Dökme demir tava nasıl temizlenir ve pas nasıl temizlenir

Dökme demir tava nasıl temizlenir ve pas nasıl temizlenir

Hevesli bir şefseniz ve genellikle bir dökme demir tava kullanıyorsanız, bir dökme demir tavayı nasıl temizleyeceğinizi ve pası nasıl çıkaracağınızı bilmeniz gerekir. Dökme demir, ısıyı diğer metallerden daha etkili bir şekilde tutar ve bu da gevrek, kuru bir doku ve daha iyi esmerleşme sağlamaya yardımcı olur. Bununla birlikte, zamanla dökme demirin temizlenmesi daha zor hale gelir – bir kez kolayca yıkanan şey yalnızca bir süngerle değişmez.

Siz farkına bile varmadan, tavanız yanmış kalıntılarla kaplıdır. Yeniden yepyeni bir görünüme kavuşabilmeniz için bir dökme demir tavayı nasıl temizleyeceğinize dair bir kılavuz hazırladık. Ayrıca, emaye bir dökme demir tavanız varsa, temizleme talimatları farklı olduğu için sayfanın sonuna atlayın. Bunun nedeni, açıkta kalan dökme demirin temizlenmesi için önerilen bazı aşındırıcı yöntemlerden dolayı emayenin zarar görmesidir.

Bir tane satın almayı düşünüyorsanız, en iyi dökme demir tavalar hakkında bir rehberimiz var.

Ayrıca dökme demir tavanızı nasıl baharatlayacağınızı ve ne sıklıkta pişireceğinizi bilmeniz gerekecek ve ayrıca yemek hazırlamak için en iyi kesme tahtalarından birine ihtiyacınız olabilir.

Bir dökme demir tavayı ne sıklıkla temizlemelisiniz?

Dökme demir tavayı her kullanımdan hemen sonra temizlemelisiniz ki kalan kalıntılar kurumasın.

neye ihtiyacın olacak

Kağıt havlu veya kuru bez

Aşındırıcı olmayan bulaşık sabunu (isteğe bağlı)

Aşındırıcı olmayan sünger veya dökme demir temizleme fırçası

Sebze yağı

Çiğ patates (isteğe bağlı)

Koşer tuzu veya kaya tuzu (isteğe bağlı)

Tahta spatula (isteğe bağlı)

Diğer pişirme kaplarından farklı olarak, paslanmaya neden olabileceğinden, dökme demiri ıslatmak veya bulaşık makinesine yerleştirmek için bırakamazsınız. Soğuk suya sıcak bir tava koymaktan da kaçınmalısınız, çünkü bu onu ‘şok edebilir’ ve eğrilme ve çatlamaya neden olabilir. Kaymayan herhangi bir yanmış kalıntı veya daha da kötüsü pas fark ederseniz, daha kapsamlı bir temizlik yapmak iyi bir fikirdir.

Günlük kullanımdan sonra dökme demir tava nasıl temizlenir

1. Tava hala sıcakken, sıcak su altında durulayın ve kalıntıları gidermek için aşındırıcı olmayan bir sünger veya Tam Daire Tenacious C Dökme Demir Fırça (yeni sekmede açılır) gibi bir dökme demir temizleme fırçası kullanın. Bulaşık deterjanı kullanmak istiyorsanız, yapabilirsiniz, ancak bu baharatları soyabilir, bu nedenle yalnızca az miktarda aşındırıcı olmayan sabun kullanın. Çelik yünü kullanmayın, çünkü bu baharatı soyup tavayı çizebilir.

2. Bir bez kullanarak tavayı iyice kurulayın. Kalan nem paslanmaya yol açacağından kurutmak zorunludur. Tencereyi tekrar ocağa yerleştirebilir ve suyunun buharlaştığından emin olmak için ısınmasına izin verebilirsiniz.

3. Bir kağıt havlu veya bez kullanarak, pişirme yüzeyini kaplayacak şekilde, kabaca bir çay kaşığı bitkisel yağı tavaya sürün. Yağ emilene ve artık göremeyecek hale gelene kadar parlatmaya devam edin.

4. Saklamadan önce tavayı tamamen soğumaya bırakın.

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Yanmış kalıntı ile bir dökme demir tava nasıl temizlenir

Yukarıdaki işlem yanmış kalıntıların bir kısmını gidermezse şu adımları izleyin:

1. Biraz kaba Koşer tuzu suyla karıştırın (her birinden bir yemek kaşığı yeterlidir) ve aşındırıcı olmayan sünger veya temizleme fırçanızı kullanarak yanmış kalıntıyı dairesel hareketlerle ovalayın. Izgara çizgileriyle uğraşıyorsanız, o yönde fırçalamanız gerekecektir. Ardından günlük temizlik adımlarını izleyerek durulayın, kurulayın ve yağlayın.

2. Çıkarmaya çalışmadan önce inatçı kalıntıları yumuşatmak için suyu tavada kaynatabilirsiniz. Boşalttıktan sonra ve hala sıcak/sıcakken, kalıntıları kazımak için tahta bir kaşık veya spatula kullanın.

Paslı bir dökme demir tava nasıl temizlenir

Güvenilir dökme demir tavanızın pasla kaplandığını keşfetmekten daha kötü bir şey yoktur. Bunun nedeni, tencerenin çok uzun süre suya maruz kalması veya saklandığında tamamen kuru olmamasıdır. Ancak endişelenmeyin, bu bir patates ve biraz tuzla kolayca düzeltilebilir – evet, doğru okudunuz.

1. Bu biraz dağınık olabilir, bu yüzden başlamadan önce biraz gazete bırakın.

2. Bir çiğ patatesi ortadan ikiye kesin. İyice kavrayabileceğiniz kadar büyük olduğundan emin olun.

3. Tavaya bol miktarda kaba Koşer tuzu serpin; bir avuç yeterli olmalıdır.

Paslı Dökme Demir Tava

(Resim kaynağı: Shutterstock)

4. Patatesi düz tarafı alta gelecek şekilde tavaya yerleştirin ve dairesel hareketlerle fırçalayın. İyi bir baskı uyguladığınızdan ve yolunuza devam ettiğinizden emin olun. Tavanızın yüz bakımı olarak düşünün! Tavanızın ızgara çizgileri varsa, patatesin kenarlarını bir açıyla keserek çizgiler arasına ulaşabilir ve yukarı aşağı hareketlerle fırçalayabilirsiniz.

5. Patates, tuzun sihrini gerçekleştirmesi için yeterli nem sağlamalıdır, ancak değilse, gerektiği kadar az miktarda su ekleyebilirsiniz.

6. Tuz, kiri toplarken kahverengileşmeye başlayacaktır. Çok fazla pasınız varsa, tuzu durulayıp yeni bir parti ile devam etmek isteyebilirsiniz.

7. Pas kaybolduğunda, tuzu durulayın ve saklamadan önce tavayı kurutmak ve yağlamak için günlük temizlik adımlarını izleyin.

Dökme demir tavanız şimdi tekrar yeni gibi görünmelidir – her temizlikten sonra yağlamayı unutmayın.

Emaye dökme demir nasıl temizlenir

Bazı dökme demir tavaların renkli, tamamen emaye dış ve iç kısımları vardır, bu da onları sergilemeyi harika ve temizlemeyi de kolaylaştırır. Emaye dökme demirin nasıl temizleneceği aşağıda açıklanmıştır.

1. Günlük temizlik için, soğuduktan sonra, tava durulanabilir ve sıcak, sabunlu su ve sünger veya yumuşak bir fırça kullanılarak temizlenebilir. Bu tavaların bazıları bulaşık makinesinde yıkanabilir, ancak bu, emayeyi matlaştırabilir, bu nedenle elde yıkamaya yapışmanızı öneririz.

2. İnatçı lekeler için, kabartma tozu hamurunu suyla karıştırıp tavayı fırçalamak için kullanabilirsiniz. Hafif aşındırıcıdır ve emayeye zarar vermez.

3. Gerçekten zorlu lekeler için, günlük temizleme adımlarını uygulamadan önce emaye döküm tavanızda 20 dakika boyunca sıcak su bırakabilirsiniz.

4. Tavayı saklamadan önce iyice kurulayın. Depolamadan önce emaye dökme demiri yağ ile baharatlamanız gerekmez.

Dökme Demir Tava Temizleme

(Resim kaynağı: Gelecek)

Ne yazık ki, emaye dökme demirin dışı, çıkarılması zor olan yanık izlerini kolayca gösterebilir. Endişelenmeyin, çünkü bunlar birkaç ev malzemesiyle de temizlenebilir.

1. Bir kabartma tozu hamurunu suyla karıştırın. Tutarlılığın kalın olmasını ve çok akıcı olmamasını istiyorsunuz.

2. Tavanızı ters çevirin ve macunu yanık izlerine uygulayın. Yaymak için kağıt havlu kullanabilirsiniz ama parmaklarımla daha kolay buldum.

3. 3 saat bekletin.

Kabartma Sodalı Dökme Demir

(Resim kaynağı: Gelecek)

4. Macunu beyaz damıtılmış sirke ile püskürtün. İkisi reaksiyona girdiğinde köpürmeye başlayacaktır. Köpük durana kadar devam edin.

5. Süngerinizin aşındırıcı tarafını kullanarak tepsinin dışını dairesel hareketlerle ovalayın. Biraz dirsek yağı gerektirebilir, ancak yanık izlerinin değişmeye başladığını göreceksiniz.

6. İşaretler gittikten sonra döküm tavanızı lavaboda temizleyin. Ardından, günlük temizlik için yukarıdaki talimatları izleyerek kurulayın.

Temiz Dökme Demir

(Resim kaynağı: Gelecek)

Daha fazla temizlik ipucu ister misiniz? İşte yaygın Şükran Günü lekelerinin nasıl hızlı ve kolay bir şekilde çıkarılacağı, bulaşık makinesinin nasıl temizleneceği, yastığın nasıl yıkanacağı ve çamaşır makinesinin nasıl temizleneceği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.