Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Sod being laid on a lawn, representing an article about how to lay sod
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Çim nasıl döşenir ve bahçenizi nasıl yükseltirsiniz?

Çim nasıl döşenir ve bahçenizi nasıl yükseltirsiniz?

Karargaht Karargaht - - 16 dk okuma süresi
2

Çim döşemeyi bilmek, yorgun ve ezilmiş çimlerinizi bir kez daha yemyeşil ve canlı bir Cennet Bahçesine dönüştürebilir. Sod aslında yeni bir çim oluşturmak için bahçenizde yuvarlayabileceğiniz taze bir toprak ve çim tabakasıdır. Kulağa çok çaba gibi geliyor ve muhtemelen öyle, ama iyi haber şu ki, bahçenize anında yeni bir görünüm kazandırıyor. Çim tohumlarının nasıl ekileceğini öğrenmek ve sonuçları beklemek zorunda değilsiniz. Ayrıca, daha büyük görünmesi için çimlerinizi nasıl şeritleyeceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Çim döşemenin birçok faydası vardır. Karahindibalardan kurtulmak için mücadele ediyorsanız, yeni bir çim size taze, otsuz bir başlangıç ​​sağlar. Çimlerinizi daha yeşil yapmak için gerçekten uğraşıyorsanız, aradığınız çözüm çim döşeme olabilir – bölgenize daha uygun yeni bir çim türünü tercih edebilirsiniz. İlgileniyor, ancak ne yapacağınızdan emin değil misiniz? Burada, bahçenizi yaz mevsiminde yenileyebilmeniz için size adım adım çim döşemeyi anlatıyoruz.

Ayrıca, yükseltmeyi düşünüyorsanız, elektrikli çim biçme makinesi satın almak için 5 neden burada.

sod nasıl döşenir

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Neye ihtiyacın olacak

Ölçüm çarkı (opsiyonel)

çim

Tırmık ve yeke

Herbisit ve kompost (isteğe bağlı)

çim kesici

Toprak test kiti

Üst toprak (isteğe bağlı)

Rulman

1. Bahçenizi ölçün – Yapmak istediğiniz ilk şey, ne kadar çime ihtiyacınız olduğunu hesaplamak için bahçenizi ölçmektir. Bunu, çimleriniz boyunca attığınız adım sayısını sayarak yapabilirsiniz. Ortalama adım yaklaşık üç fittir, bu nedenle yapmanız gereken tek şey, bahçenizin uzunluğu boyunca attığınız adım sayısını üç ile çarpmak, ardından ikisini birlikte çarpmadan önce genişlikle aynı şeyi yapmak. Bu size kaba bir kare görüntü verecektir.

Alternatif olarak, daha doğru olmak istiyorsanız, daha kesin bir okuma için bir ölçüm çarkı kullanabilirsiniz. Bunlar çevrimiçi olarak yaygın olarak bulunur; Zozen Measuring Wheel’i öneriyoruz (39,99 $, Amazon (yeni sekmede açılır)). Son okumanız ne olursa olsun, yeteri kadar otunuz olduğundan emin olmak için buna fazladan %10 ekleyin.

Bir bahçede yığılmış çimen ruloları

(Resim kaynağı: Shutterstock)

2. Çiminizi seçin ve sipariş edin — Sod, genellikle farklı alanlara uyacak şekilde çeşitli boyutlarda şeritler veya levhalar halinde bulunur. 16″ x 24″ en çok ev projeleri için satın alınır, ancak önemli bir bahçeniz varsa, daha büyük bir boyut daha ekonomik olabilir.

Bölgenize bağlı olarak seçebileceğiniz birkaç çim türü de olabilir. Kuzey eyaletlerindekiler muhtemelen serin mevsim otlarına sahip olacaklar, güneydekiler ise sıcak mevsim otlarına bakacaklar. Her türün faydalarına bir göz atın ve bulunduğunuz yere en uygun olanı seçin. Bazı türler gölgede daha iyi durumdayken, diğerleri biraz farklı toprak pH seviyelerinde daha iyi büyür.

Teslimat tarihini seçtiğinizde, bahçenizdeki mevcut toprağı hazırlamak için kendinize bolca zaman ayırdığınızdan emin olun, bu birkaç hafta sürebilir – bunu birazdan ele alacağız. Havanın nötr olacağı bir tarih seçmeye çalışın ve varış gününe bırakmakta özgür olduğunuzdan emin olun.

Mevcut bir çimi kaldıran bir çim biçme makinesi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Eski çiminizi kaldırın – Şimdi çiminiz yolda, bahçenizi bunun için hazırlamamız gerekiyor. Çıplak toprağa yeni bir çim koyuyorsanız, bu adımı atlayabilirsiniz, ancak aksi takdirde mevcut çim ve bitki ömrünü öldürmeniz veya kaldırmanız gerekecektir.

En kolay yöntem, çimlerin üzerine doğal bir herbisit püskürtmek, ardından onu kompostla örtmek ve birkaç hafta ölmesi için bırakmaktır. Birkaç uygulama gerektirebilir, bu nedenle ilerlemeye dikkat edin. Öldükten sonra, Sun Joe TJ604E 16-İnç Elektrikli Bahçe Yeke (156 $, Amazon (yeni sekmede açılır) gibi bir yeke ile zeminde çalışabilirsiniz).

Alternatif olarak, mevcut çimi Keyfit Tools SOD Knife Paslanmaz Çelik Bıçak Çim Kesici (28,95 $, Amazon (yeni sekmede açılır) gibi bir çim kesici ile kesebilirsiniz). Bu daha hızlı bir yöntem olsa da, çok daha fazla çaba gerektirdiğini unutmayın. Motorlu çim biçme makinesi kullanma seçeneği de vardır. Toprağı parçalamak için bu yöntemden sonra bir yeke kullanın.

Bugünün en iyi Tillers fırsatları

Toprak PH testi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

4. Toprağınızı test edin — Toprağınız açıktayken, hemen büyük döküntüleri kaldırmak ve hangi özelliklere sahip olduğunu görmek için test etmek iyi bir fikirdir. PH’ı ortaya çıkaracak ve toprakta hangi besin maddelerinin eksik olduğunu size bildirecek çok sayıda çevrimiçi ev kiti vardır. Lustre Leaf 1602 Soil Test Kit’i öneriyoruz (15,99$, Amazon (yeni sekmede açılır)). Sonuçlar yere göre değişeceğinden, bahçenizin çevresinde birkaç noktada test ettiğinizden emin olun.

Sonuçlar toprağınızın yetersiz olduğunu gösteriyorsa, belirli besin maddelerini artırmaya yardımcı olmak için belirli gübreler ekleyebilirsiniz. pH tam olarak doğru değilse, yükseltmek için kireç veya düşürmek için kükürt kullanabilirsiniz. İdeal olarak pH’ın hafif asidik olmasını istersiniz (ölçekte 6-7).

Toprak tutan iki el

(Resim kaynağı: Shutterstock)

5. Üst toprak ekleyin — Çimin etkili bir şekilde büyümesi için toprağın en az 6 inç derinliğinde olması gerekir, bu yüzden önce bunu kontrol edin. Daha sonra derinliği artırmak ve büyümeyi teşvik etmek için gerektiği kadar üst toprak ekleyebilirsiniz.

Üst toprağı eşit olarak yayın ve kırmak için yekenizi kullanın. Özelliklerin mevcut toprağınızı tamamladığından emin olmak için üst toprak üzerinde bir toprak testi yapmaya da değer.

tırmıklanan toprak

(Resim kaynağı: Shutterstock)

6. Pürüzsüzleştirme — Şimdi toprağınızın düzgün ve düzenli göründüğünden emin olun. Büyük taşları veya döküntüleri çıkarmak için bir tırmık kullanın ve herhangi bir çukura üst toprak ekleyin. Zemin seviyesinin herhangi bir yol veya terastan yaklaşık 1 inç aşağıda olmasını hedefleyin. Aksi takdirde, ayak sesi onu yakalayabilir ve çimlerinizi kenarlarından bastırabilir.

Daha düz ve sağlam bir yüzey için bir çim silindiri ile toprağın üzerinden geçebilirsiniz, ancak aşırı sıkıştırmayın. Çok fazla batmadan üzerinde özgürce yürüyebilmelisiniz.

Doğrudan çimi döşemeye devam ediyorsanız, harika. Ancak, birkaç gün beklemeniz gerekiyorsa, yumurtlamadan önce toprağın üzerinden tırmıkla geçmeyi unutmayın, çünkü arada kurumuş ve sertleşmiş olabilir.

Bugünün en iyi Fiskars Hafif Toprak Tırmığı fırsatları

(yeni sekmede açılır) (yeni sekmede açılır)

Bir bahçede çim döşeme iki kişi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

7. Çimi döşemeye hazırlanın — Çiminiz gelir gelmez, hemen kuruması zorunludur. İdeal olarak, bu nedenle havanın bulutlu ve serin olmasını istersiniz. Çalışırken çiminizi serin ve gölgeli bir yerde tutun ve günün sonunda bitirmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

İlk rulonuzu almadan önce, bahçenizin düzenini ve uygulama için hangi sıranın en iyi olduğunu düşünmeye değer. Oldukça dikdörtgen bir bahçeniz varsa, önce kenarlara tam boy çim uygulamalısınız. Daha sonra, çimin son uzunluğunu sığdırmak için kesmeniz gerekebilecek merkezde buluşmak için yolunuzu çalışabilirsiniz. Bu sıranın nedeni, yeni serilmiş çim çimenin kenarlarının önce kurumaya meyilli olmasıdır, bu nedenle en iyi koruma için tam boy olmaları gerekir.

Avlu düzeniniz biraz düzensizse, en uzun düz bölümü bulabileceğiniz yerden başlamanız ve oradan yolunuza devam etmeniz gerekir, ancak mümkünse daha kalın çim bölümlerini (kesilmemiş) kenarlarda tutmaya çalışın.

Bir yol boyunca çim döşeme biri

(Resim kaynağı: Shutterstock)

8. Çimi döşeyin – Çimi uygulamaya başlamadan önce bahçenizdeki toprağı nemlendirin ve giderken herhangi bir pürüzlülüğü gidermek için bir tırmık bulundurun. Gerekirse düzeninizi düz tutmak için çitinizi veya verandanızı kılavuz olarak kullanabilirsiniz. Unutmayın, taze serilmiş çimenin üzerinde yürümemelisiniz, ancak elinizle düzeltebilir ve bir kürek kullanarak hafifçe düzleştirebilirsiniz.

Bir çim hattı döşer koymaz, kurumasını önlemek için iyice sulayın. Daha sonra bir sonraki satıra geçebilirsiniz. Uzunlukların birbirine aynı hizada oturduğundan emin olun – herhangi bir garip alana sığdırmak için bir çim biçme makinesi kullanabilirsiniz. Bahçeniz, tek bir uzunluk için birden fazla ruloya ihtiyacınız olacak kadar uzunsa, giderken bitişik dikişlerin hizalanmasına izin vermeyin. Bunu önlemek için ruloyu bir sonraki satırın yarısında kesin.

Birisi bahçede ot bırakıyor

(Resim kaynağı: Shutterstock)

9. Boşlukları doldurun — Artık çim yere düştüğüne göre etrafta dolaşın ve gözden kaçan noktaları kontrol edin. Gerekirse bunları doldurmak için önceki kesimleri kullanabilirsiniz – normal bir maket bıçağı, çimin daha küçük bölümlerini kesmek için iyi çalışır. Fıskiye başlıklarınız varsa, bunlar için de delikler açmanız gerekeceğini unutmayın.

Bunu yaparken bahçenizin seviyesini de değerlendirebilirsiniz. Herhangi bir parça dalmış görünüyorsa, altına hızlıca biraz daha üst toprak ekleyebilirsiniz.

Çim üzerinde kullanılan bir rulo

(Resim kaynağı: Shutterstock)

10. Düzleştirin — Sonraki adım, bir rulo kullanarak çimi düzlemektir. Bu nemi hapseder ve yeni çiminizin kök salmasına yardımcı olur. Ayrıca son hava ceplerinden de kurtulacaktır. Silindiri dikey olarak çim üzerinde yukarı ve aşağı itin ve ardından yatay olarak kendinizin üzerinden geçin.

Kurulum sırasında aşırı yağış varsa bu adım gerekli olmayabilir. Durum buysa, çiminiz muhtemelen ihtiyaç duyduğu şeye sahiptir ve yuvarlanmak sadece düzeni değiştirebilir ve zarar verebilir.

Bir çimi sulayan bir sulama sistemi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

11. Sulu ve sağlıklı tutun — İlk birkaç hafta boyunca çiminizi her gün sulayın. Özellikle kenarların yeterince nem aldığından emin olun. Bir köşe parçasını kaldırarak yeterince sulanıp sulanmadığını her zaman kontrol edebilirsiniz – altındaki zemin kuru veya çamurlu değil nemli olmalıdır. Daha fazla yerleştiğinde, sulamayı gün aşırı azaltabilirsiniz.

Taze çimleriniz henüz gençken üzerinde yürümemeye çalışın; bu düzene zarar verebilir. İlk kez biçerken de dikkatli olun – düz olmayan bölümleri yakalamaktan kaçınmak için yüksek kesim ayarı kullanın. Büyümesini teşvik etmek için bir ay sonra gübre uygulayın.

Ve işte karşınızda, yepyeni bir çim. En iyi sonuçlar için bakımlı tuttuğunuzdan emin olun.

Ne zaman çim koymalısın?

Çimi yaz sonunda veya sonbahar başında bırakmak en iyi uygulamadır, ancak erken ilkbahar da kabul edilebilir. Esasen kışın dondurucu soğuklarından ve yazın sıcak dalgalarından kaçınmak istiyorsunuz. Bu şekilde kökler kendilerini kurmak için en iyi şansa sahip olurlar.


Daha fazla ekim ipucu, püf noktası ve nasıl yapılır için leylakların nasıl budanacağı ve ne zaman yapılacağı, ayçiçeği tohumlarının nasıl ekileceği (yeni sekmede açılır) ve ne zaman yapılacağı, patateslerin nasıl ekileceği ve nasıl yapılacağı ile ilgili kılavuzlarımıza göz atın. saksıda domates yetiştirmek. Ayrıca ortancaların nasıl budanacağını, orkide bakımının nasıl yapılacağını ve hava bitkilerinin bakımının nasıl yapıldığını da okumak isteyeceksiniz.


İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir