Bu, Mac’inizi kişiselleştirmenin kolay bir yoludur ve çoğu insan bunu bilmez

Bu, Mac'inizi kişiselleştirmenin kolay bir yoludur ve çoğu insan bunu bilmez

İş gününüzü bir Mac’e bakarak geçirdiğinizde, macOS’ta klasör rengini veya simgelerini nasıl değiştireceğinizi bilmek, çalışma alanınızı biraz daha rahat ve konforlu hale getirmenize yardımcı olabilir.

İşlem basittir ve bir kez alıştığınızda, piyasadaki en iyi MacBook’ları stil anlayışınızla kişiselleştirmekte sorun yaşamayacaksınız.

Neyse ki Apple, macOS’un son birkaç yinelemesinde bu numaranın çalışma şeklini değiştirmek için fazla bir şey yapmadı. Yani ister macOS Monterey, ister yepyeni macOS Ventura veya daha eski bir sürüm çalıştırıyor olun, takip etmekte sorun yaşamazsınız.

Lafı daha fazla uzatmadan, Mac’te klasör renginin veya simgelerinin nasıl değiştirileceğine ilişkin kısaltılmış kılavuzumuz burada.

Mac’te klasör simgeleri/renkleri nasıl değiştirilir

Yeni bir simge ayarlamak istiyorsanız, kullanmak istediğiniz görüntüyü açın ve Kopyalayın. Düzenlemek istediğiniz dosya/klasörü seçin ve Control + tıklayın, Get Info’yu seçin. Seçmek için sol üst köşedeki simgesine tıklayın. Simgeyi daha önce kopyaladığınızla değiştirmek için Düzen menüsüne gidin ve Yapıştır’ı seçin. Simge rengini değiştirmek için simgeyi kopyalayın ve Önizleme’yi açın, ardından yapıştırın (Dosya > Panodan Al) ve Görünümünü değiştirmek için araçlar menüsü.

Açıklamalı ekran görüntüleriyle birlikte eksiksiz talimatlar için okumaya devam edin.


MacOS’ta klasör simgeleri nasıl değiştirilir

1. Klasör simgesi olarak kullanmak istediğiniz görüntüyü bulun ve çift tıklatarak Önizleme’de açın, ardından dosya çubuğuna gidin ve Düzen menüsünü açın, ardından Kopyala’ya basın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

2. Değiştirmek istediğiniz simgeye sahip klasörü veya dosyayı bulun, ardından sağ tıklayın (veya Control + tıklayın) ve içerik menüsünden Bilgi Al’ı seçin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

3. Şimdi seçmek için sol üst köşedeki (değiştirmek istediğiniz) simgeye tıklayın. Etrafında küçük bir vurgu gördüğünüzde seçildiğini anlayacaksınız. Şimdi menü çubuğuna gidin ve Düzen menüsünü açın, ardından Yapıştır’a basın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

4. Ve işte, size bakan şık görünümlü özel bir simgeye sahip olmalısınız! Genel bir simge veya size bakan yanlış bir resim görürseniz, yukarıdaki adımları uygulayın ve tekrar deneyin. Asıl mesele, asıl resmi yapıştırmadan önce bir resim düzenleyiciden kopyalamaktır. Bir görüntünün simgesini doğrudan Finder’dan kopyalayıp yapıştırmaya çalışırsanız, sorun yaşarsınız.

(Resim kaynağı: Gelecek)

MacOS’ta klasör rengi nasıl değiştirilir

1. Mac’inizdeki klasörlerin rengini değiştirme işlemi basittir, ancak şaşırtıcı derecede emek yoğundur. Özelleştirmek istediğiniz klasöre sağ tıklayarak (veya Control + tıklayarak) ve açılan içerik menüsünden Bilgi Al’ı seçerek başlayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

2. Şimdi seçmek için Bilgi penceresinin sol üst köşesindeki küçük simgeye tıklayın. Menü çubuğuna gidin ve Düzen menüsünü açın, ardından klasör simgesini kopyalamak için Kopyala’ya basın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

3. Şimdi, rengini değiştirebilmemiz için klasör görüntüsünü Önizleme’ye kopyalamamız gerekiyor. Önizleme’yi açmanın en hızlı yolu, masaüstünüzün sağ üst köşesindeki (küçük bir büyüteç gibi görünen) Spotlight Arama düğmesine basmak ve arama alanına Önizleme yazıp Önizleme açıldığında Enter’a basmaktır. arama sonuçlarının en üstünde.

(Resim kaynağı: Gelecek)

4. Şimdi, düzenleyebilmemiz için klasör simgesini yapıştıracağımız boş bir tuval açmamız gerekiyor. Bir tane almak için üst çubuktan Dosya menüsünü açın ve Panodan Yeni’yi seçin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

5. Renklerle oynamaya başlamak için üst çubuktan Araçlar menüsünü açın ve Renkleri ayarla’yı seçin. Bu, renk tonu, doygunluk ve daha fazlası dahil olmak üzere klasör simgesinin renginin özelliklerini ayarlamak için kullanabileceğiniz bir dizi kontrol içeren bir palet açacaktır. En sevdiğiniz rengi bulmak için renk tonu kontrollerini kullanabilir veya benim yaptığım gibi yapabilir ve simgeniz ofislerde her zaman görmeye alıştığım klasik manila klasörlerine benzeyene kadar sepya değerini artırabilirsiniz.

(Resim kaynağı: Gelecek)

(Resim kaynağı: Gelecek)

Ve bu kadar! Artık macOS simgelerini ve klasörlerini nasıl özelleştireceğinizi bildiğinize göre, Mac’inizi çalışmak için çok daha rahat ve kişiselleştirilmiş bir yer haline getirebilirsiniz.

Bunu faydalı bulduysanız, Mac’te Bluetooth’un nasıl giderileceği ve sıfırlanacağı, Mac’te sıcak köşelerin nasıl kullanılacağı ve Mac ve iPad’de Evrensel Kontrol’ün nasıl kullanılacağı da dahil olmak üzere Mac’inizden en iyi şekilde yararlanmaya yönelik diğer kılavuzlarımıza neden göz atmıyorsunuz? sabit sürücüdeki verilerin nasıl kurtarılacağı ve fotoğrafların iPhone’dan bilgisayara nasıl aktarılacağı gibi, her ikisi de özellikle Mac kullanıcıları için öneriler içerir.

Bugünün en iyi Apple 4K TV fırsatları

https://t.myvisualiq.net/impression_pixel?r=hawk-cache&et=i&ago=212&ao=803&aca=123513&si=1943169&ci=234568&pi=356748&ad=-4&advt=1943169&chnl=-4&vndr=1481&sz=8336&u=Encrypted3169 i

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.