Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Farlar nasıl temizlenir ve tekrar parlamaları sağlanır
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Nasıl Yapılır?
 4. »
 5. Farlar nasıl temizlenir ve tekrar parlamaları sağlanır? 2022

Farlar nasıl temizlenir ve tekrar parlamaları sağlanır? 2022

Karargaht Karargaht - - 7 dk okuma süresi
2

Her sürücü farları nasıl temizleyeceğini bilmelidir. Aracınızı oto yıkamaya götürebilirken, ne yazık ki, en iyi elektrikli otomobillerden birine sahip olsanız bile, zamanla farların doğal olarak donuk, sarı ve çizik olacağı gerçeğini düzeltmeyecektir. Etkilerini yalnızca karanlıkta sürerken ve farlarınızın eskisi kadar parlak olmadığını veya gün ışığında ‘sisli’ göründüklerini fark ettiğinizde anlarsınız, ki bu bir güvenlik tehlikesidir ki bu durumla hemen ilgilenmeniz gerekir. .

Pahalı olabilen farlarınızı değiştirmeye gitmeden önce farlarınızı kendiniz temizleyip yenileyebilirsiniz. Tek gereken birkaç ev ürünü ve biraz dirsek yağı. Burada, farlarınızın tekrar parlaması için tam olarak ne yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Farlar diş macunu ile nasıl temizlenir?

Neye ihtiyacın olacak?

 1. Araba yıkama sabunu ve süngeri
 2. Maskeleme bandı
 3. Mikrofiber bezler
 4. araba cilası
 5. Diş macunu
 6. VEYA
 7. Karbonat
 8. Beyaz damıtılmış sirke

Aşağıdaki yöntemler, kararmaya yeni başlayan ve sararma belirtileri gösteren farlar için uygundur. Bu teknikler işe yaramazsa, kılavuzda daha ayrıntılı olarak bahsedilenler gibi daha aşındırıcı bir yöntem denemeniz gerekecektir.

1. Farlarınızı sabun ve ılık su ile süngerle temizleyiniz. Elinizde sabun yoksa, Chemical Guys Bay Pembe Köpüren Araba Yıkama Sabunu’nu (24,99 $, Amazon) öneririz.

2. Durulayın ve ardından hemen bir sonraki adıma geçin.

3. Boyayı hasardan korumak için arabanızın kenarlarını farların çevresini maskeleme bandıyla kapatın.

(Resim kaynağı: Shutterstock)

4. Temiz bir mikrofiber beze yeterli miktarda diş macunu sıkın ve doğrudan ıslak fara uygulayın. Dairesel hareketlerle ovalamak ve tüm yüzeyi kaplamak istiyorsunuz. Uygulamaya yardımcı olması için gerektiği kadar su ekleyebilir ve köpük oluşturabilirsiniz.

5. Diş macununu sürerken sert olmaktan korkmayın. Buradaki fikir, aşındırıcılığının farınızda birikmiş kalıntıyı sıyırması gerektiğidir. Far başına yaklaşık 5-10 dakika harcamak istiyorsunuz.

6. Her bir farı ılık suyla durulayın. Artık diş macunu akarken aracınızda kurumaya kalmadığından emin olun.

7. Temiz bir mikrofiber bezle cilalamadan önce farları kurumaya bırakın.

8. Shine Armor (19,95 $, Amazon) gibi her bir fara araba cilası uygulayın. Bu, koruyucu bir katman ekler ve çok hızlı bir şekilde tekrar buğulanmalarını engeller.

Bir arabanın farlarının önünde diş macunu tutan bir diş fırçası

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Elinizde yeterli diş macunu yoksa, onu beyaz damıtılmış sirke ve kabartma tozu ile de değiştirebilirsiniz. Gevşek bir macun yapmak için iki kısım beyaz sirkeyi bir kısım kabartma tozu ile birleştirin (biraz köpürmesini bekleyin!). Daha sonra yukarıdaki yöntemle aynı yöntemle mikrofiber bir bez kullanarak uygulayın ve durulayın.

Zımpara kağıdı ile farlar nasıl restore edilir?

Neye ihtiyacın olacak?

 1. Araba yıkama sabunu ve süngeri
 2. Maskeleme bandı
 3. Değişken kumlu zımpara kağıdı
 4. araba cilası
 5. mikrofiber bez
 6. araba cilası

Bu işe yaramadıysa, biraz daha güçlü bir şey kullanmanız gerekecek. Zımpara kağıdı kullanmak göz korkutucu görünebilir çünkü farınızın üst tabakasını hemen hemen zımparalıyorsunuz, ancak işe yarıyor. Ve daha sonra mühürleyip koruyabilirsiniz, böylece yeni gibi görünür.

1. Öncelikle farlarınızı yukarıdaki gibi ılık sabunlu su ile temizleyiniz ve durulayınız.

2. Kurumaya bırakın ve çevreyi korumak için maskeleme bandı kullanın.

3. Şimdi onu zımparalamak için hazırlanmak isteyeceksiniz. Unutmayın, sayı ne kadar yüksek olursa, zımpara kağıdı ile o kadar ince olur. Yani yaklaşık 400 ile başlamak istiyorsunuz. Miady Assorted Grit Zımpara Kağıdını (7,99 $, Amazon) öneriyoruz.

4. Zımpara kağıdını suya batırarak başlayın ve ardından far boyunca bir yandan diğer yana yatay yönde çalışın.

5. Ardından, 1000 gibi daha ince bir zımpara kağıdı kullanarak yatay harekete geçin. Gerektiğinde durulamaya devam edin.

Farlar zımpara kağıdı ile zımparalanıyor

(Resim kaynağı: Shutterstock)

6. Ardından, 3.000’lik bir zımpara kağıdına geçin ve farlar yumuşak bir dokunuş hissedene kadar aynı hareketleri kullanmaya devam edin.

7. Farları durulayın — bu aşamada çizilmiş gibi görünürlerse endişelenmeyin; bu tamamen normal.

8. Şimdi, mikrofiber bir bez kullanarak farlara araba cilası sürmek istiyorsunuz. Parlaklık geri gelene kadar dairesel bir hareketle sıkı bir basınçla uygulayın. Carfidant Scratch ve Swirl Remover’ı öneriyoruz (19,95 $, Amazon)

9. Cilayı kurumaya bırakın, ardından mikrofiber bir bez kullanarak kalıntıları parlatın. Herhangi bir noktanın hala sisli göründüğünü fark ederseniz, cilayı yeniden uygulayın ve sekizinci adımdan itibaren tekrarlayın.

10. Son olarak, araba cilası kullanarak farlarınızı kapatın ve koruyun.

Mikrofiber bezle parlatılan farlar

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Farlarınız şimdi yeniden kristal berraklığında görünmelidir. Unutmayın, farlarınızı zımparalamaktan rahatsızsanız, her zaman bir profesyonele sorabilirsiniz. Far restorasyon kitleri de mevcuttur, ancak bunlar için her zaman verilen talimatları izlemeniz gerekir.

Artık farlarınız harika görünüyor, acil bir durumda arabanızı nasıl çalıştıracağınızı öğrenmek isteyebilirsiniz. Ve yükseltme zamanı geldiyse, elektrikli bir araba satın almak için 9 temel ipucuna göz atın.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir