Google Chrome’un tonlarca gizli deneysel özelliği vardır – bunları nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır

Google Chrome'un tonlarca gizli deneysel özelliği vardır - bunları nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır

Google’ın her yerde hazır bulunan tarayıcısının hayranıysanız, Chrome bayraklarının nasıl ayarlanacağını bilmek, bilmediğiniz bir dizi gizli özelliğin kilidini açacaktır.

“SRP’de Omnibox bağlamsal web odaklı önerilere izin ver” gibi gelişmiş ayarlarla çoğumuzun aklını çelme olasılığı yüksek olan Chrome’un gizli özelliklerinin çoğu, günlük kullanıcılar için pek kullanışlı değil. Bununla birlikte, Chrome’da bayrakların nasıl etkinleştirileceğini öğrenmek hala kullanışlı olabilir ve size her web sitesinde karanlık modu zorlama yeteneği gibi harika özelliklerin kilidini açma yeteneği verir.

Chrome’un açık doğası göz önüne alındığında, Windows, macOS, Android ve hatta iOS’ta Chrome bayraklarını etkinleştirmek mümkündür. İster masaüstünde ister akıllı telefonda/tablette olsun, tek yapmanız gereken Chrome tarayıcınıza kısa bir URL girmek.

Çoğu Chrome bayrağının test amaçlı olduğunu belirtmekte fayda var, bu nedenle tarayıcınızın “kırılmasına” yol açabileceklerinden bazılarını etkinleştirirken dikkatli olunması önerilir – ancak herhangi bir sorunu çözmek için tüm bayrakları sıfırlamak kolaydır. Genel bir kural olarak, emin olmadığınız bayrakları rahat bırakmak en iyisidir.

Bu nedenle, Chrome’da bayrakların nasıl etkinleştirileceğini kontrol etmek istiyorsanız, işte kılavuzumuz.


Yararlı eğitimlerimizin yanı sıra, doğru satın alma işlemini yapmanıza yardımcı olmak için ürün uzmanları tarafından hazırlanmış bir dizi satın alma kılavuzumuz da bulunmaktadır. Yakında bir teknoloji ürünü satın almak istiyorsanız, en iyi telefonlar, en iyi dizüstü bilgisayarlar ve en iyi tabletler için kılavuzlarımıza göz attığınızdan emin olun.


Chrome bayrakları nasıl ayarlanır?

Bir Chromebook, PC, Mac, iOS veya Android cihazda:

Chrome tarayıcısını açınAdres çubuğuna chrome://flags/ girin.Etkinleştirmek istediğiniz bayrakları seçin veya arayınbayrağa tıklayın veya dokununSeçin EtkinSeçin Yeniden başlat

Her adım için ayrıntılı talimatları görmek için okumaya devam edin.


Not: Aşağıda gösterilen ekran görüntüleri bir Windows PC’de alınmış olsa da, Chrome bayraklarını ayarlama adımları, 1. Adımda belirtilen cihazlarda aşağı yukarı aynı görünmelidir.

1. Chrome’u bir Chromebook, Windows PC, Mac, iOS veya Android cihazda kullanıyorsanız Chrome tarayıcınızı açın. Ardından, Chrome’da bayrakları etkinleştirmek için üstteki adres çubuğuna chrome://flags/ yazın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

2. Artık her Chrome bayrağının oldukça uzun bir listesini göreceksiniz. İlerleyin ve etkinleştirmek istediğiniz herhangi birini bulun. Alternatif olarak, sayfanın üst kısmındaki arama kutusunu kullanarak belirli bayrakları arayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

3. Bayrakları etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için, açılır menüye tıklayın/dokunun ve Etkin veya Devre Dışı seçeneğine tıklayın/dokunun. Son olarak, Chrome’u yeniden başlatmak ve değişiklikleri uygulamak için Yeniden Başlat’a tıklayın/dokunun.

(Resim kaynağı: Gelecek)


Chrome bayrakları nasıl devre dışı bırakılır

Gelişmiş yapıları göz önüne alındığında, web sayfalarının doğru şekilde oluşturulmaması gibi istenmeyen sonuçlara neden olabilecek bir bayrağı etkinleştirmek kolaydır. Neyse ki, önceden ayarlanmış Chrome bayraklarını devre dışı bırakmak ve her şeyi varsayılana döndürmek de kolaydır. Herhangi bir Chrome bayrağını nasıl sıfırlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

1. Adres çubuğuna chrome://flags/ yazın. Ardından, sağ üstteki Tümünü sıfırla’ya tıklayın/dokunun, ardından Yeniden Başlat’a tıklayın/dokunun. Chrome şimdi tüm bayraklar varsayılan değerlerine ayarlanmış olarak yeniden başlatılacak.

(Resim kaynağı: Gelecek)


Hangi Chrome işaretlerinin etkinleştirileceği/devre dışı bırakılacağı: Tom’s Guide’ın en iyi seçimleri

Çok fazla Chrome bayrağı olduğundan, hangilerini etkinleştirmeniz veya devre dışı bırakmanız gerektiğini söylemek zor. Ancak, yüzlerce seçenek arasında gezinmek için sabrınız yoksa, göz atmanızı önereceğimiz üç kullanışlı yöntem var.

1. Paralel İndirmeyi kullanarak daha hızlı indirmeler

Bu bayrak, büyük indirmeler için indirme hızlandırıcı olarak etkin bir şekilde çalışır ve tüm platformlarda çalışır. İndirmeler tamamlandığında, indirmeleri tek bir dosyada birleştirmeden önce Chrome’u indirmeleri üç küçük “işe” ayırmaya zorlar.

1. Chrome’da daha hızlı indirmeler elde etmek için bayrak arama çubuğunda “Paralel İndirme” ifadesini arayın. Bayrağın yanındaki Etkin’e tıklayın/dokunun, ardından Yeniden Başlat’a tıklayın/dokunun.

(Resim kaynağı: Gelecek)

2. Her web sitesinde karanlık mod

Bu bayrak, sayfaları karanlık modda oluşturmaya zorlar ve çoğu web sitesinde harika çalışır. Bazı web sitelerinin biraz tuhaf göründüğünü fark ederseniz, bu bayrağı devre dışı bırakmak ve varsayılana geri dönmek kolaydır.

1. Chrome ile her web sitesinde karanlık modu etkinleştirmek için, bayrak arama çubuğunda “Web İçeriği için Otomatik Koyu Mod” öğesini arayın. Bayrağın yanındaki Etkin’e tıklayın/dokunun, ardından Yeniden Başlat’a tıklayın/dokunun.

(Resim kaynağı: Gelecek)

3. Windows’ta dokunmatik dostu kullanıcı arayüzü

Bu, Chrome’a ​​daha büyük bir arama çubuğu da dahil olmak üzere daha dokunmatik bir kullanıcı arayüzü sağlar; bu, Microsoft Surface Pro 8 gibi bir dokunmatik ekranlı PC’yi sallıyorsanız harikadır.

Dokunmatik bilgisayarınızda Chrome’u daha kullanıcı dostu hale getirmek istiyorsanız, bayrak arama çubuğunda “Dokunmatik Kullanıcı Arayüzü Düzeni”ni arayın. Bayrağın yanındaki Etkin’i ve ardından Yeniden Başlat’ı tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)


Artık Chrome’da bayrakları nasıl etkinleştireceğinizi bildiğinize göre, Google Chrome’da bir ana sayfanın nasıl ayarlanacağı, Chrome’da bir web sitesinin nasıl engelleneceği veya en iyi Google Chrome uzantıları gibi diğer bazı Chrome kılavuzlarına göz atmak isteyebilirsiniz. Ayrıca birçok başka bilgi işlem kılavuzumuz var, öyleyse neden Windows’ta HEIC dosyalarının nasıl açılacağına başlamıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.