Çamaşır makinesi nasıl temizlenir

How to clean your washing machine

Herkes çamaşır makinesini nasıl temizleyeceğini bilmelidir. Evet, bu doğru – en iyi çamaşır makinelerinin bile ara sıra yıkanması gerekir. Aksi takdirde, tambur ve conta içinde küf ve küf büyüyerek çamaşırların kokmasına neden olabilir. Ciddi durumlarda, borularda kireç de oluşabilir ve bu da pahalı onarımlara ve hatta tam olarak değiştirilmesine yol açabilir.

Bu yüzden çamaşır makinenizi temizlemek için zaman ayırmanız gerekiyor. İster önden yüklemeli ister üstten yüklemeli makineniz olsun, bu oldukça basit bir iştir ve bunu yapmak daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. İhtiyacınız olan her şeye zaten evde de sahip olabilirsiniz, bu yüzden ertelemek için bir neden yok. İşte bir çamaşır makinesinin nasıl temizleneceği.

Yeni bir çamaşır makinesi için pazardaysanız, çamaşır makinesi satın alırken bakmanız gereken 11 şeyi kontrol ettiğinizden emin olun.

Çamaşır makinenizi ne sıklıkla temizlemelisiniz?

Öncelikle, çamaşır makinenizin herhangi bir bakım döngüsüyle birlikte gelip gelmediğini görmek için kılavuzunuza bakın. Bunları nasıl ve ne sıklıkla çalıştıracağınızı size bildirmelidir. Üreticinizin önerdiğini takip etmek her zaman en iyisidir.

Çamaşır makinenizi temizlemek için gerekenler

• Çamaşır makinesi temizleyicisi, beyaz damıtılmış sirke veya çamaşır suyu

•Karbonat

•Diş fırçası

• Mikrofiber bez

Herhangi bir tavsiye verilmezse, ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak makinenizi ayda bir kez derinlemesine temizlemek iyi bir uygulamadır. Yıkamalar arasında ayrıca contayı da temizlemeli (burada makineye zarar verebilecek gevşek bir şey olup olmadığını kontrol edin) ve küflenmeyi önlemek için kapağı ve dağıtıcı çekmecesini açık bırakmalısınız.

Çamaşır makinemi temizlemek için ne kullanmalıyım?

Bir çamaşır makinesini temizlemenin en iyi yolu, Tide Wash Machine Cleaner (yeni sekmede açılır) gibi özel bir temizleyici kullanmaktır. Bunlar, makineye zarar vermeden tüm gresi ve kiri kaydırmak için formüle edilmiştir. Çamaşır suyu başka bir popüler seçenektir. Bu güçlü ve işi halledecek olsa da, dozajın yerinde olması gerektiğini belirtmekte fayda var, aksi takdirde aşırı köpürebilir ve makineye zarar verebilir. Bu, çamaşır makinenizin garantisini de geçersiz kılabilir. Sık sık çamaşır suyuyla temizliyorsanız, bu hatayı yapmadığınızdan emin olun. Beyaz damıtılmış sirke başka bir etkili temizleyici ve sürdürülebilir bir seçenektir. Ancak sirke zamanla kauçuğu aşındırır, bu nedenle bu yöntemi sık kullanmamalısınız. Çamaşır suyu ile sirkeyi asla karıştırmayın – öldürücü bir klor gazı oluşturur.

Ön yük yıkayıcı nasıl temizlenir

(Resim kaynağı: Gelecek)

1. Boşaltma hortumunu boşaltın: Su birikir ve makinenizin tabanında uzun süre kalabilir, bu nedenle sık sık boşaltmanız önemlidir. Tahliye filtresi de tıkanabilir, bu nedenle yabancı cisimleri de temizlemek için bir fırsattır. Bunu yapmadan önce, güvenlik için cihazın fişini çekmelisiniz. Tipik olarak, makinenizin ön alt tarafında, sol veya sağ tarafta küçük bir panel bulunur. Bunu açarsanız, küçük bir hortum ve bir kadran veya sadece bir kadran bulacaksınız. İlk önce birkaç havlu koyun. Bir hortumunuz varsa, bir kase alın ve fişini çekerek boşaltın. Bu, lavaboya birkaç yolculuk gerektirebilir! Sadece bir kadranız varsa, çok yavaş açmanız ve suyu boşalana kadar sığ bir tepsiye akıtmanız gerekir.

2. Çamaşır makinesi filtresini temizleyin: Su durduğunda filtreyi temizleyebilirsiniz. Tamamen çıkana kadar çevirerek çıkarın ve küçük nesneleri temizleyin. Herhangi bir yabancı cisim için hem filtrenin kendisini hem de haznesini kontrol edin. Temizlendikten sonra, filtreyi sıcak akan su altında çalıştırarak temizleyin ve gerekirse diş fırçasıyla ovun. Ardından filtreyi ve hortumu değiştirebilirsiniz.

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir: Çamaşır makinesi contası

(Resim kaynağı: Gelecek)

3. Lastik contayı bir çamaşır makinesinde temizleyin: Ardından, kapıyı ve contayı ele alacaksınız. Daha sonra ne kullanmayı planladığınıza bağlı olarak, contadaki herhangi bir küfü temizlemek için ağartıcı veya sirke seyreltilebilir – gerekirse bir diş fırçası kullanın. Kapının içini de temizlemek için aynı çözümü kullanın, herhangi bir kir kapanına dikkat edin.

4. Çamaşır makinesi çekmecesini temizleyin: Deterjan çekmecenizi dışarı çekerseniz, tamamen çıkarmanızı sağlayacak küçük bir serbest bırakma tırnağı görmelisiniz. Şüpheniz varsa, kılavuzu kontrol edin ve zorlamayın. Dışarı çıktıktan sonra çekmeceyi sıcak, sabunlu suya batırın ve yumuşatıcı bölmesine özellikle dikkat ederek tüm deterjan kalıntılarını ovalayın. Durulayın ve kurulayın, ardından tekrar takın.

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir: Sirkeli çamaşır makinesi

(Resim kaynağı: Gelecek)

5. Bir çamaşır makinesini derinlemesine temizleyin: Bir çamaşır makinesi temizleyicisi kullanmayı seçtiyseniz, talimatları izlemeniz yeterlidir. Çamaşır suyu veya sirke kullanmak istiyorsanız, deterjan çekmecenize aşağıdaki ölçülerden birini ekleyin ve makinenizin izin verdiği en sıcak yıkamayı çalıştırın. Unutmayın, kendi güvenliğiniz için çamaşır suyu ve sirkeyi karıştırmayın.

¼ su bardağı (60ml) sıvı klorlu ağartıcı2 su bardağı beyaz damıtılmış sirke

6. Çamaşır makinesini kabartma tozu ile temizleyin: Çamaşır makinenize son bir temizlik yapmak için kabartma tozu kullanabilirsiniz. Bu, kokuyu gidermeye ve kalan kiri değiştirmeye yardımcı olacaktır. ½ fincanı doğrudan tambura ekleyin ve en sıcak ayarı bir kez daha çalıştırın.

7. Makinenin dışını temizleyin: Nemli bir mikrofiber bezle makinenin dışını kontroller de dahil olmak üzere bir kez daha temizleyin.

Üstten yüklemeli çamaşır makinesi nasıl temizlenir

1. Talimatları izleyin: Bir çamaşır makinesi temizleyicisi kullanıyorsanız, genellikle yalnızca bir tableti küvete yerleştirmeyi içeren talimatları doğrudan uygulamanız gerekir.

2. Sirke veya çamaşır suyu ile nasıl temizlenir: Çamaşır suyu veya sirke kullanmak istiyorsanız, makineyi en yüksek yük boyutuna en sıcak ve en uzun ayarda ayarlayın. Üstüne kadar suyla doldurmasına izin verin, ancak çalkalamaya başlamadan önce aşağıdakilerden birini doğrudan suya ekleyin. Yine, bunları birbirine karıştırmayın.

¼ su bardağı (60ml) sıvı klorlu ağartıcı2 su bardağı beyaz damıtılmış sirke

Kapağı kapatın ve 30 saniye kadar karıştırarak karışmasını sağlayın, ardından zamanlayıcıyı duraklatın, kapıyı açın ve bir saat kadar ıslanmasına izin verin.

Çamaşır makinesi çekmecesi

(Resim kaynağı: Gelecek)

3. Çamaşır makinesi çekmecesini temizleyin: Beklerken diğer alanlarla uğraşmak için zamanınız var. Makinenizde deterjan çekmecesi varsa çıkarın ve sıcak, sabunlu su çözeltisine batırın. Zor bölgelere ulaşmak ve kalan deterjan veya yumuşatıcıyı değiştirmek için diş fırçasıyla ovun. Temizledikten sonra değiştirin. Diş fırçasını çıkarırken, makinedeki solüsyonu kullanarak kapağın kenarını ve karıştırıcının üstünü fırçalayın. Makinenin içinde de ulaşabileceğiniz herhangi bir küf belirtisi olup olmadığına dikkat edin.

4. Makinenin dışını temizleyin: Nemli bir mikrofiber bez kullanarak, gövde ve kumandaları silin. Bir saat bekledikten sonra kapıyı kapatabilir ve makinenin çevrimi bitirmesine izin verebilirsiniz.

5. Çamaşır makinesini kabartma tozu ile temizleyin: Çamaşır makineniz özellikle kokuyorsa, kabartma tozu kokunun giderilmesine yardımcı olmak için ek bir adımdır. Sadece tambura ½ fincan ekleyin ve aynı ayarı tekrar çalıştırın. Kabartma tozu ayrıca son lekelerin değiştirilmesine de yardımcı olacaktır.

6. Son dokunuşlar: Bu yıkama bittiğinde, makinenin içini son bir silme işlemi için nemli bir mikrofiber bez kullanın.

İşte bu kadar, makineniz lekesiz olmalı! Herhangi bir temizleme solüsyonu veya çamaşır suyu kalıntısı kokusu alıyorsanız, başka bir döngü çalıştırmaktan çekinmeyin.

Temiz çamaşır makinesi

(Resim kaynağı: Gelecek)

Kötü kokulu yıkamayı önlemek için ipuçları

Yıkamalar arasında kapağı ve çekmeceyi aralık bırakın. Islak çamaşırlarınızı kurutma programından sonra bile tamburda bırakmayın, çamaşırlar hala nemli olabilir. Bakım temizleme programınızı üreticinin önerdiği sıklıkta kullanın. Eğer yoksa ve makineyi hızlı bir şekilde durulamak istiyorsanız, kalan deterjanı yıkamak için en sıcak ayarda boş bir program çalıştırmanız yeterlidir. Giysilerinizin ne kadar lekeli olduğuna ve ne kadar sert olduğuna bağlı olarak doğru miktarda deterjan kullanın. su. Çok fazla deterjan kullanmak aslında işleri daha da kötüleştirebilir, çünkü su etkili bir şekilde durulayamaz ve çamaşırlarda ve makinede artık sabun bırakır.

Daha fazla temizlik ipucu ister misiniz? İşte yaygın Şükran Günü lekelerinin nasıl hızlı ve kolay bir şekilde çıkarılacağı, bulaşık makinesinin nasıl temizleneceği, bir yastığın nasıl yıkanacağı ve bir dökme demir tava nasıl temizlenip pası nasıl çıkarılacağı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.