Bir yönlendiriciye VPN nasıl kurulur

Bir yönlendiriciye VPN nasıl kurulur

Yönlendirici VPN, evinizin internet bağlantısını güvence altına almanın en kapsamlı yollarından biridir. Bağlantınızı kaynağında güvenceye alarak, herhangi bir insan hatasını ortadan kaldırabilirsiniz – her zaman açık olacağını görerek, etkinleştirmeyi hatırlamanız gerekmez. Ayrıca, oyun konsolları ve akıllı TV’ler dahil olmak üzere VPN uygulamalarını yerel olarak desteklemeyen cihazları korumak için en iyi VPN’i kullanabileceksiniz.

Bununla birlikte, yükleme işlemi, PC veya mobil cihazlarda tipik VPN istemcilerinden çok daha karmaşık olabilir ve bazı sağlayıcıların yönlendiriciler için özel uygulamaları olsa da, çoğu, oldukça zor bir işlem olabilen manuel yükleme gerektirir.

Ayrıca, uyumlu bir yönlendiriciniz yoksa, sanal bir yönlendirici kurma zahmetinden kurtulabileceğinizi de belirtmekte fayda var.

Bir yönlendiriciye VPN kurmanın en kolay yolu nedir?

Yönlendiricinize VPN kurmanın en kolay yolu ExpressVPN kullanmaktır (yeni sekmede açılır). Genel olarak en iyi sağlayıcı için 1 numaralı seçimimiz olan aboneliğiniz, VPN dünyasında benzeri olmayan özel bir yönlendirici uygulamasına erişmenizi sağlayacaktır.

ExpressVPN’e kaydolduktan sonra, uygulamayla uyumlu tüm yönlendiriciler için talimatları arayabilirsiniz. Bir tane varsa – veya özellikle bir tane satın alırsanız – kurulum çok basittir:

Her yönlendirici için küçük değişiklikler olsa da, adımlar hemen hemen aynıdır. İlk olarak, belirli yönlendiriciniz için ExpressVPN’in donanım yazılımını indireceksiniz. Aktivasyon kodunuzu sakladığınızdan emin olun.

Ardından yönlendiricinizi açın – henüz internete bağlanmayın – ve aygıt yazılımını yükleyin. ExpressVPN, tüm belirli yönlendiriciler için talimatlar sağlar. Ardından yönlendiriciyi yeniden başlatın.

VPN bağlantıları için ikincil bir yönlendirici kuruyorsanız, yeni yönlendiricinizi mevcut yönlendiricinize bir Ethernet kablosuyla bağlamanız gerekeceğini burada belirtmekte fayda var. Tek yönlendiricili bir kurulum kullanıyorsanız bu adımı yok sayabilirsiniz.

Bundan sonra, cihazınızı kablo veya Wi-Fi aracılığıyla VPN yönlendiricisine bağlamanız gerekir. İşlemi tamamlamak için tek yapmanız gereken oturum açma bilgilerinizi girmek olan Express’in yönlendirici panosuna yönlendirileceksiniz ve işiniz bitti.

(Resim kaynağı: Shutterstock/Casezy fikri)

Uygulama olmadan VPN nasıl kurulur

Bir ExpressVPN planınız yoksa ve farklı bir sağlayıcı kullanıyorsanız, işler biraz daha zor olabilir. Ancak, güçlüklerden kaçınmak için FlashRouters gibi bir sağlayıcıdan önceden flaşlanmış bir yönlendirici satın almak iyi bir fikir olabilir. Bu, yeni yönlendiricinizi seçtiğiniz VPN için uygun bir aygıt yazılımıyla kurar – ve çoğu VPN’nin indirimler ve fırsatlar sağlamak için bu şirketlerle ilişkileri vardır.

Bu, ExpressVPN’in uygulamasını kurmaktan bile daha kolaydır, ancak oldukça maliyetlidir – özellikle de sunulan daha iyi yönlendiricilerden birini istiyorsanız.

Aksi takdirde, hemen hemen her yönlendirici için farklı olan bellenimi kendiniz yüklemek oldukça uzun bir süreçtir. Bu rotadan aşağı inmek istiyorsanız, VPN’nizin mektuba verilen talimatlarını izlemenizi öneririz.

Yönlendiricime neden bir VPN kurmalıyım?

Bu iyi bir soru – tüm bu ekstra çabayla, ilk etapta bunu yapmaya değer mi? Eh, bazı durumlarda tek seçeneğiniz bu.

Örneğin, içeriğinizin çoğunu Fire Stick gibi bir cihaz olmadan izlemek için bir oyun konsolu veya akıllı TV kullanıyorsanız (kullanıyorsanız, Fire Stick VPN kılavuzumuza bakın), bir yönlendiricide VPN kullanmanız gerekir. coğrafi olarak engellenen içeriğe erişin veya devlet kısıtlamalarından kaçının. Bunun nedeni, bu cihazların VPN’leri yerel olarak desteklememesi ve bazı VPN’lerin bunlar için uygulamalar sunmasına rağmen, bunların gerçek VPN’ler değil, yalnızca DNS sahtekarlığı araçları olmalarıdır.

Ayrıca, yalnızca Wi-Fi ağınızda kapsamlı koruma istiyorsanız, yönlendiricinizde bir VPN iyi bir fikirdir – her cihaz korunacaktır.

Ancak, tek bir abonelikte kapsamak için çok fazla cihazınız olduğu için yönlendiricinizde bir VPN düşünüyorsanız, tek bir ucuz planda sınırsız bağlantı sunan Surfshark gibi bir sağlayıcıya bakmanızı öneririz. VPN’yi evinizdeki herhangi bir uyumlu cihaza aylık bir ücret karşılığında kurabileceksiniz (yeni sekmede açılır) ve yönlendiricinizle hiç uğraşmanıza gerek kalmayacak.

Bir yönlendiriciye kurulacak en iyi VPN nedir?

Günümüzün en iyi genel VPN’lerinin fiyatlarını karşılaştırın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir