Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Chromebook'ta Steam oyunları nasıl oynanır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Chromebook’ta Steam oyunları nasıl oynanır?

Chromebook’ta Steam oyunları nasıl oynanır?

Karargaht Karargaht - - 8 dk okuma süresi
3

Steam, Google ve Valve arasındaki bir ortaklık sayesinde 2022’nin başlarında Chrome OS’ye geldi; bu, artık Chromebook’larda Steam oyunlarını oynayabileceğiniz anlamına geliyor.

Ancak bazı uyarılar var: Bu makalenin yayınlandığı tarihte, Steam on Chrome çok erken bir alfa durumundadır. Sonuç olarak, yalnızca belirli bir avuç Chromebook’ta ve yalnızca onları Chrome’un Geliştirme kanalına geçirdiğinizde çalışır.

Google, ilgili adımları özetleyen ve en azından tüm hatalar giderilene kadar, herhangi bir Chromebook’ta Steam’i denemeye karşı uyarıda bulunan kendi Chrome on Chrome OS kılavuzunu yayınladı.

“Alfa, her şeyin bozulabileceği anlamına gelir. Geliştirme kanalının doğal kararsızlığı ve bu özelliğin devam eden doğası nedeniyle, bunu iş, okul veya diğer günlük etkinlikler için güvendiğiniz bir Chromebook’ta denemenizi önermiyoruz. “Google uyarıyor. “Çökmeler, performans gerilemeleri ve daha önce hiç görülmemiş hatalarla karşılaşacaksınız – bu eğlencenin bir parçası!”

Steam sonunda Chromebook’lara ulaştı

Bununla birlikte, Chromebook’unuzda Steam’i çalıştırıp çalıştıramayacağınızı görmek için harcadığınız çabaya değer. Muhtemelen piyasadaki en iyi dizüstü oyun bilgisayarlarıyla karşılaştırılamayacak olsa da, sizi biraz eğlendirebilir – ve Chromebook’unuzu ortalama MacBook’unuzdan daha uygun bir Steam oyun makinesi yapabilir, Steam oyunlarının çoğu göz önüne alındığında. şimdi Chrome OS’de çalıştır (tür) Mac için Steam’de yerel olarak çalışmıyor.

Chromebook’ta Steam oyunları nasıl oynanır?

Chromebook’ta Steam oyunları nasıl oynanır: Sistem gereksinimleri

Google, bir Chromebook’un Steam’i çalıştırmak için aşağıdaki minimum sistem gereksinimlerini karşılaması gerektiğini söylüyor:

11. Nesil Intel Core i5 – i7 CPU ve Intel Iris Xe tümleşik grafik 8 GB RAM

Ayrıca, birçok Chromebook’ta fazla bir şey bulunmadığından ve Steam oyunları düzenli olarak 3 GB ile 100 GB arasında yer kapladığından, biraz sabit disk alanı boşaltmayı denemenizi öneririm.

Chromebook’ta Steam oyunları nasıl oynanır: Desteklenen modeller (20 Nisan itibarıyla)

Google’ın Chrome OS için Steam’i destekleyeceğini onayladığı en son Chromebook listesi burada. Listelenen bu Chromebook’lardan birine sahip olsanız bile, doğru model olmayabilir: Google, özellikle Core i3 CPU veya 4 GB RAM’e sahip Chromebook’ların Steam’i çalıştırmayacağını söylüyor. Bu nedenle, en az bir Intel Core i5 yongası (Core i7 daha da iyidir) ve 4 GB’den fazla RAM’i olan bir Chromebook’a ihtiyacınız var.

Ancak Google, Chrome için Steam’in şu anda uygun bir Chromebook’un bile oyunları iyi veya hiç çalıştırmasını engelleyebilecek bir dizi sorunu olduğu konusunda uyarıyor. Özellikle, Chrome için Steam, 8 GB RAM’e sahip Chromebook’larda 6 GB veya daha fazla RAM gerektiren oyunları çalıştırırken sorun yaşar ve oyunlar bazen 1080p’den yüksek ekran çözünürlüğüne sahip Chromebook’larda doğru şekilde ölçeklendirmede sorun yaşar.

Bu nedenle, dersler arasında Chromebook’unuzda 4K oyun oynamayı umuyorsanız, korkarım biraz daha uzun süre umut etmeniz gerekecek. Google, şu anda bu sorunlar üzerinde çalıştığını ve zaman içinde listeye daha fazla desteklenen model ekleyeceğini söylüyor, bu nedenle bu listeyi mümkün olduğunca güncel tutmaya çalışacağız.

Chromebook’ta Steam oyunları nasıl oynanır: Steam’i yükleyin

Steam’i bir Chromebook’ta çalıştırmak hızlı olabilir, ancak bu hiç de basit değildir. Bunu başarmak için Chromebook sistem ayarlarınızı rahatça değiştirmeniz ve sisteminiz üzerinde olumsuz bir etkisi olabilecek deneysel özellikleri etkinleştirmeniz gerekir. Bu nedenle, başlamadan önce, kritik belgeleri ve dosyaları başka bir sisteme veya en iyi bulut yedekleme hizmetlerinden birine yedeklediğinizden emin olun.

Her şey hazır mı? Chromebook’unuza biraz Steam enjekte edelim. Steam’i Chrome OS’ye nasıl kuracağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Chromebook’unuzu Chrome OS Dev kanalına geçirin. Bunu yapmak için, Ayarlar menünüzü açın (bunu yapmanın bir yolu, sağ alt köşedeki saate tıklayın, ardından açılan menünün üstündeki Ayarlar dişli simgesine tıklayın), içindeki Chrome OS Hakkında sekmesine gidin. sol taraftaki menüde Ek ayrıntılar’ı tıklayın ve ardından Kanal menüsünde Kanalı değiştir düğmesine basın.

2. Chromebook’unuzu yeniden başlatın.

3. Bir Chrome tarayıcı penceresi açın ve gezinme çubuğuna chrome://flags yazın, ardından Enter’a basın. Bu sizi Chrome’un istediğiniz zaman etkinleştirip devre dışı bırakabileceğiniz deneysel özellikler sayfasına götürecektir. Borealis’in (Chrome OS’de Steam’in kod adı) makinenizde çalışmasına izin verdiğinden, #borealis etkin bayrağını bulmak ve etkinleştirmek için en üstteki arama çubuğunu kullanın.

Google ayrıca, fare işaretçisinin kontrolünü isteyen Linux uygulamalarına (oyunlar gibi) kilitlediği için #exo-pointer-lock bayrağını etkinleştirmenizi önerir. Ancak, Steam’i çalıştırmak için yalnızca Borealis bayrağının etkinleştirilmesi gerekir.

4. Ctrl+Alt+T tuşlarına basarak bir crosh (Chrome Shell’in kısaltması) terminal penceresi açın. Göründüğünde, insert_coin volteer-JOlkth573FBLGa tam olarak burada yazıldığı gibi yazın ve Enter’a basın.

5. Steam’i Chrome’a ​​indirmek ve yüklemek için talimatları izleyin. Tamamlandığında, Chromebook’unuzda nasıl/çalışıp çalışmadıklarını görmek için oyunları indirmeye ve yüklemeye başlayabilirsiniz!

Steam’in varsa bir oyunun Linux sürümünü çalıştırmayı deneyeceğini unutmayın, bu nedenle Linux oyunlarını Linux olmayan makinelerde denemek ve çalıştırmak için Proton’a bağlanan Steam Play’i etkinleştirmek isteyeceksiniz.

6. Steam Play’i tüm uyumlu oyunlarda etkinleştirmek için Steam Ayarları menünüze gidin, ardından Steam Play alt menüsünü açın. Buradan, “Diğer tüm oyunlar için Steam Play’i etkinleştir” ayarının açık olduğundan emin olun. Hangi yazılımı kullanacağınız konusunda seçiminiz olacak, ancak Google, Proton Experimental’i önerir.

Her şey yolunda gittiyse, Chromebook’unuzda Steam oyunları oynama yolunda ilerliyor olmalısınız. Bunun alfa yazılımının henüz geliştirme aşamasında olduğunu ve bu nedenle çökmeye, donmaya veya garip hatalara neden olmaya eğilimli olduğunu unutmayın. İyi eğlenceler!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir