamadan önce sallayarak, lifleri daha fazla açarak deterjanın her noktaya ulaşmasını sağlayarak etkili bir temizlik sağlar. Kurutma döngüsünün sonunda veya kurutmak için dışarı asmadan önce tekrar çalkalayın. Bu, lifleri gevşetecek ve havluları yumuşak ve kabarık hale getirecektir.

İPUCU: Havluları asla radyatörlerin üzerinde kurutmayın. Sert ısı, havlularınızda pürüzlü bir yüzey oluşturacak ve onları sertleştirecektir.

Banyo havlularınızı ne sıklıkla yıkamalısınız?

Banyoda saklanan havlular

Banyoda saklanan havlular (Resim kaynağı: Shutterstock)

Genel kural, banyo havlularını haftada en az bir kez yıkamak (veya yenisiyle değiştirmek). Bu, havlunuzda herhangi bir mikrop veya bakteri üremesini önleyecek ve daha hijyeniktir. Bir havluyu yıkadıktan sonra, tekrar kullanmadan önce daima tamamen kurumasını bekleyin.

Yeni havluları ne zaman almalısınız?

Cızırtılı veya emici olmayan havlularınız varsa, muhtemelen bunları atmak en iyisidir. Sonuçta, düzgün kurumayacaklar ve süper yumuşak hissetmeyecekler. Uzmanlar her iki yılda bir yeni havlu almanızı öneriyor.


Daha fazla çamaşır yıkama ipucu istiyorsanız, en iyi performans için çamaşır makinesinin nasıl temizleneceğine bakın. Aksi takdirde, titreyen bir çamaşır makinesini aşınma ve yıpranmadan nasıl düzelteceğinizi merak edeceksiniz. Yine de çamaşır makinenizi değiştirmeniz veya yükseltmeniz gerekiyorsa, en iyi çamaşır makinelerini kontrol ettiğinizden veya eviniz için önden yüklemeli veya üstten yüklemenin uygun olup olmadığına karar verdiğinizden emin olun.

Bugünün en iyi ECO Havluları ECO Havluları 6’lı Banyo Havluları fırsatları

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir