The Difference Between DSL, ADSL and VDSL Internet

DSL, ADSL, VDSL arasındaki fark nedir? DSL nasıl çalışır? Bu soruları ve daha fazlasını cevaplıyoruz.

 

DSL, ‘dijital abone hattı’ anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu, bir hizmet sağlayıcının bir müşteriye veya aboneye dijital hizmetler sunduğu hatdır, söz konusu abone sizsiniz ve servis sağlayıcı ISP’nizdir. Evdeki A/VDSL bağlantıları, internet bağlantısı sağlamak için telefon hattınızı kullanır.

ADSL ve VDSL, sırasıyla ‘Asimetrik Dijital Abone Hattı’ ve ‘Çok Yüksek Bit Hızlı Dijital Abone Hattı’ anlamına gelir. Tahmin edebileceğiniz gibi, VDSL ADSL’den daha hızlıdır, ancak her ikisi de bakır telefon hattınız üzerinden veri iletiminde kullanılan daha yeni ve daha yetkin teknolojileri temsil eder. 2020’de alışverişlerinizi yaparken 100 Mbps’ye kadar çıktıyı destekleyen VDSL2’yi destekleyen donanımları aramak isteyeceksiniz.

Fiber ve DSL İnternet

Eve bir fiber bağlantınız varsa (FTTP veya Tesise Fiber), maksimum hızınız DSL’den çok daha hızlı olmalıdır. Bu, fiber optik hatların fiziğine ve bakıra kıyasla avantajlarına bağlıdır; Santralden tesise zincirdeki herhangi bir uzunluktaki bakır, her zaman hızlarınız için bir darboğaz görevi görecektir.

Bu neden?

DSL, verileri bir bakır kablo aracılığıyla elektronlar aracılığıyla ileterek çalışır. Bakır, dünyadaki en iletken metaldir ve bu da onu minimum sinyal kaybıyla sinyal göndermek için en verimli malzeme yapar.

Ancak fiber optik kablolar, verileri ışık flaşları olarak iletir. Elektrik yerine ışık kullanılması sayesinde, fiber optik bağlantılar açıkça çok daha hızlıdır (bu flaşların doğrudan aşağıya doğru hareket etmek yerine tekrar tekrar kablonun içinden sıçradığı göz önüne alındığında, ışık hızına yakın, ancak tam olarak ulaşmaz). kablonun gözü engellenmemiş).

Bu sadece daha hızlı olmakla kalmaz, aynı zamanda sinyal kaybı için daha az potansiyel vardır. Uç noktasına daha erken ulaşan daha az tehlikeye atılmış bir sinyal, bakıra kıyasla fiber optik hatlar için çok daha fazla verim sağlar.

DSL Hızlarını Etkileyen Faktörler

Bir DSL bağlantısına takılıp kaldığınız için internet bağlantı hızınızla ilgili endişeleriniz varsa çok fazla endişelenmeyin. Kabine olan mesafenize ve kabinin yerel santralinize olan mesafesine bağlı olarak, hızlarınız daha hızlı veya daha yavaş olabilir.

Bunun nedeni, çoğu İnternet Değişim Noktasının (IXP’ler) verileri fiber kablo ile evinize yakın bir yerdeki yeşil kabine kadar taşımasıdır. Kaldırım kenarındaki bu yeşil dolaplar size tanıdık gelmeli ve eğer bir DSL bağlantınız varsa, bakır telefon hattı evinize bu dolaptan geliyor.

Bu nedenle, sizi internete bağlayan altyapıda kullanılan bakır miktarı en aza indirilir, ancak ağda darboğaz görevi görecek kadar bakır kullanılır. Veriler kabine süper yüksek hızlarda gidecek, ancak oradan evinize giderken önemli ölçüde yavaşlayacaktır. Eve girdikten sonra, daha fazla yavaşlamaya düşük kaliteli ağ cihazları neden olacaktır.

Eviniz bir kabine yakınsa, veri aktarımınız uzakta olduğunuzdan daha kısa bir bakır uzunluğuyla gerçekleşecektir. Bu, (biraz haksız olarak) kabine yakın evlerin, aynı ISP ile aynı planda olsalar bile, genellikle ondan uzakta olanlardan daha yüksek internet hızlarına sahip olacağı anlamına gelir.

Daha az derecede, eviniz bir IXP’den uzaklaştıkça hızlarınız da düşmeye başlayacaktır. Ancak, veriler bu mesafeleri çok daha verimli olan fiber optik kablo aracılığıyla kat ettiğinden, bu çok daha az fark edilir olacaktır.

Ne yapalım

Alt hızlarla mücadele ediyorsanız, öncelikle doğru planda ve doğru sağlayıcıyla olduğunuzdan emin olun. Yalnızca 50Mbps için ödeme yapıyorsanız veya bu, mevcut sağlayıcınızın sunduğu maksimum değerse, alışveriş yapmaya ve daha hızlı bir şey olup olmadığını görmeye değer.

Ödediğiniz hızların gerçekte gerçekleşmediğinden eminseniz, ISP’nizi arayın. ‘Senkronizasyon hızınız’, verilerin exchange’den yönlendiricinize aktarılabileceği hızdır ve ISP’niz bunu ölçebilmeli ve size söyleyebilmelidir. Senkronizasyon hızınız, ödediğiniz hızların altındaysa, ISS’niz sorunu çözene kadar size faturanızdan para teklif etmelidir.

Birleşik Krallık’taysanız ve Virgin Media ve Hyperoptic gibi fiber sağlayıcılar henüz bölgenizde hizmet vermiyorsa, muhtemelen bir DSL internet bağlantınız olacaktır. Bu önemlidir çünkü A/VDSL bağlantıları, bu bağlantı türlerini destekleyen bir yönlendirici gerektirir.

Senkronizasyon hızlarınız yüksek, ancak cihazlarınızdaki hızlar yavaşsa, cevap ağ donanımınızda yatıyor ve bir yerlerde bir darboğaz var. Ethernet kablosuyla bir cihazı doğrudan yönlendiricinize takmayı ve bu şekilde bir hız testi çalıştırmayı deneyin. Hızlar hala yavaşsa, sorun yönlendiricinizdir (veya yönlendirici olarak kullanıyorsanız ISP hub’ınızdır).

Draytek yönlendiricileri, DSL’yi geniş çapta destekleyen piyasadaki en iyilerden bazılarıdır ve bir Draytek distribütörü olarak NetXL, önerilerde bulunmak için iyi bir konumdadır.

Draytek Vigor 2862 gibi kaliteli bir DSL yönlendirici veya daha dar bütçeli olanlar için TP-Link Archer VR400 bu sorunları sizin için çözmelidir. Her ikisi de VDSL2 desteği sunar ve bu nedenle 100 Mbps’ye kadar çıktı sağlar. Bu idealleştirilmiş bir rakam olmasına ve bir miktar düşüş beklenmesine rağmen, yönlendirici ne kadar iyi olursa, bu rakama o kadar yaklaşabilmeniz gerekir.

Doğrudan yönlendiricinize takıldığında hızlarınız yüksekse, kablosuz ağınızda bir sorun var demektir. Hızı kısmadan daha iyi kablosuz erişim noktaları veya elektrik hattı adaptörleri gibi ağınızı genişletmenin başka yollarını satın almaya bakın.