Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Çim tohumu nasıl ekilir ve daha yeşil bir bahçe elde edilir
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Çim tohumu nasıl ekilir ve daha yeşil bir bahçe elde edilir

Çim tohumu nasıl ekilir ve daha yeşil bir bahçe elde edilir

Karargaht Karargaht - - 7 dk okuma süresi
2

Daha yeşil bir bahçe istiyorsanız, çim tohumunu nasıl ekeceğinizi bilmeniz gerekir. Doğru, kendi çiminizi yetiştirebilirsiniz ve bu düşündüğünüz kadar çaba gerektirmez. Doğru yöntem ve sabırla çimlerinizi kısa sürede kalın ve lezzetli hale getirebilirsiniz.

Çim tohumu ekmeye yeni başladıysanız endişelenmeyin. Burada, tam olarak yapmanız gerekenleri size anlatacağız ve yol boyunca sahip olabileceğiniz soruları yanıtlayacağız. Çim tohumu ekmeye ne zaman başlamanız gerektiğini, hangi tohumların en iyi kullanılacağını ve toprağınızı nasıl ekeceğinizi ele alacağız. İşte çim tohumu nasıl ekilir.

Benler bahçenizi mahvetti mi? Benlere zarar vermeden benlerden nasıl kurtulacağınızı öğrenin. Veya gıda yetiştirme dünyasında yeniyseniz, yeni başlayanlar için yetiştirmesi en kolay 9 sebzeye göz atın.

çim tohumu nasıl ekilir

Neye ihtiyacın olacak

Çim tohumları

tırmık/kürek

kompost/gübre

Çim serpme makinesi (isteğe bağlı)

1. En iyi çim tohumlarını seçin — Sizin için doğru çim tohumlarını bulmak için, çimlerinizden ne elde etmek istediğinizi ve bölgeniz için hangi tohumların en uygun olduğunu düşünmeniz gerekir.

Genel olarak konuşursak, tohumları bölgenize göre kısa listeye almalısınız. Bu nedenle, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey eyaletleri serin mevsim otlarından seçmeli, merkez eyaletler ise geleneksel otları dikmeli ve son olarak güneyde ılık mevsim otları kullanmalıdır.

Kısa bir tohum listeniz olduğunda, çimlerin ne kadar dayanıklı olmasını istediğinizi ve en iyi büyüme için ne kadar güneşe ihtiyaç duyacağını düşünün. Bazı tohumlar da farklı toprak pH seviyelerini tercih eder, bu nedenle bu da kontrol edilmelidir.

(İmaj kredisi: Shutterstock)

2. Toprağı hazırlayın — Artık tohumlarınız var, toprağınızı hazırlamanın zamanı geldi. Yeni bir çim ekiyorsanız, toprağı yaklaşık üç inç derinliğe kadar sürmeniz gerekir. Bu üst tabakayı kırın ve gevşetin, tüm taşları ve kalıntıları temizleyin. Pürüzlü bölümleri bir tırmıkla düzeltin – bu, suyun belirli bir alanda birikmesini önlemek içindir. Çim tohumu ekmenin hiçbir aşamasında yabancı ot öldürücü kullanmamanız önemlidir; bu, tohumları öldürebilir veya çimlenmeyi önleyebilir. Büyümeyi teşvik etmek için toprağa kompost ve gübre uygulayabilirsiniz.

Mevcut bir çimin üzerine çim tohumu ekiyorsanız, önce çimi mümkün olduğunca kısa bir süre biçmeniz gerekir. Gerekirse, kalanları inceltmek için bir tırmık kullanabilirsiniz. Çalışmak için metal bir tırmık kullanın ve çıplak yamalar üzerindeki toprağın üst ¼ inçini gevşetin, ilerledikçe kalıntıları giderin. Bahçenizdeki toprağı kullanarak düzensiz alanları düzleştirmeyi ve büyümeye yardımcı olmak için kompost ve gübre ile karıştırmayı unutmayın.

Bahçesinde toprağı hazırlamak için kürek kullanan biri

(İmaj kredisi: Shutterstock)

3. Çim tohumlarınızı ekin ve örtün — Çim tohumu ekmenin püf noktası bunu eşit şekilde yapmaktır. Küçük yamalar için bunu elle yapabilirsiniz, ancak daha büyük alanlar için eşit dağılım için Scotts Elite Spreader (118,23 $, Amazon) gibi bir çim serpme makinesi kullanmanızı öneririz. Dikilecek alan başına tohum miktarı için paket talimatlarını izleyin.

Bir tırmık kullanarak, üstteki toprağı tohumların üzerine dikkatlice sürükleyin ve yaklaşık ¼ inç derinliğe gelene kadar üzerini örtün. Bunu yaptıktan sonra, tohumları rüzgardan korumak için malç veya kompostla kaplayabilirsiniz.

Çim tohumunu toprağa dağıtan bir el

(İmaj kredisi: Shutterstock)

4. Düzenli olarak sulayın ve bakımını yapın — Çim tohumunu, büyümesine yardımcı olmak, yatağı nemli, ancak doymamış halde tutmak için ilk başta düzenli olarak sulamak isteyeceksiniz. Bir kılavuz olarak, başlamak için günde 1-2 kez sulayın ve ardından 1-2 inç yüksekliğe ulaştığında daha az düzenli olarak sulayın.

Çim yaklaşık 3 inç yüksekliğe ulaştığında, onu biçme zamanı. Sadece 1 inçten fazla kesmediğinizden emin olun, aksi takdirde yabani otlara karşı savunmasız bırakacaksınız.

Fıskiyelerle sulanan bir avlu

(İmaj kredisi: Shutterstock)

Bahçeniz artık yepyeni bir yaşam süresine sahip olmalıdır. Canlı ve sağlıklı görünmesini sağlamak için iyice yerleştikten sonra (1-2 aylık) gübre kullanmayı unutmayın.

Çim tohumu ne zaman ekilmelidir?

Bu büyük ölçüde kullandığınız çim tohumunun türüne bağlıdır. Tipik olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey kesimlerinde bulacağınız Kentucky bluegrass veya ince fescue gibi serin mevsim otu ekiyorsanız, en iyi ilkbahar veya sonbaharda ekim yaparsınız. Bermuda otu ve kırkayak otu gibi sıcak mevsim çim tohumlarını dikiyorsanız, ilkbahar veya yaz başlarına sadık kalmalısınız.

Her iki durumda da, çim tohumunuzu son dondan sonra ektiğinizden emin olmalısınız. Soğuk mevsim çimenleri, 65°F’nin altındaki toprak sıcaklıklarını tercih ederken, sıcak mevsim çimenleri, en az 65 °F’lik sıcaklıkları tercih eder. Rehberlik için toprağınızın sıcaklığını kontrol edin.


Daha fazla ekim ipucu, püf noktası ve nasıl yapılır için ayçiçeği tohumlarının nasıl ekileceği ve ne zaman yapılacağı, patateslerin nasıl ekileceği ve saksıda domateslerin nasıl yetiştirileceği ile ilgili kılavuzlarımıza göz atın. Ayrıca ortancaların nasıl budanacağını, orkide bakımının nasıl yapılacağını ve hava bitkilerinin bakımının nasıl yapıldığını da okumak isteyeceksiniz.


Bugünün en iyi Scotts Elite Spreader fırsatları

Çim tohumu nasıl ekilir ve daha yeşil bir bahçe elde edilir 1

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir