Çamaşır makinenizin daha uzun ömürlü olmasını ve daha az onarıma ihtiyaç duymasını nasıl sağlarsınız?

Çamaşır makinenizin daha uzun ömürlü olmasını ve daha az onarıma ihtiyaç duymasını nasıl sağlarsınız?

Allstate Koruma Planlarına göre, tüm büyük cihazlarınız arasında çamaşır makinenizin arızalanma olasılığı en yüksek olanıdır. Bu çok sinir bozucu bir durum olabilir, çünkü bir profesyonelin yıkayıcınızı değerlendirmesini ve gerekli parçaları aramasını beklerken çamaşırlarınızı başka bir yerde yıkamanız gerekir – bu bazen haftalar alabilir.

En iyi çamaşır makinelerinde bile arızalar çok yaygın olduğundan, çamaşır makinenizi iyi durumda tutmak için ekstra çaba göstermeniz gerekir. Bu nedenle, çamaşır makinenizin ömrünü uzatmak için yedi ipucu bir araya getirdik. Bu değişikliklerden bazıları o kadar küçüktür ki, neredeyse hiç çaba gerektirmez ve ister önden yüklemeli ister üstten yüklemeli yıkayıcınız olsun, gerçekten bir fark yaratabilir.

Çamaşır makinenizin dönmeye çalışırken şiddetli bir şekilde sallandığını fark ettiyseniz yapmanız gerekenler burada. ‘Yalnızca elde yıkanan’ giysilerin çamaşır makinesine girip girmeyeceğinden emin değil misiniz? Önce bunu oku.

Ayrıca, enerji faturalarınız için endişeleniyorsanız, bu yaz enerji tasarrufu yapmanın ve faturalarınızı düşürmenin 10 yolunu inceleyin.

Çamaşır makinenizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacak 7 ipucu

1. Düzenli olarak temizleyin — İster inanın ister inanmayın, çamaşır makinenizin mükemmel durumda kalması için temizlenmesi gerekiyor. Her döngüden sonra tamburda kalan su ile, özellikle önden yük yıkayıcınız varsa, conta çevresinde küf ve küf oluşması çok kolaydır.

Borularda oluşmuş olabilecek kireçten kurtulmak için, temizleme işleminin bir parçası olarak yıkayıcınızın da kireçten arındırılması gerekecektir. Temizlik uzun sürmez; Bir çamaşır makinesini nasıl temizleyeceğiniz konusunda rehberliğe ihtiyacınız varsa, biz yanınızdayız. Ayrıca, kurutma işlemine yardımcı olmak ve küflenmeyi önlemek için her döngüden sonra kapağı ve deterjan çekmecesini açık bırakmanızı öneririz.

(Resim kaynağı: Shutterstock)

2. Aşırı yüklemeyin — Yıkayıcınızdaki alanı en iyi şekilde kullanmanız gerekirken, oradaki yükü zorlamak istemezsiniz. Tamburun aşırı yüklenmesi, cihazın daha fazla çalışmasına neden olur ve yataklara gereksiz yük bindirebilir.

En kötü senaryolarda, döngü sonunda yükü döndüremeyebilir ve hatta kapı contası ile tambur arasında kıyafetlerinizi yakalayıp zarar verebilir.

Diz çöken ve çamaşır makinesi dolduran kişi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Yükü dengeleyin — Aynı şekilde, tambura yastık veya battaniye gibi yalnızca bir veya iki nesne koyuyorsanız, ağırlığı biraz havluyla dengelediğinizden emin olun. Ağırlık dağıtılmazsa, yıkayıcı dönmeye çalışacak ve döngü boyunca çok daha fazla çalışmak zorunda kalacak, bu da bileşenlerinde aşınma ve yıpranmaya neden olacaktır.

Yastıklarınızın temizlenmesi gerekiyorsa ancak ne yapacağınızdan emin değilseniz, yastık yıkama kılavuzumuza göz atın.

Çamaşır makinesinde yastıklar

(Resim kaynağı: Gelecek)

4. Islak giysileri hemen çıkarın — Yıkamanızı unutmak ve bittikten sonra saatlerce tamburda oturmak çok kolaydır. Ancak bu alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz. Sadece giysilerinizin kötü kokmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda cihaz içinde küf oluşumunu da teşvik eder.

Döngü bittiğinde duyulabilir gürültüyü duyamıyorsanız, yıkamayı başlattığınızda telefonunuzda her zaman bir zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz. Veya akıllı bir yıkayıcıya sahip olacak kadar şanslıysanız, uygulaması aracılığıyla size yıkamanın bittiğine dair bir bildirim gönderebilir.

Burnunu tutan bir yıkayıcı tambura bakan biri

(Resim kaynağı: Shutterstock)

5. Cepleri boşaltın — Çoğumuz, eşyayı yıkamadan önce ceplerimizde bir miktar bozuk para bırakmaktan suçluyuz. Sorun şu ki, bozuk para ve anahtar gibi gevşek ağır eşyalar, kontrol edilmezse yıkayıcınızda ciddi hasarlara neden olabilir.

Çözüm basit: Çamaşır makinesine koymadan önce daima cepleri ters çevirin. Geçmişte bu temel kuralı unuttuysanız, önden yüklemeli bir yıkayıcıdaki tahliye pompası filtresi aracılığıyla herhangi bir sahte öğeyi her zaman kaldırabilirsiniz.

Çamaşır makinesinin önünde saç tokası ve düğme tutan biri

(Resim kaynağı: Shutterstock)

6. Sütyen tellerine dikkat edin – Sütyen temizlemesi zor bir şeydir. Bazıları sadece elde yıkanacağından bakım etiketini her zaman kontrol etmelisiniz. Makineye girebilenler, bu Mesh Çamaşır Torbaları (8,99 $, Amazon (yeni sekmede açılır) gibi bir çamaşır torbasına yerleştirilmelidir). Aksi takdirde, tel gevşeyebilir ve her türlü tahribata yol açabilir.

Giysilere zarar verebilir, karter hortumunu delebilir veya pompa çarkına bile ulaşıp tıkanmaya neden olabilir. Bu nedenle sütyenleri yıkarken dikkatli olmalısınız – düşük sıkma hızına sahip yumuşak bir döngü kullanın.

Üstünde bir sutyen olan çamaşırlarla dolu bir yıkayıcının içi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

7. Doğru miktarda deterjan kullanın — Zor lekelerle uğraşırken deterjanı aşırı dozda kullanmak cazip gelebilir, ancak direnmeye çalışın. Fazla deterjan kullanmak, makinenizi temizlikte daha etkili hale getirmez. Yalnızca, yıkayıcınızın çıkarmak için daha çok çalışması gereken ek köpüklere neden olur.

Zor lekelerle uğraşıyorsanız, bunun yerine OxiClean Max Force 5’i 1 Arada Elektrikli Çamaşır Leke Çıkarıcı Sprey (14,25 ABD doları, Amazon (yeni sekmede açılır) gibi bir marka kullanarak ön işlem yapın).

Biri önden yüklemeli bir yıkayıcının deterjan çekmecesine deterjan döküyor.

(Resim kaynağı: Shutterstock)


Çamaşırlarla ilgili daha fazla ipucu için, kan lekelerinin nasıl çıkarılacağı ve yağ lekelerinin nasıl çıkarılacağı ile ilgili kılavuzlarımıza göz atmayı unutmayın. Çamaşır makinenizdeki hızlı yıkama ayarını ne zaman kullanmanız ve kullanmamanız gerektiği ve bir çarşafı bir dakikadan daha kısa sürede nasıl katlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Ve yeni bir cihaz için pazardaysanız, çamaşır makinesi ve kurutma makinesi satışlarına göz atmayı unutmayın.


Bugünün en iyi çamaşır makinesi fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir