Çilek nasıl yetiştirilir – 4 basit adım

Çilek nasıl yetiştirilir - 4 basit adım

Özellikle yaz aylarında taze çileklerin tadını hiçbir şey veremez. Anında toplamanın tadını çıkarmak istiyorsanız, evde çilek yetiştirmeyi öğrenebilirsiniz. Aslında, en iyi çilekler, süpermarketlerdeki muadilleriyle karşılaştırılamayacak kadar zengin bir tada ve tatlılığa sahip oldukları için evde yetiştirilir. Ayrıca, çilek yetiştirmeyi öğrendikten sonra, uzun vadede bakkal faturalarından tasarruf edebilirsiniz.

Çileklerin yetiştirilmesi oldukça kolaydır ve ekim için en iyi zaman, büyüme bölgenize bağlı olarak ilkbahar veya sonbahardır. Doğrudan toprağa, yükseltilmiş bahçe yataklarına, saksılara ve hatta asılı sepetlere ekilebilirler. Bu onu balkonlarda veya küçük dış mekanlarda yetiştirmek için mükemmel bir meyve yapar. Hepsinden iyisi, bu serinletici ikramlar için sürekli olarak toplanmaya hazır çilek kaynağınız olacak.

İster bahçede, ister yatakta veya tencerede olsun, sulu, yaz hasadı için dört kolay adımda çilek yetiştirmenin yolu burada.

Evde yetiştirilen yiyecekleri tercih ediyorsanız, tencerede domates yetiştirmeyi ve lezzetli yemekler için patates yetiştirmeyi öğrenin.

Bahçede çilek nasıl yetiştirilir

1. Çilek bitkinizi seçin

Tencerede genç çilek bitkisi (Resim kaynağı: Shutterstock)

Çekirdekten çilek yetiştirebilirken, çoğu insan yerel bahçe merkezinden veya fidanlıktan küçük bir saksı bitkisi veya koşucu satın almayı tercih ediyor. Saksıda yetiştirilen bitkiler genç, yerleşik çileklerdir, koşucular ise çilek bitkilerinden alınan uzun köklü fidelerdir. Bunlar daha ucuz seçenek olma eğilimindedir, ancak büyümeleri ve hasat edilmeleri biraz daha uzun sürebilir.

Büyük bir yaz hasadı istiyorsanız, size en fazla çileği vermek için Haziran ayı bitkisi satın almanız önerilir. Ancak yıl boyunca küçük hasatlar istiyorsanız, ilkbahar ve sonbaharda meyve verecek, sürekli büyüyen bir bitki satın almak en iyisidir.

2. Bahçenizde güneşli bir yer seçin

Toprak PH testi

Toprak PH testi (Resim kaynağı: Shutterstock)

Ardından, açık havada güneşli bir yer bulun. Çileklerin 6 ila 10 saat doğrudan güneş ışığına ihtiyacı vardır, bu nedenle açık havada güneşli, iyi drene olan bir yer seçin. İdeal olarak, sağlıklı bir hasat için toprağın pH’ı 5,5 ile 6,5 arasında olmalıdır. pH çok düşükse, toprağa kireç veya az miktarda dolomitik kireçtaşı karıştırılması önerilir. Ve pH çok yüksekse, toprağa kükürt veya turba yosunu ekleyin. Emin değilseniz, her zaman bu SONKIR Toprak pH Ölçer (12 $, Amazon) gibi bir toprak test kiti kullanabilirsiniz.

İPUCU: Son dört yılda domates, patates, biber veya patlıcan yetiştirdiğiniz bir alana asla çilek ekmeyin. Bunlar bitkilerinize mantar bulaştırabilir.

3. Çilekleri dikin

Toprağa çilek dikmek

Toprağa çilek dikmek (Resim kaynağı: Shutterstock)

Ardından, toprakta kökler için yeterince derin ve geniş bir delik açmak için bir mala kullanın. Bu, koşucu köklerinin ne kadar uzun olduğuna bağlı olarak ideal olarak 4 ila 8 inç derinlikte olmalıdır.

Bitki bir tenceredeyse, tencereyi deliğin ne kadar derin olması gerektiğine dair bir kılavuz olarak kullanın. Çilek bitkisini saksıdan dikkatlice çıkarın ve kökleri toprağa yerleştirin. Üstleri örtmek için kökleri toprakla örtün ve hemen sulayın. Taç (veya kalın yeşil gövde) toprağın üzerinde kalmalıdır.

4. Bitkileri yerleştirin

Toprağa çilek dizileri dikmek

Toprağa sıra sıra çilek dikmek (Resim kaynağı: Shutterstock)

Özel bir toprak parçasına veya yükseltilmiş yatağa ekim yaparken, her bir çileği birbirinden 20 inç uzağa dikin. Birden fazla çilek bitkisi sıranız varsa, bitkilerin büyümek için bolca alana sahip olmasını sağlamak için sıralar arasında 4 fit boşluk bırakın.

Saksıda/kapta çilek nasıl yetiştirilir

1. Drenajlı doğru tencereyi seçin

Toprak drenajı için tencerede taşlar

Toprak drenajı için tencerede taşlar (Resim kaynağı: Shutterstock)

İlk olarak, bitkinin büyümesi için yeterli alana izin vermek için yaklaşık 16 ila 18 inç çapında büyük bir kap veya kap bulun. Toprağın düzgün şekilde süzülmesi için tencerenin dibinde delikler olduğundan emin olun. Ardından, drenaja yardımcı olması için tencerenin üçte birini kırık çanak çömlek veya küçük taşlarla doldurun.

2. Tencereyi toprakla doldurun

Tencereyi toprakla doldurmak

Tencereyi toprakla doldurmak (Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Çileği tencereye nakledin

Çilek bitkisini saksıdan çıkarma

Çilek bitkisini saksıdan çıkarmak (Resim kaynağı: Shutterstock)

Köklerin etrafındaki toprağı parmaklarınızla gevşeterek çileği orijinal kabından yavaşça çıkarın. Köklerin üstlerini toprakla kaplamadan önce bitkiyi saksıdaki deliğe yerleştirin.

Bu, bitkinin tepesini toprağın üzerinde bırakmalıdır. Birden fazla bitki için büyük bir saksı veya ekiciniz varsa, çilekleri yaklaşık 10 ila 12 inç aralıklarla yerleştirin.

4. Su ve güneşli bir yere yerleştirin

Masada üç tencere çilek bitkisi

Masada üç saksı çilek bitkisi (Resim kaynağı: Shutterstock)

Bitkileri iyi sulayın ve güneşli bir yere koyun. Çileklerin günde 6 ila 10 saat güneş ışığına ihtiyacı vardır, bu nedenle saksılarınızı yeterince güneş ışığı alabilecekleri bir verandaya, arka bahçeye veya balkona koyun. Hava soğuduğunda, güneşli bir pencere pervazına yakın oldukları sürece saksıları içeri getirebilirsiniz. Ek olarak, çilekler her hafta yaklaşık 1 inç su ile düzenli olarak sulanmalıdır.

İPUCU: Mantarın gelişmesine neden olabileceğinden, meyve ve yaprakları değil, yalnızca bitkinin tabanını sulayın.

Çilekler ne zaman toplanmaya hazır?

Olgunlaşma çilek

Olgunlaşan çilekler (Resim kaynağı: Shutterstock)

Çileğin çoğu kırmızıya döndüğünde, olgun ve toplanmaya hazır demektir. Sapı çıkarmak için dikkatlice çevirin ve yemeden önce soğuk suda yıkadığınızdan emin olun.

Çabuk bozulacakları için olgun meyveleri asma üzerinde bırakmaktan kaçının. Ve işte, yaz geldiğinde, tadını çıkarmak için bir kase sulu, taze çilek almalısın!


İç mekan bitkileriyle de ilgileniyorsanız, sukulentlerin bakımının nasıl yapılacağı, sukulentlerin nasıl nakledileceği ve çim tohumu ekerek daha yeşil bir bahçeye nasıl sahip olunacağı ile ilgili kılavuzlarımıza göz atın. Ayrıca hava bitkilerinin bakımının nasıl yapıldığını da ele alıyoruz. Solmakta olan favori bitkileriniz varsa, ölmekte olan bir bitkinin nasıl kurtarılacağına dair en iyi ipuçlarımıza göz atın.

Bugünün en iyi Sulama Tenekeleri fırsatları

Çilek nasıl yetiştirilir - 4 basit adım 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir