Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Wasp on glass
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Eşekarısı nasıl kurtulur ve onları evinizden uzak tutun

Eşekarısı nasıl kurtulur ve onları evinizden uzak tutun

Karargaht Karargaht - - 9 dk okuma süresi
2

Yaban arılarından nasıl kurtulacağınızı ve onları nasıl uzak tutacağınızı bilmek, sokulmaktan korkmadan bahçenizde dolaşabileceğiniz anlamına gelir. Yaban arıları doğanın haşere kontrolü olsa da, biri evinize girdiğinde veya sizi bahçede yalnız bırakmadığında oldukça sinir bozucu olabilir. Bazılarımız ilgisini kaybetmesini umarak olduğu yerde donacak, diğerleri daha hızlı hareket edemedi.

Bahçenize eşek arıları sık sık geliyorsa ve sinekliğin hayranı değilseniz, onları birkaç ipucu ve püf noktası ile caydırabileceğinizi bilmek ilginizi çekebilir. Zaten mutfak dolaplarınızda da olabilecek bazı ürünler. İşte eşek arılarından kurtulmanın ve onları evinizden uzak tutmanın 8 yolu.

Burada işiniz bittiğinde, rakunlardan nasıl kurtulacağınızı ve örümceklerden nasıl kurtulacağınızı öğrenin.

Evinizden ve bahçenizden eşekarısı nasıl kurtulur?

Aşağıdaki yöntemler, bir istilayı ele almaktan ziyade tek tek yaban arılarını caydırmayı amaçlamaktadır.

Bir yaban arısı yuvasıyla uğraşıyorsanız, yaklaşmayın ve onunla kendiniz uğraşmaya çalışmayın. Doğru korumaya, ekipmana ve yönteme sahip değilseniz, bu çok tehlikeli olabilir. Bunun yerine, bir profesyonel aradığınızdan emin olun.

1. Uçucu yağlar

Uçucu yağ şişeleri (Resim kaynağı: Shutterstock)

Yaban arıları nane, limon otu ve sitronella kokusundan nefret eder. Bu nedenle, evde bu uçucu yağlardan herhangi birine sahipseniz, bunları bir sprey şişesinde seyreltebilir ve eşekarısı sık görülen bölgelere uygulayabilirsiniz. Bu hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilir.

Daha önce bir yaban arısı yuvasını çıkardıysanız, yeniden istilayı önlemek için bu yeri püskürtmek iyi bir fikirdir. Unutmayın, yağ dağıldığında veya yağmur yağdığında yeniden uygulamanız gerekecektir.

Bugünün en iyi nane esansiyel yağı fiyatları

(yeni sekmede açılır) (yeni sekmede açılır) (yeni sekmede açılır) (yeni sekmede açılır)

2. Bitki yaban arısı kovucu bitkiler

Nane bitkisi eken bir çocuk

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Bu kokuların devam eden bir kaynağı için, evinizin, bahçenizin ve sundurmanın etrafına yerleştirmek için bazı bitkilerin kendilerine de yatırım yapabilirsiniz. Bir kez daha, nane, nane, limon otu ve sitronella iyi çalışır, ayrıca bu bitkilerin yetiştirilmesi kolaydır.

Ters etkiye sahip oldukları ve eşekarısı çektiği için bazı bitkilerden de kaçınılmalıdır. Yaban arılarını uzak tutmak istiyorsanız nektar üreten parlak renkli çiçekli bitkilerden kaçının – ya da onları evinizden daha uzağa dikin.

3. Yaban arısı tuzakları

Bir daldan asılı bir yaban arısı tuzağı

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Yaban arıları bahçenizi sık sık ziyaret ediyorsa ve dışarıda eğlenmek için çok fazla kişi varsa, sayıları azaltmak için her zaman eşek arısı tuzakları kurabilirsiniz. Tuzaklar, RESCUE TrapStik (19$, (yeni sekmede açılır)Amazon (yeni sekmede açılır) gibi ev mağazalarında yaygın olarak bulunur.

Alternatif olarak, eşekarısı kurtulmak için kendi ev tuzaklarınızı oluşturabilirsiniz. Sadece boş bir şişeyi ikiye bölün, ardından alt yarısına biraz şekerli su ekleyin. Şişenin üst yarısını ters çevirin ve kapağı açık ve aşağı bakacak şekilde alt yarıya yerleştirin. Sıvı seviyesinin şişenin ağzının altında olduğundan emin olun.

Ardından eşekarısı çekmek için tuzağınızı dışarıya yerleştirin. Şekerli su tarafından tuzağa düşürüldükten sonra, eşekarısı çıkış yolunu bulamayacak ve su sonunda onları boğacaktır. Şişeyi atmaya çalışmadan önce eşek arılarının öldüğünden emin olun.

4. Sahte yaban arısı yuvaları

Bir kapının yanında asılı sahte bir kağıt yaban arısı yuvası

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Bahçenize yuva yapan yaban arıları konusunda endişeleniyorsanız, onları her zaman sahte bir yuva asarak erteleyebilirsiniz. Bu doğru – eşek arıları, bölgeyi başka bir koloninin işgal ettiğine inanırlarsa yuva yapmazlar. Bu 4’lü Paket Wasp Nest Decoy Hanging Wasp Caydırıcı (9,95 $, (yeni sekmede açılır) Amazon (yeni sekmede açılır) gibi çevrimiçi satın alabileceğiniz bir dizi sahte yuva vardır.

Ayrıca sadece buruşuk kağıt poşetleri asarak kendi sahte yuvalarınızı yapabilirsiniz. Sadece yağmurdan uzak olduklarından emin olun, böylece bir sağanak tarafından mahvolmasınlar.

5. Sabunlu su

Bir elinde tutulan dolu bir sprey şişesi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Eşekarısı sizi yalnız bırakmadığında ve onları öldürmek için kimyasal kullanmamayı tercih ettiğinizde, her zaman sabunlu su kullanma seçeneği vardır. Gerçek olamayacak kadar basit gelebilir, ancak sabunlu su aslında çok etkilidir. Sabun, yaban arılarının nefes aldığı gözenekleri tıkar ve bu da onları oldukça hızlı bir şekilde öldürür.

Tek yapmanız gereken boş bir sprey şişesinde birkaç yemek kaşığı bulaşık deterjanını suyla karıştırmak ve kullanmadan önce karıştırmak. Sabunlu su eşekarısı üzerinde de etkilidir.

6. Ultrasonik haşere kovucu

Biri duvara takılı ve diğeri elde tutulan iki ultrasonik haşere kovucu cihaz

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Ultrasonik sesler, benlerden farelere kadar her türlü haşereyi caydırmak için kullanılabilir. Ancak eşekarısı üzerinde de oldukça etkili olduğunu biliyor muydunuz? Neatmaster Ultrasonik Haşere Kovucu (26,99 $, (yeni sekmede açılır)Amazon (yeni sekmede açılır) gibi eşekarısı uzak tutmak için evin her yerine takılan ultrasonik cihazlar satın alabilirsiniz.

Ayrıca, tavşan ve sincap gibi daha büyük zararlılar için tasarlanma eğiliminde olsalar da, bahçeniz için ultrasonik yayıcılar da alabilirsiniz. Bu nedenle, çoğu standart olarak hareket sensörleriyle gelir ve sonuç olarak eşekarısı için uygun olmazlar.

7. Çöpünüzü temizleyin

Yerde eski bir elmayı yiyen yaban arısı

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Çöp kutunuz taşarsa, eşekarısı uzaklardan evinize akın eder. Tatlı olan her şey sadece yaban arılarını değil, her türden böceği de çekecektir, bu nedenle yiyecek artıklarınızın kapatıldığından ve kapatıldığından emin olun. Bu, içeride olduğu kadar dışarıda da önemlidir.

Gerekirse çöp kutunuzu kilitli kapaklı bir kutuya yükseltin veya kapağı yerinde tutmak için Lid Loc (12,99 ABD doları, (yeni sekmede açılır)Amazon (yeni sekmede açılır) gibi bir mandala yatırım yapın). Çöp kutusundan dökülenleri de temizlediğinizden emin olun – bu, haşereleri çekmeye devam edecektir.

8. Çatlakları kapatın

Bir pencere ve duvar arasındaki boşluğu yalıtım köpüğü ile dolduran biri

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Evinizde eşekarısı yakalamaya devam ederseniz, onların nasıl içeri girdiğini çözmeniz gerekir. Muhtemelen pencere pervazları ve kapı çerçeveleri çevresinde küçük çatlaklar ve boşluklar kullanırlar. Evinizin etrafındaki olası giriş yollarını değerlendirmek için zaman ayırın ve bulduğunuz yerleri doldurun.

Bugünün en iyi silikon mastik fiyatları


Ayrıca meyve sineklerinden nasıl kurtulacağınızı ve evde pire bulursanız nasıl hızlı bir şekilde kurtulacağınızı da kontrol etmek isteyebilirsiniz. Kurtçuklardan nasıl kurtulacağınızı bilmek, onları çöpünüzde görürseniz de yararlıdır.


İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir