Duvarlarınıza zarar vermeden duvar kağıdı nasıl kaldırılır

Duvarlarınıza zarar vermeden duvar kağıdı nasıl kaldırılır

İster yeni taşınmış olun ve korkunç duvarları değiştirmek isteyin, ister yeni bir şık deseni hayal edin, duvar kağıdını nasıl kaldıracağınızı bilmek her zaman yararlıdır.

Bir odayı nasıl boyayacağınızı öğrenmekten farklı olarak, duvarlarınıza zarar vermeden duvar kağıdını nasıl çıkaracağınızı bilmek zor görünebilir. Duvarlara inatla yapışan ve sıyrılmayı zorlaştıran duvar kağıdı katmanlarınız varsa bu genellikle geçerlidir. Ayrıca alttaki duvara veya sıvaya zarar verirseniz bu daha maliyetli olacaktır.

Neyse ki, duvar kağıdını nasıl kaldıracağınızı öğrenmek göründüğü kadar zor değil. Biraz sabır ve özenle, bir odayı bir profesyonel gibi duvar kağıdı yapmak için temiz ve boş bir tuval oluşturabileceksiniz. Ek olarak, duvar kağıdı cansız bir alana anında karakter ve stil ekleyebilir. Bu nedenle, ister tüm odayı, ister özellikli bir duvarı yenilemek istiyorsanız, duvar kağıdını nasıl kaldıracağınız ve odanızı nasıl dönüştüreceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

duvar kağıdı nasıl kaldırılır

Neye ihtiyacın olacak

Damla bezler

Merdiven

Macun bıçağı veya duvar kazıyıcı

su

Sabun

Buharlı pişirici (isteğe bağlı)

Sprey şişesi

duvar kağıdı striptizci

ovma fırçası

Puanlama aracı (isteğe bağlı)

sünger/paçavra

Eldivenler (isteğe bağlı)

Başlamadan önce, odada bol miktarda havalandırma olduğundan emin olmak için tüm pencereleri veya kapıları açın. Alan çok ısınabileceğinden, bir duvar vapuru kullanmayı tercih ederseniz, bu genellikle geçerlidir.

1. Odayı koruyun

Damla bezlerle kaplı oda dekorasyonu (Resim kaynağı: Shutterstock)

İlk olarak, odayı mümkün olduğunca temizleyin. Duvardan resimleri, duvar askılarını ve ışık anahtarlarını çıkarın. Ağır hizmet tipi mobilyaları odanın ortasına taşıyın ve duvar prizlerini kapatın. Elektriği kapatın ve tüm elektrik prizlerini veya ışık anahtarlarını ressamın bandıyla kapatın. Son olarak, döşemenizi dağınıklıktan korumak için damla bezleri duvara yaslayın.

2. Yüzey katmanını soyun

Bir macun bıçağı kullanılarak elle soyulan gri duvar kağıdını gösteren bir resim

Duvar kağıdını elle soyarak (Resim kaynağı: Shutterstock)

Duvar kağıdını su kullanmadan elle çekerek başlayın. Pürüzsüz bir kaldırma sağlamak için köşelerinden veya kenarlarından yavaşça geriye doğru soyun. Kaldırılması zor olan köşelere girmek için bir puanlama aracı yardımcı olabilir. Ardından, sıkışmış kağıtların kaldırılmasına ve çıkarılmasına yardımcı olması için bu Amazon Basics 2 “Flex Naylon Saplı Macun Bıçağı (6 $, Amazon (yeni sekmede açılır) gibi bir kağıt kazıyıcı veya macun bıçağı kullanın.

3. Duvara püskürtün

Duvar kağıdına su tabancası püskürtülür ve macun bıçağıyla kazınır

Püskürtme duvar kağıdı (Resim kaynağı: Shutterstock)

Ardından, bir sprey şişesini ılık suyla doldurun ve duvara bolca püskürtün. Bu, kağıdı yumuşatmaya ve duvardan kolayca ayırmaya yardımcı olacaktır. Sıyırmadan önce duvar kağıdına su ıslanana kadar 15 dakika kadar bekleyin.

Değiştirilemeyen inatçı duvar kağıtları için, bu Rust-Oleum 249055 32-Ons Dif Hızlı Duvar Kağıdı Striptizci gibi bir duvar kağıdı kaldırma striptizci kullanabilirsiniz (14 $, Amazon (yeni sekmede açılır)). Veya her şey başarısız olursa, zorlu işlerin üstesinden gelmek için bu Wagner Spraytech 0282036 715 Elektrikli Buharlı Pişirici (76 $, Amazon (yeni sekmede açılır)) gibi bir duvar buharlı pişiriciye yatırım yapın. Çok ısınabileceğinden koruyucu eldiven giymeyi unutmayın.

4. Duvar kağıdını soyun

Ten rengi duvar kağıdının bir bölümünün altına macun bıçağı kaydıran bir kişi

Duvar kağıdı katmanını kaldırma (Resim kaynağı: Shutterstock)

Ardından, nemli duvar kağıdı katmanlarını nazikçe çıkarmak için macun bıçağınızı veya kazıyıcınızı alın. Tamamen kaldırılana kadar duvar kağıdını soyun ve altında başka bir katman bulursanız işlemi tekrarlayın. Metal aletlerle çok fazla güç kullanmayın veya işi aceleye getirmeyin, çünkü alttaki duvarı çizebilir veya özellikle altta eski, kırılgan sıva varsa ciddi şekilde hasar verebilirsiniz.

5. Duvarı yıkayın

Sarı süngerle yıkanan bir yüzey.  Süngeri tutan eli mor bir mutfak eldiveni giyiyor.

Duvarı sarı süngerle yıkamak (Resim kaynağı: Shutterstock)

Duvar kağıdını çıkardıktan sonra, fazla macun veya astardan kurtulmak için duvarı yıkayın. Bir süngeri veya bezi suyla nemlendirin ve duvarı iyice silin. Uzmanlar, yeni, güzel duvar kağıdınıza hazırlamak için duvarın üzerinden birkaç kez geçmenizi tavsiye ediyor.

6. Duvarı onarın, zımparalayın ve astarlayın

Elle zımparalanan bir duvar.  Zımpara bloğunu tutan el beyaz bir kumaş eldiven giyiyor.

Duvarı elle zımparalayın (Resim kaynağı: Shutterstock)

Duvarın durumuna bağlı olarak, uygun bir dolgu maddesi ile tüm delikleri veya oyukları onarmanız gerekecektir. Ardından, bir el zımparası ve 120-gritli alçıpan zımpara kağıdı kullanarak duvarı pürüzsüz bir şekilde zımparalayın. Duvar kağıdını yeniden uygulamadan önce, her zaman duvara iyi kalitede opak/beyaz astar uygulayın. Bu, duvar kağıdı yapıştırmasının düzgün bir şekilde yapışmasına ve işini yapmasına yardımcı olur.

Duvar kağıdını boyayabilir miyim?

Evet, duvar kağıdını lateks veya yağ bazlı boya ile boyayabilirsiniz. Ancak uzmanlar, çok daha üstün bir yüzey ve daha uzun ömürlü sonuçlar elde etmek için boyamadan önce her zaman eski duvar kağıdını kaldırmayı (ve istenirse yeni duvar kağıdı döşemeyi) önerir. Ek olarak, boyadan kaynaklanan ekstra nem, altındaki duvar kağıdının yapışkanını gevşetmesine ve sonunda duvarın soyulmasına neden olabilir.


Evinizi baştan yaratıyorsanız, ortalığı dağıtmadan tavanı nasıl boyayacağınızla ilgili kılavuzumuza göz atmayı unutmayın. Ve ortalığı karıştırdıysanız, işte halıdan boyayı nasıl çıkaracağınız. Ev sahibinizi rahatsız etmeden kiralık bir mülkü nasıl dekore edeceğinizi bilmek istiyorsanız, lekeleri çıkarmak için boyalı duvarları nasıl temizleyeceğinizi de bilmek isteyebilirsiniz.

Bugünün en iyi Duvar Kağıdı fırsatları

https://t.myvisualiq.net/impression_pixel?r=hawk-cache&et=i&ago=212&ao=803&aca=123513&si=1943169&ci=234568&pi=356748&ad=-4&advt=1943169&chnl=-4&vndr=1481&sz=8336&u=Encrypted3169 i

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.