Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

En iyi Waze ipuçları ve püf noktaları: Bir sonraki sürüşünüzde deneyebileceğiniz 15 şey
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. En iyi Waze ipuçları ve püf noktaları: Bir sonraki sürüşünüzde deneyebileceğiniz 15 şey

En iyi Waze ipuçları ve püf noktaları: Bir sonraki sürüşünüzde deneyebileceğiniz 15 şey

Karargaht Karargaht - - 16 dk okuma süresi
2

Waze, yolunuzu bulmak için harika bir seçenektir, özellikle de zamanınıza değer veriyorsanız ve oraya olabildiğince çabuk ulaşmak istiyorsanız. Aslında, Waze’in benzersiz navigasyon yönteminin sürücüler arasında çok popüler olduğu kanıtlanmıştır – özellikle trafikten kaçmanıza yardımcı olma konusundaki itibarı göz önüne alındığında.

Ancak Waze ile bir hedefi delmenin ve ihtiyacınız olan talimatları almanın ötesinde yapabileceğiniz çok daha fazla şey var. Ancak bunların çoğu açık değil, bu nedenle Waze deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmak için burada farkında olduğunuzdan emin olmanız gereken 15 temel ipucu var.

En ucuz gazı bulun

(İmaj kredisi: Waze)

Rekor seviyelerdeki gaz fiyatları ile, hangi pompaların en ucuz yakıta sahip olduğunu bilmek öder. Waze, herhangi bir konumdaki farklı benzin ve dizel türlerinin fiyatlarını gösteren bir özellikle bunları bulmanıza yardımcı olabilir.

Ekranınızın altındaki arama çubuğuna tıklamanız, Benzin istasyonları’na dokunmanız yeterlidir; size yakındaki benzin istasyonlarının adresleri, mesafeleri ve çok önemli benzin fiyatları ile birlikte bir listesi sunulur. Belirli bir konuma dokunmak, daha fazla bilgi içeren bir işletme profili getirir. Bir navigasyon uygulaması olan Waze, aynı zamanda tek bir dokunuşla oraya nasıl gideceğinizi de söyleyecektir.

Waze’in sahip olduğu her bilgi parçasının kitle kaynaklı olduğu konusunda uyarılmalıdır. Bu, her zaman gerçekleşmeyen gaz fiyatı değişikliklerini bildiren ve güncelleyen gerçek kişilere dayandığı anlamına gelir. Bu, söylediklerini her zaman bir tutam tuzla almanız ve en son güncellenme zamanını kontrol etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Planlanan Sürüşler, ne zaman yola çıkmanız gerektiğini gösterir

waze planlı sürücüler ekran görüntüleri

(İmaj kredisi: Waze)

Waze yoldayken sizi en iyi rotaya gönderirken aynı zamanda doğru zamanda yola çıkmanıza da yardımcı olur. Neyse ki bir varış noktası yazarak ve “Ayrılmak için En İyi Zamanı Bulun” yazan afişe basarak önceden plan yapabilirsiniz.

Alternatif olarak, Waze’im > Bir Sürüş Planla’ya dokunabilir ve oradan gidebilirsiniz. Waze daha sonra herhangi bir zamanda trafiğin nasıl olduğunu ve hedefinize zamanında varmayı planlıyorsanız saat kaçta yola çıkmanız gerektiğini size söyleyebilecektir. Bir yolculuk kaydedildiğinde, Waze ne zaman ayrılmanız gerektiğini size bildirir – bu, gerçek zamanlı trafik verilerine göre değişecek bir şeydir.

Alternatif olarak, uygulamanın tüm bunları otomatik olarak yapmasına izin veren “Sürücü Planla” menüsünden Waze’i takviminizle senkronize edebilirsiniz.

Rotanızın kontrolünü geri alın

waze bir rota seç menüsü

(İmaj kredisi: Waze)

Waze’in kendi işini yapması ve trafikten kaçınmak için rotanızı agresif ve otomatik olarak belirlemesi konusunda bir itibarı olsa da, oraya nasıl gideceğiniz konusunda hala bazı seçenekleriniz var.

En önemlisi, varış noktanızı yazdıktan sonra rotanızı seçebilmenizdir. Açılır menüdeki Rotalar seçeneğine basın ve tercih ettiğiniz seçeneği seçin. Açılır menü ayrıca yolculuğunuza ekstra duraklar eklemenize, yol boyunca benzin istasyonlarını, lokantaları ve park yerlerini bulmanızı sağlayan ekstra düğmeler,

Ücretli geçişlerden, feribotlardan, otoyollardan ve daha fazlasından kaçının

waze gişelerden ve feribotlardan kaçın menüsü

(İmaj kredisi: Waze)

Waze, ETA’nızdan birkaç saniye daha kısa bir süre önce tıraş olmak anlamına geliyorsa, sizi kelimenin tam anlamıyla herhangi bir yere gönderir, ancak bu tür saçmalıklardan kaçınmayı tercih ederseniz, uygulamaya tam olarak ne olduğunuzu ve rahat olmadığınızı söyleyebilirsiniz. Sadece Waze’im > Navigasyon’a basın ve bu seçeneklerden birçoğuna sahip olacaksınız.

Waze, ücretli yollardan, feribotlardan, otoyollardan, asfaltsız yollardan ve zorlu kavşaklardan kaçınmanıza izin verir. Tek yapman gereken, tam olarak ne yaptığını ve ne istemediğini söylemek.

Ancak, belirli geçiş ücretlerinden muafsanız – elektrikli arabamın Londra trafik sıkışıklığı ücretine sahip olması gibi – bunu bildirmeniz gereken yer burasıdır. Bu şekilde Waze bu alanlardan kaçınmaz ve sizi potansiyel olarak daha uzun bir rotaya gitmek zorunda kalmanın baş ağrısından kurtarır.

Aracınız için rotaları optimize edin

waze araç tipini değiştir menüsü

(İmaj kredisi: Waze)

Farklı araçların farklı ihtiyaçları vardır ve bu, yollarda nasıl dolaştıklarını etkiler. Örneğin, taksiler özel araçlar için uygun olmayan belirli rotaları ve şeritleri kullanabilirken, motosikletler tam boyutlu bir araba için çok küçük olan sokaklarda kestirme yollara gidebilirler.

Waze’e ne tür bir araç kullandığınızı söyleyerek rotanızı buna göre optimize edebilir. My Waze > Ayarlar > Araç Ayrıntıları > Araç Tipi’ne gidin ve size ait olanı seçin. Herhangi bir kısıtlama olmaksızın sıradan özel araç, taksi, motosiklet ve elektrik arasından seçim yapabilirsiniz.

Sürücünüzü paylaşın

waze sürücünüzü paylaşın

(İmaj kredisi: Waze)

Ne kadar trafikten kaçınırsanız kaçın, seyahat etmek yine de zaman alacaktır. Yani biriyle tanışmak için bir yere gidiyorsanız, ayrılmadan önce onlara haber verebilirsiniz.

Yolculuğunuzu yükleyin ve ekranın alt kısmındaki Share Drive’a basın. Ardından Kişi ekle’ye basmanız ve seyahatinizi paylaştığınız kişiyi seçmeniz gerekir. Bu şekilde nereye gittiğinizi, ne zaman varmanız gerektiğini görebilir ve ilerlemenizi takip edebilirler. Dilediğiniz zaman durabilirsiniz: Ekranın sağ alt köşesindeki Mavi oka ve ardından yeşil Drive paylaşılan simgesine tıklamanız yeterlidir. Bu size daha fazla kişiyle paylaşma veya paylaşmayı tamamen durdurma seçeneği sunar.

Çevrimdışı Haritalar

waze çevrimdışı haritalar

(İmaj kredisi: Waze)

Aktif bir internet bağlantısına sahipken Waze’den en iyi şekilde yararlanırken, internet bağlantısı olmadan da kullanılabilir – verilerinizin farkında olmak istiyorsanız veya zayıf hücre servisi olan bir yere seyahat ediyorsanız yardımcı olur. Bunu başarmak da gerçekten çok kolay. Tek yapmanız gereken hedefinizi aramak, bir rota seçmek ve Şimdi Git seçeneğine basmak.

Waze daha sonra rotayı telefonunuza kaydeder, böylece internet bağlantınızı kaybetseniz bile tamamen karanlıkta kalmazsınız. Ancak, internet hizmeti geri yüklenene kadar sizi trafik ve engellerin etrafından yeniden yönlendiremez.

En iyi yanı, önceki gezilerin ve planlanmış rotaların yerel önbelleğinize kaydedilmesi ve bir süre orada kalmasıdır. Bu nedenle, bir yolculuk ayarlamak için mutlaka etkin bir veri bağlantısına ihtiyacınız yoktur – tabii ki, rotayı uygulamada zaten kaydetmişseniz.

Waze Sesini değiştirin (veya kendinizinkini kullanın)

waze kendi ses menünüzü kaydedin

(İmaj kredisi: Waze)

Waze, Waze’im > Ses ve ses > Waze Sesi’ne giderek size yol tarifi veren sesi değiştirmeniz için bir dizi seçenek sunar. Ama Waze’in kendi sesinizi kaydetmenize de izin verdiğini biliyor muydunuz, böylece (bir nevi) kendinize yön verebilirsiniz?

Yukarıdaki gibi Waze Voice menüsüne gidin, ardından sayfanın üst kısmındaki Yeni ses kaydet seçeneğine basın. Waze daha sonra kaydetmeniz gereken bir komut sayfası açar. Hepsini kaydetmeniz gerekmez, ancak söylemediğiniz her şey Waze’in varsayılan sesiyle söylenecektir.

Raporlar göndererek Waze’i iyileştirin

waze raporlama olay menüsü

(İmaj kredisi: Waze)

Google Haritalar’ın aksine, Waze’in geri dönecek çok fazla verisi yok. Bunun yerine, bildiği şey, büyük bir kısmı Waze’e rapor göndermek olan, kullanıcılarından gelen bu bilgileri kitle kaynaklarından elde etmekten geliyor.

Bir rapor göndermek için uygulamanın size odaklandığından emin olmanız gerekir, bu noktada sağ altta turuncu bir balon belirir. Ona dokunduğunuzda, kazalar, polis varlığı, tehlikeler, yakıt fiyatları ve hatta haritanın kendisiyle ilgili sorunlar gibi şeyleri bildirmenize izin veren rapor menüsü açılır.

ruh halinizi değiştirin

waze ruh hali değiştirme menüsü

(İmaj kredisi: Waze)

Her Waze kullanıcısı, standart Waze logosunun bir varyasyonu olan bir simgeyle gösterilen varsayılan olarak haritada görünür. Bu simge, ‘ruh halinizi’ değiştirerek başka bir şeyle değiştirilebilir. My Waze’e basın > Ekranın üst kısmındaki Waze kullanıcı simgesine dokunun > Mood seçeneğini seçin. Bir kez orada uygulama içi simgenizin nasıl göründüğünü değiştirebilirsiniz.

Bu farklı ruh hallerinin bazı örnekleri arasında çaydanlık, kedi, ninja, Güneş, zombi ve sınırlı bir süre için Halo’nun Usta Şefi gibi görünen bir ruh hali sayılabilir. Özellikle yepyeni bir kullanıcıysanız, tüm ruh hali simgelerinin herkes tarafından kullanılamayacağı konusunda uyarılmalıdır. Örneğin 8 bitlik ruh hali simgesi yalnızca Waze harita düzenleyicileri tarafından kullanılabilir.

Haritada görünmek istemiyorsanız, yukarıdaki adımları uygulamanız yeterlidir, ancak ruh hali menüsünü açmak yerine ekranın üst kısmındaki Görünmez ol seçeneğini değiştirin. Ancak Görünmez mod, Waze’e bir rapor göndermenizi ve hizmeti iyileştirmeye yardımcı olmanızı engeller.

Hız uyarıları

waze hız göstergesi menüsü

(İmaj kredisi: Waze)

Hız yapmak kötüdür. Sadece tehlikeli olduğu için değil, aynı zamanda bir hız cezasıyla sonuçlanabileceğiniz için de. Bunu kimse istemez, bu nedenle Waze’de biraz fazla hızlı gittiğinizde sizi uyaracak yerleşik bir hız göstergesi vardır.

Basitçe Waze’im > Hız Ölçer’e gidin ve Haritada göster ve Hız yaparken Alert ayarlarını değiştirdiğinizden emin olun. Ayrıca Hız Eşiğinin geçerli hız sınırına ayarlandığından ve hız sınırının her zaman gösterildiğinden emin olmak isteyeceksiniz.

Müzik akışı hizmetlerine bağlanın

waze akış entegrasyonu ekran görüntüsü

(İmaj kredisi: Waze)

Sessiz bir araba yolculuğunu kimse sevmez, ancak navigasyonu açık tutmak ve müziği kontrol etmek biraz angarya olabilir. Neyse ki Waze, uygulamadan ayrılmanıza gerek kalmadan size kontrol sağlayan çeşitli akış hizmetlerine bağlanacak.

Sağ üstteki pembe müzik simgesine tıklamanız yeterlidir, Waze size uyumlu olduğu hizmetlerin bir listesini gösterecektir. Listeden istediğinizi seçin ve onay ekranı açıldığında Kabul Et’e basın. Alternatif olarak, sizi doğrudan App Store’a veya Google Play’e götüren bağlantılara sahip uyumlu uygulamaların listesine gitmek için Ayarlar simgesine tıklayabilirsiniz.

Uyumlu hizmetler arasında Spotify, Audible, Amazon Music, Tunein, YouTube Music ve TIDAL bulunur.

yol yardımı alın

waze yol yardımı ekran görüntüsü

(İmaj kredisi: Waze)

Waze, yalnızca arızalı bir araç gördüğünüzde bildirimde bulunmanıza izin vermez, aynı zamanda yardım çağırmak için araçlara da sahiptir. Ekranınızdaki turuncu rapor düğmesine basın ve sağ alttaki kırmızı ve beyaz ‘Yol Kenarı Yardımı’ seçeneğine dokunun.

Buradan iki seçeneğiniz var: Acil Durum Çağrısı sizi yerel acil servislerle temasa geçirirken Wazer Arkadaşları yardım edebilecekleri durumda diğer sürücüleri işaretleyecek. Alternatif olarak, bazı bölgelerde, aracınızı çözebilecek bir profesyonelle konuşmanıza izin verecek bir Yol Yardım seçeneği de vardır.

waze benzin istasyonu temassız ödeme

(İmaj kredisi: Waze)

Benzin istasyonunda ödeme yapmak için kuyrukta beklemek istemiyorsanız ve pompada ödeme yapmak bir seçenek değilse, Waze sizi güvence altına aldı. Uygulama, Waze uygulaması aracılığıyla gazınızı ödeme şansı sunan, zamandan tasarruf etmenizi ve bu süreçte sizi güvende ve sosyal olarak mesafeli tutmanızı sağlayan yeni bir özelliği kullanıma sunmaya başladı.

En iyi yanı, Waze’in bu temassız ödeme kullanılabilir olduğunda sizi bilgilendirebilmesi ve bağlantılı bir ödeme uygulaması aracılığıyla temassız ödeme hareketlerini size göndermesidir. Tek dezavantajı, bunun şu anda yalnızca Exxon/Mobil ve Shell benzin istasyonlarında mevcut olması.

Waze Carpool’u sorunsuz hale getirin

waze carpool logosu

(İmaj kredisi: Waze)

Waze, bir süredir sürücülere ortak araç kullanma seçeneği sunuyor ve son zamanlarda her zamankinden daha kolay hale getirmek için özellikler eklendi. Yeni özellikler, tüm süreci manuel olarak yapmak zorunda kalmadan, araç paylaşımı isteklerini Otomatik Onaylama seçeneği sunar.

Carpool’u kullanmaya başlamak için, uygulama ekranının sağ alt tarafındaki Carpool düğmesine dokunmanız yeterlidir. Bu şekilde fazladan yolcu alabilir ve potansiyel olarak işe gidiş geliş maliyetini bölebilir veya ekspres şeride erişim sağlayabilirsiniz – bu yalnız sürücüleri dikiz aynanızda bir hiçliğe sürükler.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir