Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Guestroom decor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Daha iyi bir gece uykusu için 9 Feng Shui yatak odası ipucu

Daha iyi bir gece uykusu için 9 Feng Shui yatak odası ipucu

Karargaht Karargaht - - 9 dk okuma süresi
2

Yatak odası, evde iyi bir gece uykusu için rahatlatıcı ve huzurlu olması gereken tek yerdir. Ancak yatak odamızı düzenleme şeklimizin daha sakin bir ortam yaratmaya yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?

Feng Shui, Çin coğrafyasının eski sanatıdır ve çevremizdeki her şeyin enerjiye sahip olduğu inancıdır. Alanınızın içindeki ve etrafındaki bu tür enerji akışı (chi), refah, uyku, ilişkiler ve çok daha fazlası üzerinde olumlu veya olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Uzmanlara göre odalarımızın düzeni, bir uyum ve denge mabedi yaratacak şekilde tasarlanabilir.

Ayrıca yatak odamızın dekorunda doğru Feng Shui uygulamalarını benimseyerek geceleri daha dengeli bir enerji yaratacaktır. Uyuyamadığınızda neler yapabileceğinizi bilmek istiyorsanız, bu 9 Feng Shui yatak odası ipucu sizin cevabınız olabilir.

9 Feng Shui yatak odası ipucu

Her şeyden önce, 5 kolay adımda evinizi nasıl düzene sokacağınıza dair bu ipuçlarıyla yatak odanızı düzenleyin. Bu sadece daha fazla alan yaratmakla ve küçük bir odayı daha büyük göstermekle kalmaz, aynı zamanda dağınıklıkla ilgili tüm stresi ortadan kaldırır ve rahatlamanızı en üst düzeye çıkarmanızı sağlar. Fazla dağınıklığı temizledikten sonra, daha iyi bir gece uykusu için bu Feng Shui yatak odası ipuçlarını uygulamaya başlayabilirsiniz.

1. Yatağınızı odanın ortasına yerleştirin

Konuk odası dekoru (Resim kaynağı: Shutterstock)

Yatak, odadaki en önemli mobilyadır ve yatak odasında merkeze veya ‘komut’ pozisyonuna yerleştirilmelidir. Feng Shui ilkelerine göre bu, yatakta yatarken kapının net bir bakış açısına izin verir ve pozitif enerji almak için en iyi pozisyondur. Aslında bu, hayatta yaklaşan yeni insanları veya fırsatları görebilmeyi ve hissedebilmeyi sembolize eder. Feng Shui uzmanları, enerjinin odada sorunsuz bir şekilde dolaşabilmesi için çift kişilik veya daha büyük bir yatakta uyumanızı da tavsiye ediyor.

2. Destekleyici bir yatak başlığına sahip olun

Krem Yatak başlığı

Krem Yatak başlığı (Resim kaynağı: Shutterstock)

Feng Shui, yatak başlıklarının yaşamda ve ilişkilerde bir destek hissi sağladığına inanıyor. Yatağınızda zaten yoksa, mümkünse yumuşak kenarlı, yumuşak kumaş bir başlık seçin. Uzmanlara göre, ağır dökme demir başlıklar veya çubuklu olanlar böylesine rahatlatıcı bir alanda negatif enerji yaratabilir.

3. Simetri oluşturun

yatak odası simetri

Yatak odası simetrisi (Resim kaynağı: Getty)

Simetri, özellikle ilişkilerde denge ve uyum yaratmak için bir başka yaygın Feng Shui ilkesidir. Uzmanlar, yatağın bir yerine iki yan sehpa ve iki lamba olmasını tavsiye ediyor. Sembolik olarak, bu aynı zamanda bir ortağın (veya gelecekteki ortağın) kendi ‘alanına’ sahip olmasına izin verir. Bu aynı zamanda iki eşleşen yastığa, koltuklara, şifonyerlere ve sanat eserlerine kadar uzanabilir. Ayrıca yatağın her iki tarafında da boş alan olduğundan emin olun, bu nedenle yatağınızı bir tarafı duvara dayayacak şekilde yerleştirmekten kaçının.

4. Nötr renk şeması

Nötr yatak odası düzeni

Nötr yatak odası düzeni (Resim kaynağı: Shutterstock)

Bu parlak duvarları, mobilyaları veya yatak takımlarını bir kenara bırakın ve yatak odasında nötr, doğal tonlara sadık kalın. Kremler, bej ve toprak tonları rahatlamayı teşvik eder ve çok gürültülü değildir. Feng Shui uzmanları, parlak renklerin uyku saatlerinde enerjiyi aşırı uyarabileceğini belirtiyor. Ancak, odaya vurgu renkleri eklemek istiyorsanız, sanat eseri gibi şeylerde soğuk mavileri, beyazları ve hatta kırmızıları tercih edin.

5. Elektronik cihazları çıkarın

Yatakta dizüstü bilgisayar izleyen kadın

Yatakta dizüstü bilgisayar izleyen kadın (Resim kaynağı: Shutterstock)

Feng Shui ilkeleri, uyuyanları yatak odasındaki TV, bilgisayar ve hatta akıllı telefon gibi tüm elektronik cihazları kaldırmaya teşvik eder. Yatak odası, işten veya diğer dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaşmak için bir yerdir. Aygıtlar ayrıca, uyku kalitesini etkileyebilecek elektromanyetik alanlar ve mavi ışık yayar. Bu yüzden gece yarısı Netflix’in yatmadan önce aşırıya kaçmasından kaçının.

6. Yatağın önünde ayna yok

Yatak odasında büyük ayna

Yatak odasında büyük ayna (Resim kaynağı: Shutterstock)

Aynalar, doğal ışığı yansıtmada harika olsa da, özellikle karanlık bir odayı aydınlatmak istediğinizde, onları yatağın önüne yerleştirmekten kaçının. Feng Shui inançlarına göre aynalar, bir alanın etrafındaki enerjiyi yansıtır ve bu da uykunuzu bozabilir. Bir aynayı yeniden konumlandırmanız gerekiyorsa, aynanın pencere veya duvar gibi yataktan uzağa baktığından ve yansıttığından emin olun.

7. Mobilyaları en aza indirin

Bol ışık ve sakinleştirici, nötr bir tasarıma sahip şık bir feng shui yatak odası

Bol ışık ve sakinleştirici, nötr bir tasarıma sahip şık bir feng shui yatak odası (Resim kaynağı: Getty)

Odayı aşırı doldurabilecek, doğal ışığı engelleyebilecek ve enerji akışını kısıtlayabilecek büyük, baş döndürücü mobilya parçalarından kaçının. Uzun gardıroplar veya büyük mobilya parçaları, ince modellerle değiştirilmeli veya minimum düzeyde tutulmalıdır. Burada, daha az, daha fazladır.

8. Kitaplarınızın yerini değiştirin

Kitabın

Kitaplar (Resim kaynağı: Tom’s Guide)

Yatmadan önce kitap okumaktan hoşlanıyorsanız ve kitaplarınız üst üste yığılıyorsa, onları başka bir odaya taşıyın. Kitaplar başka bir dikkat dağıtıcıdır ve uyku kalitesine katkıda bulunabilir. Odada yalnızca şu anda okuduğunuz bir kitap bulundurun ve yatak odasına kitaplık yerleştirmekten kaçının.

9. Yatağın üzerinde sanat eseri yok

Yatağın üstünde büyük resim

Yatağın üzerinde büyük resim (Resim kaynağı: Shutterstock)

Çoğu yatak odası karakter eklemek için sanat eserleri veya fotoğraflar sergiler, ancak bunları yatağınızın üzerine asmaktan kaçının. Feng Shui ilkeleri, büyük resimlerin veya çerçeveli fotoğrafların, bina sakini için ağır veya tehdit edici bir enerji üretebileceğine inanır. Bu durumda, hafif, akıcı bir goblen veya daha davetkar bir baskı asmanız önerilir.

Feng Shui’nin anlamı nedir?

Geleneksel olarak, Çince ‘Feng Shui’ kelimeleri, “rüzgar” ve “su” anlamına gelir. Rüzgar nefesimizi temsil eder ve insanlar neredeyse yüzde 60 sudur. Çin kültüründe rüzgar ve su sağlıkla ilişkilendirilir.


Bir servet harcamadan evinizi yenilemek istiyorsanız, mutfak dolaplarını bir bütçeye dönüştürmek için nasıl yeniden boyayacağınızı öğrenin. Bunun yerine duvar kağıdı kullanmaya karar verirseniz, bir odayı bir profesyonel gibi nasıl duvar kağıdı yapacağınızı burada bulabilirsiniz, ancak duvarları soyuyorsanız, boyamadan önce duvar kağıdını nasıl çıkaracağınızı bilmeniz gerekir. Veya satış yapıyorsanız, bu 9 dekor ipucu evinizi hızlı bir şekilde satmanıza yardımcı olabilir!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir