Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Stokta Bulunan, Gönderilmeye Hazır Ürünlerle En İyi Fiyatlandırmanın Kilidini Açın
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Modem ve Router
 4. »
 5. Ev Ağlarının Gigabit Anahtarlarına İhtiyacı Var mı?

Ev Ağlarının Gigabit Anahtarlarına İhtiyacı Var mı?

Karargaht Karargaht - - 10 dk okuma süresi
2

Teknolojinin ilerlemesi ile kablosuz, son yıllarda hızla gelişti. Artık genel fikir birliği, her şeyin kablosuz olması gerektiğidir. Şarj, veri aktarımı ve özellikle internet bağlantısı kablosuz teknolojiye yöneliyor. Mükemmel bir ortamda her şey yolundadır, ancak bu hizmetlerin, özellikle Wi-Fi’nin hızını etkileyen değişkenler her zaman vardır.

Ethernet bağlantısı, dünyanın her yerindeki evler ve işletmeler için tercih edilen internet çözümü olmaya devam ediyor. Ancak çoğu yönlendiricinin yalnızca bir avuç Ethernet bağlantı noktası vardır ve yönlendiriciler genellikle evlerde ve ofislerde en garip yerlerde bulunur. Ev ağınız için bir Gigabit anahtarı seçin.

Gigabit Anahtarı nedir?

Gigabit anahtarını, yönlendiricinin arkasındaki Ethernet bağlantı noktasına giden bir elektrik fişi uzantısı olarak düşünün. Kullanıcılar yalnızca mevcut bağlantı noktalarının kullanımını en üst düzeye çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda kolay erişim için Gigabit anahtarı mülklerinde daha uygun bir konuma yerleştirebilirler.

Gigabit anahtarları farklı sayıda bağlantı noktasıyla gelir ve satın almadan önce kaç bağlantı noktasına ihtiyacınız olduğunu kontrol etmek iyi bir fikir olabilir. Farklı hizmetler sağlayan farklı anahtar türleri de vardır:

KVM Anahtarı: Birden fazla bilgisayarı tek bir birimden yönetmek için kullanılır. Bu, sunucu odalarını korumak için bu anahtarı kullanan daha büyük şirketler için daha uygundur, ancak ev kullanıcıları tarafından masaüstü bilgisayarlar ve Xbox’lar arasında monitör paylaşımı gibi çeşitli amaçlar için de kullanılabilir.

Yönetilen Anahtar: Bu tür anahtarlar, kullanıcıların ağ trafiğini ağ trafiğini yönetmesine olanak tanır. İşte burada QoS devreye giriyor ve kullanıcıların bağlı cihazların ihtiyaçlarına göre bant genişliğine ve trafiğe öncelik vermesine olanak tanıyor. Örneğin, çevrimiçi oyuncular, günlük ofis işleri için kullanılan bilgisayarlardan daha fazla bant genişliği gerektirir.

Yönetilmeyen Anahtar: Genellikle tüm Ethernet tabanlı cihazları tek bir yönlendiriciye bağlamak için en ucuz seçenek. Bu genellikle ağ trafiğini yönetmekle ilgilenmeyen kişiler için en iyi çözümdür.

Akıllı Anahtar: Yeni başlayanlar ve yönetilen gigabit anahtarlar arasında bir yerde bulunan Akıllı Anahtarlar, trafiği kendi kendilerine yönetmelerine olanak tanıyan, anlaşılması kolay bir dizi yönerge sağlar.

PoE Anahtarı: Bu Gigabit anahtarı, bağlı Ethernet cihazlarına güç sağlar, bu nedenle AC adaptörü olmadan çalışır. Bu genellikle güvenlik ekipmanı için kullanılır.

Ev Ağlarının Gigabit Anahtarlarına İhtiyacı Var mı? 1

Ev ağlarının neden bir Gigabit Ethernet anahtarına ihtiyacı var?

Diğer Ethernet anahtarları gibi, Gigabit Ethernet anahtarları da ağ bağlantısının bant genişliğini bilgisayarlar, PC’ler gibi farklı ev ağı kablolu cihazlara yönlendirmekten sorumludur. Zaten sahipken neden bir yönlendiriciye ihtiyacınız var? İşte üç ana sebep:

Gigabit anahtarları, ev ağı için yeterli hız sağlar

10/100/1000Mbps veri hızları gibi belirli hızlarda kablolu ağlar genellikle kablosuz ağlardan daha kararlıdır. Wi-Fi yerine bir ev ağı anahtarı kullanmak daha iyi hızlar sağlayabilir. Bu, hızlı internete iyi bir bağlantı gerektiren (oyun oynamak gibi) görevler için yararlıdır.

4K akış cihazından daha iyi performans almanız olasıdır. Bu nedenle, gigabit ağ anahtarı ile kablolu bir bağlantı kullanırsanız, ağınız yüksek güvenilirlik ve güç elde eder.

Gigabit anahtarları, evde kablolu cihazlar için daha fazla bağlantı noktası sağlar

Ev Ağlarının Gigabit Anahtarlarına İhtiyacı Var mı? 2

Ev yönlendiricileri genellikle bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi kablosuz cihazları bağlamak için kullanılır. Ancak, IP kameralar, akıllı TV’ler ve dizüstü bilgisayarlar gibi birden çok kablolu cihazı bağlıyorsanız, bir Gigabit Ethernet anahtarı gereklidir. Gigabit Ethernet anahtarları, ağ bağlantısının bant genişliğini farklı ev ağı kablolu cihazlarına yönlendirmekten sorumludur.

Gigabit anahtarları tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olur

Aynı ağ cihazına birden fazla kullanıcı erişirse, bir Gigabit Ethernet anahtarı daha fazla toplam bant genişliği sağlayarak ağ tıkanıklığını azaltır ve genel performansı artırır. Ayrıca gigabit anahtarları, büyük dosyaları aktarırken, örneğin ağ üzerinden sunucu yedeklemeleri yaparken kullanışlıdır.

Hangi Switch’i Seçmeliyim?

Port numarası

Ağ anahtarları farklı sayıda bağlantı noktasıyla gelir. Bir gigabit anahtarında ne kadar çok bağlantı noktası varsa, ağınıza o kadar fazla cihaz bağlayabilirsiniz. Bir anahtar seçerken, arayüzün gelecekteki yükseltmeler için yeterli olup olmadığını göz önünde bulundurun. Gerçekten ihtiyacınız olandan daha fazla anahtar içeren bir arayüze sahip olmak daha iyidir. Ev kullanımı için 5 bağlantı noktalı Gigabit anahtar veya 8 bağlantı noktalı Gigabit anahtar akıllıca bir seçimdir.

Gerçek Yönlendirme oranı

Farklı ihtiyaçları karşılamak için Gigabit anahtarları 15Mpps, 95Mpps ve 130Mpps’ye kadar yönlendirme hızlarını destekler. Bu nedenle kullanıcılar istedikleri yönlendirme hızına göre seçim yapabilmektedir. Ancak, tüm ağ anahtarları talep edilen yönlendirme hızlarına ulaşamaz. Belki bir performans testi ile bir gigabit anahtarı alabilirsiniz.

giriş noktası

Birkaç tür ağ anahtarı vardır. Gigabit anahtarlar için yönetilen ve yönetilmeyen türler vardır. Ayrıca PoE ve PoE olmayan tiplerde gelirler. Bir IP kamera sistemine ihtiyaç duyan ev kullanıcıları için PoE ile yönetilen bir Gigabit Ethernet anahtarı satın almak daha iyi bir seçenektir.

Yönetilen veya Yönetilmeyen

Yönetilmeyen anahtarlar, önceden herhangi bir kurulum veya yapılandırma olmaksızın basit işlevleri yerine getirir. Bu tür anahtar genellikle kullanıcıların çok fazla zaman ve para harcamak istemediği küçük ağlarda kullanılır. Böylece, bu anahtarların çoğunun ev ağı için kullanıldığını göreceksiniz, çünkü insanlar sadece cihazlarını bağlamak için kolay bir tak ve çalıştır yolu istiyorlar. Yönetilmeyen anahtarlar aynı zamanda bir evin cihazları bağlamak için daha fazla Ethernet bağlantı noktası elde etmesinin uygun maliyetli bir yoludur.

Yönetilen anahtarlar, VLAN, CLI, SNMP vb. gibi birçok gelişmiş özelliğe sahiptir. Ağınızı yönetebilir ve izleyebilirler. Tabii ki, bu aynı zamanda onları daha pahalı hale getirir ve anahtarı yapılandırmak ve sürdürmek için profesyonellere ihtiyacınız olacaktır. Ancak gerçekte, ev ağlarının bu “süslü özelliklere” ihtiyacı yoktur, çünkü genellikle ele alınması gereken çok fazla bağlantı ve ağ trafiği yoktur ve çoğu ev için zaman ve bütçe sınırlıdır.

Fansız veya Değil

Fansız Gigabit switch’ler evlerde ve ofislerde popüler olan 0 dB gürültü seviyesi ile sessiz bir çalışma ortamı sağlayabilir. Anahtarlar gibi ağ ekipmanlarının neden olduğu gürültüden endişe ediyorsanız, fansız bir cihaz seçin.

Ev Ağlarının Gigabit Anahtarlarına İhtiyacı Var mı? 3

Yönlendirici-AnahtarıÖnerilen

1.TP-Link TL-SG108 (Yönetilmeyen)

Satın alma nedeni:

 • ucuz
 • iyi yapı kalitesi
 • Kısılabilir LED’ler
 • Ömür boyu garanti

Kaçınılması gereken nedenler:

2.TP-Link TL-SG116

Satın alma nedeni:

 • tak ve oyna
 • hayran yok
 • Premium Garanti

Kaçınılması gereken nedenler:

 • Döngü algılama yok
 • TL-SG108 kadar iyi bir değer değil
Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen buraya tıklayın: Cisco Anahtarları, Ubiquiti Anahtarları, SMB Anahtarları
Daha fazla oku:

Çok Satan Anahtarlar Ortaya Çıktı! Cisco, Aruba, Juniper ve Daha Fazla Marka

Yönlendirici ve Anahtar Arasındaki Fark

Alıcı Kılavuzu: Cisco Anahtarları ve Aruba Anahtarları

Referans:

Charles, 2022. Ev Ağı için En İyi Gigabit Anahtarı Nasıl Seçilir.

Bekle, C., 2022. 2022’de Ev Ağı İçin En İyi Gigabit Anahtarı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir