Cam ocağınızın çizilmesini nasıl önleyebilir ve yeni gibi tutabilirsiniz

A scratched glass stove top

Yeni bir cam ocak üstünü ilk taktığınızda harika bir duygu ve pırıl pırıl ve bozulmamış durumda görünüyor. Üzücü gerçek şu ki, bu görünüm günlük kullanımda uzun sürmeyecek – çok dikkatli olmadıkça. Siz farkına varmadan, döküntüler yüzeye yanabilir ve brülör halkalarında çizikler birikebilir.

Bu sorunu önlemek için bir cam sobayı nasıl temizleyeceğinizden daha fazlasını bilmeniz gerekir. Ancak iyi haber şu ki, gelecekte çiziklerin ve izlerin oluşmasını önlemek için yapabileceğiniz değişiklikler var. Burada, cam sobanızın yeni gibi görünmesini sağlamak için izlemeniz gereken ipuçlarını ve püf noktalarını anlatıyoruz.

1. Tavalarınızı yüzey boyunca kazımayın

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Her şeyden önce, pişirirken tavalarınızı cam yüzeyde sürüklemeyin – her zaman kaldırın. Çoğumuz, malzemelerimizi çalkalayıp karıştırırken bu temel kuralı unutmaktan suçluyuz – brülörlerinizde zikzak çiziklere neden olan budur ve bu yüzden çoğu aynı yöne işaret eder.

Hafif bir tava kullanıyor olsanız bile, taban sürüklenirken yüzeyi çizebilir ve çukurlaştırabilir, bu yüzden yapmayın. Tavalarınızı da yavaşça ocağa indirdiğinizden emin olun; onları parçalamak camı çizebilir ve hatta çatlatabilir.

2. Doğru tencereyi seçin

Bir cam ocakta paslanmaz çelik tencere

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Tencerenizi doğru şekilde kullandıktan sonra, ocağınız için en iyi tencereyi seçtiğinizden emin olun. Bu, ideal olarak paslanmaz çelik olmasını istediğiniz tava tabanının malzemesini ifade eder.

Paslanmaz çelik, pürüzsüz yüzeyi nedeniyle en iyi cam ocaklarda kullanılır ve ayrıca pişirme sırasında sabit kalması için yeterli ağırlığa sahiptir. Bu, paslanmaz çeliğe geçmeniz durumunda ocak üstü çiziklerinden arınmış olacağınız anlamına gelmez, ancak genellikle kullanım sırasında yüzeye karşı daha nazik olacaktır.

3. Tavalarınızın altını temizleyin

Bir tencerenin kirli alt tarafı

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Tavalarımızı temizlerken çoğu zaman dibe gereken özeni göstermeyiz. Birincisi, çünkü alt kısımdaki lekeler fırınlanmaya eğilimlidir ve temizlenmesi çok zordur. İkincisi, yiyeceğimizin ona dokunmadığını düşündüğümüz için gerçekten önemli mi? Aslında öyle.

Tavanızın tabanında leke ve pişme artıkları varsa, ocağın cam yüzeyini çizmesi ve zarar vermesi çok daha kolay olacaktır. Aşırı durumlarda, tavanızın pişerken ısıyı eşit olarak dağıtmasını da önleyecektir, ısınırken kötü kokulara neden olabileceğinden bahsetmiyorum bile.

Bir tencerenin tabanını temizlemek için, sadece bir kabartma tozu hamurunu suyla karıştırın ve yüzeye uygulayın. 20 dakika bekletin, ardından aşındırıcı olmayan bir sünger veya eski bir diş fırçası kullanarak ovalayın. Tavanızın geri kalanı daha iyi günler gördüyse, yanmış bir tencerenin nasıl temizleneceğine dair kılavuzumuza bakın.

4. Ocağı düzenli olarak temizleyin

Cam ocak temizliği

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Her kullanımdan sonra soğuduktan sonra ocağınızı temizlemeyi alışkanlık haline getirin. Yüzeyi hızlı bir şekilde silmek, daha fazla çizilmeye neden olmak için tavalarınızın altında pişebilecek veya kapların altında kalabilecek dökülmeleri veya kırıntıları giderecektir.

Gerektiğinde ocak üstünüzü de derinlemesine temizlemeyi unutmayın. Genel rehberlik için bunu ayda bir kez yapmalısınız, ancak öğelerin çevresinde yanık izleri fark ederseniz, bu, temizleme zamanının geldiği anlamına gelir. Ocağınızı temiz durumda tutmak, daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır, ancak yalnızca soğuduktan sonra temizlediğinizden emin olun.

5. Bir kapağa yatırım yapın

Tembel K İndüksiyonlu Ocak Matı

(Resim kaynağı: Tembel K)

Kullanılmadığı zamanlarda yüzeyi korumak için kullanabileceğiniz soba üst kapakları mevcuttur. Bunlar, özellikle tezgah alanı için kısıtlıysanız kullanışlıdır, çünkü sobanın üstü ek alan görevi görebilir. Buna bir örnek Larsic Soba Kapağıdır (34 $ (yeni sekmede açılır), Amazon (yeni sekmede açılır)).

Bir indüksiyonlu cam ocağınız varsa, Tembel K İndüksiyonlu Ocak Mat (21 $, Amazon (yeni sekmede açılır) gibi doğrudan üzerinde pişirmek için güvenli olan paspaslar da mevcuttur). Bu paspaslar, sobanın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacak şekilde tavadan cam yüzeye ısıya maruz kalmanın yanı sıra çizilmeyi de azaltacaktır. Ancak bu altlıkların standart bir elektrikli cam ocakta kullanılmaması gerektiğini unutmayın – bu yüzeyler çoğu matı yakacak olan indüksiyona kıyasla çok daha fazla ısınır. Rehberlik için üreticiyi kontrol edin.

6. Dökme demire dikkat edin

Cam üst ocakta Staub 11 inç Geleneksel Dökme Demir Tava

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

Dökme demir, yemek pişirmek için harika bir malzeme olmasına rağmen, son derece ağır olduğu ve cam ocak üstlerine ciddi zararlar verebileceği için özel bir sözü hak ediyor. Dökme demir tencerelerinizi yüzeye koyarken çok dikkatli olun ve camın üzerinde sürüklemediğinizden emin olun – ağırlık derin çizik olasılığını artıracaktır.

Tencerenize yeni bir ilave mi arıyorsunuz? En iyi dökme demir tavalarımıza göz atın.

Cam ocağınız çizilirse ne yapmalısınız?

Cam ocak üstünüz, hafif günlük çiziklerle hala düzgün çalışmalıdır, ancak yontulmuş veya çatlamışsa kullanmayı bırakıp değiştirmelisiniz.

Çiziklerin görünümünü azaltmak istiyorsanız, yüzeyi üreticinin önerdiği şekilde iyice temizlemeyi deneyin veya herhangi bir cam sobanın nasıl temizlenmeyeceğine dair kılavuzumuzu izleyin. Pek çok işaretin aslında yanmış kalıntı olduğu ortaya çıkıyor ve bir kazıyıcı alet büyük bir fark yaratabilir.

Bugünün en iyi İndüksiyon Tavaları fırsatları


Daha fazla pişirme ipucu, püf noktası ve nasıl yapılır için en iyi elektrikli ocaklar, dökme demir ocak ızgaralarının nasıl temizleneceği ve asla çamaşır makinesine koymamanız gereken 15 şey hakkındaki kılavuzlarımıza göz atın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.