Facebook çok yavaş! Neden yavaş? 2023 Çözüm nedir? 1
Facebook çok yavaş, Facebook neden yavaş çözüm nedir? deyip çözüm arıyorsanız işte sizin için önerilerimiz.

Facebook gibi sosyal medya sitelerinin aniden yavaşlaması bazen normal bazen ise anormaldir. Anormal durumlarda genellikle sizden yada genel bir durumdan kaynaklı çeşitli sorunlar olabilir. Bunları uzun uzun anlatmaya çalışacağız.

İlk soru, İnternet neden yavaş?

Bu soruyu sormamızın nedeni facebook yavaş değil de internetin yavaş olma ihtimali. Bu ihtimali göz ardı etmeden facebook neden yavaş sorusuna geçmemek gerekiyor.

İnternet çok yavaş ise öncelikle şunları deneyin:

 • Facebook dışında başka bir siteye girmeyi deneyin
 • Hala sorun devam ediyorsa modeme reset atmayı yani modemi kapatıp bi 10 saniye kadar bekledikten sonra tekrar açmayı deneyin.
 • İnternet yavaşlık sorunu devam ediyorsa bilgisayarda ki yada telefondaki işlerinizi kaydedip cihazı kapatıp tekrar açınız
 •  Yavaşlık devam ediyorsa çevrenizdeki kişilere internetin yavaş olup olmadığını sorun, girebiliyorsanız Twitter’da yazan var mı bakın

İnternetin yavaş olması sebepleri, internet servis sağlayıcınız olabileceği gibi (TTNET,Turknet, Superonline, Vodafone, Netspeed gibi firmalar birer internet servis sağlayıcısıdır) internetin yavaş olma sebebi sizin modeminizde, bilgisayarınızda, bilgisayara yada modeme gelen kablolarda, dış hat kablolarınız da gibi çok komplike yerler sorun olabilir. Sorunu anlayabilmek için, bunları tek tek denemekten başka çareniz yok.

İnternet genel olarak neden yavaşlatılır?

Devlet interneti yavaşlatır mı?

Bu sorunun cevabı evet. Çünkü devlet toprakları üzerindeki her kişi ve kurum devlete bağlı yaşar. Devletin koyduğu, tanıdığı kurallara bağlı olmak kaydıyla devletin toprakları üzerinde yaşamaktadır.

Maalesef sosyal medyada bazı kullanıcılar; devlet aleyhine, kişi aleyhine, herhangi bir kurum, vakıf, ticari, tüzel kişilik üzerine yanlış işler yapabiliyor. Yasaların dışına çıkarak; hakaret, küfür, cinsel saldırı, terör desteği gibi konularda suç işleyebiliyor.

Bu gibi durumlarda devlet kurumlarından biri olan BTK yani Bilgi Teknolojileri Kurumu, Facebook, İnstagram, Twitter yada interneti tümden yavaşlatabiliyor, erişim engeli getirebiliyor.

Bu durumlar dışında devlet kurumları durduk yere interneti yavaşlatmıyor. En azından bugüne kadar öyle olmuştur.

Facebook neden yavaşladı?

Facebook çok yavaşsa işte olabilecek nedenler

 • İnternet servis sağlayıcı sorunları: Bu gibi durumlarda internet bölgenizde yada tüm ülkede yavaşlamış olur. Nedenleri ise bakım ve altyapı çalışmaları. Bir yerdeki kablolarda kopma, internet servis sağlayıcı merkezindeki teknik sorunlar nedeniyle facebook yavaşlamış görünür. Çözüm: İnternet servis sağlayıcısının müşteri hizmetlerini arayarak sorunun onlarda olup olmadığını teyit etmektir. Çoğu zaman müşteri hizmetleri sorun kendilerinde ise bunu size söyleyecek ve internetin yavaşlık sorununun neden çözülebileceğine dair size bir saat yada tarih verecektir.
 • Facebook sunucu sorunları: Facebook gibi dev firmaların dev sunucuları yani bilgileri sakladıkları bilgilsayarları bulunur. Bu sunuculara sizlerin erişim sorunu yaşadığı zamanlarda da facebook neden yavaşladı sorunu akla gelir. Sunucu kaynaklı sorun facebook’un altyapı sorunudur. Çözüm: Sizlerin yapabileceği bir şey yoktur. Facebook’un altypıya müdahale etmesini beklemelisiniz. Zaten bu genellikle çok uzun sürmez, dakikalar içinde sorunu çözerler.
 • DNS sorunları: Eğer herhangi bir DNS adresi kullanıyorsanız (Örneğin: Google DNS adresleri: 8.8.8.8 / 8.8.4.4’dür) bu kullandığınız DNS adreslerinde bir sorun olabilir, DNS adresleri tamamen değişmiş, kaldırılmış olabilir. Çözüm: DNS kullanımını kapatarak deneyebilirsiniz. Yada farklı DNS adresleri bularak onları deneyebilirsiniz.

En Hızlı DNS Adresleri 2022 Güncel DNS Ayarları

 • Virüslü ya da istenmeyen yazılımlar: Özellikle bilgisayarda sıkça bulaşabilen virüsler, truva atları, solucanlar gibi çeşitli virüs tipleri bilgisayarları ve interneti yavaşlatabilir. En büyük bulguları sadece internetin değil akıllı telefonun yada bilgisayarın da internet gibi yavaş tepki vermesi, normalden daha geç açılması, daha ağır işlem yapmasıdır. Çözüm: Antivirüs programları kullanarak virüs var mı yok mu kontrol edebilirsiniz. Çoğu zaman antivürüs programları işe yarasada bazen onlarda işe yaramayabilir. Cihazı bir uzmana göstermek gerekebilir.
 • Cihazın ayar veya şebeke sorunları: Akıllı telefonlarda internet yada facebook yavaşlaması internetin çekim gücünden yani telefonun sinyal gücünden de kaynaklanıyor olabilir. Aynı şekilde wifi ile bağlı olduğunuz modem çok uzakta olabilir, buda yavaşlamalara neden olabilir. Ayrıca telefon ayarlarında 3G, 4G gibi seçeneklerden 4G hızlı olandır. Sizde 3G seçili yada oda kapalı ise internet ya hiç açılmayacak yada ağır açılacaktır. Uçak moduna alınmış bir telefonda ise internet tamamen kapanır ve SMS ve çağrı dahi çalışmamaktadır. Çözüm: telefonun uçak modunda olmadığından emin olun, telefon 4G destekli ise telefonun 4G modunda olduğundan emin olun. Böylece facebook yavaşlık sorunu ortadan kalkabilecektir
 • İnternet erişim engeli: Devlet, işlenen suçlar yada toplumu kışkırtacak, toplum nezdinde sorun çıkartabilecek twitleri, gönderileri, resimleri, videoları engellemek, bunların yayılmasını durdurmak adına internet yavaşlatabilir. Çözüm: açıklamaları takp edin, muhtemelen bir süre sonra internet erişimi eski haline döndürülecek ve facebook daha hızlı açılacaktır.
 • Aşırı kullanım sorunu: Eğer facebook çok yavaş ise ana sebep yine facebook’a girmeye çalışan diğer kullanıcılar olabilir. Facebook gibi dev şirketlerin sunucuları yüz binlerce belkide milyonlarca kişinin aynı anda facebook’u kullanabilmesi için tasarlanmıştır. Buna rağmen ara sıra yoğunluktan facebook yavaşlık sorunu baş gösterebilir. Çözüm: ara ara tekrar girmeyi deneyin.
 • Mobil uygulama sorunu: Eğer facebook mobil uygulamanız eski bir sürüm ise, google play yada apple app store’a girerek faceook’u güncellemeniz gerekebilir. Yada facebook sürümü telefonunuza fazla gelebilir. Çözüm: Facebook ağır açılma sorununu çözmek için uygulamayı güncelleyin. Facebook uygulamasının daha hafif sürümü olan Facebook Lite uygulamasını indirin ve onu kullanın. Facebook normal uygulamaya göre çok daha hızlı açılabilir. Facebook lite uygulamasının ana uygulamadan tek farkı ana uygulamadan biraz daha eski yada eksik görünmesidir.

Facebook çok yavaş! Neden yavaş? 2023 Çözüm nedir? 2

Facebook hakkında bilinmesi gerekenler

Facebook nedir?

Facebook bir sosyal medya sitesidir. Amacı ise insanların birbirleri ile tanışmasını, sohbet etmesini ve iletişimin sürekli kalmasını sağlamak. Facebook kullanmak için bir bilgisayar, apple macbook, tablet bilgisayar, akıllı telefon hatta bazı eski telefonlarda bile çalıştığını görmek mümkün.

Facebook ne zaman açıldı?

Facebook, wikipedia kaynağına göre 4 Şubat 2004 tarihinde açılmıştır.

Facebook’un sahibi kimdir?

Face’nin sahibi Harvard Üniversitesi 2006 devresi öğrencisi Mark Zuckerberg’dir.

Facebook hangi ülkenindir?

Facebook bir amerikan firmasıdır.

Facebook’un mobil uygulaması var mıdır?

Evet. Google play için buradan, Apple iOS için buradan indirebilirsiniz.

Facebook kullanıcı sayısı kaçtır?

Bilinen rakamlara göre Facebook’un aktif kullanıcı sayısı 2.5 milyarı aşmıştır. Bu 7 milyarlık insan nüfusu için çok ciddi bir rakamdır.

Facebook’a nasıl kayıt olabilirim?

Facebook’a kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Facebook hesabımı nasıl silebilirim?

Facebook’a kayıtlı iseniz ve artık facebook hesabınızı silmek istiyorsanız burada yazılan talimatları okuyabilirsiniz.

Whatsapp’da Facebook’un mudur?

Evet. Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg tarafından Whatsapp, 19 milyar usd karşılığında satın alınmıştır.

Instagram’da Facebook’un mudur?

Evet. Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg tarafından Instagram, 1 milyar usd karşılığında satın alınmıştır.

Twitter’da Facebook’un mudur?

Yok artık! şimdilik o kadar da değil :))

Facebook’a girmek için VPN kullanmak yasak mıdır?

VPN kullanmanın şu ana kadar yasal olarak yada yasak olarak kullanmak için bir madde bulunmamakta yada bir mahkeme kararı henüz bilinmemektedir.

Instagram çok yavaş! Neden yavaş? Çözüm nedir? Cevap