Bu yetersiz Spotify özelliği, müziğinizin sesini daha iyi hale getirir – nasıl açılır

Spotify logo displayed on phone

Spotify ekolayzır oldukça uzun bir süredir var olmasına rağmen, pek çoğu bunun varlığından bile haberdar değil. Bu özellik, uygulamanın ayarlarının derinliklerine gömülü olduğu göz önüne alındığında, bu tam olarak şaşırtıcı değil, ancak zaten kullanmıyorsanız, muhtemelen kullanmalısınız.

Spotify’ın ekolayzırını (EQ olarak da anılır) dinlediğiniz müziğe veya sadece tercihinize göre uyarlamak, müziğinizin sesini fark edilir şekilde daha iyi hale getirmenin gerçekten basit bir yoludur.

Bir ekolayzer kullanarak, belirli gürültü frekanslarının ses düzeyini, dinlediğiniz müzik türüne, tek bir şarkıya ve hatta kullandığınız hoparlörlere uyacak şekilde değiştirebilirsiniz (en iyi hoparlörler bile uyarlanmış ekolayzır ayarı).

Örneğin, daha güçlü bir bas çizgisiyle yapılabilecek bir şarkının bas notalarını vurgulamak için düşük frekansların sesini yükseltebilir veya vokalleri ortaya çıkarmak istediğiniz bir şarkının yüksek frekanslarından bazılarını yükseltebilirsiniz. Kısacası, akıllı telefonunuzdan başka hiçbir şey kullanmadan bir ses mühendisi rolünü oynayabilirsiniz.

Bu, sokağınızda kulağa hoş geliyorsa, iOS ve Android’de Spotify ekolayzırını nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır. Adımlar her iki platformda da aynı olmalıdır.

Not: ekolayzır özelliği şu anda yalnızca iOS ve Android uygulamalarıyla sınırlıdır. Spotify masaüstü uygulamasının kullanıcılarının buna erişimi yoktur.

Spotify ekolayzır iOS ve Android’de nasıl kullanılır?

1. Spotify Ana sayfasında, sağ üstteki Ayarlar çarkına dokunun ve ardından Oynat’ı seçin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

2. Aşağı kaydırın ve Ekolayzer’e dokunun.

(Resim kaynağı: Gelecek)

3. Ekolayzer düğmesini açık konuma getirin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

4. Önceden ayarlanmış ekolayzer ayarlarından birini seçin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

5. Ön ayarlardan birinden uzaklaşmak isterseniz, o frekansı ayrı ayrı ayarlamak için ekolayzer grafiğindeki noktalara dokunun, basılı tutun ve hareket ettirin.

Burada, EQ’yu bir dizi ucuz kulaklığa daha iyi uyacak şekilde Küçük Hoparlörlere ayarladıktan sonra, bas hala kaldırabileceklerinden daha fazlaydı. En düşük frekansın sesini kısmak, ses kalitesine daha da yardımcı oldu.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Artık Spotify ekolayzerinizi ayarladınız ve farkı duyabiliyor olmalısınız. Değilse, neden Spotify’ı daha yüksek sesle nasıl yapacağınızı öğrenmiyorsunuz. Kişiselleştirilmiş EQ’nuzu bir kez ayarlamış olsanız bile, kulaklığınız performans göstermiyorsa bu yardımcı olmaz, bu nedenle kulaklığınızdan en iyi sesi nasıl alacağınızı öğrendiğinizden emin olun.

Şimdi şarkı söyleme havasındaysanız, Spotify karaoke modunun nasıl kullanılacağına ilişkin kılavuzumuzu okuduğunuzdan emin olun. Daha fazla gizli Spotify özelliği arıyorsanız, kesinlikle Spotify karışımını nasıl kullanacağınızı kontrol etmek isteyeceksiniz.

Bugünün en iyi Apple Airpods Max fırsatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.