Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Cutting rose stem
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Çiçek açmalarını sağlamak için güller nasıl başlanır

Çiçek açmalarını sağlamak için güller nasıl başlanır

Karargaht Karargaht - - 5 dk okuma süresi
2

Gülleriniz solmaya veya kahverengi taç yaprakları göstermeye başlıyorsa, güllerin nasıl kesileceğini bilmeniz gerekir. Deadheading, esas olarak, yeni çiçeklenmeleri ve sağlıklı büyümeyi teşvik etmek için harcanmış (solmuş) veya solmuş çiçekleri kestiğiniz zamandır. Bu basit süreç, bir gül çalısını, ölen güllere veya tohum geliştirmeye harcamak yerine, yeni güllerin tomurcuklanması ve çiçek açması için daha fazla enerji harcaması için kandırır.

Gülleri düzgün bir şekilde nasıl öldüreceğinizi bilmiyorsanız, bu, gövdenin ölmesine neden olabilecek mantar enfeksiyonlarını teşvik edebilir. Bununla birlikte, çıkmaz güller çiçeklerinizi arka bahçenizde daha düzenli ve daha çekici tutacaktır, bu yüzden yapmaya değer.

neye ihtiyacın olacak

Bypass budama makası

Bahçe eldivenleri

Kesimleri atmak için konteyner

Ortancaları nasıl öldüreceğinizi bilmek gibi, güllerin başlarını açmak hiç zaman almaz ve bu üç kolay adımla daha basit olamazdı. Yani, her mevsim güzel çiçekler istiyorsanız, gülleri çiçek açmalarını sağlamak için nasıl öldüreceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Çiçeklerinizle ilgilenirken ortancaları ve leylakları nasıl budayacağınızı öğrenmeye ne dersiniz?

güller nasıl başlanır

İlk olarak, bitmeye başlamadan önce bitmiş veya solmuş gülleri tanımlayın. Bunlara solmuş çiçekler veya yaprakları dökülen çiçekler dahildir.

1. Beş yapraklı kavşağı tanımlayın

Gül sapının kesilmesi (Resim kaynağı: Shutterstock)

Bitmiş çiçeğinizi tespit ettikten sonra, sap üzerinde ilk beş sağlıklı yaprak kümesini arayın. Bu, beş yapraklı kavşak olarak bilinir ve yeni büyümenin filizleneceği yer burasıdır. Ayrıca bol yapraklar, gül çalısının zaten enerjiyi bu alana yönlendirdiği anlamına gelir. Bir gülü kesmenin doğru yolu, beş veya daha fazla yaprağı olan bir yaprak kümesinin hemen üzerinden kesmektir.

2. Bitmiş gülleri kesin

güller

Çıkmaz güller (Resim kaynağı: Shutterstock)

Ardından, en iyi budama makaslarından birini kullanarak güçlü, sağlıklı yaprak setinin 15 cm yukarısından kesin. Canlı gövdeleri kesmek için tasarlandığından, örs yerine bir çift baypas makası kullandığınızdan emin olun.

Çıkıntı yaparken, 45 derecelik bir açıyla kesmeniz ve yere doğru eğmeniz önerilir. Bu, yağmurdan veya fıskiyelerden gelen suyun sürgünden akmasına yardımcı olur, böylece üzerinde bakteri veya mantar üremez. İdeal olarak, bir sonraki çiçek çekiminiz yaprak ekleminden büyüyecektir.

3. Gül çalısını budayın

Budama gülleri

Budama gülleri (Resim kaynağı: Shutterstock)

Çiçeklerle ilgilenirken, gerektiğinde gül çalısını daha fazla budayabilirsiniz. Ölü sapları ve yaprakları çıkarın veya kesin – bu, yeni büyümeyi teşvik etmeye ve gül çalısının daha düzenli görünmesini sağlamaya yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir dalı keserek, tespit ettiğiniz hastalıklı dallardan kurtulun.

Çeşitli gül türleri için farklı yöntemler olduğunu unutmayın, bu nedenle en iyi sonuçları elde etmek için güllerin nasıl budanacağıyla ilgili kılavuzumuzu okuyun. Ölü gülleri ve sapları kompost yığınınız veya bahçe atıkları için konteynere atın.

güller ne zaman başlanır

Pembe güller

Pembe güller (Resim kaynağı: Shutterstock)

Solmaya veya solmaya başladıklarını gördüğünüz anda güllerin başını sallamak her zaman en iyisidir. Tek çiçekler veya gül kümeleri, bir seferde ölü kafa gerektirebilir. Bitirdiğinizde, enerji şimdi güzel çiçek açmaya kanalize edileceğinden, yeni çiçekler görünecek.

Eylül ayından itibaren baş dönmesini durdurmak ve harcanan çiçekleri kış ayları boyunca yerinde bırakmak isteyeceksiniz. Daha sonra erken ilkbaharda tekrar budamaya başlayabilirsiniz.

Bugünün en iyi Gonic 8″ Profesyonel Budama Makası fırsatları

(yeni sekmede açılır) (yeni sekmede açılır) (yeni sekmede açılır) (yeni sekmede açılır)


Daha fazla dış mekan ipucu, püf noktası ve nasıl yapılır için ortancaların nasıl budanacağı, leylakların nasıl budanacağı ve yeni büyümeyi teşvik etmek için asmaların nasıl budanacağı ile ilgili kılavuzlarımıza göz atın.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir