Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Grundig CCTV Cameras: Guide to Megapixel Counts and Focal Lengths
  1. Anasayfa
  2. »
  3. İnternet ve Operatör
  4. »
  5. Grundig CCTV Kameraları: Megapiksel Sayımları ve Odak Uzaklıkları Kılavuzu 2022

Grundig CCTV Kameraları: Megapiksel Sayımları ve Odak Uzaklıkları Kılavuzu 2022

Karargaht Karargaht - - 9 dk okuma süresi
2

Bir IP güvenlik kamerası seçerken megapiksel sayılarına ve odak uzunluklarına ilişkin kılavuzumuz.

Megapiksel Sayıları

Grundig kameralar, 1’den 12 MP’ye kadar çok çeşitli Megapiksel çözünürlüklerde mevcuttur. Bu kapsamlı ürün yelpazesi, en uygun maliyetli kameranın her zaman mevcut olduğu anlamına gelir. Yakalamadan sonra görüntünün yeniden ölçeklendirilmesini gerektiren uygulamalar, daha yüksek ayrıntıların yakalanmasına neden olabileceğinden daha yüksek megapiksel sayıları isteyebilir. Plakaları, metinleri veya diğer daha ince ayrıntıları doğrulukla tanımlamanız gerekiyorsa, daha büyük bir optik yakınlaştırma ile birlikte daha yüksek bir megapiksel sayısı genellikle tercih edilir.

Bununla birlikte, akıllı telefon pazarlamacılarının inandığının aksine, megapiksel sensörler söz konusu olduğunda daha fazlası her zaman daha iyi değildir. İşte bir örnek:

12MP sensörlü bir akıllı telefon ve 12MP sensörlü bir dijital kamera çok farklı kalitede görüntüler üretecektir. Bunun nedeni, akıllı telefondaki megapiksel sensörün, tam çerçeve kameradakinden çok daha küçük boyutta olmasıdır.

Her iki sensör de yakalanan görüntüyü aynı sayıda piksel kullanarak dijitalleştirir, ancak daha küçük bir sensörün aynı 12 milyon pikseli daha küçük bir fiziksel alana sıkıştırması gerektiğinden bu fiziksel pikseller çok farklı boyuttadır. Daha küçük bireysel pikseller çok daha az ışığa izin verir ve bu nedenle daha az ayrıntı yakalayarak daha fazla gren ve daha düşük kaliteli bir nihai görüntü sağlar.

Bu nedenle, diğer her şey eşit olduğunda, daha düşük bir megapiksel kamera, düşük ışık koşullarında daha yüksek bir megapiksel kameradan daha iyi performans gösterebilir; aynı fiziksel alanda daha az piksel, karanlık koşullara rağmen daha fazla ışığa izin veren daha büyük bireysel pikseller anlamına gelir.

Bunu söyledikten sonra, piksel başına daha fazla veri yakalandığından ve son görüntüde daha fazla ayrıntıya izin verdiğinden, ışığın bol olduğu durumlarda daha yüksek sayıda megapiksel tercih edilecektir. Bu nedenle, daha düşük sayıda megapikselin tercih edileceği doğal bir geri dönüşü olmayan nokta vardır.

Gerçekten de, kameralar ve resim kalitesi genellikle ışığa düşer ve bunun ne kadarının kameranın merceğine girebileceğini gösterir. Daha büyük lensler (diğer her şey eşittir) daha iyi görüntüler üretir ve bu da bizi lens odak uzunluklarına getirir.

Odak Uzaklıkları

Herhangi bir kamera merceğinin odak uzaklığı, merceğin çapını değil, merceğin optik merkezinden kameranın sensörüne kadar olan mm cinsinden uzunluğu ifade eder. Odak uzaklığı arttıkça görüş alanı daralır ve merceğin büyütme gücü artar. Mümkün olan en geniş görüş alanı için daha kısa odak uzaklığına sahip bir kamera seçmek isteyeceksiniz.

Mercek çapının devreye girdiği yer, merceğin F-durağı olarak bilinen bir özelliktir. Bir merceğin F-durağı, odak uzaklığının ve çapının bir fonksiyonu ve maksimum diyafram açıklığında parlaklığının bir ölçüsüdür (yani, objektif yakınlaşırsa tamamen uzaklaştırılır. Yakınlaştırma olmayan objektifler her zaman maksimum diyaframda olacaktır). Aynı odak uzaklığına sahip ancak çapları farklı olan iki lensin parlaklığı farklılık gösterecektir. Daha büyük çaplı lens daha parlak olacak ve daha düşük bir F-durağına sahip olacaktır, çünkü F-durağı odak uzunluğunu lens çapına bölerek hesaplandığından, daha büyük bir payda daha düşük bir F-durağı değeri ile sonuçlanır. Genel olarak, daha düşük F-stop lensler daha az grene sahiptir ve özellikle daha karanlık çekim ortamlarında daha fazla görüntü ayrıntısı yakalar.

Değişken odaklı lensler, lense optik yakınlaştırma sağlayan değişken odak uzaklığına (dolayısıyla adı) sahiptir. Grundig kameralar, 2 mm ile 12 mm arasında odak uzunlukları ile, 36x’e kadar optik yakınlaştırmaya sahip PTZ dome kameralar da dahil olmak üzere hem motorlu hem de motorsuz değişken odaklı lensli kameralarla mevcuttur. Daha büyütülmüş bir nihai görüntü için, daha uzun bir odak uzaklığı veya değişken odak uzaklığı ya da yakınlaştırma özelliklerine sahip bir kamera kullanın. Grundig kameralar, burada tartışılan düşük ışık sorunlarının çoğunu gideren ve gece ve karanlıkta bile mükemmel görüntü kalitesi sunan mükemmel entegre LED IR Aydınlatıcılar ile donatılmıştır.

Optik Yakınlaştırma ve Dijital Yakınlaştırma

Bir kameranın optik yakınlaştırması, merceğinin odak uzunluğunu değiştirme yeteneğinin bir yan ürünüdür. Doğal olarak, yalnızca değişken odaklı lensler optik olarak yakınlaştırabilir. Optik yakınlaştırma, aydınlatma koşullarının optimal olması koşuluyla, tüm yakınlaştırma aralığı boyunca görüntü netliğini ve görüntü kalitesini koruyacaktır.

Az ışık olduğunda, büyük ölçüde yakınlaştırılan bir görüntünün kalitesi düşebilir. Bunun nedeni, optik zumun odak uzunluğunu artırarak büyütme elde etmesidir. Odak uzaklığı arttıkça kameranın açıklığı mutlaka daralır, bu da sensöre daha az ışık girmesine neden olur ve bu da daha az verinin yakalanmasına neden olur. Bu nedenle, merceğe giren ışık miktarını korumanın ve optik yakınlaştırma yerine dijital yakınlaştırmayı kullanmanın tercih edildiği durumlar (öncelikle aydınlatma koşullarının zayıf olduğu durumlarda) olacaktır.

Dijital yakınlaştırma, görüntüyü dijital olarak kırparak ve aynı görüntü verilerini daha geniş bir fiziksel alanda yeniden görüntülemek için yeniden ölçeklendirerek elde edilir. Bu mutlaka görüntü kalitesinde bir azalmaya neden olur. Bununla birlikte, özellikle 4K veya 1080p’de video çekmenin ve kırptıktan sonra sırasıyla 1080p ve 720p’ye yeniden ölçeklendirmenin mümkün olduğu durumlarda, dijital yakınlaştırmanın hala yeri vardır, bu da oldukça yüksek kalitede nihai bir görüntüyle sonuçlanır.

Akıllı telefon kameralarında dijital yakınlaştırma kullanılır, bu nedenle görüntü kalitesinde azalmayı deneyimlemek için akıllı telefonunuzun kamerasıyla bir nesneyi yakınlaştırmayı deneyin. Modern akıllı telefonlar, tamamen korumak imkansız olsa da, mümkün olduğunca fazla ayrıntıyı korumak için yazılımı değişen başarı derecelerinde kullanır. Akıllı telefonlar, ince telefon tasarımını sürdürmenin fizik sorununu aşmak için giderek daha fazla çoklu kamera kurulumlarını kullanmaya başladı ve özne ile kameradan farklı mesafelerde görüntü yakalama yeteneği sunuyor (üç kameralı kurulumlar en yaygın olanıdır, telefoto, ultra geniş ve birincil lenslerle).

Burada tartışılan çeşitli faktörlerin tümü, video çekimi yaparken merceğe mümkün olduğunca fazla ışık girmesinin önemini vurgulamaktadır. Grundig IP güvenlik kameraları, mükemmel gece görüşlü IR sensörleri ile bu sorunların çoğunu çözer, esasen bu kameraların karanlıkta görmesini sağlayarak, çevresel koşullar ne olursa olsun ilgilendiğiniz sitelerinizi zahmetsizce izlemenize ve güvence altına almanıza olanak tanır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir