Evcil hayvanınızdaki ve evinizdeki pirelerden nasıl kurtulabilirsiniz?

Evcil hayvanınızdaki ve evinizdeki pirelerden nasıl kurtulabilirsiniz?

Pirelerden doğru şekilde nasıl kurtulacağınızı bilmek size çok fazla zaman, çaba ve hayal kırıklığı kazandırabilir. Muhtemelen bunu araştırıyorsunuz çünkü evcil hayvanınızın normalden daha fazla kaşındığını fark ettiniz ve muhtemelen evcil hayvanınızın pireleri varsa, muhtemelen onlar da evinizdedir. Pireler o kadar küçüktür ki fark edilmesi zordur, ancak dikkatli bakarsanız onları görebilirsiniz ve ürkek yapıları da onları ele verme eğilimindedir.

Evinizde pire olduğundan şüpheleniyorsanız, hızlı hareket etmeli ve sorunla bir an önce ilgilenmelisiniz. Pireler evcil hayvanlar üzerinde yaşamayı tercih etseler de kan emicidirler ve özellikle bacaklarda, ayak bileklerinde ve ayaklarda insanları ısırırlar. Genellikle zararsız bir tahriş olmasına rağmen, alerjiniz varsa pire ısırıkları reaksiyona neden olabilir. Pire kaynaklı tifüs, kedi tırmığı hastalığı ve hıyarcıklı veba gibi pire ile ilgili olarak kapabileceğiniz potansiyel olarak ölümcül hastalıklar da vardır. Bir pire istilasıyla başa çıkmak için yardıma ihtiyacınız varsa, burada adım adım yapmanız gerekenleri ele alıyoruz. İşte pirelerden nasıl kurtulacağınız.

Not: Herhangi bir evcil hayvanın yanı sıra evinizi ve bahçenizi pire için aynı anda tedavi etmek en iyi uygulamadır. Bu şekilde pirelerin yaşam döngüsünü bozmak için en iyi şansınız olur.

Evcil hayvanınızdaki pirelerden nasıl kurtulursunuz

(Resim kaynağı: Shutterstock)

1. Bir pire tarağı kullanın — Evcil hayvanınızın pire olup olmadığından %100 emin değilseniz, kontrol etmek için önce bir pire tarağı kullanmalısınız ve bunu dışarıda yapmalısınız. Baştan başlayın ve kürk yönünde fırçalayarak kuyruğa geri dönün ve yol boyunca evcil hayvanınızı ödüllendirdiğinizden emin olun. Tarak, pire ve pire yumurtalarını toplayacaktır, bu yüzden orada olup olmadıklarını çok çabuk bilmelisiniz. Rehberlik için pireler genellikle boyun ve kuyruk çevresinde bulunur, bu nedenle bu yerleri tarayarak başlayın.

Bekleme modunda pire varsa tarağı daldırabileceğiniz bir kase ılık, sabunlu su bulundurmanız da tavsiye edilir. Bu hem yetişkinleri hem de yumurtaları öldürür.

Kediler için bugünün en iyi Safari Pire Tarağı fırsatları

Pire tedavisi gören bir kedi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

2. Reçeteli pire tedavisi alın — Hangi tedaviyi önereceklerini öğrenmek için veterinerinizi arayın. Oral reçetelerin yanı sıra topikal reçeteler de vardır, ancak evcil hayvanınız için en iyi seçenek, yaşına, kilosuna ve herhangi bir tıbbi durumuna bağlı olacaktır. Ayrıca evde evcil hayvanlar için güvenli böcek öldürücüler kullanma seçeneği de var, ancak bunu daha sonra ele alacağız.

Pire tasmaları tartışmalı bir önlem çünkü cilt tahrişine, bağırsak sorunlarına ve hatta nöbetlere neden oldukları biliniyor. Bu nedenle pire tasması kullanmanızı önermeyiz. EPA (yeni sekmede açılır), evcil hayvanınız bu semptomlardan herhangi birini gösterirse derhal veteriner yardımına başvurmanızı önerir. Ayrıca, tasmayı çıkardıktan sonra hayvanın ılık sabunlu suyla yıkanmasını ve durulanmasını önerir.

Evcil hayvanınız bu son istiladan önce zaten bir pire tedavi planı kullanıyorsa, yenisine geçmeyi de düşünmelisiniz. Rehberlik için veterinerinize danışın.

Sabunla banyo yapan bir köpek

(Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Pireleri yıkayın – Tüm evcil hayvanlar banyo zamanını sevmez, ancak bu durumda bu bir zorunluluktur. Pire şampuanı önerileri için veterinerinize danışın. 2 su bardağı ılık su ile ¼ su bardağı bulaşık deterjanı ve ½ su bardağı beyaz sirkeyi karıştırarak da doğal bir alternatif kullanabilirsiniz.

Ek koruma için, biraz biberiye de kaynatabilir ve soğuduktan sonra pireleri uzak tutmak için sıvıyı kürkün üzerine püskürtebilirsiniz. Evcil hayvanınızı şampuanın önerdiği sıklıkta yıkayın ve haftada bir kez düzenli banyo yapmaya devam edin.

Bugünün en iyi TropiClean Doğal Pire ve Kene Köpek Şampuanı fırsatları

Köpek yatağında oturan bir köpek

(Resim kaynağı: Shutterstock)

4. Evcil hayvanınızın yatağını yıkayın — Bir evcil hayvanın yatağı pireler için güzel bir üreme alanı olabilir, bu nedenle birkaç günde bir yıkanıp sıcak döngüde kurutulması gerekir. Reaksiyonları önlemek için evcil hayvan yataklarını yıkarken yumuşak, evcil hayvanlar için güvenli deterjanlar kullandığınızdan emin olun.

İstila şiddetliyse, yeni bir yatak alıp eskisini atmaya değer olabilir. Öneriler için en iyi köpek yataklarına göz atın.

Bir köpek taranıyor

(Resim kaynağı: Shutterstock)

5. İlerlemeyi kontrol etmeye devam edin — İlerlemeyi izlemek için birinci adımda belirtildiği gibi birkaç günde bir pire tarağı kullanın. Gerekirse bir kase sabunlu su bulundurmayı unutmayın. İlk birkaç muayene sırasında pire bulursanız cesaretiniz kırılmasın, bu haşereden kurtulmak zaman alabilir.

Beyaz kürk içinde oturan bir pire

(Resim kaynağı: Shutterstock)

6. Tekrar Et — Evcil hayvanınızın üzerinde artık pire bulamayana kadar bu adımları gerektiği kadar tekrarlamaya devam edin. Pire tedavisinde çok az ilerleme fark ederseniz veya reaksiyona neden olursa, kullanmayı hemen bırakın ve veterinerinize danışın.

Evinizdeki pirelerden nasıl kurtulursunuz

Korkunç olan şey, yetişkin bir dişi pirenin günde 50’ye kadar yumurta bırakabilmesidir. Bu, düşündüğünüzden çok daha büyük bir pire sorununuz olabileceği anlamına gelir. Pireler, halı, yatak takımı ve döşeme gibi korunaklı alanlarda yuva yapma eğilimindedir, bu nedenle tedavilerinize odaklanmak isteyeceksiniz. EPA (yeni sekmede açılır) aşağıdaki adımları önerir:

1. Evinizi süpürün — Bir pire istilasından haberdarsanız, zeminlerinizi her gün en iyi elektrikli süpürgelerden biriyle süpürmelisiniz. Halılara, minderli döşemelere (şilte dahil), zeminlerdeki ve bodrumdaki çatlaklara ve yarıklara çok dikkat edin.

Kablolu elektrikli süpürgeler, kablosuz seçeneklerden daha güçlü oldukları için genellikle bunun için daha iyidir, bu nedenle daha iyi toplanırlar. Çoğu pire, bir vakumun katıksız gücüyle öldürülmelidir, ancak birkaç yetişkin hayatta kalabilir, bu nedenle torbalı bir tasarım kullanmak ve her süpürmeden hemen sonra boşaltmanız daha iyi olur.

2. Buharlı temizleyici kullanın — Buharlı pişiriciden çıkan sıcak buhar ve sabun, halınızın içinde bulunan pireleri öldürür. Evcil hayvanların uyumaya meyilli olduğu alanlara ve yastıklı mobilyalara bir kez daha odaklanın.

Evinde bir köpeğin yanında halıyı süpüren biri

(Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Tüm yatak takımlarını yıkayın — Pirelerin orada alışveriş yaptığı bilinen evcil hayvanlarınızın yanı sıra kendi yatak takımlarınızı da yıkadığınızdan emin olun. Sıcak yıkama ve kurutma döngüsü kullanın ve iki haftada bir tekrarlayın. Yaparken yatağınızı temizlemek için zaman ayırın.

Yukarıdakilere ek olarak, evinizin çevresinde pire gördüğünüz alanlarda geleneksel bir böcek ilacı kullanmayı da deneyebilirsiniz. TevraPet Naturals Pire ve Kene Spreyi (19,99 $, Amazon (yeni sekmede açılır) gibi gerekirse evcil hayvan ve çocuk dostu olan birini kullandığınızdan emin olun.

Limonların yanında bir kase limon suyu

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Doğal alternatifleri de kullanabilirsiniz. Bir seçenek, halılarınıza kabartma tozu serpmek ve ardından pire toplamak için süpürmeden önce fırçalamaktır. Halılara tuz da uygulanabilir ve daha sonra süpürmeden önce pireleri kurutmak için birkaç gün bırakılabilir. Pireler ayrıca limon kokusundan nefret eder. Yani alternatif olarak ince bir dilim limon kesip bir tavaya ekleyip üzerine kaynar su döküp birkaç saat bekletin. Soğuduktan sonra, pire kovmak için evin etrafındaki alanlara boşaltılabilir ve püskürtülebilir.

Bahçenizdeki pirelerden nasıl kurtulursunuz

Ne yazık ki, pire evinizdeyse, bahçenizde de olma olasılığı yüksektir. Bunlarla da uğraşmanız gerekecek, aksi takdirde pireler kolaylıkla tekrar getirilebilir ve şimdiye kadarki tüm çabalarınız anlamsız hale gelir. Bahçenizdeki pireleri nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

İlk olarak, gölgeli alanlara ve evcil hayvanlarınızın sık olduğu yerlere odaklanmalısınız. Bununla birlikte, pirelerden şüpheleniyorsanız, tedaviyi bitirene kadar evcil hayvanınızın bahçedeki zamanını sınırlamak en iyisi olabilir.

Biçilen bir çim

(Resim kaynağı: Shutterstock)

1. Çimlerinizi bakımlı tutun — Pireler uzun çimlerde gelişir, bu nedenle çimleri kesip bakımlı tutarak çevreyi daha az davetkar hale getirirsiniz. Ancak bu süreçte bahçenizi fazla sulamadığınızdan emin olun; pire nemli ortamı sever.

2. Tüm kalıntıları veya olası bir sığınak oluşturabilecek her şeyi temizleyin. Bu gölgeli noktalar, pirelere daha fazla saklanma şansı verir.

3. Herhangi bir kulübeyi tedavi edin – Arka bahçenizde bir köpek kulübeniz varsa, muhtemelen içinde pire olacaktır. Kennel pire spreyleri mevcuttur, ancak en iyi öneriler için veterinerinizle konuşmalısınız. Kulübenize talimatlara göre davranın.

4. Sedir yongaları kullanın — Pireler, sedir yongalarının kokusundan nefret eder. Bunları arka bahçenizin sık olduğu alanlara uygulayabilirsiniz.

çiçek açan biberiye

(Resim kaynağı: Shutterstock)

5. Bitki pire dayanıklı yapraklar — Biberiye, nane ve limon otu gibi bazı bitkiler pireleri de caydırır. Ancak evcil hayvanınız varsa, düşündüğünüz bitkinin zehirli olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Yukarıdakilerden sadece biberiye toksik değildir.

Sabır ve sebat gerektirecektir, ancak yukarıdaki yöntemleri tekrarlamak pire probleminizi azaltacak ve sonunda çözecektir. Birkaç ay içinde herhangi bir değişiklik olmazsa, yardım için profesyonel bir yok ediciyi de arayabilirsiniz.


Evde bulursanız, meyve sineklerinden nasıl hızlıca kurtulacağınızı da kontrol etmek isteyebilirsiniz. Ayrıca hamam böceklerinden nasıl kurtulacağımızı, sivrisineklerden nasıl kurtulacağımızı, sivrisineklerden nasıl kurtulacağımızı ve karıncalardan nasıl kurtulacağımızı da anlattık.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.