Görünmeyen bir harici sabit disk nasıl düzeltilir

Görünmeyen bir harici sabit disk nasıl düzeltilir

Görünmeyen bir harici sabit sürücüyü nasıl düzelteceğinizi mi merak ediyorsunuz? Bu, çoğumuzun içinde bulunduğumuz sinir bozucu bir senaryodur. İster en iyi harici sabit disklerden birinin paketini açmış olun, ister değerli bir fotoğraf kataloğuyla dolu eski bir atın tozunu almış olun, sürücünüzü fişe takmaktan daha sinir bozucu bir şey yoktur. sadece sessizlikle karşılanacak – ya da daha da kötüsü, korkunç “hata” sesiyle.

Neyse ki, ayarlarınızı değiştirmekten bazı fiziksel triyaj yapmaya kadar, çalışmayan bir harici sabit sürücüyü düzeltmenin birkaç yolu vardır. Bununla birlikte, akılda tutulması gereken bir şey, sabit disklerin sonsuza kadar dayanmaması gerektiğidir. Bu nedenle, başka bir yerde veya bir bulut depolama hizmetinde yedekleme yapmadığınız sürece, dosyalarınızın tamamen kaybolması ihtimali olabilir. Ancak cihazınızı sabit disk cennetine göndermeden önce, kesinlikle ilk olarak bu adımları kontrol etmeye değer.

Öyleyse, görünmeyen bir harici sabit sürücünün nasıl düzeltileceği aşağıda açıklanmıştır.

Bu sabit sürücüyü takmak için yeni bir bilgisayar pazarındaysanız, en iyi dizüstü bilgisayarlar, en iyi bilgisayarlar ve en iyi oyun bilgisayarları için ustalıkla hazırlanmış kılavuzlarımızı da okuduğunuzdan emin olun.

Görünmeyen bir harici sabit disk nasıl düzeltilir

Harici sabit sürücünüzün açık olup olmadığını kontrol edin Farklı bir USB bağlantı noktası veya bilgisayar deneyinSürücünüzün etkin ve tahsis edilmiş/takılı olup olmadığını kontrol edinSürücülerinizi kontrol edin ve güncelleyinSabit sürücünüzü doğrudan bilgisayarınıza veya yeni bir kasaya kurun

Her adımla ilgili ayrıntılı talimatlar için okumaya devam edin.

Harici sabit sürücünüzün açık olup olmadığını kontrol edin

Bu, izlenmesi gereken bir adım gibi görünebilir, ancak en basit hatalar, teknoloji söz konusu olduğunda genellikle en yaygın olanlardır. Çoğu harici sabit sürücü, gücünü veri aktarım kanalını da sağlayan tek USB bağlantı noktasından alırken, diğerleri AC kaynağı veya ikincil bir USB bağlantı noktası gibi harici bir güç kaynağı gerektirebilir.

1. Öncelikle, tek bir USB bağlantı noktasından fazlasına sahip olup olmadığını görmek için harici sabit sürücünüzün muhafazasını kontrol edin. Varsa, bağlantı noktasına harici bir AC güç kaynağı (orijinaliyle birlikte gelenin veya orijinaliniz yoksa muhafaza üzerinde yazılı olan değerlere uyanın kullanılması önerilir) veya bağlantı noktasına bir USB kablosu bağlayın. ve açılmalıdır. Bunu takiben bir güç düğmesine basmanız veya bir güç anahtarını “Açık” konuma getirmeniz de gerekebilir.

(Resim kaynağı: Toshiba)

Farklı bir USB bağlantı noktası veya bilgisayar deneyin

Tüm kullanımları için, USB bağlantı noktaları zaman zaman bizimle uğraşmayı sever, bu nedenle bağlantı noktasındaki sorunları gidermeye yardımcı olur.

1. Bunun bir fark yaratıp yaratmadığını görmek için harici sabit sürücünüzü bilgisayarınızdaki farklı bir USB bağlantı noktasına takmayı deneyin. Bu işe yaramazsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız yardımcı olabilir, çünkü bu, bağlantı noktaları çalışıyorsa “yenilemelidir”.

2. Sürücünüzü bir USB hub’ına takıyorsanız, bunun yerine doğrudan bilgisayarınızdaki kendi USB bağlantı noktasına bağlamayı deneyin. Alternatif olarak, bazı hub’ların harici sabit sürücüler gibi belirli aygıtlara güç sağlamak için ekstra bir enerji artışına ihtiyacı olduğundan, USB hub’ınızın harici bir güç bağlantı noktası (AC güç kaynağı veya USB bağlantı noktası gibi) olup olmadığını kontrol edin.

3. Bunu başaramazsanız, elinizde varsa harici sabit sürücünüzü başka bir bilgisayara bağlamayı deneyin. Windows ve Mac bilgisayarların belirli sürücü formatı türleriyle uyumluluk sorunları olduğundan, Mac kullanıyorsanız sürücünüzün Windows PC’de çalıştığını veya bunun tersini görebilirsiniz.

Microsoft Surface Dizüstü Bilgisayar 4 incelemesi

(Resim kaynağı: Gelecek)

Sürücünüzün etkinleştirildiğini ve tahsis edildiğini kontrol edin — Windows

Harici sürücünüz olması gerektiği gibi bağlı ve açıksa, Windows’ta manuel olarak etkinleştirmeniz gerekebilir.

1. Başlat menüsünü başlatıp “disk yönetimi” yazarak Disk Yönetimi’ni açın. Göründüğünde, Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir’i tıklayın.

(Resim kaynağı: Microsoft)

2. Ardından, sürücünüzün kullanılabilir sürücüler listesinde görünüp görünmediğini kontrol edin. Varsa ve altında “çevrimdışı” etiketi varsa, etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için sürücünüzün adına tıklayın. Gri kutunun içine sağ tıklayın, ardından Çevrimiçi’ye tıklayın. Bu, sürücünüzü etkinleştirmeli ve hemen kullanmanıza izin vermelidir. (Not: Aşağıdaki ekran görüntüsünde “Çevrimdışı” yazıyor, ancak sürücünüz düzgün çalışıyorsa “Çevrimiçi” yazacaktır.)

(Resim kaynağı: Microsoft)

3. Bu işe yaramazsa, harici sürücünüze bir sürücü harfi atamanız gerekebilir. Bunu yapmak için gri kutunun içine sağ tıklayın, ardından bir sürücü harfi atamak için Sürücü Harfi ve Yollarını Değiştir’e tıklayın.

(Resim kaynağı: Microsoft)

4. Sürücünüzün adında korkunç “Ayrılmamış” kelimesini görürseniz, bu, sürücünüzü çalışmadan önce biçimlendirmeniz ve bu sırada içeriğini silmeniz gerektiği anlamına gelir. Bunu yapmak için sürücünün adına sağ tıklayın, ardından Yeni Basit Birim’e tıklayın. Bunu yapmadan önce, sürücünüzü sıfırlamayı ve silmeyi sorun etmiyorsanız, bu kılavuzda bahsedilen diğer yöntemlerden bazılarını denemek isteyebilirsiniz.

Sürücünüzün takılı olup olmadığını kontrol edin ve İlk Yardım – macOS kullanın

Mac kullanıyorsanız, bir sürücünün etkin olup olmadığını kontrol etmenin eşdeğeri, takılı olup olmadığını kontrol etmektir.

1. Spotlight’a “disk yardımcı programı” yazarak veya Uygulamalar’daki Yardımcı Programlar klasörü aracılığıyla Disk Yardımcı Programını açın. Sürücünüz, Harici altında sol tarafta görünmelidir. Sürücüyü görebiliyorsanız ancak adı gri görünüyorsa, sayfanın sağ üst köşesindeki Monte Et’i tıklayın. Hiç görmüyorsanız, bu bölümün altındaki 4. adıma geçin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

2. Sürücüyü monte etmek işe yaramazsa, İlk Yardım’a basın, ardından Çalıştır’a tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

3. İlk Yardım herhangi bir sorun bulmazsa, ancak yine de diski takamıyor veya diske erişemiyorsanız, sürücüyü biçimlendirmek için Sil’i tıklayın, ardından açılır menüden bir Biçim seçin, sürücüye bir ad verin ve Sil’e basın. Yine, bunu yapmadan önce, sürücünüzü sıfırlamayı ve silmeyi sorun etmiyorsanız, bu kılavuzda bahsedilen diğer yöntemlerden bazılarını denemek isteyebilirsiniz.

(Resim kaynağı: Gelecek)

4. Sürücünüzü hiç göremiyorsanız, sürücü takılıyken Mac’inizi yeniden başlatın. Hala görünmüyorsa, varsa farklı bir makine deneyin. Ne yazık ki, bu hala işe yaramazsa, en iyi harici sabit disk satın alma kılavuzumuzu kullanarak yeni bir sürücü satın almanın zamanı gelmiş olabilir.


Günümüzün en iyi 5 TB harici sabit disk fırsatları


Sürücülerinizi kontrol edin ve güncelleyin — Windows

Harici sabit sürücünüz açıksa ve bilgisayarınız tarafından tanınıyorsa ancak yine de çalışmıyorsa, bu bir sürücü sorunu olabilir, ancak Windows harici depolama için en son sürücüleri otomatik olarak kullandığından ve güncellediğinden bu olası değildir. Bu süreç genellikle sonuçsuzdur, ancak seçenekleriniz yoksa yine de denemeye değer.

1. Başlat menüsünü açın ve “aygıt yöneticisi” yazmaya başlayın. Aygıt Yöneticisi’nin göründüğünü gördüğünüzde, tıklayın.

(Resim kaynağı: Microsoft)

2. Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicilerine gidin, ardından bölümü genişletmek için oka tıklayın. Şimdi sürücünüzü bu listede görmelisiniz. Sürücünüzün yanında ünlem işaretli sarı bir sembol görünüyorsa, sürücüde bir sorun var demektir.

(Resim kaynağı: Microsoft)

3. Sürücünüzün adına sağ tıklayıp Özellikler’e tıklayabilirsiniz. Sürücü’ye ve ardından Sürücüyü güncelle’ye tıklayın. Ardından, çevrimiçi olarak yeni bir sürücü aramak için Sürücüleri otomatik olarak ara’yı tıklayın, ancak hayal kırıklığına uğramaya hazırlanın. Sürücüleri sürücü üreticisinin web sitesinden de çevrimiçi olarak arayabilirsiniz.

Sürücülerinizi kontrol edin ve güncelleyin — macOS

macOS biraz farklı çalışır ve USB sürücü sorunlarının tümü işletim sistemi güncellenerek sıralanır.

1. Ekranınızın üst kısmındaki Apple logosuna tıklayın ve ardından Bu Mac Hakkında’yı seçin. Ardından, macOS güncellemelerini kontrol etmek için Yazılım Güncelleme’yi seçin. Hazır bir güncelleme varsa, Şimdi Kur’a ve ardından tekrar Şimdi Kur’a tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Sabit sürücünüzü doğrudan bilgisayarınıza veya yeni bir kasaya takın

Her şey başarısız olursa ve teknik bilgi birikimine sahipseniz, donanımınızı muhafazasından çıkararak ve eski moda bir şekilde bir bilgisayara bağlayarak öncelik sırasına koyabilirsiniz. Herhangi bir şey olursa, bu, içeriğini başka bir sürücüye kopyalamanıza veya tamamen başarısız olması durumunda buluta yüklemenize olanak tanır. Bu yalnızca harici sabit diskler veya SSD’ler için geçerlidir; başparmak sürücülerle çalışmaz.

1. Kasayı açın ve sürücünün bağlantısını kesin. Ardından, üreticinin talimatlarını izleyerek sürücüyü masaüstünüze veya dizüstü bilgisayarınıza bağlayın.

2. Bağlandıktan sonra, yukarıdaki 3. Adımda ayrıntılı olarak açıklandığı gibi Disk Yönetimi aracını kullanarak sürücüyü Windows’ta etkinleştirmeniz gerekebilir.

3. Alternatif olarak, bilgisayarınızı açma konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, sabit sürücüyü farklı bir harici kasaya aktarabilirsiniz. Harici muhafazalar çevrimiçi olarak nispeten ucuza bulunabilir – sürücünüzün fiziksel boyutuna (2,5 veya 3,5 inç) uygun bir tane aldığınızdan emin olun.

harici sabit disk ve dizüstü bilgisayarı kapat

(Resim kaynağı: Unsplash)

Artık görünmeyen bir harici sabit sürücünün nasıl düzeltileceğini biliyorsunuz, sürücünüzü çıkarmanın daha iyi bir seçenek olup olmadığını görmek için bulut depolama ve harici sabit disk sürücüsü hakkındaki kılavuzumuza göz atmak isteyebilirsiniz. Windows’tan daha da fazlasını elde etmek için, üretkenliğinizi büyük ölçüde artırabilecek bu gizli Windows 11 özelliğine ve Windows 11 veya 10’da Tanrı Modunun nasıl etkinleştirileceğine, Windows’ta bir sabit diskin nasıl klonlanacağına ve nasıl yapılacağına bir göz atın. Windows 11 Başlat menüsünü tekrar Windows 10 olarak değiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir