Çamaşır makinesine asla koymamanız gereken 15 şey

Washing machine

Her türlü temizlik için en iyi çamaşır makineleri kullanılmaktadır. İster inatçı bir lekeyle uğraşıyor olun, ister kokulu spor ekipmanlarınızı yenilemek isteyin, çamaşır makineniz bu işin üstesinden gelebilir. Ama asla çamaşır makinesine atılmaması gereken bazı şeyler olduğunu biliyor muydunuz?

Risk almak ve tambura herhangi bir şey atmak sadece eşyalara değil, çamaşır makinesinin kendisine de zarar verebilir. Bu nedenle, bu hatalardan kaçınabilmeniz ve çamaşır makinenizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilmeniz için, asla çamaşır makinesine atılmaması gereken 15 maddelik bir liste hazırladık. Bu çamaşırhanelerden bazılarına şaşırmış olabilirsiniz. Ayrıca, çamaşırlarınızı yıkarken bu hatayı yapmayın, yoksa yeni bir çamaşır makinesine ihtiyacınız olduğunu gösteren 7 işareti bilmeniz gerekir.

1. Evcil hayvan tüyüyle kaplı herhangi bir şey

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Etrafta dolaşan kedi ve köpekleriniz varsa, tüylerin her yere, özellikle de kıyafetlerinize bulaştığının farkındasınızdır. Kürk dolu eşyalarınızı tambura atmak çok cazip gelse de, gerçekten yapmamalısınız.

Yıkamada çıksa bile, tüm bu dökülmeler sihirli bir şekilde kaybolmaz. Ya diğer eşyalardan ayrılıncaya kadar duvarlara yapışarak ya da gideri tıkayarak makinenize aktarılmış olacaktır. Her iki durumda da ideal değil.

Çamaşır makinesine atmadan önce giysilerinizdeki fazla kürkleri çıkarın. Pet Hair için Lint Rollers (12 $, Amazon (yeni sekmede açılır)) gibi tüy bırakmayan bir ruloya sahip hızlı bir fırça harikalar yaratabilir.

2. Hafızalı köpük yastıklar

Çoğu sentetik, pamuklu ve hatta kuş tüyü yastıklar yıkayıcıya girebilir (bununla ilgili daha fazla bilgi için yastığın nasıl yıkanacağına ilişkin kılavuzumuza bakın), ancak hafızalı köpük genellikle yapamaz. Köpük çok hassastır ve işlem tarafından kolayca yırtılabilir. Döndürmemeyi tercih etseniz bile, ağır, ıslak bir karışıklık ile karşılaşacaksınız, bu yüzden kaçının.

Kılıfların kendileri genellikle makinede yıkanabilir. Ancak köpük yastığı elektrikli süpürgenizdeki döşeme aparatını kullanarak temizleyin. Nokta temizliği gerekiyorsa, mikrofiber bir bez ve biraz hafif bulaşık deterjanı kullanıp ardından nemli bir bezle durulayabilirsiniz. Yine de bunu yapmadan önce bakım etiketini kontrol etmeye değer. Nadir durumlarda, belirli parçalanmış köpük yastıklar yıkayıcıya girebilir.

3. Gevşek sütyenler

Çamaşır makinesinde çamaşırlı kırmızı sutyen

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Gevşek sütyenler, çamaşır makinenizde kaçınmanız gereken başka bir giysidir. Bunun nedeni, yıkamanın sütyenin şeklini bozabilmesinin yanı sıra balenlerine de zarar vermesidir. Bunun da ötesinde, metal tokalar döngü sırasında yükteki diğer öğeleri kolayca takabilir ve yırtabilir.

Sütyenlerinizi çamaşır makinesinde yıkarken Polecasa Mesh Çamaşır Torbaları (7 $, Amazon (yeni sekmede açılır) gibi bir çamaşır torbası kullanmanızı öneririz. Ya da güvenli oynamak istiyorsanız elde yıkamaya sadık kalın. Tam rehberlik için sütyenlerin nasıl yıkanacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

4. Fermuarları açın

Parmağınızı açık bir fermuarda gezdirirseniz, dişlerin her birinin sizin gibi cildinize yapıştığını fark edeceksiniz – etki çamaşır makinesinde hemen hemen aynı olacaktır. Fermuarlarınızın fermuarları yıkama sırasında açılırsa, diğer eşyaları yakalayabilir ve zarar verebilirler – özellikle de hassas olanları – ve tamburun içini de çizebilirler.

Bu hatadan kaçınmak için fermuarlarınızı yukarı doğru sıkıştırın, ancak düğmeleri açık bırakmalısınız. Bu, yıkama döngüsü sırasında ipliğe daha az baskı uygulayacağından, sık sık bir düğmeyi nasıl dikeceğiniz konusunda kafa yormayacaksınız.

5. Mayo

Kumda uzanan çizgili bir bikini

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Bakım etiketi, mayonuzun makinede yıkanabilir olduğunu söylese de, uzun ömürlü olmasını istiyorsanız elde yıkamanız daha iyi olur. Malzeme bir yıkama döngüsüne maruz kaldığında esneyecek ve sarkacak, yani zamanla şeklini kaybedecektir.

Malzeme ister naylondan ister elastandan yapılmış olsun, yükteki fermuarlar veya tokalar gibi diğer öğeleri de kolayca yakalayabilir. Bu nedenle, hasarı ve hayal kırıklığını önlemek için, bunun yerine nazikçe elle yıkayın.

6. Yanıcı lekeler

Hepimiz çamaşır makinelerinin günlük lekeleri çıkarmak için tasarlandığını biliyoruz, ancak yanıcı bir kalıntı ile kaplanmış herhangi bir şey asla oraya girmemelidir. Buna yemeklik yağ, benzin, alkol, motor yağı veya alev alabilecek herhangi bir şey gibi lekeler dahildir. Bu sıvıları çamaşır makinenizde istemezsiniz çünkü yangın tehlikesi vardır ve aynısı çamaşır kurutma makineniz için de kesinlikle söylenebilir.

Bunun yerine, giysiyi önceden ıslatın ve lekeyi OxiClean MaxForce Çamaşır Leke Çıkarıcı Sprey (3 $, Amazon (yeni sekmede açılır) gibi solvent bazlı bir leke çıkarıcı ile lekeleyin). Daha sonra sıcak suda elde yıkayınız. Daha sonra daima kuru tutun.

7. Süslenmiş ürünler veya danteller

Bir rafta asılı süslenmiş giysiler

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Pullarla kaplıysa, çamaşır makinesinde hasar görme olasılığı vardır. Öğeyi ters çevirseniz bile, döngü sırasında çekilebilecek veya yakalanabilecek sayısız iplik vardır. Süslemeler yapıştırılırsa, bu da yardımcı olmaz çünkü yüksek sıcaklık yapıştırıcıyı eritebilir.

Dantelli ya da işlemeli hiçbir şey de aynı nedenle oraya gitmemeli. Dantel çok hassastır ve diğer öğelerle temas halinde kolayca yırtılabilir. Bu giysiler için bakım etiketine uyun ve gerekirse kuru temizlemeye götürün.

8. Tek, ağır eşyalar

Çamaşır makinenize tek bir yastık veya ağırlıklı bir battaniye atarsanız, sıkma işleminde bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Yük dengeli değilse, çamaşır makineniz dönmeye başlamak için hızı almakta zorlanacaktır. Aslında, denediği sırada tek bir öğenin ağırlığını tamburun üzerinden atarak kendine zarar verebilir.

Sonuç olarak, çamaşır makineniz ya büyük bir gürültü çıkaracak ve zorla hızlanırken titremeye ve sallanmaya başlayacaktır. Veya döngüyü kesecek ve sizi sırılsıklam, ağır bir karmaşa ile bırakacaktır. Bu sorunu önlemek için, tamburu doldurduğunuzdan ve yükü bile boşalttığınızdan emin olun. İçine fazladan birkaç havlu atmak kadar basit olabilir.

9. Narin kazaklar

Bir yığın jumper

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Bu muhtemelen bu listedeki en yaygın hatadır. Ürün yün, kaşmir veya kadifeden yapılmışsa, nasıl yıkanacağına dair rehberlik için her zaman bakım etiketine bakın. Bir çamaşır makinesinin yüksek sıcaklıkları malzemeyi küçültebilir ve diğer öğelerle temas ettiğinde sürtünme, eskimiş görünmesine neden olabilir.

Nazik bir çamaşır deterjanı kullanarak elde yıkayın veya gerekirse kuru temizlemeye götürün. Bakım etiketi, ürünün makinede yıkanabilir olduğunu belirtse bile, döngü sırasında korumak ve giysinin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmak için yine de bir çamaşır torbası kullanmanızı öneririz.

10. Kravatlar

Kravat, genellikle temizlemediğimiz bir şeydir, ancak günlük kullanımda veya ara sıra döküldüğünde, sonunda yıkanması gerekecektir. Sorun şu ki, kravatlar genellikle ipek veya yünden yapılır ve hassas dikişlere sahip olabilirler. Bu, onları bir yıkama döngüsüne sokarsanız, büzülebilecekleri, hasar görebilecekleri veya şekillerini değiştirebilecekleri anlamına gelir.

Kravatlarınızın keskin görünmesini sağlamak için elde yıkamaya bağlı kalın veya kuru temizlemeciye götürün. İnatçı lekeleri de çıkarmak için özel bir nokta temizleyici kullanabilirsiniz.

11. Takım elbise

Takım elbise giyen biri kravatı düzeltiyor

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Takım elbise ile bağları takip etmek uygun görünüyor – bunlar kesinlikle çamaşır makinesine girmemeli. Çoğu, yıkama sırasında kolayca zarar görebilecek hassas kumaşlardan yapılır.

Pamuklu veya polyester bir takımla uğraşıyor olsanız bile, bunlar yine de onlara şekillerini veren arayüzey içerecektir. Arayüz suya maruz kaldığında çözülebilir ve şekli bozulabilir, bu nedenle giysilerinizi çamaşır makinesinden uzak tutun ve bunun yerine kuru temizlemeciye yapıştırın.

12. Çantalar

Çantanız daha iyi günler görmüşse, onu çamaşır makinesine atmak ve en iyisini ummak oldukça cazip gelebilir, ancak direnmelisiniz. Çantaların çoğu, deri gibi asla çamaşır makinesine atılmaması gereken hassas malzemelerden yapılır. Dışarıdaki herhangi bir süsleme de kolayca yırtılabilir veya eritilebilir.

Tüm bunları göz ardı edersek, çamaşır makinesinde savurma ve yuvarlanma da çantanızın şeklini iyi yapmaz. O yüzden ikisini ayrı tutun. Elde yıkamalı ve belirli lekeleri lekelemelisiniz. Malzemeye bağlı olarak, nemli bir mikrofiber bezle silmek en iyisi olabilir.

13. Çeşitli öğeler

Biri kotlarının ceplerini çıkarıyor

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Eşyayı çamaşır makinesine atmadan önce her zaman ceplerinizi boşaltın. Özellikle kot pantolonlar ve ceketler genellikle kalemleri, anahtarları ve madeni paraları tutabilir ve bunlar gevşek olduklarında çok fazla ses çıkarır.

Bunlar, önden yüklemeli bir tasarımınız varsa, makinenizin duvarlarına ve ön panele zarar verebilir. En kötü senaryoda, drenaj borusuna takılabilirler veya dış tanka zarar vererek pahalı onarımlara yol açabilirler. Giysilerinizi yüklemeden önce her zaman gevşek öğeler olup olmadığını kontrol edin ve makinede beklenmedik bir şey duyarsanız, programı hemen durdurun.

14. Çok fazla deterjan

Bu, bu listedeki diğer hatalarla karşılaştırıldığında çok aşırı görünmeyebilir, ancak yine de önemlidir. Çok fazla deterjan kullanmak, durulama döngüsüne geldiğinde makinenizin çıkarması zor olan fazla köpüğe neden olabilir.

Sonuç olarak, giysileriniz cilt reaksiyonlarına veya en azından gevrek ve rahatsız edici giysilere yol açabilecek deterjan kalıntısı içerecektir. Ek deterjan kullanarak da para harcıyorsunuz, bu yüzden doğru dozda aldığınızdan emin olun.

15. Sadece etiketinde kuru temizleme olan her şey

Biri giysilerin üzerindeki bakım etiketini kontrol etsin

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Her şeyden önce, ürünün nasıl yıkanacağına dair rehberlik için her zaman bakım etiketine başvurmalısınız. ‘Yalnızca kuru temizleme’ yazıyorsa, bu kesinlikle çamaşır makinesine girmemesi gerektiği anlamına gelir. Bu tavsiye bir sebepten dolayı verilmiş olacaktır ve eşyayı makinede yıkamak, eşyaya gerçek bir zarar verme riski taşır.

Bununla birlikte, ‘yalnızca elde yıkayın’ yazıyorsa, çamaşır makinenize hala güvenebilirsiniz – ancak dikkatli olunmalıdır. Daha fazla bilgi için ‘yalnızca elde yıkanabilir’ giysiler çamaşır makinesine atılabilir mi bölümüne bakın.


Daha fazla yıkama ipucu, püf noktası ve nasıl yapılır için en iyi çamaşır makineleri, hızlı yıkama ayarını ne zaman kullanmanız ve ne zaman kullanmamanız gerektiği ve kurutucuya asla koymamanız gereken 10 şey hakkındaki kılavuzlarımıza göz atın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.