Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Use 4G Connectivity to Boost Your Home Network
  1. Anasayfa
  2. »
  3. İnternet ve Operatör
  4. »
  5. Ev Ağınızı Güçlendirmek için 4G Bağlantısını Kullanın 2022

Ev Ağınızı Güçlendirmek için 4G Bağlantısını Kullanın 2022

Karargaht Karargaht - - 5 dk okuma süresi
2

‘Artıklık önlemleri’ ve ‘bağlantı yedeklemeleri’ nelerdir? 4G anteni ve 4G yönlendirici bunları kurmanıza nasıl yardımcı olabilir?

Fazlalık Önlemleri?

‘Artıklık önlemleri’ ve ‘bağlanabilirlik yedeklemeleri’ hakkında çok şey duymuş olabilirsiniz. Ama bu ne anlama geliyor?

Kısacası, “wifi’niz kesilirse internete bağlı kalabilirsiniz” demenin süslü bir yolu. Ama bu nasıl çalışıyor?

Mobil cihazlarınız burada bir ipucu sağlayabilir. Evdeyken, akıllı telefonunuz ev ağınıza bağlıdır. Evden çıktığınızda, telefonunuz yine de 4G üzerinden internete bağlanabilir.

3G, 4G, 5G… Bunlar Nedir?

4G, 3G ve 5G teknolojileri, Birleşik Krallık’ta gelişen mobil teknoloji nesillerini belirtmek için kullanılan isimlerdir. Bu biraz belirsiz geliyorsa, bunun nedeni her sayının keyfi olarak atanmış bir mobil teknoloji ‘neslini’ temsil etmesidir. Örneğin 1G, mobil teknolojisi kadar yalnızca mobil sesli aramaları kapsar. 2G, mobil SMS metin mesajlaşmasının eklenmesiyle tanıtıldı.

Muhtemelen aşina olduğunuz ilk ‘*G’ örneği olan 3G, mobil web’de gezinmenin başlangıcı olması bakımından büyük bir atılımdı. O zamandan beri, kabaca her on yılda bir yeni bir ‘nesil’ doğuyor. 4G (4. Nesil mobil teknoloji), cihazların ve altyapının mobil video akışına izin verme yeteneğine sahip olduğu 2010 yılında tanıtıldı.

2020’de 5G ile, IoT uygulamalarının (bir örnek vermek gerekirse) işletmelerin faaliyet gösterebileceği kolaylık ve verimliliği artırmasıyla endüstrilerin giderek daha fazla dijitalleşmesi bekleniyor. Ericsson tarafından sağlanan bazı örnekler şunları içerir:

  • Arz ve talepteki değişikliklere otonom olarak tepki veren üretim hatları
  • Lojistik planlama sistemleri, gerçek dünyadaki trafik ve hava durumu bilgilerine tepki olarak tedarik yollarını otonom olarak değiştirir.
  • Tehlikeli veya riskli ortamlarda güvenli çalışma için karmaşık robotik sistemlerin ve makinelerin gerçek zamanlı uzaktan kontrolü.

Tüm bunlar, mevcut 4G ve WiFi teknolojilerinin yaptığı gibi, radyo frekansı bantları arasında veri ileterek çalışacak.

SIM Kartlar – Ama Telefonunuzda Değil mi?

Peki 4G ve 5G’den nasıl yararlanabilirsiniz?

Bildiğiniz gibi, günümüzde bir mobil sözleşmeye kaydolduğunuzda, planınıza dahil edilen, çoğu durumda 2Gb ile 20Gb arasında değişen ve internet kullanımınızın ne kadar yoğun olduğuna bağlı olarak az ya da çok hızlı bir şekilde tükenecek belirli miktarda veri alırsınız. 4G’nin üzerindedir.

Bilmediğiniz şey, akıllı telefonların SIM kartları kabul eden tek cihaz olmadığıdır. Sağlayıcılardan herhangi bir cihazla kullanılabilen yalnızca veri SIM kartları temin edilebilir. LTE modemler, veri SIM’lerini kabul eder ve PC’nizdeki USB bağlantı noktasına takılan küçük dongle’lardan, daha geniş internetten gelen tüm ağ trafiğini yöneten, standart bir yönlendiriciye alternatif olarak hareket eden Teltonika RUT950 gibi özel yönlendirici modemlere kadar uzanır.

Standart yönlendiriciniz evin içine giren fiber optik veya bakır kablolar aracılığıyla internete bağlanırken, Teltonika RUT950’niz, akıllı telefonunuzun yaptığı gibi bir internet bağlantısı kurmak için yerel hücre direklerinizle iletişim kurar. Mobil veriler için kullanılan radyo frekanslarında yayınlanan sinyalleri artırmak için özel olarak tasarlanmış Poynting XPOL-2-5G gibi 4G/5G antenleri, bu internet bağlantısını güçlendirmek ve stabilize etmek için LTE modeminize takılabilir. Standart ağ cihazlarınız, standart bir yönlendiricide olduğu gibi ethernet kablolarıyla 4G yönlendiricinize takılabilir.

Hatta standart yönlendiricinizin tüm kablolu ağ trafiğini yöneteceği bir ikili yapılandırma bile kurabilirsiniz; 4G yönlendiriciniz, kablolu ağınız koptuğunda ve koptuğunda evinizin çeşitli kablosuz erişim noktalarına ve diğer ağ cihazlarına bağlantı sağlamaya hazır bekliyor. veya başka türlü sorunlar yaşamaya başlar.

Bu 4G anten/4G modem kombinasyonuyla, birincil ağ yapılandırmanız için bir ‘yedeklilik planı’ veya ‘bağlantı yedeği’ sağlama olanağına sahipsiniz, yani internet bağlantısı olmadan bu sıkıntılı dönemlere veda edebilirsiniz!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir