Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Bu gizli iPhone özelliği, portrelerinizi bir sonraki seviyeye taşıyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Bu gizli iPhone özelliği, portrelerinizi bir sonraki seviyeye taşıyor

Bu gizli iPhone özelliği, portrelerinizi bir sonraki seviyeye taşıyor

Karargaht Karargaht - - 7 dk okuma süresi
3

iPhone fotoğraflarının arka planını bulanıklaştırabilmek (ve bulanıklaştırmayı kaldırabilmek), portre fotoğrafçılığıyla ilgilenen herkes için bir nimettir. Portrenin en önemli yönlerinden biri, fotoğrafınızın konusu ile arka planı arasında bir ayrım elde etmektir. Arka planı bulanıklaştırmak, konuyu dikkat dağıtıcı olmayan bir arka plana karşı izole ederek, izleyicinin yalnızca portredeki kişiye odaklanmasını sağlayarak bunu yapar.

Bununla birlikte, portrede kullanılan tek teknik bulanıklık değildir ve fotoğraflarınızda mutlaka bunu istemeyebilirsiniz. Bazen, örneğin, bir fotoğrafçı, arka plan fotoğraf için veya konunun bir kişi olarak kim olduğu için bağlamsal öneme sahipse, bir konuyu çevresi içinde kapsüllemek ister. Her iki durumda da, bulanık olsun veya olmasın, portre çekerken önemli olan arka planda neler olup bittiğini kontrol etme yeteneğine sahip olmaktır.

Tam boyutlu bir DSLR veya Aynasız fotoğraf makinesinde bunu, ‘f-durakları’ ile ölçülen merceğin açıklığını ayarlayarak yaparsınız. Objektif açıklığı (açıklığı) ne kadar genişse, ‘f-stop’ değeri o kadar düşük ve alan derinliği o kadar sığdır, bu da daha fazla arka plan bulanıklığı sağlar ve bunun tersi de geçerlidir. En iyi iPhone’larda, aynısını yapmanıza izin verecek çok kolay ama çok açık olmayan bir numara var.

Portre modunda, resimlerinizin arka plan bulanıklığını uyarlamanıza izin veren bir derinlik kontrol kaydırıcısı vardır. Aslında, bir kamera lensinde bir diyafram kontrol halkasının yapacağı gibi iPhone’un lensinin fiziksel diyaframını kontrol etmiyor ve bunun yerine değişen bir alan derinliği efekti vermek için bulanıklığı eklemek veya kaldırmak için yazılım kullanıyor. Bununla birlikte, bir fotoğrafçı olarak size resimleriniz üzerinde kontrol sağlamanın ve onları daha profesyonel hissettirmenin güzel bir yolu.

Bu, iPhone’un en iyi kameralı telefon listemizde görünmesinin nedenlerinden sadece biri. İster iPhone 13 ister daha eski bir iPhone sahibi olun, iPhone’daki bir görüntünün arka planını nasıl bulanıklaştıracağınız aşağıda açıklanmıştır.


Yararlı eğitimlerimize ek olarak, doğru satın alma işlemini yapmanıza yardımcı olacak, ustalıkla hazırlanmış bir dizi satın alma rehberimiz de var. Yeni bir telefon pazarındaysanız, en iyi telefonlar ve en ucuz telefonlar için kılavuzlarımıza göz attığınızdan emin olun.


iPhone fotoğraflarının arka planı nasıl bulanıklaştırılır

Kamera uygulamasını açın Baştan Portre moduna dokunun f düğmesine dokunun Derinlik kontrolü kaydırıcısını hareket ettirin Fotoğrafınızı çekin Düzenle özelliğini kullanarak ayarlayın

Her adım için ayrıntılı talimatları görmek için okumaya devam edin.


1. Kamera uygulamasını açın ve kamera modu çubuğundan Portre’yi seçin. Konunuzu konumlandırın (hareketsiz kalacaklarsa).

(Resim kaynağı: Gelecek)

2. Sağ üstteki f düğmesine dokunun.

(Resim kaynağı: Gelecek)

3. Alt kısımdaki derinlik kontrol kaydırıcısını kullanın ve arka plan bulanıklığını ayarlayın. Varsayılan olarak, sığ bir alan derinliği elde etmek için portrede yaygın olarak kullanılan bir f-durağı olan f2.8’e eşdeğer bir derinliğe ayarlanmıştır.

(Resim kaynağı: Gelecek)

4. Eşdeğer f-stop’u düşürmek için çubuğu sağa kaydırın ve çevreyi daha fazla bulanıklaştırmak için daha sığ bir derinlik ayarlayın. Yine de çok alçalmaya karşı dikkatli olun – bu aslında yalnızca bir yazılım ince ayarı olduğundan, çok ileri gitmek çok fazla bulanıklığa ve garip görünen bir görüntüye neden olabilir.

(Resim kaynağı: Gelecek)

5. Daha fazla alan derinliği ve daha az bulanıklık için eşdeğer f-stop’u yükseltmek için çubuğu sola kaydırın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

6. Minimum bulanıklık için çubuğu yüksek bir f-stop değerine kadar kaydırın. Ne kadar bulanıklık elde ettiğinizden memnun olduğunuzda, resmi çekmek için deklanşöre basın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

7. Bulanıklıktan memnun kalmadığınıza ve az ya da çok istediğinize karar verirseniz, Fotoğraflar uygulamasını açın ve resmi seçin, ardından Düzenle’ye dokunun.

(Resim kaynağı: Gelecek)

8. En alttaki ilk efektler sekmesinde olduğunuzdan emin olun. Ardından, sol üstte, mevcut eşdeğer f-stop değerini görüntüleyen f düğmesine dokunun.

(Resim kaynağı: Gelecek)

9. Görüntünüzdeki bulanıklığı ayarlamak için Derinlik Kontrolü çubuğunu sola veya sağa kaydırın. Mutlu olduğunuzda Bitti’ye dokunun.

(Resim kaynağı: Gelecek)

İşte buyur. Artık insanların ve köpeklerin portrelerini çekebilir ve arka plan bulanıklığını bir profesyonel gibi kontrol edebilirsiniz.

Daha fazla iPhone ipucu ve püf noktası okumakla ilgileniyorsanız, iPhone’da özel pil uyarılarının nasıl ayarlanacağı, iPhone’dan Android’e bir Wi-Fi şifresinin nasıl paylaşılacağı ve iPhone Kılavuzlu Erişimin nasıl kullanılacağına ilişkin kılavuzumuzu okuduğunuzdan emin olun. Telefonunuzu kimseye ödünç vermeden önce mod.

Günümüzün en iyi Apple AirPods (3. Nesil) fırsatları

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir