Duş perdesi nasıl temizlenir ve yeni gibi görünmesini sağlar

Duş perdesi nasıl temizlenir ve yeni gibi görünmesini sağlar

Bir duş perdesinin nasıl temizleneceğini bilmek, sizi yeni bir tane satın alma zahmetinden ve masrafından kurtarabilir – bunun daha sürdürülebilir bir şey olduğundan bahsetmiyorum bile. Düzenli kullanımda, duş perdeleri ve gömlekleri üzerinde lekeler hızla gelişebilir ve siyah ve turuncu renk bozulmasına ve hoş olmayan bir kokuya neden olabilir.

Bu lekeler, duş perdesinin düzenli olarak sabun köpüğüne ve ayrıca küf, küf ve hatta kirecin oluşmasına neden olabilecek nemli ve nemli bir atmosfere maruz kalması nedeniyle oluşur. İyi haber şu ki, plastikten yapıldığı için çöpe atmanıza gerek yok. Bir duş perdesini temizlemek gerçekten de mümkündür; aslında cam duş kapısındaki kireci temizlemekten daha az çaba olabilir. Burada yapmanız gerekenleri adım adım anlatıyoruz. Duş perdesini nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Duş perdenizi temizlemeye çalışmadan önce, makinede yıkanabilir mi yoksa sadece elde yıkanabilir mi olduğunu görmek için bakım etiketini kontrol etmelisiniz.

Duş perdesi makinede yıkanabilirse nasıl temizlenir

Neye ihtiyacın olacak

Havlu

Çamaşır deterjanı

Karbonat

Beyaz damıtılmış sirke (isteğe bağlı)

Çamaşır suyu (isteğe bağlı)

mikrofiber bez

1. Çamaşır makinenizi yükleyin — Duş perdesini ve astarını kancalardan çıkarın ve boş çamaşır makinenize yerleştirin. (Yenisine mi ihtiyacınız var? En iyi çamaşır makineleri için seçtiklerimize göz atın.) Bunu yapmadan önce kimsenin birkaç saat duşu kullanmasına gerek kalmadığından emin olmak isteyeceksiniz.

2. Yükü toplayın — Ağırlığı eşitlemek için yüke birkaç havlu ekleyin – bu, çamaşır makinenizin sallanmasını önleyecektir. Ekstra havluların aşındırıcı özelliği de lekenin çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

(Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Her zamanki deterjanınızı ekleyin — Ağır lekelerle uğraşıyorsanız, ½ fincan kabartma tozuyla birlikte biyolojik deterjan en iyisidir. Daha fazla temizleme gücü için durulama döngüsüne ¼ fincan beyaz damıtılmış sirke de ekleyebilirsiniz. (İşte bu yüzden kabartma tozu ve sirke temizlikte bu kadar etkilidir.)

Çok fazla küfle uğraşıyorsanız, alternatif olarak ½ fincan çamaşır suyu ekleyebilir ve deterjanınızı yaklaşık ¼ fincana indirebilirsiniz. Çamaşır suyu küf üzerinde çok etkilidir, ancak zarar görmemesi için perdelerinizin beyaz veya şeffaf olması gerekir.

Bugünün en iyi Pişirme Soda fırsatları

4. Duş perdenizi yıkayın — Bakım etiketinin izin verdiği en yüksek sıcaklığı kullanarak yumuşak bir döngüde çalıştırın (bu, plastik yıkıyorsanız soğuk, kumaş duş perdesi yıkıyorsanız sıcak olacaktır).

Plastik bir duş perdesini yıkıyorsanız sonunda döndürmeye gerek yoktur, çünkü havluları ayrı ayrı sıkmak isteyeceksiniz, ancak su tutmaz.

Duş perdeniz pamuk gibi yumuşak bir kumaştan yapılmışsa, önerilen sıkma döngüsü için bakım etiketine uyun.

Beyazlatıcı, çamaşır makinesinin dağıtıcısına dökülüyor

(Resim kaynağı: Shutterstock)

5. Duş perdenizi kurutun — Duş perdenizi ve astarınızı sallayın ve kuruması için yeniden asın. Yayılmış, açık bir konumda kurumaya bırakmayı unutmayın. Kumaş bir duş perdesi yıkıyorsanız, işlemi hızlandırmak için çamaşır makinesinde kurutabilirsiniz; rehberlik için bakım etiketini kontrol edin.

Duş perdesi elle nasıl temizlenir

1. Nemli bir mikrofiber bez kullanın — Hafif lekelerle uğraşıyorsanız, biraz kabartma tozu serpilmiş nemli bir mikrofiber bezle bunları çıkarabilmelisiniz.

2. Ovmaya başlayın — Lekeleri yavaş yavaş çıkarmak için ovun ve ardından duş perdesini nemli bir mikrofiber bezle durulayın.

3. Tekrar edin ve kurutun — Gerekirse tekrarlayın ve kurumaya bırakın veya bakım etiketi izin veriyorsa tamburda kurutun.

Pembe bir bezle temizlenen bir duş perdesi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Özellikle inatçı lekelerle uğraşıyorsanız, duş perdesini ılık su, ¼ fincan kabartma tozu ve birkaç damla deterjanla dolu bir küvette elde yıkayabilirsiniz. Mikrofiber bir bezle ovun ve ardından durulayın ve kuruması için asın. Bu yöntemi bir kumaş duş perdesi üzerinde kullanıyorsanız, kurumadan önce mümkün olduğunca fazla suyu sıktığınızdan emin olun.

İşte bu kadar: Duş perdeniz, satın aldığınız günkü kadar temiz görünmelidir. Lekelerin her zaman çıkarılabileceğini unutmayın – hasar görmedikçe yeni bir duş perdesi almanıza gerek yoktur.

Bugünün en iyi AmazonBasics mikrofiber temizlik bezleri fırsatları

Duş perdesi halkaları nasıl temizlenir

Perde halkalarına yeniden takılan bir duş perdesi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Duş perdeniz çalışmıyorken, neden halkaları temizlemek için zaman ayırmıyorsunuz? Nem, bunların üzerinde de lekelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Lavabonuzu ılık suyla doldurun ve bir bardak beyaz damıtılmış sirke ekleyin. Ardından halkaları çıkarın ve perdeniz yıkanırken solüsyonun içinde bekletin. Süre dolduğunda, halkaları mikrofiber bir bezle durulayın ve ovalayın ve işiniz bitti.

Duş perdemi ne sıklıkla yıkamalıyım?

İdeal olarak, plastik duş perdenizi veya astarınızı 1-2 ayda bir temizlemelisiniz, ancak bu, banyonuzdaki trafiğe ve ne kadar iyi havalandırıldığına bağlı olarak değişir. Kumaş duş perdelerinin daha az düzenli olarak temizlenmesi gerekecektir. Lekeler görürseniz veya kokmaya başlarsa temizliğe ihtiyacı vardır.

Küflü bir duş perdesini nasıl önleyebilirim?

Her duştan sonra kapı ve pencereleri açarak banyonuzu havalandırın. Ayrıca duş perdesini de yığılı bırakmak yerine kuruması için tırabzanın üzerine açmalısınız. En iyi nem gidericilerden biri de banyonuzdaki nem seviyelerini düşük tutmaya yardımcı olabilir. Küflenmeyi önlemek istiyorsanız, plastik duş perdenize her gün beyaz damıtılmış sirke ve su çözeltisi de püskürtebilirsiniz.


Daha fazla banyo temizleme ipucu mu arıyorsunuz? Cam duş kapısının nasıl temizleneceği, duş giderinin nasıl açılacağı ve tıkanmış bir tuvaletin nasıl açılacağı ile ilgili kılavuzumuza göz atın. Ayrıca faturanızı düşürmek için 15 su tasarrufu ipucumuz var.

Banyonuz evinizdeki tek oda değildir; İşte evinizin her odasını nasıl temizleyeceğiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir